GPS Tracker za nadzor plovila

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a modro morje » Če Nov 25, 2021 00:39

Imam naslednji problem: jadrnica (10m) je v poletni sezoni okoli 4 mesece (občasno) na mrtvem sidru (bloku) nekje na Hrvaškem, torej daleč od oči (pa blizu srca). Prav rad bi vedel naslednje:
- Ali je še vedno privezana na sidru, ali se je morda v neurju kam premaknila;
- Ali morda vdira voda vanjo, skozi kakšen ventil, ki je popustil;
- Ali je napetost na akujih ok;
- Ali je kdo vlomil v barko?
Nekateri morjeplovci zagotovo veste, da obstajajo firme, ki prodajajo tovrstni hardware plus software. Žal to ni prav poceni, praviloma predstavlja največji strošek neka mesečna naročnina. Zanimalo me je, če je možno v lastni režiji kaj takega spravit skupaj za minimalno ceno.
Ogledal sem si tržišče “sledenje tovornjakom”, zdi se, da obstoječe rešitve vsebujejo elemente, ki jih potrebujem. Nabavil sem enega izmed mnogih rapoložljivih GPS trackerjev, ki so dostopni na prostem trgu, izbral sem model Teltonika FMB920. Škatlica je dimenzij 80x43x12mm. Ima naslednje (zame pomembne) lastnosti:
- Vsebuje GPS modul za merjenje pozicije z ocenjeno natančnostjo < 2,5 CEP;
- Vsebuje GPRS modul (2G) za povezovanje na omrežja opraterjev (2G je precej razširjen);
- Premore merjenje priključne napetosti (6-30V, recimo napetost hišne aku banke);
- Ima en dodaten digitalni vhod (recimo vklop/izklop kalužne črpalke)
- Dodaten analogni vhod (recimo napetost na startnem akuju, ali pa recimo senzor vloma - digitalni 12V)
- Ima celo en digitalni izhod (recimo vklop gretja, preden pridemo na barko, ali pa luči ponoči)
- Možnost direktnega pošiljanja avtomatskega SMS iz naprave ob nekem alarmantnem dogodku;
- Ima relativno majhno deklarirano porabo (okoli 35mA pri delovanju GPSa).
Slika
Kupil v eni litvanski spletni trgovini, cena skupaj s poštnino 47 Eur, dobi se pa tudi na Amazonu.
Za delovanje potrebuje SIM kartico. Ker je podatkovni prenos zelo optimiran, se pretakajo izjemno majhne (v primerjavi z npr. mobilnim telefonom in web stranmi) količine podatkov. Za začetek kupil eno HOT Hofer SIM brez paketa (opcija Start) za 5 Eur, deklarirana cena 4 cente za 1MB prenosa, velja 3 mesece. Dobijo se tudi SIM kartice za cca 16 Eur, ki imajo sicer samo 500 MB prenosa, toda veljajo celih 5 let (kar zadostuje za takle trekerček).
FMB920 je možno konfigurirati z proizvajalčevim (zastonjskim) softwerjem. Nastavi se interval oddajanja podatkov, pa IP naslovnega strežnika, pa še desetine drugih parametrov, ki so morda pomembni za kamion, za barko pa večinoma nepotrebni. Povezava za nastavitev ali preko BlueTooth ali z micro USB kablom. Tale model trekerja ima še dodano Li-Ion baterijo, v primeru izpada napajanja lahko še nekaj dni oddaja signal.
Zdaj pa poglavje, kjer sicer ponudniki tovrstnih uslug zaslužijo: strežnik, ki sprejema signal. V bistvu gre za nek stalno prižgan računalnik, ki ima ustrezen softwer za:
- Sprejemanje signala iz množice naprav, ki signal pošiljajo na strežnikov IP;
- Dekodiranje signala (vsak proizvajalec ima namreč drugačno kodiranje podatkov);
- Posredovanje dekodiranih podatkov Web strežniku, torej spletnemu portalu (kamor se npr. lastnik kamiona/plovila poveže in opazuje recimo položaj, pa še druge podatke);
- Pošiljanje opozoril uporabniku v primeru nekih (izrednih) dogodkov, kot je npr. premik kamiona/plovila iz vnaprej določenih mej, vklop recimo kalužne črpalke, vlom v kabino, padec napetosti akujev pod neko vnaprej določeno mejo, itd).
Našel sem kar nekaj ponudnikov takih strežnikov, nekateri omogočajo časovno ali funkcionalno omejene zastonjske servise, vse ostalo pa za neko mesečno/letno plačilo. Evo nakaj primerov, ki sem jih preizkusil:
https://gps-trace.com/en/ruhavik, https://www.gpswox.com/, https://www.traccar.org/, https://www.gps-server.net/
Ponavadi ponudnik strežnika izdela še (zastonjsko) aplikacijo za telefon (Android/IOS). Tako imajo uporabniki informacije (dobesedno) na dlani, uporabnik pa je praktično takoj obveščen o nekem nenavadnem dogajanju (npr. vklop kalužne črpalke).
Meni osebno se je najbolj dopadel GPS-server.net, tale zgleda tudi med najcenejšimi, letna naročnina naj bi bila okoli 15 Eur. Omogoča 14 dni zastonj testnega obdobja.
Načeloma lahko dober poznavalec računalništva izdela strežnik tudi sam, oziroma instalira OpenSource strežnik z dekoderjem, Teltonika ima sicer tudi javno objavljen kodek za svoje naprave. Stroški vzdrževanja takega strežnika pa tudi nekaj nanesejo na leto.
Hoferjeva SIM je delala neproblematično tudi iz Hrvaške. Evo en screenshot iz GPS-server web portala:
Slika
Žal ima tale kamionski concept tudi nekaj pomanjkljivosti za uporabo na barki:
- Poraba 35mA pomeni dnevno 840mAh, oziroma mesečno 25Ah, kar je znatno, če je barka samo na akujih, ki se v vmesnem času slabo ali nič ne polnijo; Kljub temu, da nastavimo oddajanje GPRS recimo samo vsakih 30 minut, se žal ne da nastaviti manjše porabe (deklarirani načini še manjše porabe niso uporabni za barko na mrtvem sidru brez posadke);
- Ni zastonjskega vmesnika za pametni telefon, s katerim bi lahko na enostaven način spremenili nek ključen parameter v napravi, recimo interval oddajanja (vklop sidrnega alarma z intervalom preverjanja na vsakih 5 minut, ko greš iz barke zvečer malo v mesto na pivo).
Upam, da je bilo tole za koga zanimivo.
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 25, 2021 08:22

Zadeva je poceni, ker uporablja 2G katerega pa države po EU in drugod že pospešeno ugašajo. Pričakuje se, da bo že v letu 2023 večinoma ugasnjen. Od 2023 ne bo več kaj dosti uporabne pokritosti tudi s 3G signalom. Podoben profesionalni modem za IoT smo razvijali dobro leto in že v tem času se je izkazalo, da se slabo piše tudi 3G!? Zadeve se prehitro spreminjajo.
Mene je vedno zanimal dober IoT modem za barko vendar sem se raje lotil APRSja... zaradi večjega dometa in popolne brezplačnosti za radioamaterje.

Bolj kot taki modemi se mi zdijo uporabni odsluženi GSM telefoni, ki še delujejo priključeni na napajanje. Na njih je že tako ali tako Wi-Fi, BlueTooth, GPS, operacijski sistem in seveda SIM s komunikacijo. Ko bo ta telefon odslužen, boš že imel naslednjega in tako naprej.

Že dlje časa razmišljam, da bi razvil universalni modul z BT in integriranim vmesnikom za alarme in krmiljenje različnih naprav na plovilu. GPS bi bil lahko integriran, če bi se izkazala potreba, da je zaradi večih Android verzij kakšna ovira uporabiti GPS v telefonu.

Če se na forumu najde kdo ki bi bil pripravljen izdelati tako aplikacijo se lahko združimo in naredimo skupni open source projekt. :D
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a snwl » Če Nov 25, 2021 08:56

Tip je aktiven na Jeanneau forumu https://boat-vitals.com/

Za začetek (geolokacija) je dovolj "odslužen" pameten telefon (kot predlaga NT) - Google - Share my location. A je še barka tam, jo je odnesel val, so jo prisvojili,... :-) :-) :-)
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Nov 25, 2021 09:47

To je stara stvar. Sicer si lepo napisal ampak, no ok recimo dobronamerno.

Zadeva ti bo spraznila aku ce ti ne fila solar ! Iz prve roke.

To je roba bolj za v avto kot barko.

Aja pa p.s. api za to obstajajo in je kompleten sw razvit za konkretno to kistico za navtiko.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Nov 25, 2021 10:11

To so vse "polovičarske" rešitve. Poceni so, ker je v smislu porabe zadeva popolnoma neoptimirana. Kot pravi Paco, akumulator bo hitro prazen, če ne bo solarnega napajanja. Še večji problem v tem smislu pa bo s starim telefonom. Kaj bo, ko bo stari telefon friznil?

Pravi pristop tukaj je namenska navtična naprava z "low power" procesorjem, izklopom/vklopom periferije, namenskim strežnikom in končnimi user app-i. Itak je večina 20 let starih mikrokontrolerjev dovolj low power za ta namen. Vse to je že leta razvito in obstaja za kupit pa še poceni je, glede na vse kar je pri taki zadevi potrebno rešit.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 25, 2021 11:34

Vidim, da niste razumeli uporabnosti moje ideje !?

Modul na plovilu bi bil povezan na telefon preko BT. Odslužen telefon s SIM kartico in delujočo aplikacijo bi moral biti napajan na plovilu. Nadzor bi bil lahko možen direktno on line, preko SMS ali serverja. Ko je telefon opravil svoje ga zamenjaš z naslednjim, saj ima vsak od nas doma že cel kup odsluženih telefonov, ki pa bi brez težav še lahko nekaj časa delovali.

Kar se napajanja tiče pa je itak samoumevno, da ima danes že vsak montirane solarne panele vsaj za vzdrževanje baterij in v tem primeru ni niti najmanjšega zadržka glede energije.

In kaj pol če telefon frizne?? Možno ga je enkrat dnevno soft ali hard ponovno zagnati.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Nov 25, 2021 11:52

Jaz sem si vzel nekaj časa in malo pregledal ponudbo, nekako najboljša price/performance škatlica z žičkami se mi je zdela tale, zato sem eno naročil. Eventuelno poročam kako je šlo. :)

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Nov 25, 2021 12:22

Glede power consumptiona: ena od resitev bi bila naprava, ki podpira LTE-M in/ali NB-IoT protokole, ki ima izredno majhen power consumption (lahko tudi v letih na eno baterijo - seveda radijski del, pa tudi na 5G je protokol pokrit). V Slo/Cro podporo nudi A1.... Pa se penetracijo signala ima vrhunsko.

Nisem pa gledal ali obstajajo GPS trackerji na to temo...
Uporabniški avatar
dole
Viceadmiral
Prispevkov: 347
Pridružen: Če Mar 05, 2009 16:38
Kraj: gorenjska - center galaksije

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a dole » Če Nov 25, 2021 13:50

AEgir napisal/-a:Jaz sem si vzel nekaj časa in malo pregledal ponudbo, nekako najboljša price/performance škatlica z žičkami se mi je zdela tale, zato sem eno naročil. Eventuelno poročam kako je šlo. :)

Slika


Podobno uporabljam že tri leta v avtu in poleti na čolnu in je super.
mirno morje
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Nov 25, 2021 14:59

Jaz za mojo jadrnico v marini ne bi prav nič rabil gps trackerja; ni nevarnosti, da mi jo odpihne vihar, ker je stara 25 let mi jo tudi sunil ne bo nihče ... Če bi me že zanimala kje je, bi pa nabavil Apple AirTag:
https://www.epl.si/kategorije/airtag/ap ... -pack.html
Edino za kontrolo zasidrane barke, ko nisi na njej pa to ne bi blo OK.

Bi pa bilo dobro dobiti sms v primeru, da senzor kalužne pumpe zazna vodo. Med senzorjem in pumpo imam rele oz bilge box od NT (http://www.harpoon.si/?ID=74&action=pro ... od=catalog). Rabim torej še nekaj, kar pošlje sms - se priporočam za kak namig.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Če Nov 25, 2021 17:37

Nikola T. napisal/-a:Zadeva je poceni, ker uporablja 2G katerega pa države po EU in drugod že pospešeno ugašajo. Pričakuje se, da bo že v letu 2023 večinoma ugasnjen…..


Tole pa ne bo popolnoma držalo. Te “pra”signale se bo preusmerilo v drugovrstno komunikacijo. Ena od tržnih storitev, ki so v določenih državah že na voljo, je prenos paketov podatkov (merilne naprave za obračun). Ta sistem predstavlja alternativo fiksnim mrežam, lori,…. Je pa res, da ne bodo na voljo na dosedanji način (individualnega) trženja. A tu se vsi bojijo preintenzivnega monitoringa ljudi na podlagi aktualnih porab (elektrike, vode, …)…. tako da še ni povsem jasno kam bo vse skupaj šlo!
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 25, 2021 20:39

Poglej Roberth1 ... predno demantiraš moje izjave, podprte z izkušnjami in dvoletnim intenzivnim razvojnim delom prav na tem področju, te prosim, da si prej kaj prebereš in se izobraziš ter raje vprašaj, če zadev ne poznaš.
Ne bom ti dokazoval kaj sem dve leti počel, kajti kar nekaj morjeplovcev vas je tukaj, ki dobro vedo, da smo izdelali zelo napreden M2M IoT modul, ki se prav te dni testira na terenu.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 25, 2021 20:44

Grega295 napisal/-a:...Bi pa bilo dobro dobiti sms v primeru, da senzor kalužne pumpe zazna vodo. Med senzorjem in pumpo imam rele oz bilge box od NT (http://www.harpoon.si/?ID=74&action=pro ... od=catalog). Rabim torej še nekaj, kar pošlje sms - se priporočam za kak namig.

Grega, ko utegnem sestaviti TIV dobiš Bilge Box memory modulček, ki ga priklopiš vzporedno ali namesto te lučke v shemi. Ledica prikaže v kolikor je bila bilge pumpa sprožena med odsotnostjo na barki.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Nov 25, 2021 21:17

Vidim, da niste razumeli uporabnosti moje ideje !?

Modul na plovilu bi bil povezan na telefon preko BT. Odslužen telefon s SIM kartico in delujočo aplikacijo bi moral biti napajan na plovilu. Nadzor bi bil lahko možen direktno on line, preko SMS ali serverja. Ko je telefon opravil svoje ga zamenjaš z naslednjim, saj ima vsak od nas doma že cel kup odsluženih telefonov, ki pa bi brez težav še lahko nekaj časa delovali.

Kar se napajanja tiče pa je itak samoumevno, da ima danes že vsak montirane solarne panele vsaj za vzdrževanje baterij in v tem primeru ni niti najmanjšega zadržka glede energije.

In kaj pol če telefon frizne?? Možno ga je enkrat dnevno soft ali hard ponovno zagnati.


Morda ne razumem kaj je tu za razumeti. Beseda teče o avtonomnem sistemu za trajni nadzor plovila ko gor ni posadke ali čem drugem?

Imeti BT modul na plovilu, na katerega so priklopljeni taki in onaki senzorji na barki... dobro in fino. Pri BT komunikaciji modula in telefona sicer ne vidim nobenih težav. Vendar, sistem na koncu zaupati odsluženemu mobilniku? Se pravi voda bo začela vdirat v barko, bilge bo laufal, zbirni BT modul bo alarmiral, vendar informacija do uporabnika ne bo prišla, ker bo stari telefon zaradi 1001 razloga pač crknil, watchdog reboot zaradi novih 391 razlogov ne bo uspel in barka bo šla down. Ne vem no... OK. Mam dva zelo sodobna in zmogljiva telefona v uporabi in vsak mesec se tako ali drugače zaštrikata, oz. se zgodi nekaj čudnega. Še stara buletproof Nokia, ki jo ima mulc, da pokliče kje ga poberem ko ma aktivnosti sem in tja crkne.

Ideja s telefonom je sicer dobra, super je, ker je nek program lažje spisat za android kot za nek mikrokontroler, kar se zanesljivosti tiče, pa vidim dosti pomanjkljivosti. Tudi glede porabe energije. V tem oziru HW based rešitve zmagajo.

Če bi se lotil razvoja bi zadeve zastavil takole:

Standard na barkah je nmea2000. Na mreži imaš vse senzorje, baterijske monitorje, switche,... Naredil bi tracker, ki se priklopi in napaja nmea2000 mrežo oz. njen del. Procesor bi večino časa spal in se na ustrezne intervale aktiviral. Periferiji trackerja (4G/LTE modem, GPS) MCU odklopi/izklopi napajanje. Tracker bi tudi vklopil/izklopil napajanje nmea2000 mreži in s tem senzorjem na njej. Ob nastavljenem intervalu/času bi se MCU zbudil, najprej vklopil nmea2000 mrežo, pridobil podatke s senzorjev in mrežo ugasnil. Vklopil lTE modem in zadnje dobljene nmea2000 pakete poslalo na strežnik. Pri običajni nmea2000 mreži to pomeni nekaj 100 byte-ov. Po potrditvi strežnika da je informacija dobljena gre vse skupaj spat do naslednjič. Ali je komunikacija med trackerjem in serverjem 4G/LTE, LoRa ali karkoli tretjega je ločena zgodba. Bistvo take naprave mora biti dobra funkcionalnost, robustnost, zanesljivost in energijska učinkovitost. Tako jaz vidim te zadeve.

Je pa najbrž trud za tak razvoj povsem odveč, če se ne motim ima Victron nekaj z zelo podobnim konceptom že razvito in v primerjavi s cenami plovil sploh ne drago.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: GPS Tracker za nadzor plovila

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 25, 2021 23:11

kasaudio napisal/-a:...Ideja s telefonom je sicer dobra, super je, ker je nek program lažje spisat za android kot za nek mikrokontroler, kar se zanesljivosti tiče, pa vidim dosti pomanjkljivosti. Tudi glede porabe energije. V tem oziru HW based rešitve zmagajo...
Gre za to, da ravno tisto kar je tebi težje je meni lažje in obratno. :wink:
Kot si tudi sam rekel je ideja z odsluženim telefonom dobra, imaš pa pomisleke po stabilnosti telefona za kar pa obstaja rešitev za resetiranje. Ne iščemo 100% ZANESLJIVE in drage rešitve ampak sprejemljivo budget, kjer bo 99% zanesljivost dovolj dobra za večino primerov varovanja/nadzora manjših plovil.

kasaudio napisal/-a:Če bi se lotil razvoja bi zadeve zastavil takole: Standard na barkah je nmea2000. Na mreži imaš vse senzorje, baterijske monitorje, switche,...
Preveč kompleksno ZA NAVADNEGA UPORABNIKA Z MALO BARKAČO! Iščemo poceni in enostavno rešitev in kot si že pravilno ugotovil ima Victron na trgu že dva modema, ki pa za prenos podatkov v prvi vrsti zahtevata napravo Cerbo GX in še kompleten sistem v mreži.... Na kratko trenutno to ni primerno za večino plovil. :wink:

Boš spisal aplikacijo, če se tega lotimo?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov