Pecen losos

Vse o kuhinji na vodi, ob vodi ali doma. Preberete lahko zanimive recepte in nasvete.

Moderatorji: moderator2, moderator

monster_d
Kapitan
Prispevkov: 196
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 18:43
Kraj: Ptuj

Pecen losos

OdgovorNapisal/-a monster_d » Ne Okt 28, 2007 23:46

Torej za lososa je znacilno da je ena boljsih rib ki jih je mozno jest.
Naj bi ble tudi zdrave itd...

Skratka sem se endan odloco da bom poskuso punci za vecerjo naret lososa.
Sestavine za 2osebi :
-2 kosa fileja lososa
-smetana
-majoneza
-oljcno olje
-petersilj

Cisto enostavno das v ponev malo olja, ne pretiravat ker je v lososu ogromno vode in ko se enkrat zacne pest spusti ogromno soka.
Peces caa 15minut. Medtem naredis omako z smetane in majoneze. 100g majoneze in 100g smetane, zmesas in dodas natanko narezan petersilj.
Postrezes se z kruhom in vinom.
Najboljse pri tem pa je da ma losos zelo malo kosti.

Pa dober tek
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Po Okt 29, 2007 06:45

Najboljsi del lososa je del kjer se od repa proti glavi zacne notranji del trebusne votline. Tam je riba najbolj socna in vsebuje najvec Omega-3 kislin, ki preprecujejo poapnenje zil in pospesujejo prebavo. Zdravniki priporocajo ribo na jedilniku v saj 2x na teden.
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

OdgovorNapisal/-a racman » Po Okt 29, 2007 12:07

lososov file naj bi bil tako ociscen da sploh nima nobene kosti :wink: ce se jutri spomnim vzeti v sluzbo fotoaparat bom prilepil se svojo recepturo :D
monster_d
Kapitan
Prispevkov: 196
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 18:43
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a monster_d » Po Okt 29, 2007 20:42

No fajn ja dajte napisat se vase recepte. Teh je kar ogromno usaj kar sem na internetu nasel.
Drugace pa govorimo o svezem lososu in ne zamrznjenem.
lp
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Po Okt 29, 2007 21:44

Losos ima na hrbtu eno vrsto kosti, ba trebusni strani pa ve vrsti tankih koscic, ki so na obeh staneh trebusne votline. Ker je ravno meso okrog trebuha najbolj cenjeno, te koscice pri filetiranju odrezemo in jih nato z pinceto izpulimo. Pravilno je, da filet odrezemo cimbolj cel.Star skandinavski recept pravi, da oba fileja polezemo na kozo, zmesamoje enako kolicino soli in sladkorja, z tem natremo filetin nato meso pokrijemo z svezim koprom. Nato fileja polozimo enega na drugega in mariniramo v hladilniku 5dni. Postrezemo zelo tanko narezano na opecenem kruhu ali toastu z omako iz senfa, medu in svezega kopra. Tako dobimo tako imenovani "grafin lax", ki obdrzi vse vitamine, mascobe in rudninske snovi, ki bi se drugace izgubile z kuhanjem ali pecenjem.
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

lososov file pecen v foliji

OdgovorNapisal/-a racman » To Okt 30, 2007 12:02

za 1 osebo

lososov file 0,13 - 0,15 kg
korenje
por
polovica paradiznika
olivno olje
sol
poper
rozmarin

druga polovica paradiznika
parmezan
česen
origano
sol

krompir 2 kom.


Slika

lososovem fileju odstranimo kosti in kozo

Slika

samo zarezes pri repu in nato z roko potegnes kozo...

zelenjavo narezemo narezemo na kolobarcke(korenje lahko naribamo) in polijemo z nekaj vec olivnega olja in zacinimo


Slika

na alu folijo polozimo nekaj nadeva in na nadev lososov file.
zavijemo tako da tesni(ostane ves sok v foliji) in polozimo na pleh tako da je nadev na zgornji strani.
pustimo v hladilniku nekaj ur da se file nauzije olivnega olja in pecemo 20 minut pri 170 stopinjah.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

za prilogo ponudimo pečene paradižnike s parmezanam katere smo potresli z origanom in pod sir dali nasekljan cesenj

Slika

kot drugo prilogo pa ponudimo popečen krompir katerega smo skuhali in naknadno popekli na olivnem olju.

sam postrezem se omako s kisle smetane med katero naribam kumare in muskatni orescek-po potrebi dolijem se malce belega vina


* na slikah jed se ni pecena... :wink:

no upam da bo kdo sprobal recept in porocal kako mu je vsec da nisem brez veze fotkal ... :D
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » To Okt 30, 2007 16:35

Ali ves, od kod je losos, ker ima na kozi proge? Ali je mogoce kanadski?
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Okt 30, 2007 17:53

Racman, pa saj to je noro. Kakor sem že večkrat napisal nisem ravno ljubitelj morskih jedi. No losos mi je pa bil vedno všeč. :wink:
Ampak tvoji recepti pa so od sile, podkrepljeni s čudovitimi slikami. Skratka "iber dobr" in spoštovanje. Še ta teden pa bo očitno treba poskusit tale lososov recept...

LP
monster_d
Kapitan
Prispevkov: 196
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 18:43
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a monster_d » To Okt 30, 2007 18:01

V sparu bo sfalilo lososa :lol:
Mislim da bom v kratkem tudi jaz tole probal :wink:
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

OdgovorNapisal/-a racman » To Okt 30, 2007 20:06

nemo napisal/-a:Ali ves, od kod je losos, ker ima na kozi proge? Ali je mogoce kanadski?


ves da nimam pojma...bom pa pogledal na pakiranje od kod je poreklo pa sporocim :wink:
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

OdgovorNapisal/-a racman » To Okt 30, 2007 20:08

admin napisal/-a:Racman, pa saj to je noro. Kakor sem že večkrat napisal nisem ravno ljubitelj morskih jedi. No losos mi je pa bil vedno všeč. :wink:
Ampak tvoji recepti pa so od sile, podkrepljeni s čudovitimi slikami. Skratka "iber dobr" in spoštovanje. Še ta teden pa bo očitno treba poskusit tale lososov recept...

LP


hvala :wink: slika pove vec kot 1000 besed in sam vedno prebiram recepte kjer so tudi slike drugace mi je cisto nezanimivo...
sej ves-vi ste meni pomagali pri prvih korakih v morjeplovstvu jaz pa lahko dam kaksen kulinaricni nasvet kjer sem bolj domac...bom 1x se slikal kako zgleda peceno...
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Jun 01, 2008 22:49

Racman, pa sem imel doma ta vikend obveznosti in nisem šel na morje. Zato sem imel v soboto piknik in sem se lotil tvojega lososa, poleg nabodal iz sip in velikih gamberov in rižote iz dagenj in sipinih glav sem naredil paradižnik in lososa. Moram ti povedati, da je bilo vse ok in so bili povabljeni zelo zadovoljni. Postregel sem vsakemu dva paradižnika in lososa kar v foliji, da je bilo še bolj znimivo. V tem primeru je zelenjava čvrsta in zdrava, torej v foliji kuhana in čudovita. Losos je bil kuhan v foliji oz. kot bi bil na sopari, moti me le to, da je spremenil barvo in je bil bled. Zato se ti opravičujem in bom naslednjič posegel v tvojo recepturo in bom po dvajstih minutah odprl vse folije na vrhu, da izhlapi odvečni sok in se losos zapeče z zgornje strani, ter s tem dobi nazaj svojo rdečo barvo. To naj bi dobil v nadaljnjih 4-5 minutah s povečano temperaturo na 220 stopinj.
Si ti že probal?
Hvala za recept, katerega priporočam še drugim. Je pa kar nekaj dela s tem. LP
Uporabniški avatar
racman
Admiral
Prispevkov: 692
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 15:25

OdgovorNapisal/-a racman » To Jun 03, 2008 21:54

lepo da si povedal svoje mnenje :wink: se bomo vsi kaj naucili.

moram ti reci da z njim pa res ni veliko dela :D

glede barve- je res da zbledi in postane skoraj bele barve saj se v foliji skuha - a skuha se v lastnem soku in soku zelenjave - ce ga bos odprl da ga po vrhu zapeces menim da folija izgubi svoj pomen zato ti priporocam nekaj drugega...


fileje polozis na pomascen pekac , premazes z beljaki, potreses s sesekljanimi bucnimi semeni, zopet malo pokapas z beljakom in narahlo potreses s celimi bucnimi semeni - peces cca 20 min na 170 stopinj...


ob tem postrezes nadevane bucke s sirom na paradizni sekanici.

bucke nadevas s sojo in cesnom - sekanico naredis tako da preprazis cebulo , paradiznik , zacinis in dodas veliko drobnjaka...

skoda da nimam nobene slike pri sebi pa ravno vceraj sem to delal...

si moram vzeti cas pa zopet dodat kaksen recept :D
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » To Jun 03, 2008 22:23

Verjetno bom kmalu probal to zadevo, kajti menim, da je zelo veliko preprostih in drugačnih jedi. Glede na to, da imaš veliko izkušenj, me zanima a si iz naše kuharske (beri: profesionalne) stroke ali si samo ljubiteljski, nedeljski kuhar? Vsa čast, trudiš se z recepti, slikovno podlago in še kaj bi se našlo. Take rabimo. Ostali, ki pa cedite sline,..... recept v roke in gremo (bodo žene vesele).
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Jun 03, 2008 23:23

Naš Racman je kar profesionalec. :D Tukaj na forumu z nasveti in tudi v praksi. 100% kuharski mojster!

LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov