Regate u SLO?

Vabila in poročila z navtičnih sejmov in navtičnih dogodkov

Moderatorji: moderator2, moderator

sasha_fishter
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 24
Pridružen: Ne Okt 03, 2021 20:57

Regate u SLO?

OdgovorNapisal/-a sasha_fishter » Sr Sep 07, 2022 09:19

Pozdrav,

jel ima kakvih amaterskih regata u SLO za male jedrilice (Elan 375 i slicne)?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Regate u SLO?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Sep 07, 2022 10:54

Za te sedaj nisem čisto na tekočem, ampak lahko napišem, kolikor vem...

Minuli konec tedna, če ne bi bilo dogodka na Bohinjskem jezeru, bi bil tudi jaz na regati podobnih malih Velenjskem jezeru, pa nisem mogel biti na obeh hkrati... Kot sem doslej na kratko slišal od udeležencev, so skupaj štartali Flying Junior-ji in Fireball-i, in (svoj štart) tudi optimisti.

Edini l'Equipe (na katerem bi bil sicer tudi jaz) tokrat ni bil v tekmi, ker bi jih bilo (s tisto posadko) treba ostalim predolgo čakati pred naslednjim štartom (jadrala sta "za gušt" in kuliso :mrgreen: in se pri tem v dobri družbi prav dobro imela).

Kolikor torej vem, v Sloveniji še poteka ciklus regat tvoji podobnih malih jadrnic. Nekatere so na jezerih (Bohinjsko, Zbiljsko, Kočevsko, Velenjsko, Ptujsko...), kakšna pa tudi na morju.

Ko sem bil zadnjič na eni taki, so skupaj štartali Flying Junior-ji in Fireball-i (pred leti je bilo vsakih kakih 10), zraven pa včasih tudi l'Equippe (JK KERMAR ima 3 dvosede enakega tipa), pa tudi drugi, npr. v Piranskem zalivu tudi Dinghy 12". Po pravilih za izračun po različnih lastnostih tipa jadrnice je mogoče, kadar se zabeleži ne le vrstni red ampak tudi čas prihoda v cilj, da v isti regati malih jadrnic tekmujejo tudi drugi tipi, se vrstni red različnih lahko preračuna po času in zmogljivostih jadrnice (kategorija Open, ampak to zaplete delo regatnega odbora in ni vedno izvedljivo).

Če bi (bo?) prišlo več jadrnic kakšnega drugega tipa (in za Elan 375 je možno, da bodo naslednje leto za to primerne tri), bo lahko plov bodisi v istem štartu s kako drugo skupino, bodisi bo poseben štart tudi za te.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
sasha_fishter
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 24
Pridružen: Ne Okt 03, 2021 20:57

Re: Regate u SLO?

OdgovorNapisal/-a sasha_fishter » Sr Sep 07, 2022 13:13

Hvala @Marjan

s obzirom da je meni Ptuj blizu ili mozda vama jezero u Prelogu, mozda bi mogli dogovoriti neki susret (regatu) s malim Elanima ili slicnim jedrilicama? Kod nas bi se naslo mozda 3-4 broda. Jel ima neko zainteresiran da bi dosao u HR ili mozda da se nesto napravi u Ptuju?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Regate u SLO?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Sep 08, 2022 06:21

Kar sem opisal, je niz regat, ki jih (verjetno že nekaj desetletij) sodi (in verjetno v veliki meri organizira) Janez Kuntarič (Jadralni klub ŽIVAANA iz Celja), in to so tekme v okviru JZS (sodi kvalificiran sodnik. odgovoren je regatni odbor itn.) Pri takem sem sodeloval (tako jadral kot bil delovna sila), a ne kot organizator (vključno papirologija).

Kolikor na hitro vidim, so objave na internetu o tem stare; in nisem videl ne napovedi ne poročila o regati, ki je potekla minuli konec tedna na Velenjskem jezeru.

Ptujsko jezero
Nekje na Pruju je jadralni klub in na Ptujskem jezeru občasno tudi tekmovanja, vendar jaz na tistem koncu še nisem jadral (mislim da tudi Maribor in Murska Sobota), bom pa povprašal.

Neformalno srečanje
To, kar imaš pa ti v mislih, pa bi lahko bilo tudi neformalno srečanje, kjer se lahko tudi "igramo" regato, pri kateri pa se držimo (in navadimo) osnovnih pravil (izogibanje trčenjem itn.), podobno kot je bilo pred kratkim (in bo najbrž kmalu spet) v Piranskem zalivu in pred njim. Če je dovolj zanimanja itn., to lahko s časoma preraste tudi v "zaresno" regato.

Tisti, ki na forumu jadrajo (Miha Langus) ali so jadrali z Elan 375 (MKN), itak vidijo tvojo temo, Bom pa tudi malo povprašal med tistimi, ki niso na forumu, in mislim da vem za nekoga, ki ima obnovljeno jadrnico tipa Jola, ki bi najbrž lahko tudi prišel (je iz Zasavja). Če bo zanimanje, se lahko na ta forum včlanijo še ostali in lahko tu nastane tema (kot za srečanja morjeplovcev), kdaj in kje se z jadrnicami srečate naslednjič.

Če bo to kdaj, ko ne bom zaseden kje drugje, bom z veseljem kdaj tudi jaz zraven.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov