Curanto

Vse o kuhinji na vodi, ob vodi ali doma. Preberete lahko zanimive recepte in nasvete.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Curanto

OdgovorNapisal/-a motorni » To Nov 08, 2022 07:39

Curanto v loncu

Jed je značilna za otok Chiloe.
Takole sem jo skuhal doma.

Sestavine za 10 oseb:
3 srednje velike čebule
1 dl olivnega olja
pol glavice česna
šopek peteršilja
nekaj listov lovorja
ena rdeča paprika
1 polna žlica mlete paprike
10 kurjih beder spodnji del
1 kg prekajenih svinjskih reber ali krač
2 para kranjskih klobas
½ litra belega suhega vina, npr. malvazija
1 kg sladkega krompirja
¾ kg navadnega krompirja
½ glave ohrovta
½ kg lignjev ali hobotnice ali muzgavcev
2 kg klapavic, lahko 1 kg svežih in 0,5 kg zmrznjenih (meso)
½ kg vongol (v originalu so notri štiri vrste školjk)

Priprava:
Kotel ali večjo kozico (10-20l) postavimo na plinski gorilnik.
Čebulo malo posolimo, ne preveč, in prepražimo na olju, da porumeni, takrat dodamo papriko in sesekljan česen. Zalijemo z malo vode, pokrijemo in dušimo pol ure. Čebula rabi dolgo časa, da se razkuha, če je v kislem okolju, zato dodamo vino kasneje. Dodamo mehkužce, hobotnico ali muzgavce prej skuhamo do mehkega. Dodamo bedra, rebra, krače in klobase. Če so rebra zelo slana, jih prej prevremo v vodi. Zalijemo z vinom in toliko vode, da je meso skoraj pokrito. Zavremo in kuhamo ¼ ure.
Slika
Dodamo sesekljan peteršilj, lovor in krompir, narezan na kose in premešamo. Del klapavic prevremo v vodi, da ne bo jed preveč slana, del jih uporabimo še zaprtih. Ko spet zavre, dodamo po vrhu očiščene školjke, pokrijemo z listi ohrovta (2 plasti) in kuhamo še dobre pol ure oziroma toliko časa, da se krompir zmehča in skuhajo listi ohrovta.
Postrežemo na krožnikih, vsak dobi eno bedro, eno rebro, kos klobase, malo krompirja, nekaj školjk, nekaj tekočine in nekaj zelenjave.
Slika
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Curanto

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Mar 17, 2023 18:59

Še posodobitev tega recepta, našel sem en video od kuharja iz tistih krajev. Ko sem tole kuhal drugič, sem dodal 1,5 litra vina in nič vode. Napravil sem še krompirjevo testo iz pol kile krompirja, pol kile ostre moke in malo masti. Iz tega narediš žepke, ki jih napolniš z ocvirki. Položiš jih po vrhu na liste ohrovta in pokriješ še z eno plastjo listov ohrovta. Sledi pokrovka, kuhaš 3/4 ure.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Curanto

OdgovorNapisal/-a Paco » So Mar 18, 2023 07:18

Hvala za zanimiv kulinaricni prispevek.
pojdi se z bikom bost!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost