vetrni generator

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

vetrni generator

OdgovorNapisal/-a skiathos » Ne Nov 29, 2020 10:24

Živjo, zanima me, ali ima kdo od vas izkušnje z vetrnimi generatorji, kakšne uporabljate in ali so vredni nakupa?


Slika
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Nov 29, 2020 10:35

Vetrni generator - za 100 Ah mora pihati 20 vozlov 20 ur.

Po moje so zelo primerni za območja s konstantnim močnim vetrom (npr. Atlantik), ne toliko za Jadran.

Zelo so lahko glasni.

viewtopic.php?f=2&t=11825&p=166625&hilit=#p166625
al

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 29, 2020 10:56

Jaz sem o tem dolgo časa razmišljal in se ogreval za RUTLAND.
Potem sem ugotovil, da vse in še več rešim s sončnimi celicami.
Par dni pozimi v oblačnem vremenu tudi dajejo/zdrži dovolj.

Je pa to stvar kje se pluje.
Mislim, da za Jadran in Grčijo (v mojem primeru) ne pride v poštev - seveda, če je prostor za celice.

Dolgo časa sem se spraševal koliko so glasni. No, pa ga ima skoraj sosed na pomolu (mislim da Air breeze) pa ni hudega.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Nov 29, 2020 11:05

Jaz sem enkrat šel mimo katamarana z dvema vetrnima generatorjema. Groza kolk so brneli; uničen kokpit iz vidika "dnevne sobe". Je pa blo to na St. Luciji, kjer je noč/dan skoz pihalo.

V Izoli je imela ena barka Rutland 913. Je bila povsem poleg vhoda na osrednjii pomol, si šel vsakič mimo. En poseben magic mi je blo gledat tisto vetrnico, sem dolgo časa razmišljal o nabavi, sam potem me je slab izkoristek prepričal, da je morda brez veze.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 29, 2020 11:39

Mi je sin povedal da so imeli na X65 vodni generator in je delal lepo..ne dela pa žal ne sidrišču.. :D
CAR
Admiral
Prispevkov: 2277
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Nov 29, 2020 12:13

Ce se hoces zameriti sosedu v marini ga nabavi, se posebno, ce je sosed kaksen nemec, ki je v marini pol leta.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a EDO » Ne Nov 29, 2020 13:50

Mislim, da je bolje za naše razmere dat še kakšno PV celico zraven, kot vetrni generator.
Sem pa videl na eni jadrnici vertikalni vetrni generator, ki zavzame zelo malo prostora in se ga zelo malo sliši nekaj takšnega, kot to:
https://www.leadingedgepower.com/le-v50 ... 13843.html
Hidrogeneratorji imanjo velik izkoristek ampak so nažalost še kar (zelo) dragi in kot je napisall že Polanc, na sidru ne delajo - razen, če se zasidraš na reki :wink:
Tudi gorilne celice na metanol so zanimive samo so tudi še vedno precej drage.
https://www.my-efoy.com/en/
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Nov 29, 2020 14:48

polanc napisal/-a:Mi je sin povedal da so imeli na X65 vodni generator in je delal lepo..ne dela pa žal ne sidrišču.. :D

Polanc, naše barke grejo skor tohlk hitro kot x65. :lol: Prej bi os hidrogenetatorja zapikala, kot dala 1A od sebe.
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Nov 29, 2020 16:05

Imam turški Ista breez. Ni vreden,da ga prevažam naokoli. Ne da skoraj nič od sebe. V planu je menjava.Ali Rutland 1200 ali Silend wind. Božiček in Dedek mraz sta mi že prinesla darila za naslednjo sezono, tako,da bo menjava še malo počakala :( .Morda pa se celo premislim in tako kot pravi Al ,povečam moč sončni. Ampak to samo zardi visoke cene vetrnih generatorjev. Ko sonca ni ,je velikost sončne brez veze.

Hrup pri novejših generatorjih ni več problem. Pri mojem se rahlo čutijo vibracije v zadni spalnici. Za morda moteči hrup mora pihnit prek 28 - 30 kn. Takrat pa po marini že itak vse ropota.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 29, 2020 18:05

A nebi..je dajal lepo že z 5 vozli plovbe..
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 629
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a mirante » Ne Nov 29, 2020 22:44

Na barki imam oboje, vetrni generator (do 350 W pri 30 vozlih vetra) in sončne celice (80 W sredi dneva). To se mi zdi ustrezno, ker včasih ni dovolj vetra, včasih pa je oblačno. Da vetrni generator na sidrišču sploh daje kaj uporabne elektrike, mora pihati več kot 10 vozlov vetra.
Za popolno neodvisnost od motorja, da pokriješ vsaj 100 W stalne porabe aparatur na barki (avtopilot, hladilnik, instrumenti, luči), mora biti dan vsaj približno sončen in pihati mora vsaj med 16 in 20 vozlov vetra (oz. 24 vozlov krmnega vetra).
V marini vetrni generator lahko ustaviš, da ne moti drugih, sončne celice pa med tvojo odsotnostjo z barke stalno skrbijo za ustrezno napolnjenost akumulatorjev.
Za Jadran vetrni generator ni najbolj racionalna izbira, ker več kot polovico dni ni dovolj vetra za normalno jadranje in potem itak za premikanje uporabljaš motor, ki ti v 2 - 3 urah napolni akumulatorje.

Lep je občutek popolne neodvisnosti od nafte, a to zares doživiš šele v stalnih vetrovih na oceanu.
Moj rekord je dva tisoč milj brez prižiganja motorja med Zelenortskimi otoki in Karibi, ko smo imeli vseskozi dovolj vetra. Ali pa podobna razdalja in še enkrat daljši čas ob Južni Ameriki, ko je odpovedal starter in s Primožem nekaj tednov nisva mogla zagnati motorja. Takrat je bilo vetra in sonca marsikdaj premalo in sva morala ponoči ob praznih akumulatorjih pogosto krmariti na roke in brez luči in elektronske navigacije.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 29, 2020 22:55

No tebi bi ekstra prav prišel vodni generator,k si bolj v gibanju kot po sidriščih in marinah..450 W mislim ,da je dajal..
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: vetrni generator

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Nov 30, 2020 08:02

mirante napisal/-a:...Moj rekord je dva tisoč milj brez prižiganja motorja... Ali pa podobna razdalja in še enkrat daljši čas ob Južni Ameriki, ko je odpovedal starter in s Primožem nekaj tednov nisva mogla zagnati motorja. Takrat je bilo vetra in sonca marsikdaj premalo in sva morala ponoči ob praznih akumulatorjih pogosto krmariti na roke in brez luči in elektronske navigacije.

Sem poiskal listo opreme za svetovne vandrovce, ko sem opremljal barko za daljša potepanja. Rezervni starter in alternator sta visoko na prioritetni listi. Meni je alternatorj enkrat že prav prišel. Tukaj...

Vetrni generator za sredozemlje ni smiseln!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov