Popravilo teaca in fuge

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jan 17, 2023 11:41

Ne dolgo nazaj me je nekdo vprašal kaj za en mazohist mi je izdelal podnice na barki, ko sem jo obnavljal?
Letnice furnirja namreč tečejo po rasti v piko na celi dolžini in širini notranjosti barke.
Podnice je izdelal Darh.

Če ne bi bil deležen njegovih nasvetov obnova barke še zdaleč ne bi bila tako na nivoju. DARH - HVALA!!!

Slika
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Tadejko » To Jan 17, 2023 21:02

Eno vmesno poročilo o napredku.

Zlepljeni so že trije kosi od petih. Še največ težav sem imel z odstranjevanjem zlepljenih kosov od podlage.
Dvostranski lepilni trak prime ko strela...
Danes poskus z Darhovim nasvetom in vročo plastiko.

Takole izgleda današnja runda - zaščitena s krep papirjem in namazana s primerjem, čaka na lepljenje:
Slika

Ponedeljkova in nedeljska runda se sušita in čakata nadaljno obdelavo
Slika

Tole je prvi testni in učni primerek, že obrezan po šabloni in zbrušen:
Slika

Danes in jutri še lepljenje zadnjih dveh kosov za klop, sobota pa štemanje, če ne bo premraz. Neko ohladitev in burjo napovedujejo.

Sestave tal kokpita se pa lotim šele po tem, ko vidim kakšno delo sem opravil s klopmi... 8) :P
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Jan 18, 2023 05:16

Tudi plastika se ti bo prijela “ko hudic”.
Na kaj pa lepis?
Jaz vedno delam na lesonit plosco, ki se potem perfektno razplasti in dobis obdelovanec enostavno stran, samo pobrusis.
Locilno sredstvo, pa ponavadi premalo drzi. Najhitrej je pa z klamficam, sam ce to stranka vidi ko prineses, je pa en kup izgovarjanj zakaj je spodaj kaj kje polomljeno, ampak ta izvedba je mozna samo v primeru z brazdanimi letvami.
Na ene 30 cm narazrn daj eno malo pikico plastike, ne prevec, ker jo tezko pritisnes in imas lahko valovito ob mocnem pritisku.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Tadejko » So Jan 28, 2023 20:33

Darh napisal/-a:Tudi plastika se ti bo prijela “ko hudic”.
Na kaj pa lepis?

Končno sem ugotovil, da ni bil problem v prijemanju deščice na podlago, ampak tesnilna masa se mi je prijela na podlago in potem cela plošča ni šla stran. Nazadnje sem kot ločilno sredstvo uporabil papir za peko (povoščen) in izdelek se je lepo odlepil.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Tadejko » So Jan 28, 2023 20:55

Darh napisal/-a:Demontaza pa vzemi “malo stemarco” pobrusi robove na dletu, ce imas slicajno novega, pri rabljenem ni treba, nato si malo pomagas z multimastrom, radirko na baterijski in brusilka.

Pazi!!!!!!!! Da ne poskodujes gelcoata!!!!! Delaj previdno.

Za štemarco se nekako nisem mogel ojunačiti, imam močnejšo od tiste, ki jo je uporabil modro morje...

Sem pa postopal takole.

Začetno stanje:
Slika

Po napadu z rezkarjem:
Slika

Po obdelavi z dletom in macolo:
Slika

Zadnji ostanki lesa odstranjeni z multi vibracijskim orodjem
Slika
Pomembno je sprotno odsesavanje in čiščenje, saj se koščki/drobtinice lepila rade lepijo na gel coat.
Aja - popolnoma brez poškodb gelcoata seveda ni šlo :oops: - sem se pa trudil da so ostale na minimumu.

Čaka me še ena etapa - dokočno odstranjenjevanje lepila in fug. Vendar ta vikend pavza - viroza ne pusti na barko :(

Sem pa z olajšanjem ugotovil, da dno kokpita ni poglobljeno in mi bo vseh 10mm lesa ostalo na voljo brez podlaganja. Računam, da tega v nadaljnjih 50 letih ne bom zbrusil 8). Zoprno je edino to, da je dno lepljeno na raster površino, kar pomeni, da me čaka kar veliko brušenja, če hočem odbrusiti vse lepilo. Ali bi bilo varno, da samo temeljito obrusim podlago, tudi če ostanejo kakšne rastrske dolinice napolnjene s starim lepilom?

Imam pa še eno vprašanje. Na sliki se vidi, kje je pasarela ob valovanju drgnila v les in ga obrabila.
Slika
Za začetek nameravam položiti zaključno letvico pravokotno na ostale - če se mi les spet poškoduje bo poškodovana samo ena in ne pet letvic. Razmišljal pa sem tudi, da bi ta zaključek zaščitil z enim eloksiranim aluminijastim kotnikom.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Popravilo teaca in fuge

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Sr Feb 15, 2023 20:46

Nov mejnik se bliža - jutri gre na brušenje še 4. kos tal v kokpitu.
Slika
Potem rezanje klopi po šablonah in nato čakanje na primernejše temperature.
Najbrž je najbolje počakati do aprila - je kdo lepil že bolj zgodaj oz v bolj hladnem vremenu?

Med čakanjem pa odstranjevanje zadnjih pikic lepila - brusni papir cca 400 pa zdrgnit. Glede na to, da bo gelcoat zalit z lepilom, majhne razice ne bodo vplivale na nič, kvečjemu lepilo se bo še bolj prijelo - vsaj mislim da bo tako. :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: MKN in 14 gostov