Pomorske nezgode na Jadranu

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » To Jul 18, 2023 17:04

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jul 18, 2023 19:43

Se bo že izvedelo kdo je ta arogantnež. Tokrat najbrž ni Slovenec drugače bi že povsod pisalo.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 18, 2023 23:28

Ja se strinjam.sam če tega orožja ni na barki ga ne moreš uporabit.Dobr se spomnem k je Habibi enkrat v pogovoru dejal..Na moji barki ne bo nikol avtopilota,na njej sem jaz da jo vozim..Čedalje bolj spoštujem ta stavek.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Jul 19, 2023 15:39

Takole se je jahta potopila - radar je delal do konca:
https://twitter.com/janponiz/status/168 ... NCRyg&s=19

Glede krivde bo pa še zanimivo: ribiška barka je bila udarjena v desni bok, torej je jahta prihajala z desne strani, glede na zapisano pod kotom 30-40st. Tukaj velja desno pravilo, tako da če je ribiška ladja plula in imela na desni jahto, ki je plula v njeni smeri, bi se ji morala izogibati:
https://youtu.be/t2zF7uaOTq0

Seveda pa so tudi razlike v hitrostih in druge ovire, ki zadeve naredijo nepraktično. Da ne omenjam da je skiper na jahti tudi zavezan da se izogne trčenju, pa četudi bi imel prednost (in ribič ni poskrbel za pravilno izogibanje). Očitno pa je bil na avtopilotu.
Mi je pa kar žal za ribiče ker bodo kljub izgubi člana posadke vsaj delno odgovorni za nesrečo. Pa res nočem branit skiperja jahte, ampak pomorske nesreče so redko 100% odgovornost samo enega udeleženca.
jadralec-mihy
Kontraadmiral
Prispevkov: 261
Pridružen: So Dec 26, 2009 13:43

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a jadralec-mihy » Sr Jul 19, 2023 18:57

ampak v tej zadnji nezgodi ne razumem da pustiš plovilo pluti 5 minut ali več brez nadzora
tega ne razumem
osebno mislim da je to naklepni umor in....
imel sem čoln, veliko sem jadral, ampak kaj takega ne razumem kak lahko nekdo pusti barko pluti brez nadzora
mogoče sem čuden ampak
preprosto ne razumem
upam da razumete da je to moje osebno mnenje in nočem nikogar žalit
aja pa ni važno kdo ima prednost, pazit moramo eden na drugega
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jul 19, 2023 19:35

Mihy, imaš popolnoma prav.

Pustiti plovilo, da divja z nekaj sto konji brez nadzora je isto kot lansirati torpedo in potem zanikati vsako odgovornost. FUCK#@%$... 1000% je odgovoren kapitan gliserja, ki je lansiral torpedo. UBIL JE NEDOLŽNEGA ČLOVEKA!!!!
Za uboj bo moral odgovarjat. Ni druge. Nihče me ne bo prepričal, da bi bil lahko kakorkoli soodgovoren kapitan ribiške barke kajti 8kn je absolutno prepočasi, da bi se lahko umaknil takemu norcu-morilcu, ki je plul z najmanj 25kn.

Ogorčen sem zato, ker sem že na tem kratkem dopustu doživel že nekaj neumnosti. Največja je bila ta, da je na Iloviku nek slovenec plul 2m po krmi moje zasidrane barke v JV zalivu Ilovika MEDTEM, KO JE GLEDAL V ZASLON TELEFONA IN SPLOH NI DOJEL DA BI KOGA LAHKO POVOZIL, poleg tega pa se je še obrnil nazaj in miril dve manjši punčki brez, da bi spustil pogled s telefona!?@#$%
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Jul 19, 2023 20:21

Nikola T., se strinjam da je popolnoma neodgovorno leteti po morju 30vz na avtopilotu brez nadzora. To pa ne pomeni, da sem barka pri 8vz ne more izogniti trku, seveda pa moraš pravočasno oceniti kak se dogaja. Še posebaj, če nimaš prednosti. Sicer niso znane vse okoliščine, predvsem ali ribiška ladja ni imela možnosti da pravočasno vidi jahto (recimo je ta pridrvela izza otoka), vseeno pa bo sigurno deljena krivda. Glede na lokacijo dogodka težko rečem da ni bilo možno videti jahte:
https://www.morski.hr/ribarski-brod-u-m ... -potonula/

Pravila so zelo jasna:
https://ecolregs.com/index.php?option=c ... 83&lang=sl
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 19, 2023 20:32

@Lure
Pri tvojih 6vz ne moreš ocenit kam drvi nekdo z 30vz.
Zadnjič sem ob Molatu jadral z jugom na sever, ko je iz smeri Zapuntela prihajalo nekaj, kar je imelo na premcu peno. Ok, prihaja z leve, spredaj. Opazujem kot med nama, ki se (še) ne spreminja, zato me malo začne črvičit, kaj pa če. Jaz sem pri 6vz zanj, nepremičnina, hrid, otok! Kot se še kar ni spreminjal in drvi naravnost proti meni. Kot na tem posnetku. Tu se dobro vidi, kakšna hitrost je to in koliko časa imaš da ukrepaš. https://youtu.be/LRpeOuBk5yQ

Še 200m od mene še vedno upam, da gre samo malo bolj na tesno in bo spremenil smer za vsaj 10° kot to počnejo normalni skiperji. Pa še vedno nič. Ja mater no, že začnem mahat z rokami in tip v zadnjem trenutku odvije. Zdaj ali je to naredil nalašč ali pa je res gledal stran in opazil "otok" šele v zadnjem trenutku.

Pravilo je, da jasno nakažeš smer, da colision boat ve, kam greš in kakšne so tvoje namere. Če se nič ne spreminja v smislu spremembe smeri, potem je krš na vidiku. Ko mi je bilo jasno, da tip ne gleda in me ne vidi, bi lahko odvil levo ali desno. Ampak to so sekunde, ko lahko v istem trenutku oba odvijeva v isto smer in spet je krš.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Jul 19, 2023 22:15

Marchi, seveda lahko oceniš, zato pa imamo premčev kot. Je pa vprašanje ali to dovolj zgodaj začneš opazovati in ali se vprašaš kdo se mora izogibati in kdo ima prednost (torej za kakšno srečanje gre).
Tvoj posnetek ni primerljiv, saj tam ena barka stoji na mestu in sploh nima manevrskih sposobnosti. Če pa pluješ z hitrostjo 8vz in se srečuješ pod kotom 40 st pa bi moral pravočasno ugotoviti situacijo.
Pa sem tudi sam imel kar nekaj čudnih srečanj, 2x sam kljub prednosti naredil odločen (med 30 in 50st) obrat da sem bil siguren, da ne bo panike.
Moje mnenje je da.je veliko skiperjev pač premalo pozornih in se vse dogaja zadnji trenutek, ker se podcenjuje potreben čas za oceno situacije.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 19, 2023 22:43

Lure napisal/-a:Če pa pluješ z hitrostjo 8vz in se srečuješ pod kotom 40 st pa bi moral pravočasno ugotoviti situacijo.

Name je pikiral pod kotom 10-20°, cca 25vz in res je bilo težko ocenit kam gre, še manj, kaj namerava storit. Jaz sem bil pod jadri in nisem bil hiter. Stresno. Ni se mi še to zgodilo.
Uporabniški avatar
Stanley
Kapitan
Prispevkov: 153
Pridružen: Ne Jul 15, 2018 10:18

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Stanley » Če Jul 20, 2023 12:54

@Lure v celoti se strinjam s teboj..

Ok, sedaj, po dogodku, je lahko biti heroj, in nabijati dotične na križ.. Tudi nevemo, pod kakšnim kotom se mu je približeval.. Eno je pričevanje posadke z ribiške barke, drugo so pa izvedenska mnenja, itd...Verjetno nebomo nikoli izvedeli, ali pač..

Ampak vseeno.. Razlika je, če se mu je jahta približevala pod kotom 10, 20 stopinj, ali manj, ali pa kot pravijo, 30, 40 ali pa celo več..

Pravilniki so jasni... Pod kotom 40 stopinj, kot pravi očividec, bi ga kapitan ribiške barke moral videti, oz. predvidevati da lahko pride do trčenja, in se mu je dolžan umakniti.. Sploh glede na to, da je bila ribiška barka v plovbi.. Mar bi naredil 360 stopinjski obrat, kot to učijo, ali pa nek drug manever, če bi ga dovolj zgodaj opazil..Vsi verjamemo, da je bil tudi kapitan koče premalo pozoren, žal tako je na morju..

Pa ne zagovarjam nobenega, da ne bo pomote.. Ampak moramo si naliti čistega vina, ker detajlov ne poznamo, tako da nima smisla, da delamo prehitre zaključke..

Žalostno je, da je nekdo nastradal, in za to bi moral nekdo odgovarjati.. Poudarek na "moral"...

Me res zanima razplet..

Mirno morje vsem 8)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Jul 20, 2023 13:07

Človek je dal gas, vklopil avtopilot, zapustil krmilo.... in UBIL NEDOLŽNEGA ČLOVEKA!!!

KOMU NI JASNO KDO JE TU KRIV!?? @$#@
Uporabniški avatar
Stanley
Kapitan
Prispevkov: 153
Pridružen: Ne Jul 15, 2018 10:18

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a Stanley » Če Jul 20, 2023 13:17

Nikola T. napisal/-a:Človek je dal gas, vklopil avtopilot, zapustil krmilo.... in UBIL NEDOLŽNEGA ČLOVEKA!!!

KOMU NI JASNO KDO JE TU KRIV!?? @$#@


Nima smisla, da se dereš z VELIKIMI črkami.. Vsi razumemo kaj hočeš povedati...In se na nek način strinjamo s teboj.. Tudi res je, da mu bo v obremenilni dokaz proti njemu sel avtopilot, sploh s tako hitrostjo.. Zato bo najverjetneje odgovoren za nesrečo, ker mu le to lahko očitajo..

Vsi imamo pravico izraziti svoje mnenje, mar ne? To so zgolj nasa, tvoja, ipd... mnenja.. Zato pa je forum..

Popraviti se ne da na zalost sedaj nic..

Peace..
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a B4h0 » Če Jul 20, 2023 16:19

Stanley napisal/-a:
...Vsi imamo pravico izraziti svoje mnenje, mar ne? To so zgolj nasa, tvoja, ipd... mnenja.. Zato pa je forum..

Popraviti se ne da na zalost sedaj nic..

Peace..


Le še nekaj časa,.. :roll:
A ne vidiš, da povzorčajo vznemirjenje drugih :lol:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Pomorske nezgode na Jadranu

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Jul 20, 2023 17:27

Jaz sem pred dvemi tedni preplul točno ta del po dolgem in širokem in v pomorskem smislu je zanimivo ker tle noben ne jebe pravil 5%. Jaz sicer 99% uporabljam avtopilota ampak sem moral kar precej popravljati tudi kjer sem imel prednost. Ne jebe nihče nč. Ne jadrnice ne jahte, sam gas pa pravilo večjega.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov