Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jan 15, 2024 07:44

AEgir napisal/-a:...Če odklopi za nekaj minut pol je defekten in se ga vrne, priklopit bi moral nazaj po 15-20 sekundah....
...Absolutno je 300-500A surge totalen bonus pri takem akumulatorju, ni pa to zagonski akumulator, zagonski...

1. Oglašujejo ga kot zagonskega. Sem preveril.
2. NI DEFEKTEN tako je pač narejen. Ta LiFePo4 startni akumulator odklopi, ko ga najbolj potrebuješ in to že po 3 sekundah uporabe! Kot sem raziskal je za ta LiFePo4 akumulator to tudi normalno, samo to potem ni startni akumulator!? Montiral je dva vzporedno.
Ali se ob pristajanju nazaj vklopi po 12 sekundah ali šele po nekaj minutah je bilo za lastnika irelevantno kajti energijo je potreboval ob ključnem momentu pristajanja z burjo v bok in takrat so sekunde zelo pomembne. Sekunde so lahko v taki situaciji zelooo dolge.

Zadevo sem rešil z dvema akumulatorjem TAB Topla Top 80Ah... s štartno sposobnostjo 800A x2=1.600A !!! Zaradi prostora, ki je na voljo v premcu je bila to najbolj primerna izbira. Na voljo je imel le 33 x 33cm prostora.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jan 15, 2024 08:17

Ne ga ne oglašujejo kot štartnega. Prosim pokaži kje piše da je to štartni akumulator.

Ne ni tako narejen, narejen je da priklopi po 15-20 sekundah če ne je defekten.

Zdele ta mesec je na youtube prišlo ca 10 novih recenzij točno tega akumulatorja in samo mi mamo problem da konstantni 100A akumulator ne vleče 1500A pa zravn da še za več minut odklopi.

Vedno je pa victronov "high current" 100Ah lifepo4 na voljo za 1100€, ki je načeloma povsem enako zmogljiv samo da omogoča samo 150A za 10 sekund in pol manj polnilnega toka.

https://www.victronenergy.si/batteries/ ... -superpack
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a dj75 » Po Jan 15, 2024 09:38

Sem vzel dva, bosta za servis banko, bowhruster 2.2 kw in winch bosta na dveh 100ah 860A, da ne bo presenečenj..
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jan 15, 2024 22:09

Iz navodil za ta akumulator.

Slika

Slika

Sploh ne ponujajo zagonskih akumulatorjev.

Pa zagonski lifepo4 akumulatorji so 20Ah 1500€-6000€ tko da veliko sreče pri iskanju zagonskega za 200€.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jan 16, 2024 17:53

Glede te baterije slučajno naletel na: https://panbo.com/li-time-lifepo4-no-frills-value/

Kot se mi zdi, se na trgu pojavlja čedalje več LiFePO4 baterij, z vgrajenim BMS. Sicer pričakovano, ker najbrž ni realno, da bi vsak povprečen navtik, avtodomar itd. si sam sestavljal vse komponente sistema, kot nekateri v tej temi.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Lure » Pe Jan 19, 2024 12:44

Evo, jaz sem svoj projekt 42" jadrnice na LFP nadgradnje sedaj pripeljal skoraj da implementacije.

Slika

Čakam še nekaj opreme (TBS Battery Protect Relay) in potem stestiram še končno konfiguracijo v domačem testnem okolju.

Trenutno delam top-balancing LFP celic z reguliranim polnilcem:
https://forum.pojalabanda.com/t/lfp-pri ... dnjo/10707
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 19, 2024 20:55

Rec BMS je odlična rešitev za LIFePo4 pa še z Victronom je kompatibilen.
REC BMS ima dovolj sposoben balanser, da ni potrebno pred priklopom v sistem balansirati LiFePio4 celic "ročno".

Lure ne mi zameriti, če ti predlagam, da še malo premisliš okoli startnega akumulatorja, BT akumulatorja, alternatorja... preveč nelogičnosti vidim.

1. Za 6kW Bow Thruster NUJNO potrebuješ vsaj 1500A zagonskega toka, če želiš da bo kaj efekta od njega Dovolj je tudi manj Ah le, da je dovolj startnega toka v premcu.

2. Ne dajaj direktno na BT izhod iz diodnega delilnika!! Če že potem bi moral biti na strani akuja vendar, če ima porabo v mirovanju potem ajd ajd. Samo ta vezava mi absolutno ni všeč. Daljši kabel od alternatorja do akumulatorja za BT tudi zaduši tokovne špice in zato dejansko tudi klasična vezava deluje kot zaščita alternatorja...
S to vezavo tudi ne izkoriščaš tokovne sposobnosti startnega akumulatorja... škoda.

3. Si dal močnejši alternator? Če nisi, ta ne bo dolgo zdržal.

4. Vidim, da nisi šel na Wakespeedov regulator, ki je kompatibilen z Victronom in REC BMS. Potem je vseeno, če bi izbral Mastervoltov Alpha Pro, ki je preizkušen in res odlično deluje...
..

Kot sem rekel brez zamere.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Lure » Pe Jan 19, 2024 21:48

Nikola T, nobene zamere, z veseljem sprejemam vse komentarje in pripombe, saj se z vsako kaj novega naučim. Sploh pa od nekoga s toliko izkušnjami kot jih imaš ti.

Načelno bi REC BMS active balancer (2A) s časoma res zbalanciral celice, bi pa za to rabil kar nekaj ciklov, pa še tok polnilcev 220V/alternator (40-90A) lahko zelo hitro eno celico privede do zgornjega limita, v tem času pa 2A balancer še ne utegne prenesti na najbolj prazno celico. Zato sem se odločil da naredim top-balancing z reguliranim napajalcem, ki sem ga dobil od prijatelja za ta namen in je zelo zmogljiv (do 180A). Tako bom to spravil čez v dobrem dnevu. Potem bo pa med redno uporabo BMS active balancer skrbel da bodo celice v dobri kondiciji.

Bowthruster: trenutno mi to sploh ni prioriteta, saj bowthruster skoraj ne uporabljam oz. se ne zanašam nanj v resnih razmerah. Zaenkrat se mi sicer zdi da ima dovolj moči, mogoče pa to pride na vrsto kasneje.

Ja, zanimivo da sta izhoda iz ECS separatorja od alternatorja povezana na load stran od glavnega stikala za BT in engine baterijo. Tako je originalno narejeno na tej Bavariji. Če prav zastopim, tebe moti to da je izhod iz alternatorja vezan na stikalo in ne na direktno na baterijo (kakor je bil vezan prej 220V polnilec in je sedaj DC-DC charger za vzdrževanje, kjer bom izkoristil obstoječi kabel). Zaenkrat to nisem nameraval spreminjati. Glede na to da imam vse baterije priklopljene, vedno ko sem na barki, tudi ne vidim problema, saj bo BT stikalo vedno vklopljeno, ko bo delal alternator.

Alternator ne bom menjal, saj je originalni Mitsibushi 115A z notranjim senzorjem temperature in regulatorjem popolnoma dovolj zmogljiv. Tudi širok rebrasti jermen je popolnoma dovolj dober za polno obremenitev. Za VRC-200 regulator pa sem se odločil zato ker bi za WS500 moral predelati alternator (izklopiti notranjo kontrolo temperature in interno regulacijo). VRC-200 pa namreč preko V sense kontrole regulatorja doseže enak izkoristek kot WS-500 (saj upošteva tok iz shunta + voltage iz LFP, za temperaturo pa skrbi interni regulator). VRC-200 je tudi kontroliran s strani REC ABMS preko Charge optocoupler izhoda, tako da ko bo baterija polna bo BMS preko CAN ugasnil Victron chargerje (MPPT, MultiPlus), preko Charge enable signala pa VRC-200 alternator.
Budra
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Feb 11, 2020 21:34

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Budra » Ne Feb 18, 2024 08:57

Na netu je precej ponudb za lifepo4 baterije z pražnenjem 2c za nizko ceno. Ali gre za goljufije? Takšne baterije bi bile seveda idealne za sirvisno banko iz katere se poganja siderno vitlo.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Feb 18, 2024 09:38

Sidrno vitlo 1,3kW ob delovanju in obremenitvi potegne tok cca do 110A. Na barki rabiš servisno grupo od 150Ah naprej. Torej so tudi 1C dovolj za napajati sidrno vitlo.

Največji problem je napajanje BT (Bow Thruster). Le ti so moči od 2kW za mala plovila do 8kW za cca 13m dolga plovila.
Na 12m jadrnici imam Max Power CT80 5kW na 12V.
Torej 5kW:12V= 416A konstantnega toka. Teoretično bi torej zadostoval en sam svinčen akumulator kapacitete 75Ah z startno sposobnostjo 800A. V praksi temu ni tako. Moj BT zgolj z enim Pb amumulatorjem tudi v mirnem, barko obrača zelo počasi in brez moči. Z dvema akumulatorjema skupne startne sposobnosti 1600A pa je zgodba popolnoma druga. Barko obrne za šalo tudi v zelo močnem vetru.

Za projekt BT 24V/15kW na večji jahti sem neuspešno iskal rešitev z LiFePo4. Na koncu smo dali svinčene akumulatorje Optima 4x 12V vezana po dva zaporedno in nato dve taki grupi vzporedno. Za LiFePo4 nismo našli akumulatorjev 12V, ki bi lahko v špici zmogli vsaj 500A.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Feb 18, 2024 12:35

https://dakotalithium.com/product/dl-pl ... rformance/

DL+ 12V 135AH DUAL PURPOSE 1000CCA STARTER BATTERY PLUS DEEP CYCLE PERFORMANCE
Approved for use with Mercury outboard motors and meets the Mercury requirements for lithium starter batteries. Exceeds American Boating and Yachting Council (ABYC) standards for lithium battery use in boats and watercraft.




https://ssportracing.com.au/products/co ... -ss-65b24r

40 AMP HOUR LITHIUM LIFEPO4 12V BATTERY 1000CCA
The SSB-65B24R or the L is a lightweight Lithium Ion Battery that has a full 1000cca Capacity yet it only weights 5.7kg


https://airbatt.de/AIRBATT-starting-pow ... er-battery

Cold Cranking Amps: 600A(EN)
Product weight: 4,10 Kg
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Budra
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Feb 11, 2020 21:34

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Budra » Po Feb 19, 2024 18:28

A splača kupiti to baterijo, različico z bluetooth?

https://tezepower.com/products/self-hea ... -bluetooth

Upam,da zadaj link dela. Parametri barerije izgledajo OK, le ne vem, kakšno je tveganje glede kakovosti.
Nazadnje spremenil Budra, dne Po Feb 19, 2024 20:03, skupaj popravljeno 4 krat.
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a sova » Po Feb 19, 2024 19:00

Popravi link, ker ta ne odpre nič.

lp.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Feb 20, 2024 11:32

Meni odpre.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a sova » To Feb 20, 2024 11:49

Zdaj odpre tudi meni, ker je popravil https, prej je bilo hpttps.

lp.

Kdo je na strani

Po forumu brska: errhec in 19 gostov