Peskanje antifoulinga

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Primozs
Kapitan korvete
Prispevkov: 92
Pridružen: So Sep 07, 2019 16:26

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a Primozs » Po Apr 17, 2023 20:19

Tole pa zgleda ful zanimivo. Bo za drugo sezono treba kaksno povprasevanje poslat :D
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a H2O » To Apr 18, 2023 08:23

manfred8 napisal/-a:Zdravo,

jaz sem našel super mojstra, ki mi je čoln 7 m odlično speskal za 500e. Prišel s kombijem, vse zaščitil, peskal cca 4 ure, delo odlično opravljeno. Cena antiosmoze 2x, primerja 2x in af 2x pa mislim da je bila okoli 370e.
Mazal sem skopaj s prijateljem.
Skratka super dečko in vsak ki je videl kako ga je speskal je rekel da super opravljeno delo. Če lahko reklamo naredim:
http://www.problast.hr/

Pa si imel osmozo, ali je samo star antifouling odstranil?
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Apr 18, 2023 10:44

Kupil sem rabljen čoln in me je zanimalo kako je z stanjem lupine, zato sem se odločil za peskanje. K sreči je bilo dno brez pikice osmoze. Po mojem peskanju je majstr dobil kup novih strank v naši marini. Čoln je speskal še štirim in mislim, da ima delo garantirano tudi naprej. Sosed je enako kupil rabljeno Manto, a na njegovo nesrečo se je po peskanju pokazalo da je lupina polna osmoze, pikica pri pikici. Bo moral čoln kako leto sušiti, potem pa ga bo pokital in gasa. Zadnjič sem govoril z njim in mi je povedal, da mu je nekdo v sloveniji želel zaračunati 2000€ in še čoln bi moral k njemu pripeljati. Še vedno pravim da mi ni žal 500€ za res dobro in natančno delo, kot pa da bi ga moral sam z dletom ribati.
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Apr 18, 2023 10:48

Če si želel vedeti, kakšna bi bila cena, če bi imel osmozo, ti povem, da enaka.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a nac » To Apr 18, 2023 11:09

Manfred- ne poenostavljaj stvari.
Ti si imel srečo in si imel spodaj dno ajmo reči brez greške. Zato si tudi rešil hitro in poceni.
Tvoj prijatelj pa ima spodaj problem. Osmozo-to si napisal. In ne more biti narejeno za isto ceno kot tvoj.
Poskusi ti to zrihtat. Pa boš videl,kje je razlika v ceni. Če je spodaj res osmoza.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a H2O » To Apr 18, 2023 11:56

manfred8 napisal/-a:Če si želel vedeti, kakšna bi bila cena, če bi imel osmozo, ti povem, da enaka.

Ne, zanimalo me je, če peskanje s sodo odstrani tudi osmozo.
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Apr 18, 2023 13:21

Nac, govorim o ceni peskanja, da je enaka, ali spodaj odkriješ osmozo, ali pa je zdrav čoln. Normalno, da pride dražje, če moraš potem sanirati še osmoso in še časovno se ti zavleče.
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Apr 18, 2023 13:23

H2O peskanje ti osmoze ne odstrani, ti pa pokaže na katerih mestih je, saj odpre vse mehurčke, v katerih je kislina, to ti očisti da, vendar moraš potem čoln dobro sprati in sušiti kar dolgo obdobje, šele potem ga lahko kitaš. To kako sanirati osmozo, ti bo kak ekspert bolje obrazložil kot jaz.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a H2O » To Apr 18, 2023 13:34

Eno osmozo sem že saniral in to ravno s peskanjem, ampak so peskali s peskom (oziroma nekim granulatom), ki je odstranil tudi od osmoze poškodovan gelcoat (ne samo mehurčke). Takrat so mi rekli, da ga peskanje s suhim ledom ne odstrani, pa me je zanimalo, kako je s sodo.

S tem granulatom so lahko naredili luknjo v trup, ampak problem je, da se zažre vanj in ga je težko odstranit.
Alika
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: So Nov 19, 2016 23:20

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a Alika » Po Mar 18, 2024 14:38

Pozdravljeni,

kolega bi peskal podvodni del plovila- star antifouling. Plovilo se nahaja na otoku Pag, dolžina cca 12 metrov. Pozna kdo kakšnega izvajalca?

Hvala za pomoč,

lp Alika
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Mar 18, 2024 14:59

Zakaj želi odstraniti AF?
- zaradi izravnavanja površine in nanosa novega AF?
- zaradi sanacije osmoze?
- zaradi nanosa preventivne epoksi zaščite?

Verjetno to zadnje, kajti za prvi točki je postopek peskanja napačen pristop.
Alika
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: So Nov 19, 2016 23:20

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a Alika » To Mar 19, 2024 08:16

Pozdravljeni,

zaradi odstranitve starega antifoulinga, ki se je nabral skozi leta in ki se sedaj na ogromno mestih lušči ter zaradi izvedbe zaščite trupa.

lp Alika
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Mar 19, 2024 08:42

Se mi je zdelo, da ne pozna zadev.
Najprej se mehansko odstrani ali pa samo izravna neravnine, če ne boste gulili do gel coata. Če nima osmoze potem ni logike iti do gel coata razen, če je kaj sumljivega in barka še ni bila nikoli zaščitena z epoksidnim slojem. Kot sem rekel se v vsakem primeru AF poravna z rašketalom in nato nanese AF primer in AF.
Če nameravate nanesti epoksi zaščitni sloj potem je treba očistiti do gel coata. Peskanje mehkih nanosov ni uspešno in niti ni poceni, zato je primernejše mehansko odstranit AF. Nikoli nisem razumel ljudi, ki so v marini brusili z vibracijskimi brusilkami mehak anti fouling, ki v sekundi zapaca brusni papir!? :roll:
Nato se podlaga pobrusi z grobim šmirglom 80-100, razmasti z acetonom, nanese epoksi primer ter nekaj rok epoksi zaščite, AF primer in anti fouling.

Za izravnavo najbolje služi rašketalo... Delo ponavadi izjemno hitro napreduje po tem principu. 12m barko sem v enem dnevu porašketal sam.
Slika

Ali pa povabiš nekaj prijateljev in priskrbiš najmanj tri kište...
Slika
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Peskanje antifoulinga

OdgovorNapisal/-a CAR » To Mar 19, 2024 19:41

Peskanje (še najbolje z ledom) je najelegantnejša rešitev, vendar nekoliko dražja in za tebe zdravstveno najmanj škodljiva.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov