Osmoza ali kaj drugega?

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a darac44 » So Dec 30, 2023 19:11

Zdravo, v teh lepih dnevih ob koncu leta sem se odločil temeljito oprati palubo in pripraviti za spomlad za obnovo. Gor je bil zalepljen fake teak iz tiste gume/pene karkoli je že. Zadevo sem odlepil in po celi palubo je ostalo lepilo, ki ga je zgleda prejšni lastnik zlival gor brez občutka. S pomočjo acetona in čistila za odstranjevanje lepila, sem zadevo kolikor toliko uspel ščistit dol.

Slika

Še vedno so tla precej bež/rumena, kar se pa pomojem ne da očistiti. Dva sva drgnila tla od jutra do mraka dobesedno ampak bolje kot to ne gre. Deluje kot bi tisti fake teak spustil barvo in se je gel coat te barve navlekel. Mislite, da se da to dol spucat, al moram špricnit na belo komplet spodnji del palube?

Slika

Uglavnem, zadevo sem sproti zaradi acetona redno spiral z vapom (štrajfixom). Danes zjutraj ko sem prišel do čolna, me je pričakalo neprijetno presenečenje. Na celotni palubi po tisti teksturi proti zdrsu so se pojavili mehurčki. Gre za osmozo? Predvidevam, da je voda ob pranju pod pritiskom pronicala skozi gel coat in ponoči znotraj zmrznila? Kaj lahko naredim, balončke prepiknem in luknjice zapolnim s čim? Al pobrusim komplet to teksturo spomladi in naredim po celem čolnu anti slip? Kakšna je optimalna rešitev?

Slika

Hvala in lp
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 30, 2023 19:33

Auč... Tole je pa zanimiva situacija.

Sem iz firbca mal pogogolal in nisi prvi, z wapom se da to narest...

https://continuouswave.com/ubb/Forum3/HTML/001198.html
Nazadnje spremenil AEgir, dne So Dec 30, 2023 19:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a darac44 » So Dec 30, 2023 19:38

AEgir napisal/-a:Auč... Tole je pa zanimiva situacija. Čez noč so nastali te mehurji?


Težava je, da nisem več siguren. Imam občutek, da čez noč kot reakcija na nekaj s čimer sem ribal tla ali pa vodo, ki je zmrznila v mikrorazpokah. Ker bi drugače ob drgnjenu zagotovo opazil mehurčke, glede na to da sem precej ur preživel na tleh in drgnil lepilo dol. Nevem
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 30, 2023 19:44

Kokr sem gor bral, ĉe predreš mehur in je not čista voda, ni osmoza ampak si jo not z wapom dobil. Verjetno kombinacija z acetonom. Aceton reagira s poliestrom in zgleda žejn postane...
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a igorb » So Dec 30, 2023 19:55

verjetno si šprical preveč direktno ,in ker je led širši od vode ti je vse napihnilo ,poskusi mehurček posušit s fenom,možno da bo izginil ,če ga prebodeš in smrdi po kisu oz mravljišču je osmoza vsekakor bi bilo najbolje v eni garaži posušit in potem ukrepat oz se odločit brez panike, zaradi osmoze na palubi se barka ne potopi,in običajno osmoza nastane pod vodno linijo ne na palubi,predvsem brez panike
darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a darac44 » So Dec 30, 2023 20:01

AEgir napisal/-a:Kokr sem gor bral, ĉe predreš mehur in je not čista voda, ni osmoza ampak si jo not z wapom dobil. Verjetno kombinacija z acetonom. Aceton reagira s poliestrom in zgleda žejn postane...


Verjetno res nekaj takega. Če mehurčke prepiknem, potem to luknjico kjer sem jih prepiknil zaprem z lepilom, gel coatom ali kaj takega?
Nazadnje spremenil darac44, dne So Dec 30, 2023 20:12, skupaj popravljeno 1 krat.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Dec 30, 2023 20:11

Težko, da je to osmoza. Ne verjamem! Razen, če je bilo vse skupaj dolgo pod vodo, takrat je pa za v smeti.

Mislim, da je nekdo med izdelavo močno kiksnil:
1.) Če je bil laminat z hrapavo površino izdelan naknadno so kiksnili pri pripravi podlage in se laminata nista vezala.
2.) Če je bilo vse skupaj delano v kalupu so kiksnili med laminacijo na predlaminat.
Ti nisi čisto nič kriv. Z štrajf fiksom si morda odkril eno lepo šlamparijo.

Ker ne veš, če je cel laminat tako zasran bi bilo dobro pogledat na enem strateškem mestu, da ne napraviš še več škode. Videt moraš, če se cel laminat delaminira, ali se to dogaja le med laminatom in predlaminatom, oziroma med originalnim laminatom in dodano plastjo z rasterjem. Verjetno je slednje in če je tako je škoda estetska, drugače si naletel na velikega vraga.

Aja, še to:
Kako se točno imenuje to čistilo za lepilo? Tudi to bi lahko bilo krivo. Npr. stari Lavacol (ki je bil odličen, a ga ni več v prodaji) napravi štalo na nekaterih smolah, organske epoksije dobesedno poje... Novi niso tako škodljivi. Morda je ravno to krivo.

Zdravemu laminatu štrajffiks nič ne more. Razen tistega za beton rezat! :D
Tudi aceton ni tako škodljiv, da bi ga moral na vrat na nos spirat. Gelcoata se skoraj ne dotakne, smolo iz laminata pa površinsko načne.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 30, 2023 21:36

igorb napisal/-a:, zaradi osmoze na palubi se barka ne potopi


Osmoza še nikoli ni potopila barke. Niti je nikoli ne bo.

darac44 napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Verjetno res nekaj takega. Če mehurčke prepiknem, potem to luknjico kjer sem jih prepiknil zaprem z lepilom, gel coatom ali kaj takega?


Po moje ne rabiš nič zapirat, jaz bi prepiknil in posušil če bi to rešilo situacijo super, šanse da bo dež s 180 bari na 5cm stran spiral ta gc so slim to none. :wink:
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a darac44 » So Dec 30, 2023 21:44

Sem šel prepiknit nekaj luknjic in je vonj po kisu, torej osmoza?

Stvar je v tem, da je bila tista stvar gor zalepljena in se je verjetno voda nabirala med tem “teak”om in gel coatom.

Naj pobrusim celoten podn in dam teksturo stran? Nevem…
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a igorb » So Dec 30, 2023 22:24

prvo vse skupaj dobro posuši ,nekje na toplem garaža ipd menhurccke lahko preluknjaš in potem izmeriš vlago v materialu ,samo brez panike ,na konccu lahko mehurčke pobrusiš in ko je res vse suho lepo na novo pobarvaš ali nalepiš neko maso
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a pale » Ne Dec 31, 2023 08:22

to je sigurno posledica dolgotrajne vlage med rasterjem in teak peno ki je bila nalepljena .odbrusit in osušit.
darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a darac44 » Ne Dec 31, 2023 11:47

pale napisal/-a:to je sigurno posledica dolgotrajne vlage med rasterjem in teak peno ki je bila nalepljena .odbrusit in osušit.


Najbrž res ja. Smotano je, ker je to na rastru oz. Tam kjer je bila ta zadeva zalepljena. Pa ima res smisla cel raster potem dol zbrusit al imam še kakšno drugo opcijo?

Če jih dejansko vse “prepiknem” in spustim tekočino ven ter posušim do poletja, bo tudi najbrž okej?
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Ne Dec 31, 2023 19:18

darac44 napisal/-a:
Če jih dejansko vse “prepiknem” in spustim tekočino ven ter posušim do poletja, bo tudi najbrž okej?

Mehurčki ti ne bodo izginili ampak bo notri ostal zrak tudi če jih prepikaš.
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

Re: Osmoza ali kaj drugega?

OdgovorNapisal/-a pale » Ne Dec 31, 2023 19:28

v vsakem primeru raster odbrusit poflikat mehurje tudi če imaš namen kaj lepiti na pod

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov