Sistem naprav v nmea2000 mreži

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Okt 25, 2020 19:42

KAS, a ne bi ti tole mal za jadralce razširil. Full šmeki zgleda.


Zaenkrat ni v planu.

Me pa nekaj zanima glede jadrnic;

SEA-beat (moj navtični računalnik) sestoji iz HW dela in android aplikacije. HW del je avtonomen in vse ključne zadeve glede motorne barke procesira sam; integrira porabljeno gorivo, prevoženo pot, alarmi,...

Ali je pri jadrnicah tudi kaj takšnega procesiranja, ki bi moralo biti avtonomno? Ali vsi samo gledate trenutne podatke?

Če JA, potem bi za jadrnico bilo potrebno tudi HW prilagoditi, če NE potem je samo stvar android aplikacije.

Tehnično je jadrnica ki pluje na motor itak motorna barka, in če ima malo bolj napreden motor v n2k je trenutna funkcionalnost aplikacije tudi za jadrnico dobrodošla.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Okt 25, 2020 22:34

kasaudio napisal/-a:
KAS, a ne bi ti tole mal za jadralce razširil. Full šmeki zgleda.


Zaenkrat ni v planu.

Me pa nekaj zanima glede jadrnic;

SEA-beat (moj navtični računalnik) sestoji iz HW dela in android aplikacije. HW del je avtonomen in vse ključne zadeve glede motorne barke procesira sam; integrira porabljeno gorivo, prevoženo pot, alarmi,...

Ali je pri jadrnicah tudi kaj takšnega procesiranja, ki bi moralo biti avtonomno? Ali vsi samo gledate trenutne podatke?

Če JA, potem bi za jadrnico bilo potrebno tudi HW prilagoditi, če NE potem je samo stvar android aplikacije.

Tehnično je jadrnica ki pluje na motor itak motorna barka, in če ima malo bolj napreden motor v n2k je trenutna funkcionalnost aplikacije tudi za jadrnico dobrodošla.


Jah, v bistvu so vsi pomembni podatki v mreži. Odvisno od tega, katere inštrumente imaš v mreži.
Iščem/o v bistvu prikazovalnik nmea podatkov. Recimo nekaj takega https://seamantec.com/ ampak, tole ne dela na Androidu, pa tudi firma mislim, da trenutno stoji na tem projektu.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Okt 26, 2020 00:29

@marchi

Sej sem ti dal primer za super app, ki to dela par postov nazaj
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a samodaje » Po Okt 26, 2020 07:18

ravno nekj takega delam jaz za svoje potrebe. Trenutno je se zelo v povojih...
Idej je dosti, kakrsni koli predlogi so pa tudi dobrodošli.

Slika
Slika
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Okt 26, 2020 08:01

Simrad je pred ca dvema mesecema nadgradil na nov 'look&feel' dashboardov, ene par dni nazaj je bil pa še en update s še dodatnimi, pa jih tle objavljam, če komu prav pride za kakšno idejo.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Nazadnje spremenil AEgir, dne Po Okt 26, 2020 08:33, skupaj popravljeno 2 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Okt 26, 2020 08:19

Tale app sem testiral in mi je vsec. Pregleden, estetski, preprost! Se malo za dodelat in bo krasen ter slovenski :) Cestitam avtorju! Pravzaprav sem razmisljal nekaj nazaj, da bi se tut sam lotil nekaj podobnega. Tko, mal za veselje in da obnovim programiranje.

Drzim pesti, da bo za morjeplovce ekskluzivno free ;)

samodaje napisal/-a:ravno nekj takega delam jaz za svoje potrebe. Trenutno je se zelo v povojih...
Idej je dosti, kakrsni koli predlogi so pa tudi dobrodošli.

Slika
Slika
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Okt 26, 2020 08:55

Glih morjeplovci bi moral to podpret z 10€ po kosu al pa kej podobnega.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Okt 26, 2020 09:18

A te zadve so nmea2000? (Aegir-jev Simrad je.) Sprašujem glede ostalih aplikacij....
Nazadnje spremenil kasaudio, dne Po Okt 26, 2020 09:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Xilinx Vivado HLx trainee
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a samodaje » Po Okt 26, 2020 09:40

kasaudio napisal/-a:A te zadve so nmea2000?

moj je zaenkrat samo nmea1083
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Okt 26, 2020 09:46

Fino bi bilo zadeve tematsko razdelit na nmea183 in nmea2000, ker zdaj se mešajo jabolka in ananasi. Naslov teme je vezan na nmea2000. Med nmea183 in nmea2000 je razlika velika v vseh pogledih.

Te stvari so sicer zelo dobro definirane in takšna razmejitev nebi smela delati prevelikih težav.

https://en.wikipedia.org/wiki/NMEA_2000

Na tem forumu tudi obstajajo bolj splošne teme o navtičnih aplikacijah, ki pokrivajo tako 183 kot 2000. Ta tema pa sem si predstavljal da bo "n2k only".

Brez zamere ker sem se zataknil na tem detajlu, ampak je kar pomemben, če ne celo ključen.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Okt 26, 2020 12:47

1. @Samo (Samo..daje);
- Čestitam za lep izdelek. Za prikaz VETRA, bi ti priporočal kot za orcanje označiti na +/- 60°. Pa tudi razširjen kot vetra bi bil odličen - 180°razporejenih na cel krog. Prikazuje pa podrobneje orco in krmne vetrove!!

2. @kasaudi0;
- Za samo aplikacijo nima popolnoma nobene veze v katerem standardu naprava pridobiva podatke od instrumentov. Imamo pač več komunikacijskih standardov starejše in novejše.

-Jadralci nimamo najnovejših motorjev, ki bi imeli N2k izhod. Na tem forumu nima nihče takega motorja na jadrnici!

- Prikaz kot si si ga zamislil je odličen za motorna plovila predvsem z izvenkrmnimi motorji. Za nas jadralce pa je izdelek kot ga je prikazal Samo veliko primernejši.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3227
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Okt 26, 2020 13:12

Nikola T. napisal/-a:-Jadralci nimamo najnovejših motorjev, ki bi imeli N2k izhod. Na tem forumu nima nihče takega motorja na jadrnici!

Kaj recimo Yanmar in Volvo Penta motorji zadnjih 5-10 let res nimajo N2k izhoda? Sem mislil, da to vsi imajo.

Meni je za 20+ let star Yanmar 2GM20 uspelo dobiti na ebay-u Maretron EMS 100. Priključi se ga pred kontrolno ploščo in vzporedno analogne signale pretvarja v N2k.
Slika
Nisem še namestil, moram prej še vse ostale dele za N2k nabavit.
Nazadnje spremenil Grega295, dne Po Okt 26, 2020 13:17, skupaj popravljeno 1 krat.
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a samodaje » Po Okt 26, 2020 13:17

@Nikola kaj si imel v mislih s tem:
Pa tudi razširjen kot vetra bi bil odličen - 180°razporejenih na cel krog. Prikazuje pa podrobneje orco in krmne vetrove!!
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Okt 26, 2020 14:08

@Nikola T

1. se strinjam - sigurno je nastajajoči izdelek @samodaje zelo primeren za jadralce.

2. Naslov teme se nanaša na nmea2000 naprave v mreži. V mojem primeru gre za konglomerat nmea2000 naprave in aplikacije. Sem tudi sam napisal, da je moja rešitev trenutno primerna le za motorne barke.

@vsem

Pri vsem skupaj moti le to, da bo iz te obetavne teme nastaja popolna zmešnjava od katere vsi sodelujoči ne bomo ničesar imeli. Aplikacije so eno, protokoli so drugo. Kako se te stvari povežejo med seboj pa je tretji problem. Šele ko je zadeva povezana je uporabna.

Tipičen primer: Open CPN in n2k. Kako povezati in katere podatke dobiti? Kaj deluje in kaj ne...

@samodaje

Glede na dosedanje izkušnje z androidom na morju vsekakor priporočam kontrastnejšo izbiro barv prikaza. Nizka svetilnost android zaslonov je zaenkrat največji minus android-based rešitev v primerjavi z namenskimi napravami.

V kolikor že, ti priporočam predstavitev tvoje zadeve v ločeni temi.

Jaz o svoji zadevi tu ne nameravam pisat, ker bo po predvidevanju razmerje med porabljenim časom in izplenom bogo.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Sistem naprav v nmea2000 mreži

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Okt 26, 2020 14:34

Predlagam moderatoju da odpre nmea 0183 temo in vse temu standardu tangirajoce teme prestavi tja. Ceprav same aplikacije s tem nimajo veze, edino ce podpirajo samo posamezen protokol.

Kdo je na strani

Po forumu brska: evovii in 6 gostov