Antifouling

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

james.7
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Pe Jul 04, 2014 08:56
Kraj: Vrtojba-portorož

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a james.7 » Po Nov 08, 2021 19:16

Pozdravljeni,

Nekaj me muči, oz. rabim nasvet. Informacije v iskalniku nisem nikjer dobil zato dodajam tukaj. Glede na to da sem lepo, toplo vreme že zamudil in barka je po zadnjem pregledu pod vodo za moje pojme že fajn obdelana me zanima kako mirno prespati do spomladi. Najbolj me skrbi ker na nekaterih mestih skoraj da ni vec antifoulinga (preveckrat sem krtacil pod vodo) in tam je seveda ze nekaj dkg apnenca. Torej...

1. Ali naj dam barko sedaj ven? Kako je z barvanjem pri nizkih temperaturah? Je že kdo prakticiral? Kako se lotiti?

2. Ali naj pocaka do spomladi? Kaj se lahko zgodi na mestih kjer prihaja do vecjega obrascanja? Ali bom v bistvu spomladi samo malo več brusil? Ali bo zaradi tega piz...?

Hvala vnaprej za nasvete!
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Nov 08, 2021 19:20

Počakaj do spomladi. Za antifouling itak ni dobro, da predolgo čaka zunaj nanešen na trup. Se bo pač Karlo spomladi malo bolj pomatral z visokotlačnim čistilcem :wink:
james.7
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Pe Jul 04, 2014 08:56
Kraj: Vrtojba-portorož

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a james.7 » To Nov 09, 2021 15:04

...H2O, sej ne bi čakal do spomladi, bi pobarval in nazaj v vodo. Recimo v roku dveh tednov. Zato me zanima kako se obnese antifouling v hladnem zraku, razen tega da se dalj časa suši... Razamisljam če bi mogoče izoliral prostor na stojalu pod barko z kaksnim najlonom ko bi barval... Pa mogoče ogreval...

Res me zanima kaj se lahko zgodi (če se) lahko z trupom oz. plastiko če je v direktnem stiku z vodo.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a H2O » To Nov 09, 2021 15:23

james.7 napisal/-a:...H2O, sej ne bi čakal do spomladi, bi pobarval in nazaj v vodo.

To je pa še bolj brez veze. Do naslednjega poletja se ti bo trup spet obrastel in boš moral ponovit vajo.

james.7 napisal/-a:Res me zanima kaj se lahko zgodi (če se) lahko z trupom oz. plastiko če je v direktnem stiku z vodo.

A nimaš prajmerja?
james.7
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Pe Jul 04, 2014 08:56
Kraj: Vrtojba-portorož

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a james.7 » To Nov 09, 2021 16:01

zakaj pa ne bi imel prajmerja? Točno nevem kaj je na njen (kaj so delali leta 86 v elanu verjetno ve kdo drugi). Nisem jo imel še na suhem.predvidevam da je barka kot barka, le da je na nekaterih delih (npr: na kljunu cca 20 cm v dolžini tik pod površjem zaradi mojega drgnjenja pod vodo) že brez antifoulinga.

Do naslednjega poletja se ti bo trup spet obrastel in boš moral ponovit vajo


Dobro, pa sigurno ne tako obrasel kot sedaj če pustim kot je.?!?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a H2O » To Nov 09, 2021 16:17

Antifouling trupa ne ščiti pred vodo (osmozo), ampak primer.

Sicer pa naredi kot hočeš.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3227
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Nov 09, 2021 16:47

Barka, ko pride iz tovarne, nima prajmerja. Po večini dajo na barke, ki jih pogodbeniki pripravijo na splavitev v Izoli po 3 roke prajmerja. 5 ali več je ob doplačilu. Ker lahko trup barke obrastejo tudi agresivne školjke, ki prebijejo prajmer, jaz pri svoji barki ne bi dopustil da se pretirano obraste; npr. nikakor je ne bi imel v vodi brez AF nekaj mesecev in podobno.

james7 - kaj bi jaz naredil na tvojem mestu:

Ne bi pustil barke prek zime do pomladi brez AF. Narediti moraš en hitri dvig, kjer bi dal npr. 1 roko AF in drugi dvig, kjer se podvodnega dela lotiš kvalitetno (ostraniš apnenec, ponekod daš vmesni prajmer, nato vsaj 2 roki AF). Ena možnost je, da temeljitejši dvig narediš sedaj in nato tik pred glavno sezono še hitrega ali pa ravno obratno - zdaj vržeš gor 1 roko AF, pred sezono pa še en konkretnejši. Ne pozabi tudi na cinke.
james.7
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Pe Jul 04, 2014 08:56
Kraj: Vrtojba-portorož

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a james.7 » To Nov 09, 2021 19:22

H2O, rad bi naredil tako da bo najbolje na njo :) zato tudi sprašujem in bi se rad na podlagi vaših mnenj/izkušenj odločil.

Ali je kdo ki je že barval jeseni/pozimi? Koliko je min. temperatura barvanja pri kateri sploh nima smisla to delat?

Grega, hvala za tvoj nasvet, mogoče je tudi to opcija, in mi je skoraj ta prva varjanta da jo dvignem, pobarvam, ocistim in dam eno roko antifoulinga in temeljito pregledam še najboljša. Tudi jaz je ne bi pustil brez antifoulinga 4,5 mesece. Spomladi pa večji poseg z celotnim barvanjem podvodnega dela. Cinke na osovini in v motorju sem menjal že dvakrat kar pod vodo.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3227
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Nov 09, 2021 19:45

james.7 napisal/-a:Ali je kdo ki je že barval jeseni/pozimi? Koliko je min. temperatura barvanja pri kateri sploh nima smisla to delat?

Najti moraš tehnični list za AF. Recimo International Micron 300.

https://media1.svb-media.de/media/snr/5 ... a5fd7b.pdf

Piše, da pri 5 stopinjah:
- v 1 uri se posuši (Touch dry)
- po 16 urah daš nov sloj (Overcoated)
- jo daš v vodo po 24h (Immersion)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4655
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Nov 09, 2021 20:09

Brez kompliciranja, če si se namenil barko ven, naredi AF, fajn je da je temperatura nekje 10c ali več, barko nazaj v morje in gotovo, tudi jaz bom verjetno to moral naredit kmalu, ker jo že 3 leta drajasm pod vodo in AFja ni več nič :wink:
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Feb 01, 2022 14:57

A mi lahko kdo malo razloži, kako je s temi ekscentričnimi brusilniki za odstranjevanje AF.

Cene so od 70 do 600+ € . Ali za delo v lastni režiji res potrebujem ta drage (taboljš) mašine ?
Prvič se bom lotil izdelave AF .. zato vprašam kako je s tem.

Že tko bom imel dost stroškov, pa ne bi glih za 400€ brusilke kupoval....
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1172
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a igorb » To Feb 01, 2022 15:59

kupi mislim da bahco strgalo (enkrat se je dobilo v merkurju)(Bahco scraper) pobrusi ploščice na vogalih da se ne bodo zajedale v gelcoat in naredi lepo pravilno nima smisla nekaj delat na hitro ker boš dvakrat delal.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Feb 01, 2022 16:44

igorb napisal/-a:kupi mislim da bahco strgalo (enkrat se je dobilo v merkurju)(Bahco scraper) pobrusi ploščice na vogalih da se ne bodo zajedale v gelcoat in naredi lepo pravilno nima smisla nekaj delat na hitro ker boš dvakrat delal.


Kakšen pa bi bil pravilen postopek ?

Videl sem, da pred strganjem uporabljajo določene premaze za odstranjevanje AF , ker verjetno natopi AF film.

Ali po fazi strganja, sledi še brušenje, da je vse propisno ?

Potem pa epoxy primer in AF....
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3227
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Feb 01, 2022 18:18

Tule sem pisal kak sem se lotil rašketanja in novih nanosov prajmerja in antifoulinga:
viewtopic.php?f=2&t=7074&p=211809&hilit=#p211809

Drugače pa tko:
- Za tak poseg, kot na linku zgoraj bi se jaz odločil ponovno le, če bi bilo nanosov starega AF res veliko in bi ta na mestih odpadal. Jaz bi v tem primeru potem ostranil tudi prajmer, do gel coata (če nameravaš seveda imati barko nek daljši čas). Potem pa 5 rok prajmerja in 2 roki AF. Je pa s tem precej več dela kot pri spodnji alineji, gre za nekaj dni res umazanega dela.
- Če je prejšnji lastnik skrbel za to, da je AF redno brusil stran in če v laminatu ni velikega % vlage (pomeriš z vlagomerom, ki jih uporabljajo parketarji, lahko ti ga posodim), potem samo odbrusiš stran nekaj AF, toliko, da se površina naredi hrapava in potem daš čez 2 roki novega AF. Za to ne rabiš dragega brusilnika (za razliko od prvega primera, kjer pa bi ti prišel prav). Zelo priporočljivo je imeti tudi sesalec za odsesavanje prahu AF in seveda dobro obrazno masko. Ta brusilka in sesalec bodo kasneje tolk zapacani s tem mastnim prahom, da jih je skoraj najboljše imeti to namensko samo za te servise. Obvezno tudi zaščita za oči ko nanašaš AF - očala ali klik.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Feb 01, 2022 22:20

Planiram si en mesec dela oziroma suhe marine. Upam da bo dovolj. Ker imam barko na novo , jo želim spoznati do obisti zato se jo bom lotil s strgalom.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov