Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jun 04, 2019 08:55

Kako se lotit vrtanja lukenj v trup barke, da bo vse kot mora bit?

V plasticno ohisje debeline pomoje nekje 0,5 - 1 cm bom montiral zvocnike, instrument in radio. Drilat moram torej kvadratne in okrogle luknje do 8 cm. Kako se lotit tega, da bo delo cim lazje in luknje kar se da natancne? A obstaja nastavek za krozno vrtanje 8cm? Ali pravokotne luknje zagat s povratno zago kot je npr za sperplato ali pleksi ali uporabit kako drugo orodje?

Hvala za nasvete, verjamem da vas je kar nekaj spretnih tule gor 8)
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Jun 04, 2019 09:29

80mm kronski nastavek za za vrtanje okroglih lukenj dobiš v vsaki trgovini z orodjem. Izrez pravokotnih lukenj boš čisto dobro izvedel z vbodno žago, pri čemer je dobro uporabit žagico s kontra obrnjenimi zobmi. Je sicer neugodno, ker pri "delovnem taktu" odriva vendar je vidni del reza v nulo. Če greš počasi naprej se da. Zelo dobro je tudi, če naležne površine vbodne žage predhodno dobro prelepiš z ličarskim papirjem, ker bodo sicer opraskale površino.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a admin » To Jun 04, 2019 09:39

Če je treba rezati in ne gre s kronsko žago, potem je daleč najboljša vibracijska žaga (rezalnik) in ne vbodna! Vbodna je res samo rešitev v sili! Z vibracijsko nimaš nikakršnih problemov, kupi pa list za kovino, saj tisti za les zelo hitro neha rezat, ker mu steklena armatura ni najbolj všeč. :D

Nekaj takega, seveda tudi tisti iz Lidl-a ali Bauhausa povsem zadostuje za hobi uporabo!
https://www.bosch-professional.com/si/s ... 06018B6002
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a boris1 » To Jun 04, 2019 11:26

admin napisal/-a:Če je treba rezati in ne gre s kronsko žago, potem je daleč najboljša vibracijska žaga (rezalnik) in ne vbodna! Vbodna je res samo rešitev v sili! Z vibracijsko nimaš nikakršnih problemov, kupi pa list za kovino, saj tisti za les zelo hitro neha rezat, ker mu steklena armatura ni najbolj všeč. :D

Nekaj takega, seveda tudi tisti iz Lidl-a ali Bauhausa povsem zadostuje za hobi uporabo!
https://www.bosch-professional.com/si/s ... 06018B6002


Sam pa sem mnenja da je vbodna žaga zakon. Res pa je da se moraš tega lotiti pravilno.
Vibracija je dobra za tenke stene, ravne izreze ali pa velike radije.

Opisal bom postopek, vgradnje navigacijske naprave Lowrance ELITE ti2. v komandno ploščo na plovilu Cap Camarat WA5,5, ki je sestavljena iz pleksi plošče, ki je nalimana na podlago. Skupna debelina panela je cca 14mm. Vse je bilo narejeno z vbodno žago.

Slika

Najprej sem na ploščo prilepil šablono. Vse izven šablone sem prelepil z zaščitnim trakom. Nato sem v vogale zvrtal luknje opisane v šabloni.

Slika

Da ne bi vbodna žaga pustila sledi, na pleksiju, sem ji na tekalno površino nalepil samolepilno peno.

Slika

Za okrogle luknje manjših dimenzij pa so primerne krone tako kot je napisal Kasaudio.
Te sem uporabil za inštrumente.

Slika


Končni izdelek je viden.
LP
Boris
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a admin » To Jun 04, 2019 11:36

Z vibracijsko z lahkoto prerežeš 20 mm debel laminat na trupu. Seveda bo vbodna žaga hitrejša, vendar je delo neprimerno bolj kvalitetno z vibracijsko. Poleg tega je vbodna žaga povsem neuporabna v primerih, ko moraš rezati ob robu, saj bližje od kakih 30 mm stran ne gre (širina podložne plošče). Tudi v primeru, da površina ni ravna, ne narediš nič, če so zraven izbokline, spet ne gre... Veliko sem prežagal in prevrtal barke, tudi z vbodno žago, samo sedaj je to odromalo v pozabo. Vibracija ubija, karkoli režeš. Pa še precej bolj natančen si, ker je proces počasnejši...
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Jun 04, 2019 12:13

Maska in fleks ter rezalka za inox ce nimas vseh ostalih profi orodij za kvadratne luknje.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jun 04, 2019 13:36

Hvala za tak odziv in prispevke !! 8)

Ocitno bom moral delat z vibracijsko ker sem precej blizu roba in vbodna ne bo sla mimo. Debelina pa je manj od 1 cm.

Instrumenti pridejo pod obstojece. Desno wind instrument priblizno enakih dimenzij kot obstojeci log, levo pa pod koompas okrogel radio.

Slika
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jun 04, 2019 22:15

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jun 05, 2019 17:04

Za ostalo mi je jasno me pa zanima se kako bi se lotil okrogle luknje za zvocnike, mislim da 12,5 ali nekaj takega, za katere se mi zdi, da okroglih nastavkov ni?

Hvala.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Jun 05, 2019 17:22

1stofficer napisal/-a:Za ostalo mi je jasno me pa zanima se kako bi se lotil okrogle luknje za zvocnike, mislim da 12,5 ali nekaj takega, za katere se mi zdi, da okroglih nastavkov ni?

Hvala.

Kronska zaga. Obstaja fi 121 in 127 mm
Lpd
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jun 05, 2019 18:12

Darh napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Za ostalo mi je jasno me pa zanima se kako bi se lotil okrogle luknje za zvocnike, mislim da 12,5 ali nekaj takega, za katere se mi zdi, da okroglih nastavkov ni?

Hvala.

Kronska zaga. Obstaja fi 121 in 127 mm
Lpd


Res je. Obstajajo tut 20cm kronske zage... hvala
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a NASA » Sr Jun 05, 2019 18:21

Vse to lahko narediš z vbodno žago. Tam pri robu, pa lahko probaš iz notranje strani.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Jun 05, 2019 18:43

1stofficer napisal/-a:
Darh napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Za ostalo mi je jasno me pa zanima se kako bi se lotil okrogle luknje za zvocnike, mislim da 12,5 ali nekaj takega, za katere se mi zdi, da okroglih nastavkov ni?

Hvala.

Kronska zaga. Obstaja fi 121 in 127 mm
Lpd


Res je. Obstajajo tut 20cm kronske zage... hvala

Oprosti, ker sem narobe napisal, obstaja kakrsenkoli premer, drugace ga lahko naredijo.
Ja imam 121 in 127 premer, ki bi ti ga lahko posodil ali pa zvrtal za kaksno pivo, vendar zadevo lahko naredis tudi z vbodno zago, multimasterjem, flexom, ali pa vrtas luknje eno zraven druge in na koncu popilis...... vse se da, kjer je volja.
Lp
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Sr Jun 05, 2019 18:44

Če so samo steklena vlakna in gelcoat, gre tudi s kombinacijo kronske žage za okrogline in male kotne brusilke za ravne linije.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Vrtanje malo vecjih lukenj v trup

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jun 05, 2019 19:40

Darh napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:
Darh napisal/-a:Kronska zaga. Obstaja fi 121 in 127 mm
Lpd


Res je. Obstajajo tut 20cm kronske zage... hvala

Oprosti, ker sem narobe napisal, obstaja kakrsenkoli premer, drugace ga lahko naredijo.
Ja imam 121 in 127 premer, ki bi ti ga lahko posodil ali pa zvrtal za kaksno pivo, vendar zadevo lahko naredis tudi z vbodno zago, multimasterjem, flexom, ali pa vrtas luknje eno zraven druge in na koncu popilis...... vse se da, kjer je volja.
Lp


No problem, saj sem te razumel. Popravil sem le sebe, ker sem mislil da vecjih od 10 ni. Nisem pa preverjal po trgovinah ;)

12,7 bi mi perfektno ustrezal. Iz kje pa si?

Kdo je na strani

Po forumu brska: evovii in 17 gostov