Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Apr 12, 2021 13:28

fakinx napisal/-a:Glede na to, da je res premišljeno in skrbno izdelano, dvomim da niso preračunali varovalk. Gre pa za 24V sistem, tako da so tokovi 2x manjši pri isti moči v primerjavi z 12V sistemom in so posledično lahko tako vodniki kot varovalke manjše.
Pa še to: pri kratkem stiku je pomembno, da varovalka je in da učinkovito prekine vodnik in ne toliko, kako “velika” je. Važno, da kabel ostane med živimi...

Sistem ima 16 celic, kar je okrog 60V. To pa je že meja, kjer rabiš varovalke, ki so narejene za vsaj takšno napetost DC, tista 150A igračka, ki je v tem paketu pa to ni. Od izvedbe varovalke pa je odvisno, ali bo pogasila oblok, ki nastane ob izklopu, in s tem učinkovito prekinila tokokrog ali pa ga ne bo. In upam si trditi, da samo kos žice v zraku brez konkretne količine SiO2 peska okrog tega ne zmore.
__________________
lp
motorni
francelj
Admiral
Prispevkov: 1080
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a francelj » Po Apr 12, 2021 14:02

Hvala.

Bom uprizoril morjeplovski dan na dvorišču. Najprej bom zagnal motorček od tenderja v vedru vode za pomladansko prebujanje, sledi v istem vedru predstava z LiPo in žeblji. Mogoče me bo soseda vendarle opazila 8)

Ampak v resnici se nisem zavedal, da bi lahko bili LiPo, ki se jih nobeden ne dotakne 10 let, v omari lahko nevarni. In vse skupaj je celo v kurilnici, čisto ob plinski inštalaciji :oops:

Letos na pomolu v Izoli vidim nekaj bark, ki so osamljene precej mesecev. Sosedu so se že lani izpraznile nove (Pb) baterije, nekako jih je oživil, letos bo verjetno konec z njimi. Če bodo s časom prevladovale Lixx baterije, me bo lahko pošteno strah za svojo barko, ko bo spet kakšna korona. Upam, da bo tehnologija boljša in varovalna tehnika še bolj. Malomarnih lastnikov ali vsaj nevednih zagotovo ne bo nikoli zmanjkalo.

Grem pospravit tiste LiPo iz kurilnice.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 12, 2021 15:29

Vem za enih par modelarjev, ki so jim čisto brez veze šle celice v dim. Meni ni še nobena zgorela zaradi skladiščenja, so se mi pa pričele napihovat proti pomladi in preventivno so dobile žebelj. Večino celic uničim ob tresku v tla, ali pa z prehudim praznjenjem. Rad vidim da šviga po zraku, to pa pomeni največ 50 praznjenj lažjih 50/100 C celic z okrog 100 C, potem se pa začnejo celice počasi napihovat in v enem letu so navadno zrele za pribijanje z žebljem.

Predvsem na osnovi teh in še prej izušenj z pušnjenimi NiMh, ter kratek čas z Li ion celicami sem se vključil v debato, ker se prav vse rade vžgejo, tudi nekatere dobro pušnjene NiMh. Ker je gospod iz Gens Ace, ki sem ga kontaktiral izjemen modelar, verjetno največ od vseh pri nas ve okrog Lixx akujev, sem počakal na njegovo mnenje, ki preko filmčka pravi, da Li fe po4 niso tak hud hudič in so zoprne le ob prebijanju, kar v navtiki ni pravilo.
In Lixx celice se čez zimo ne bodo spraznile omembe vredno. Če pade voltaža za 0,1 v je že veliko.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Apr 12, 2021 17:33

motorni napisal/-a:Sistem ima 16 celic, kar je okrog 60V. To pa je že meja, kjer rabiš varovalke, ki so narejene za vsaj takšno napetost DC, tista 150A igračka, ki je v tem paketu pa to ni. Od izvedbe varovalke pa je odvisno, ali bo pogasila oblok, ki nastane ob izklopu, in s tem učinkovito prekinila tokokrog ali pa ga ne bo. In upam si trditi, da samo kos žice v zraku brez konkretne količine SiO2 peska okrog tega ne zmore.
Ja, ampak si spregledal, da sta dve banki z 8 celicami vezani vzporedno. To pomeni najbrž 24V sistem z dvojno kapaciteto. Seveda so pri enaki moči tokovi 2x višji kot pri 48V sistemu in temu primerna mora biti tudi instalacija.
Moram priznati, da ne razumem natančno, kaj misliš s kratkostičnim tokom? Znotraj packa ali na klemah?
Običajno se vgradi varovalka direktno na plus baterije sorazmerno z najvišjim dopustnim tokom glede na uporabljen vodnik. Če je nazivni tok recimo 100A @24V (kar je blizu 2,5kW) bo 150A varovalka najbrž kar pravšnja. Izvedba varovalke pa iz videa ni jasno razvidna, obstaja pa kar nekaj predstavitev različnih tipov varovalk na spletu s prikazom gašenja obloka (high-speed kamere). Dvomim, da fantje in dekleta, ki stojijo za tem projektom ne vedo, kaj počnejo. Verjetno je sistem tudi dimenzioniran na uporabljen inverter (gre za otočni sistem).
Nimam pa nič s tem projektom in sem ga samo predstavil kot primer, kako se zadeve izdelajo.
Včasih se čudim, ko vidim na YT kakšne DIY mojstre in njihove “rešitve”... Tudi ni potem nič čudno, ker kar ni follow-up njihovih projektov...
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Apr 12, 2021 17:58

Moram priznati, da ne razumem natančno, kaj misliš s kratkostičnim tokom? Znotraj packa ali na klemah?


Vse DC instalacije, kjer so napetosti višje od določene meje - ne vem točno koliko je - recimo 30V so problematične pri kratkem stiku. Ko kratki stik razkleneš, nastane oblok v zraku ki pa se ne prekine tako zlepa. In ta oblok je vroča plazma, kaj to v požarnem smislu vemo kaj pomeni. Varovalka MORA garantirat da ko pregori, da tudi obloka ni v njej. Po kmečko povedano.

Iz zgoraj navedenega razloga so tudi sončne elektrarne po strehah požarno nevarne, če instalacija ni tako narejena kot je treba. Ko enkrat zašmelca npr. 90V DC je prava veselica to prekinit.
Xilinx Vivado HLx trainee
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Apr 12, 2021 18:01

SR 290 napisal/-a:Če pade voltaža za 0,1 v je že veliko.
Verjetno je pri izklopljenih baterijah spravljenih v kakšni kleti na cca 10-15 stC temu res tako. Ampak padec napetosti pove bolj malo o stanju oz. polnosti baterije. Problem pri tej kemiji je, ker je napetost skoraj ves čas v nekaj destinkah V potem pa pade v prepad.
To vidim pri baterijah mojega drona, ki se kar pošteno praznijo ko niso v uporabi. Če ne filam vsakih nekaj tednov (vsaj mesečno) gre baterija iz polno na pol ali še manj v roku 1-2 meseca (sodeč po prikazu v SW). Res, da so kao “pametne” in tudi elektronika nekaj pokuri ampak je praznjenje kar opazno.
Npr. moj testni sistem samo z BMS, monitorjem, kontaktorjem in wifi modulom (vse pod stalno napetostjo) kuri 0,170A vsak trenutek. Če celice niso zares velike je to kar problem. Pri recimo 60Ah je cca 14 dni čas avtomomije in s tem je potrebno računati, ko se npr. gradi LiFePO4 sistem. Seveda so pri recimo 1000Ah ti problemi odloženi za ustrezno več časa v prihodnost (vsaj 245 dni) :mrgreen:
No, in potem pridemo na problem, ki ga je izpostavil francelj z neskrbnimi lastniki sosednjih plovil...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 12, 2021 19:12

Za te velike celice ne vem, ampak pri manjših do 5A z kakršnimi imam izkušnje ti nobena varovalka ne pomaga. Ko pride do kratkega stika, ti v trenutku odsmodi kontakte na celicah.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Apr 12, 2021 19:18

Bo kar držalo, pri Lixx so tokovi veliki. Nedolgo tega sem bil na predstavitvi baterijskih varovalk, kjer smo izvedeli tudi da je kratkostični tok 100kWh avtomobilske baterije celih 75kA pri 800V. Le nekaj firm je, ki znajo narediti varovalko, ki bo to izklopila.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Apr 12, 2021 19:35

fakinx napisal/-a:Ja, ampak si spregledal, da sta dve banki z 8 celicami vezani vzporedno.

Nisem, zaporedno so. Tudi tam pri koncu se vidi, da je napetost paketa blizu 60V.
Kratek stik pa lahko nastane zunaj zaradi napačnega ravnanja in če pri tem pobere BMS, je varovalka edino, kar bo izklopilo.
__________________

lp

motorni
racOOn
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Pe Dec 07, 2007 01:08

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a racOOn » Po Maj 10, 2021 13:13

Komplet imam doma, sestavil, deluje...
Ko bo vse končano, kot sem si zadal, poslikam in dam gor...
Dobite tudi vse povezave do komponent...

Ko se zadeve lotiš sam, vidiš, da ni tako zakomplicirano, prišparaš pa res ogromno denarja...
Moj LiFePO4 12V 120 Ah komplet me bo stal samo okrog 360€...
Kako bo v praksi, bo pa čas pokazal...

LP
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Maj 10, 2021 13:32

Z čim si lotal, da nisi skuril celic?
Mi sestavljamo manjše 24V, 2Ah akuje in jih moramo točkovno varit, ker cinanje menda pregreje celice. Zanimivo bi bilo slišat utemeljeno razlago, da nimamo prav in je lotanje čisto dobro.
racOOn
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Pe Dec 07, 2007 01:08

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a racOOn » Sr Maj 12, 2021 11:08

SR 290 napisal/-a:Z čim si lotal, da nisi skuril celic?
Mi sestavljamo manjše 24V, 2Ah akuje in jih moramo točkovno varit, ker cinanje menda pregreje celice. Zanimivo bi bilo slišat utemeljeno razlago, da nimamo prav in je lotanje čisto dobro.


Če je vprašanje namenjeno meni...
Komplet je sestavljen iz 4 večjih prizmatičnih celic. Med seboj so povezane z mostički, ki so privijačeni.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Maj 12, 2021 13:14

:oops: Dobro.
Ne vem, verjetno lotiš-lotaš in pomanjkanje časa med prebiranjem. :oops:
Prosim za kako sliko.
racOOn
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Pe Dec 07, 2007 01:08

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a racOOn » Če Maj 13, 2021 09:36

SR 290 napisal/-a::oops: Dobro.
Ne vem, verjetno lotiš-lotaš in pomanjkanje časa med prebiranjem. :oops:
Prosim za kako sliko.


?????
Komu je namenjeno?
:?: :?: :?:
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Lure » So Mar 12, 2022 08:44

Lotevam se nadgradnje na LiFePo4 na Bavaria Vision 42. Tole je približno plan nadgradnje:
- DIY 280-320Ah LiFePo4 celice z BMS (4x CALB ali CATL - izbiram tudi glede na višino, da sedejo v obstoječi prostor)
- Victron MultiPlus Compact 12/1600/70 inverter/charger (zamenjava za 30A, gre v obstoječi prostor, inverter bi za moje potrebe moral zadoščati)
- Victron Orion Smart 12/12 30A charger za med alternator in LiFePo4 (zaščita alternatorja)
- Victron SmartShunt 500A (za SOC nadzor nad LiFePo4)
- Victron Cerbo GX (zelo verjetno za pregled nad celim sistemom)

Že dela na barki:
- Victron MPPT 100/50
- 2x Bisol 280W panela

Iščem izvajalca, ki bi se lotil tega projekta in ima izkušnje DIY LiFePo4 + BMS, kot Victron opremo zato da preveri ta moj plan in naredi izvedbo. Predvsem pa iščem nekoga, ki ima za seboj že vsaj nekaj uspešno izvedenih podobnih projektov. Mislil sem kar kontaktirat Elektro Štrumpl ali KonTiki Solar, ki sta zastopnika za Victron in delajo kompleksne instalacije, samo ne vem če imajo ali želijo delati tudi z DIY LiFePo4.

P.S. A ima kdo nedavne izkušnje z nabavo LiFePo4 celic iz Kitajske?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov