Težave z barvo "gelcoat"

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

janezs1991
Štabni praporščak
Prispevkov: 41
Pridružen: To Avg 06, 2019 17:06

Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a janezs1991 » Po Apr 27, 2020 15:28

Pozdravljeni

Imam eno resno težavo. Po popravilo razpoke na colnu sem se odlocil da ga pobarvamo z gelcoatom - točno ( https://www.resinboat.it/gelcoat/gelcoa ... en-da-5-kg ). Pobarvali smo tudi čez obstoječi coat. In zadeva se sploh ne strdi tudi po več mesecih... Trdilec smo mešali kolikor je potrebno . Ali je mogoče narobe to da smo vmes vmešali še malo nitrota ko smo barvali s pištolo ? Ali je napačen gelcoat, ker sem videl po tem ko smo že prebarvali, da jih je več vrst... Pri nekaterih sem zasledil da je potrebno dodati parafin...
Hvala vsem za pomoč.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Apr 27, 2020 16:01

Če je (verjetno je) na epoxy osnovi in ste not dodal nitro, ste nardil iz pi*de kozouc.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Apr 27, 2020 16:03

Sej piše v navodilih s čem se redči, ne piše?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a nac » Po Apr 27, 2020 16:45

Gelcoat ni barva!!!
Dodat je treba 1 do 2 procenta trdilca,namazat ali kako drugače aplicirat,tam kjer je potrebno,nato ga je treba na nek način “dol zapret”. Lahko s parafinom(ampak to je topcoat) al pa z nekim najlonom,polivinilom,plastiko...
mVolk
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: Pe Jul 31, 2009 00:37
Kraj: Ljubljana - Bunarina

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a mVolk » Po Apr 27, 2020 16:53

Glede na to, da se po 12ih letih na moji bavarii GC še vedno ni strdil, očitno tudi tam ne znajo brati navodil. Tam, kjer me je to res motilo, recimo notranja stran predalov, kjer se je čisto vse na stene prijelo, sem prebarval z barvo v spreju in je zdaj ok.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 27, 2020 17:34

Če pika po vrhu ga dobro speri z acetonom in drugi dan bo trd. Če je mehak je nekaj narobe, morda je kriv nitro. Poliester in vinilester gel coat se redči z acetonom, pa ne preveč.
Vsak gel coat ostane "mehak" po površini, da se nadaljni sloji laminata lepo zlepijo z njim. Če dodaš parafin boš dobil top coat. Pika ne, mu pa močno padejo trdnostne kvalitete.
Najbolje je obrisat z acetonom kot sem zapisal, ampak rabil boš precej acetona in brisat moraš res na horuk in z veliko acetona, da kar teče po barki.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 27, 2020 20:28

Kakorkoli boš reševal imej dobre živce. Nisem ti nič fauš.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 27, 2020 20:41

nac napisal/-a:Gelcoat ni barva!!!


Poznam nekaj plastičarjev, ki obnavljajo barke tako, da gel coat uporabijo kot barvo. Je bistveno cenejši od kake drage barve in se ga da precej enostavno, ter hitro spolirat do ustreznega sijaja, ampak ga je pa treba pred brušenjem in poliranjem sprat z acetonom kot sem zapisal zgoraj.

p.s.
Nekateri zaželiran gel coat prebarvajo z PVA ločilcem, da ga zaprejo. V tem primeru čez dva ali tri dni z milnico spereš pva in lahko začneš brusit.
janezs1991
Štabni praporščak
Prispevkov: 41
Pridružen: To Avg 06, 2019 17:06

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a janezs1991 » Po Apr 27, 2020 20:56

ja ma mislim, da nitro ni škodil. Sem pa tudi z acetonom probal umit to lepljivo reč. Bi pa skoraj raje naredil še en sloj topcoata. In me zanima ce je tudi topcoat potrebno spucati ?
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 27, 2020 21:38

Jaz sem z nitrom zadnjič umil čopič od smole in nekaj tistega zlil v lonček in pomešal ter pustil če se bo strdilo. Se ni. Še danes je lepljivo in mehko. Ostala smola na čolnu pa je zagrabla u parih urah. Bojim se da boš moral vse kar si nanesel tudi očistit. Ne barvaj čez to ker se bo vse oluplo in boš mel stroške x3
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Apr 27, 2020 21:43

Marcel, tudi jaz imam isto mnenje. Sem ze kdaj kaj zmesal z nitrom in marsikdaj isti problem.
Priporocam da pocakas da se strdi (ce se bo) in potem nadaljujes, ali pa odstrani zadevo in ne ponovi napake.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 27, 2020 22:01

Vedno(ampak res vedno) se drži navodil proizvajalca če nimaš izkušenj z materjalom. Tudi sicer ne škodi!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Apr 28, 2020 09:32

janezs1991 napisal/-a:Pozdravljeni

Imam eno resno težavo. Po popravilo razpoke na colnu sem se odlocil da ga pobarvamo z gelcoatom - točno ( https://www.resinboat.it/gelcoat/gelcoa ... en-da-5-kg ). Pobarvali smo tudi čez obstoječi coat. In zadeva se sploh ne strdi tudi po več mesecih... Trdilec smo mešali kolikor je potrebno . Ali je mogoče narobe to da smo vmes vmešali še malo nitrota ko smo barvali s pištolo ? Ali je napačen gelcoat, ker sem videl po tem ko smo že prebarvali, da jih je več vrst... Pri nekaterih sem zasledil da je potrebno dodati parafin...
Hvala vsem za pomoč.


Pospricaj oziroma premazi z PVA in se bo verjetno strdilo.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
navigatorsenior
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Ne Mar 31, 2019 19:29

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a navigatorsenior » To Apr 28, 2020 11:46

[quote="nac"]Gelcoat ni barva!!!
Dodat je treba 1 do 2 procenta trdilca,namazat ali kako drugače aplicirat,tam kjer je potrebno,nato ga je treba na nek način “dol zapret”. Lahko s parafinom(ampak to je topcoat) al pa z nekim najlonom,polivinilom,plastiko...[/quote



potrebujes parafin, gelcoat je za delo v kalupu ki ga potem prekrijes z mato oz rovingom in smolo , topcoat se bo strdil na zraku ampak ima dodan tekoci parafin , gelcoat + parafin = topcoat
Ce nisem imel tekocega parafina sem kar na likalnik malo svece stopil v gelcoat, pa je bilo za silo.
janezs1991
Štabni praporščak
Prispevkov: 41
Pridružen: To Avg 06, 2019 17:06

Re: Težave z barvo "gelcoat"

OdgovorNapisal/-a janezs1991 » To Apr 28, 2020 20:14

Hvala vam za vsa pojasnila bom poskusil zadevo nekako rešiti :? :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov