Popravilo rebra pod jamborom

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

JakaG
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: So Feb 07, 2015 19:02
Kraj: LJ - Vrsar

Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a JakaG » Sr Jul 05, 2023 12:44

Pozdravljeni,

odkrili smo polomljeno rebro pod podporo jambora. Priporočate kakšnega strokovnjaka, ki zna to sanirati?

Slika

Slika

Lp, Jaka
Elan 36
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5120
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jul 05, 2023 16:43

Nek majstr je "strokovno" zvrtal luknjo za cev!?@#

1. To cev odstrani in saniraj. Če boš hotel to sanirat se zmeni s kom v tvoji marini kajti nisi navedel kje iščeš servis.

2. Obstaja pa še druga varianta.
Ne kompliciraj dosti in pusti tako. Še vedno je rebro trikrat močnejše kot pri kakšni drugi barki in zaradi tega ne rabiš ojačat rebra niti skrbet.
JakaG
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: So Feb 07, 2015 19:02
Kraj: LJ - Vrsar

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a JakaG » Če Jul 06, 2023 15:13

Bom dodal še nekaj ozadja.
Gre za Elan 36 letnik 2001. Kupili smo jo pred dvemi leti in nismo preverili stanja tega rebra. Ko pomislim nazaj, ne vem zakaj. Verjetno zato, ker je bilo potrebno povrtati 2 glavi vijakov, da sem podnico dobil ven. Rebro je bilo gotovo že načeto pri nakupu, saj je bila podnica improvizirano podložena. :evil:
Vzrok odpiranja je bilo iskanje puščanje vode. Pušča cev, ki jo je stisnilo rebro. Verjamem, da je pot cevi originalna od Elana. Cev povezuje oba rezervarja za pitno vodo.
Spomladi smo jambor dali trimati, ker sta bili stranski priponi premalo zategnjeni (opaženo pri jadranju). Drugih težav ni bilo. Verjetno je to povzročilo, da je rebro še malo popustilo in preluknjalo cev.

Kaj je v osnovi povzročilo, da rebro ni zdržalo nimam ideje.

Jadrnica je v Istri. V poštev pride: Istra, slovenska obala ali sever Italije.
Elan 36
JakaG
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: So Feb 07, 2015 19:02
Kraj: LJ - Vrsar

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a JakaG » Če Jul 06, 2023 15:24

Popravek: Iz Elana so sporočili, da tam v načtu ni cevi.

Nikola, res je bil "majster" na delu :roll:
Elan 36
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a modro morje » Če Jul 06, 2023 15:40

JakaG napisal/-a:Popravek: Iz Elana so sporočili, da tam v načtu ni cevi. Nikola, res je bil "majster" na delu :roll:
Jaz mam tudi Elan 36, in na tem mestu ni nobene cevi. Povezava med rezervoarjema za vodo poteka drugje. Mogoče lahko poslikam, kako zgleda pri meni, enkrat naslednji teden, ko bom na barki.
Navigare vivere est.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Jul 06, 2023 17:51

Jaz sem bil pri prvem nakupu barke pred situacijo, ko je bilo na glavnem rebru videti samo rahle razpoke.

Pozanimal sem se pri nekomu, ki je danes solastnik podjetja, ki so naredili jadrnico leta....

Ko sem pametoval kako mislim to sanirati, mi je odgovoril : da naslednjič ko si bom zlomil roko, najbolje, da si tudi sam naredim longeto ... :-)

Prav tako mi je dal jasno vedeti naj se s temi stvarmi ne igram, ker kobilca (če bo...) bo odpadla v zajebnih pogojih in ne na privezu...

Jasen odgovor je torej bil, naj mi to naredijo profiči. In da se razumemo, ne tisti k znajo plastficirat v marinah vse živo ampak tisti, ki dejansko znajo tudi izračunat, koliko plasti kakšne in kako orientirane tkanine bodo vgradili. In k bodo delali z vrhunsko smolo, katero bodo tudi primerno temprali....

No takrat se potem nisem odločil za nakup in še zdaj imam fobijo pred temi rečmi. In ko sem gledal barke za nakup , mi je bilo to prvo merilo ali sploh gledam naprej.

Druga stvar pa je kondicija laminata pod priponami..

Samo moja izkušnja, glede na mnenje nekoga, ki je evidentno uspel na področju navtike in ga zelo spoštujem.

V aviaciji npr. ni osnovne šanse, da bi ti takšno popravilo izvedel necertificiran mojster.

Lp
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Jul 06, 2023 18:19

Nočem strašit ali delat panike, vendar mi niti na kraj pameti ne bi prišlo, da bi šel vrtat skozi nosilec...
JakaG
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: So Feb 07, 2015 19:02
Kraj: LJ - Vrsar

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a JakaG » Pe Jul 07, 2023 14:23

modro morje napisal/-a:Jaz mam tudi Elan 36, in na tem mestu ni nobene cevi. Povezava med rezervoarjema za vodo poteka drugje. Mogoče lahko poslikam, kako zgleda pri meni, enkrat naslednji teden, ko bom na barki.

To bi bil zelo hvaležen.
Elan 36
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jul 08, 2023 15:30

Slucajno sem bil v kaficu v Izoli in za sosednjo mizo TK, eden bolj izkusenih za popravila plasticnega dela bark, v Slo zagotovo, ce ne se dalj.

Pokazal sem mu fotke in pravi takole:
- izgodiscni greh je, da je rebro pod nosilcem votlo in ne polno
- luknja za cev je seveda pripomogla
- ne priporoca kakega bolj divjega jadranja letos in vsekakor sanacijo

Za dodatne info posljem kontakt na ZS.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jul 08, 2023 16:13

Kovač napisal/-a:Jasen odgovor je torej bil, naj mi to naredijo profiči. In da se razumemo, ne tisti k znajo plastficirat v marinah vse živo ampak tisti, ki dejansko znajo tudi izračunat, koliko plasti kakšne in kako orientirane tkanine bodo vgradili. In k bodo delali z vrhunsko smolo, katero bodo tudi primerno temprali....

Samo kje najti take izvajalce v navtiki, za take vrste manjsih popravil? Moja izkusnja je, da je treba postopek, materiale nasturirati sam, potem pa se zmenit z izvajalcem kako se bo naredilo popravilo. Ko peljes avto na servis, tudi ne razmisljas npr. kak bo postopek menjave amortizerja itd. V navtiki so to le pobozne zelje.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2541
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Jul 09, 2023 00:15

Kaj pa če poskusiš poklicati v kakšno izmed firm, ki se sicer ukvarjajo z laminati in izdelujejo različne rezervoarje, takole na hitro mi pride na misel Regeneracija, pa Technol. Videl sem že njihove rezervoarje, ki so imeli zalaminiran kakšen dodatek, ki je bil očitno narejen naknadno. Če že ne delajo tega s svojimi ljudmi, bi lahko dobil kakšen uporaben kontakt.
__________________
lp
motorni
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 570
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Kovač » Ne Jul 09, 2023 12:58

JakaG napisal/-a:Spomladi smo jambor dali trimati, ker sta bili stranski priponi premalo zategnjeni (opaženo pri jadranju). Drugih težav ni bilo. Verjetno je to povzročilo, da je rebro še malo popustilo in preluknjalo cev.

Kaj je v osnovi povzročilo, da rebro ni zdržalo nimam ideje.


Mene pa zanima sledeče. Ali je bila v osnovi rebra na vrhu ravna, na mestu kjer je pritrjena stojina od jambora?

Na prvi pogled mi je delovalo, da je na tistem mestu pač malo kaskade na mestu pritrditve stojine in da je naknadno počilo samo na geometrijskem prelomu.

Če pa je rebro na zgornji strani zlomilo tako, da je dejansko stojina jambora sedaj 1-2cm nižje , je pa po mojem res kritično. In to bi imelo tudi logično povezavo z napisanim citatom, da so bile stranske pripone premalo zategnjene.
Če gre jambor v celoti dol za 1cm, seveda pripone niso več tako tegnjenje.

Takšno rebro je na zgornji pasnici tlačno obremenjeno. In če je zgornja nosilna ravnina zaradi loma prekinjena, to definitvno ni dobro.
To je podobno, kot če bi doma pri hiši na balkonu, tam kjer pride iz stene, na spodnji strani po celi liniji vzdolžno poštemal ven npr. 1/4 debeline plošče. Tlačna cona balkona bi bila oslabljena, natezna cona pa dodatno obremenjena , pri določeni prekomerni obremenitvi pa si lahko predstavljate , kaj bi se zgodilo.

Seveda v tem primeru ni povsem enako, vendar napetosti se po določenem principu prerazporedijo in trpi laminat v okolici tega nosilca....
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Jul 09, 2023 14:02

Kovač napisal/-a:Mene pa zanima sledeče. Ali je bila v osnovi rebra na vrhu ravna, na mestu kjer je pritrjena stojina od jambora?

Na prvi pogled mi je delovalo, da je na tistem mestu pač malo kaskade na mestu pritrditve stojine in da je naknadno počilo samo na geometrijskem prelomu.

Sem našel eno svojo fotko iz pregleda pred nakupom iz 2010. Barka je sicer Elan 295, vendar je velika verjetnost, da so bile v tistem obdobju vse Elanke delane tako.

Slika
JakaG
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: So Feb 07, 2015 19:02
Kraj: LJ - Vrsar

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a JakaG » Po Jul 10, 2023 09:01

Na spodjih slikah se bolje vidi. Na mestu, kjer pride kovinska plošča na rebro, je imelo rebro stopničko. Na levi strani čisto ob plošči na desni pa bolj stran od loma.

Slika
Slika
Elan 36
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5120
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Popravilo rebra pod jamborom

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 10, 2023 12:15

Eeee... pa to ti je malo drugčija slika !!! :shock:
Prej se ni videlo, da je razpoka ob strani in da je ležišče podpore jambora podrto - uničeno.

Tu pa ni kaj za razmišljat, Kovač IMA PRAV!!!
Še to - ZADEVA JE URGENTNA!

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 19 gostov