Dron

Morjeplovska fotografija motivov povezanih z morjem...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Avg 22, 2016 11:12

mare76 napisal/-a:Prilagam še mojo verzijo montaže. Posadka internetnih zasvojencev me je prepričala, da objavim na javno na netu, kar sicer ni moja praksa:

https://vimeo.com/174181284


Andrej R. je zasvojenc, ostalih pa ne poznam ;)
Wellcraft 2600 Martinique
mare76
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Po Mar 07, 2011 13:46

OdgovorNapisal/-a mare76 » Po Avg 22, 2016 15:11

Pravega misliš in potem veš, da je poklicno v internetih (kot tudi večina ostalih članov), kar rezultira v tem, da vlačijo s sabo 2 ruterja, 5GB prenosa dnevno in 50000 mAh powerbankov... :roll:
Važno, da se jadra...
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Avg 22, 2016 15:13

mare76 napisal/-a:Pravega misliš in potem veš, da je poklicno v internetih (kot tudi večina ostalih članov), kar rezultira v tem, da vlačijo s sabo 2 ruterja, 5GB prenosa dnevno in 50000 mAh powerbankov... :roll:


Pozdravi ga, poznam ga še ko je pršu kot newbie na SM in ko je bil Apple hater :oops:
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Če Nov 24, 2016 07:55

Lep posnetek pa fajn družba na barki kar tako naprej
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a skiathos » Pe Okt 23, 2020 22:45

www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Okt 24, 2020 06:36

Kateri dron uporabljaš?
Si zamenjal jadra?
Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a skiathos » So Okt 24, 2020 06:49

Nikola T. napisal/-a:Kateri dron uporabljaš?
Si zamenjal jadra?


Tole sem posnel z DJI Phantom 3, zdaj pa uporabljam kar mavic mini, edin v mocnejsem vetru bolje, da je varno v skatli :)
Jadra sem menjal 2018
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Okt 24, 2020 10:09

Si ti kupil barko od Pavleta?
Sprašujem zato, ker smo precej dopustov preživljali z družinama skupaj in barko dobro poznam. Ko jo vidim se vedno spominjam skupnih jadranj in potepanj po Jadranu.
Vsekakor bom nabavil drona za snemanje in slikanje iz zraka. Najverjetneje bo to DJI Mavic Pro Platinum... ali pa kak podoben z baterijo za vsaj 25 minut leta in dobro kamero, primeren za uporabo tudi v vetru do cca 20kn. Pravzaprav ga bom najverjetneje sestavil s komponentami sam.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a Bavarko » So Okt 24, 2020 15:20

skiathos napisal/-a: zdaj pa uporabljam kar mavic mini, edin v mocnejsem vetru bolje, da je varno v skatli :)


Ta je menda ravno pod mejo, da ni potrebno nobenih posebnih dovoljenja za ga uporabljat, ali?
Imaš kašne posnetke, so res tako dobri kot jih prikazujejo reklame na Youtube?
Kakšne so slabosti napram Mavic Air ali ostalim Mavic nad 1.000€.
Jaz ga gledam, in ne vem če bi ali nebi, Mini Fly more Combo.
Uporabniški avatar
skiathos
Kapitan
Prispevkov: 190
Pridružen: Če Jul 26, 2012 08:15
Kontakt:

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a skiathos » So Okt 24, 2020 21:10

Dronov je na trgu kar nekaj, vsak je posebej za nekaj dober, seveda pa več denarja več muzike. Mavic PRO ali Phantom PRO, oba ima npr doseg okoli 6 km, ampak ali potrebuje kdo tolikšen domet? Meni osebno se zdi 1-2km več kot dovolj. Kamera 4K? Imam Phantoma 4K kamero in Mini z 2.7K, pa vedno snemam full HD z 60Fps, čisto dovolj. Če pogledamo zakonodajo, bi moral za omenjena oba imeti licenco, najavo poleta,... Mini ima sicer 249g teže in ne potrebuješ tega. Mini je sam dron že pod 400 eur nov z 2.7K kamero, in je odličen, je pa res, da ko bo malo močnejši veter, ni uporaben. Pa kar pogrešam pri Miniju je to, da nima funkcije follow me / sledi mi. Ne glede na to kater dron imaš, pa je vse dokaj enostavno sredi morja, posebno ker ni nobenih ovir v katere bi se lahko zaletel. Najlažje je poleteti in leteti, najtežji pa je zaključek. Med jadranjem prileteti z dronom nazaj na jadrnici pa je posebna umetnost, sam skoraj nemogoče pristaneš, razen res v lahkem vetru ali brezveterju, drugače pa poteka tako, nekdo upravlja dron, druga oseba pa se postavi na del plovila, kjer v bližini ni ovir (jadra, pripone, vrvi...). Jaz osebno priletim v bližino plovila, najprej nastavim ustrezno višino na kateri si na plovilu, potem pa počasi se približujem osebi, ki ga prime, vendar previdno in počasi, kajti jadrnica se premika naprej, in če slučajno kaj pride vmes imam izhodišče, da na hitro odletim nazaj na odprto. Druga stvar spuščanja iz plovila pa je, da imajo vsi ti droni GPS in ob izgubi signala, ali na daljincu crkne baterija, včasih kakšen bug ugasne telefon,... v tem primeru ponavadi imaš možnost izbrati v nastavitvah, da se dron vrne na izhodiščno točko, kar pa ni najbolj primerno, kajti to pomeni nekje sredi vode, saj jadrnice tam več ni, tako da ne priporočam. Druga varianta je da ob izgubi signala dron obstane na mestu, kjer je izgubil signal in tam čaka, v tem primeru imaš nekaj šans, da s plovilom npr pripluješ do drona... oz. ponovni zagon telefona, daljinca, dometa, karkoli od tega dobiš nazaj signal in ga lahko zopet upravljaš.
Vsakič ko letiš tko nad vodo, je nekoliko stresno, kajti vse skupaj je le tehnika, ki pa včasih zataji, ni dobro leteti čisto nad gladino, zaradi senzorjev, ker ga lahko zmede, in pa ne priporočam poleta z bolj slabo napolnjeno baterijo. Jaz sem to naredil samo enkrat z Phantomom, in sicer, bil sem na sidru in v daljavi zagledam delfine. Hitro tečem po drona, baterija je imela cca 35 % vendar sem si rekel, dovolj, toliko da jih na hitro posnamem. Poletim in iščem na ekranu kje jih bom zagledal, v vmesnem času pa mi javi aplikacija, da je voltaža baterije padla pod nivo in javlja landing / pristajanje. Dron nad morjem, na srečo nisem letel zelo nizko, poizkusim prekiniti pristajanje vendar ni delovalo. Počasi se je dron začel spuščati, lahko pa sem še upravljal smer letenja, in nemudoma sem, kolikor sem hitro lahko letel proti obali, tako da sem ga strmoglavil 2 m od vode. Polomil propelerje ampak hujšega ni bilo. Propelerji so tako rekoč potrošni material in srečno se je izšlo v tem primeru :)

Toliko iz moje strani o dronih, nisem sicer strokovnjak, letim pa približno 2 leti, če bo komu pomagala moja izkušnja in videnje ;)
zdaj ko imam drona, skoraj ni posnetka, da kakšen del ne bi posnel tudi iz zraka.
https://www.youtube.com/channel/UCROQMQ ... irmation=1
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a Paco » So Okt 24, 2020 21:53

Mene pa zanima ali bi bil kdo pripravljen laiku pokazati zadevo in upravljanje v živo ? Seveda bi sam kril stroške.

Lpp
pojdi se z bikom bost!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Okt 25, 2020 12:48

No, jaz uporabljam sicer Mavic 2 Pro za službene zadeve (modeliranje terena, stavb, posnetke obstoječega stanja, fotogrametrijo, ortofoto...). Imam licenco, zavarovanje in registracijo - vse po pravilih in morda še malenkost več. Za siceršnje posnetke ga redko uporabljam ampak tudi, vendar vedno z nepremične podlage. Pa ne želim pisati o tem, pač pa o prigodi z letošnjega dopusta:
Ležimo v kokpitu na sidru, ko zaslišim brenčanje nad nami. Malo pogledamo in seveda neka dva tepca si predstavljata, da bosta malo "kukala" po barkah. Postajala sta vedno bolj predrzna in dron se je vrtel okrog nas in drugih bark na 5 m oddaljenosti in na višini cca 2 m nad vodo . Malo preklinjam in že razmišljam o strategijah "zavarivanja protivnika", ko ravno v trenutku, ko gledam proti obali in v smeri drona, ta čofne v vodo. Hitro si označim "azimut" in druge orientirje v prostoru in pošljem otroke na "salvage operation". Res, po ene pol ure snorkljanja izvlečejo Mavic minija z enih 10m globine in iz morske trave. Seveda so imeli otroci kar veliko sreče, da se je videlo na dnu nekaj izrazito belega med travo...
Ker kazen mora bit poučna in vzgojna, ona dva modela drona nista dobila nazaj, pa tudi sekirala se nista pretirano. Po potopu sta namreč izvlekla drugega, opravila svoj fotošuting do konca, nato pa šele po ene 2 urah šla iskati svojega potopljenega drona. Seveda ga nista mogla (več) najti, pa še iskala sta precej stran od mesta potopa...
No, pa da potrdim - po potopu je (skoraj zagotovo) konc. Ne glede na izpiranje z destilirano vodo, z denaturiranim alkoholom, rižem, kontakt sprayem... (kar sem pač imel pri sebi), zadeva ni nikoli več poletela. Ni čisto čisto crknjen, je pa totalno "zmeden", bi lahko rekel.... :roll:
Lahko me obsojate, toda moja zasebnost (tudi na sidru) je še vedno moja in naslednjič dron faše raketo, če bo še kdaj tako blizu...(ali pa model, ki ga upravlja)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Okt 25, 2020 13:35

Pravilno :!:
al

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a al » Ne Okt 25, 2020 13:39

evo. pa pride v poštev moja frača :D
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Dron

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Okt 25, 2020 16:42

al napisal/-a:evo. pa pride v poštev moja frača :D

Jap, samo mora imeti prostor za ornk municijo. Najbolje bi bilo, da lahko izstreli mrežo na vrvici ene 10 m daleč. Idealka!
Ali pa en mini EMP topčič... :twisted:
Sam imam rakete (kapsule), ki se izstrelijo iz neke plastične pištole (podobno pištoli, le da ima 6 "cevi" na bobnu, pa rdeče barve vse skupaj). Že prvotni lastnik nabavil tako da ne vem kje se točno dobi. Imam še 2 bobna starih "patronov", ki bi jih skoraj že uporabil v kontranapadu... :lol:
To bi bil lightshow!!!
:mrgreen:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti