Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Budra
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Feb 11, 2020 21:34

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Budra » Sr Feb 28, 2024 10:34

Nikola T. napisal/-a:Sidrno vitlo 1,3kW ob delovanju in obremenitvi potegne tok cca do 110A. Na barki rabiš servisno grupo od 150Ah naprej. Torej so tudi 1C dovolj za napajati sidrno vitlo.

Največji problem je napajanje BT (Bow Thruster). Le ti so moči od 2kW za mala plovila do 8kW za cca 13m dolga plovila.
Na 12m jadrnici imam Max Power CT80 5kW na 12V.
Torej 5kW:12V= 416A konstantnega toka. Teoretično bi torej zadostoval en sam svinčen akumulator kapacitete 75Ah z startno sposobnostjo 800A. V praksi temu ni tako. Moj BT zgolj z enim Pb amumulatorjem tudi v mirnem, barko obrača zelo počasi in brez moči. Z dvema akumulatorjema skupne startne sposobnosti 1600A pa je zgodba popolnoma druga. Barko obrne za šalo tudi v zelo močnem vetru.

Za projekt BT 24V/15kW na večji jahti sem neuspešno iskal rešitev z LiFePo4. Na koncu smo dali svinčene akumulatorje Optima 4x 12V vezana po dva zaporedno in nato dve taki grupi vzporedno. Za LiFePo4 nismo našli akumulatorjev 12V, ki bi lahko v špici zmogli vsaj 500A.



Če imam sidrno vitlo kovis 1500W, potem mi zadostuje lifepo4 z 1C? Mal me skrbi zagonski tok ali tok v primeru, da je sidro zataknjeno in ne isklopim vitla pravočasno. Dejansko ne vem, kakšen maksimalen tok v takšnem primeru pričajovati. Najbrž bom moral vzeti ampermeter in izmeriti. Sicer imajo te baterije kratkotrajno 2C.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Feb 28, 2024 15:11

Ko sem prenovil instalacijo, sem pomeril tudi tok vinča. Ne vem kako močan je, ker nima več tablice. Ko dviguješ sidro, vleče 50A. Zavrt vleče 320A. Kable od omarice z varovalkami do vinča imam 35mm2, 2x5m. Kable od akumulatorja do omarice imam 70mm2, 2x5m. Napeljavo za vinč varujem z instalacijskom odklopnikom B63A. Tokove sem meril pri polnem akumulatorju, svinec, 270 Ah/C100 in ugasnjenem motorju.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a sslavc » Pe Mar 01, 2024 17:04

Zanimam se za baterijo LIFEPO4 12V 100A.
Na AliExpressu je veliko modelov s ceno okoli 250€. Zanima me ali so te baterije v redu, oziroma ali jo je že kdo kupil in je z njo zadovoljen. Polnil bi jo s sončnimi celicami preko Victron MPPT krmilnika.
Mogoče kaka povezava.....

Hvala
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Mar 02, 2024 21:59

Ene so zanič ene so pa dobre. Jaz sem to mal raziskal in tudi objavil v tej in še eni temi s to tematiko.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov