Spust čolna- samo izkušnje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zummel » Sr Avg 12, 2020 13:30

Pozdravljeni, sem nov na forumu, kar ne pomeni da nisem prebral kilometrov prispevkov dosedaj. Kupujem svoj tretji čoln, favoriti so gumenjaki in plastike 5m. Tudi temo guma vs plasika sem predelal... Zanima me mnenje uporabnikov, ki take čolne imajo, kaj se da spustit po drči, če se le da brez potapljanja prikolice (ne čez aks) Plastika gre? Gumenjak verjetno vedno malo lažje. Recimo da je v obeh primerih zadaj yamaha 80, ene 170 kil motorja. morda bo lažji, težji pa ne. Torej, tisti ki to spuščate svetujte. In seveda vem da je boljše spustit 7m z dvigalom. Kot rečeno sem že prebral vse to.. Torej, tisti ki imate kako spuščate in dvigate???
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 587
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a MKN » Sr Avg 12, 2020 14:37

Imam fisherman 5m in zadaj Mercury težak 112kg. Še vedno sem ga s prikolice spustil
/dvignil sam. Spuščal sem v Sv. Katarini, v ladjedelnici Izola in na plaži. Spusti in dvigne ga lahko en sam odrasel človek. Prikolice čez os ne potopim. Če je slučajno plaža položna, poprosim nekoga, da zadaj malo pogleda, da se čoln s krmo ne dotakne dna. Do sedaj se to še ni zgodilo.

Lp MKN
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Avg 12, 2020 14:39

Pozdravljen Zummel :!:

Spuščanje in nakladanje čolna na drči ni noben "bav bav" :idea:
Sam že desetletja spuščam in nakladam na drči vse dosedanje čolne. Že leta tako na raznih drčah spuščam in nalkadam 6,4 metra dolg gliser, težak cca 1.700 kg. Imam dvoosno prikolico, v vodo jo zapeljem toliko, da so v vodi le pnevmatike zadnje osi, nato pa si pomagam z dvostopenjskim vinčem. Ob spustu in nakladu je dovolj, da sva prisotni dve osebi, prikolico po spustu, oziroma nakladanju, operem z vodo :idea:

Toliko zaenkrat, bo še kdo drug kaj napisal :!:

V kolikor te zanima kaj več, mi na zs posreduj telefonsko številko, pa se lahko slišiva in kakšno rečeva :D
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
brane1
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: Po Okt 05, 2015 22:21
Kraj: okolica Kopra

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a brane1 » Sr Avg 12, 2020 15:53

Pozdrav, imam gumenjak 5 m, vse skupaj težko okrog 600 Kg, sam vlečem ven, spuščam v morje. v vodo gredo samo gume od prikolice in to je dovolj. Uporabljam drčo v glavnem na Katarini. Nobenih problemov. predvidevam, da je za uspešno spuščanje/ dviganje potrebna dobra prikolica, pa malo prakse.
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zummel » Sr Avg 12, 2020 16:33

Evo! to sem hotel slišati! Od tistega ki to dejansko ima. Mi niste olajšali izbire ker očitno pridejo v izbiro tudi plastike. Dosedaj sem vedno od prikolice močil samo pnevmatike in tako nameravam tudi naprej. Hvala vsem za pristne odgovore!!
brane1
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: Po Okt 05, 2015 22:21
Kraj: okolica Kopra

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a brane1 » Sr Avg 12, 2020 17:26

Aja, pa motor dvigniti do konca, pri spustu in dvigu. Obvezno!
Darh
Admiral
Prispevkov: 1179
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Avg 12, 2020 19:39

Pa dobr je tud ce mas cep noter, pa strik privezan, da potem ne plavas za njemu. :wink:
pašnjak
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: To Jul 28, 2015 18:41

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a pašnjak » Sr Avg 12, 2020 20:00

Sam spuščam 6m cabin cruiser z težo okoli 1100.na nobeni drči še ni bilo težav pa so bile že zelo položne.res pa imam zadnje valjčke na dolzini 80cm pregibne,tako da po moje je vse v prikolici.
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zummel » Sr Avg 12, 2020 20:47

Še vedno govorimo da gre prikolica v vodo do pnevmatik?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2541
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Avg 12, 2020 20:54

Imeli smo fisherman 5m pa 70 konjev pa fisherman 6m pa 115 konjev. Noben od teh čolnov ni nikoli videl dvigala, nikoli nisem zmočil več kot spodnji del gume do platišča. Spuščali smo jih pa:
katarina Strunjan
Stara Savudrija
Stara Barbariga
Krk (v mestu)
kamp Konobe (ko je bila tam še drča)
Stinica
Šimuni (v vasi)
Privlaka (pred Virom)
pa še nekaj lokacij bolj južno.

Če je drča premalo strma in čoln noče dol, pripneš privezno gurtno med osjo prikolice in rinko spredaj na čolnu in mu pomagaš.
Če je drča preveč strma in avto ne potegne, podstaviš kolesa prikolice, zapelješ avto na ravnino, privežeš prikolico z dovolj dolgo vrvjo, pa gre.

Tole v Barbarigi je bil pa ekstrem:
Slika

Pri obeh čolnih je bila prikolica Satelite s 26 valjčki

Kolega je imel gumona 7,5m z 225 konji v marini na prikolici, pa ga je vedno spravljal po drči v vodo, nikoli potopil več kot spodnji del gume do platišča. Prikolica Lok z dodatnimi valjčki.
Slika
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a DR76 » Če Avg 13, 2020 08:04

Uporaba vrvi med kljuko na vozilu in prikolico je lahko problematična. V kolikor je izbira vrvi neustrezna, lahko ta deluje, kot elastka in po tem, ko prikolica doseže vrh klančine, slednja prične "loviti" vozilo. Sem imel priložnost videti tovrstno nesrečo. Veliko slabe volje, ki bi se ji dalo z nekaj premisleka izogniti.
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Avg 13, 2020 08:18

Misliš nekako tako, kot v tem filmčku :?:

https://www.youtube.com/watch?v=FPeetFWRVxo
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a DR76 » Če Avg 13, 2020 08:34

:lol:, dobra.
V primeru, ki sem ga omenil, malenkost manj uspešno. Strokovnjakom se je tedaj ruda prikolice ustavila nekje sredi prtljažnika. Poškodovano vozilo, tudi prikolica, vsekakor pa jim je to resno zagrenilo konec počitnikovanja. Nobene potrebe ni, da bi kdo takšno izkušnjo ponovil.
Lep pozdrav.
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zummel » Če Avg 13, 2020 10:54

Če prav razumem je kritični moment, ko čoln prevaga na zadnjem valjčku, takrat gre pod najbolj ostrim kotom navzdol. Pa dokler ne zaplava. Preseneča me, da tudi z plastikami gre v redu. Po moje je prednost čimnižja prikolica, ker potem krma ne pikira tako strmo. Sem razmišljal, kako bi zgledalo, če bi prikolica imela dva izvlečna valjčka zadajk ki bi jih lahko tudi potunkal... Ampak očitno ni potrebe, sicere bi že kdo to imel. Zaključek: spust ni odločilen pri izbiri plastika-guma. Pa smo na začetku.
brane1
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: Po Okt 05, 2015 22:21
Kraj: okolica Kopra

Re: Spust čolna- samo izkušnje

OdgovorNapisal/-a brane1 » Če Avg 13, 2020 13:57

Meni se zdi najbolj kritičen moment start s polno prikolico iz drče, posebno ko nimaš 4WD, pa če je kej mokro...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov