Kako namestiti LINUX UBUNTU na PC

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Kako namestiti LINUX UBUNTU na PC

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Okt 02, 2015 08:53

Za brskanje po internetu, pregledovanje vremena, pisanje kratkih email sporoči, javljanje preko Skypa, shranjevanje fotografij objave na Morjeplovcu... na plovilu najraje uporabljam majhne prenosnike. Zelo mi je všeč Lenovo s10/2, ki z novo baterijo zdrži celo 7ur.

Microsoft je ukinil podporo za XP in če bi zadeve le pustili na tej točki, bi verjetno še danes zadovoljivo deloval, tako pa ob ukinitvi podpore za določen sistem NAMERNO podtaknejo v update kodo, ki izjemno upočasni delovanje računalnika in te tako dobesedno prisilijo da kupiš nov sistem ali kar PC. Tako sem bil prisiljen nanj naložiti Win7, ki pa je bil za uboga 2Gb rama in majhen procesor preveliko breme, ki ga enostavno ni zmogel. Praktično je bil mali PC za odpis.

Pred nekaj leti sem tako začel uporabljati na domačih računalnikih Linux. Firefox kot najbolj razširjen odprtokodni brskalnik pa uporabljam praktično od nastanka v 2004, ko ga je moj sosed prevedel v slovenski jezik. Firefox namreč odlično deluje tudi v windows okolju in z njegovo uporabo je računalnik veliko manj ranljiv za viruse med brskanjem po internetu.
Za brskanje po internetu tudi za računalnike v windows okolju zelo priporočam FIREFOX.
Z UBUNTUJEM PA JE MOJ ODPISANI MALČEK s10/2 ZNOVA OBUJEN V ŽIVLJENJE IN DELUJE KLJUB STAROSTI KOT NOVEJŠI PCJI Z OKORNIMI IN DRAGIMI WINDOWSI! Idealna rešitev za uporabo na plovilu.

Spletni ogled UBUNTUja...
Slika

LINUX OPOERACIJSKI SISTEM slovenski UBUNTU
Linux operacijski sistem je skompajliran na več različnih načinov (derivatov) kateri so prilagojeni uporabnikovim zahtevam. Za osebno rabo je najenostavnejši in najbolj razširjen UBUNTU. Trenutno je to različica UBUNTU 14.04 LTS (Long Term Support) katerega sila enostavno nameščanje bom tukaj opisal. V pomoč in hitro uvajanje vam je lahko priročnik Linux UBUNTU na namizju.

1. Na računalnik PRENESI UBUNTU tukaj... Slovensko različico namestiš kasneje ob nadgradnji. Vse te sistem vpraša po zagonu tako, da je sila enostavno namestiti slovenski jezik.
- izberi 64 bitno verzijo za novejše PCje
- izberi 32 bitno verzijo za starejše prenosnike z do 2Gb RAMa
- potrdi DOWNLOAD
- klikni "Not now, take me to the download" in shrani na računalnik

2. Priprava USB ključka
Za namestitev sistema potrebujete minimalno 2Gb velik USB ključek.

3. Nameščanje programa pod windowsi za ustvarjanje zagonskega ključka z LINUX sistemom.
S pomočjo "Univerzal USB Installer" programa, UBUNTU datoteke in USB ključka bomo pripravili USB ključek, ki ima vse kar potrebujemo za zagon in začasno uporabo Ubuntuja na katerem koli PC ali pa za stalno namestitev na računalnik samostojno ali poleg windowsov (dual boot). Ključek omogoča vse variante uporabe.

- Prenesi Universal USB Installer Easy...
- Vstavi prazen USB ključek v PC
- izberi "Download UUI"
- Po prenosu izberi in brez strahu zaženi "Universal-USB-Installer-1.9.5.8.exe". Računalnik te bo trikrat opozoril, da nameščaš nelicenčno opremo...ali si siguren... ali res?? .. ignorirajte MS fore.
- V UUI potrdi AGREE
- v 1. okencu izberi UBUNTU
- v 2. koraku klikni "BROWSE" in v raziskovalcu poišči datoteko s prenešenim UBUNTUjem.
- v3. koraku izberi USB ključek na katerega želiš namestiti sistem.
- v kolikor ključek ni formatiran na FAT32 obvezno postavi kljukico na "FORMAT/.."
- V kolikor imaš dovolj velik ključek lahko na ključku izbereš koliko spomina dovoliš svojim podatkom zasesti. Na kratko. Ključek postane vaš prenosni računalnik katerega lahko celo v internet caffeju vstavite v USB in varno delate na svojem sistemu z vsemi svojimi nastavitvami, dokumenti, zaznamki. skratka kot, da imate v denarnici SVOJ OSEBNI RAČUNALNIK.
- izberi "create"
- zagonski USB ključek se bo naložil s sistemom Linux Ubuntu.

ZAGONSKI KLJUČEK VSTAVI V KATERIKOLI PC in začni uporabljat LINUX UBUNTU. V sistemu imaš že vsa orodja in osnovne driverje za brskanje po internetu (Firefox), pisanje dokumentov (Libre office) za večino uporabnikov to zadostuje ostali pa si lahko naložijo še ostale programe preko programskega središča v Ubuntuju podobno kot je to na Android Market ali google playu... Če ti bo sistem všeč pa si ga lahko z ISTIM ključkom naložiš na katerikoli PC trajno, samostojno ali kot dual boot - poleg windowsov.

Na zastavljena vprašanja bom odgovarjal samo v forumu.
Ne pošiljajte ZS sporočil
LP NT
:D
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Okt 03, 2015 09:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Okt 02, 2015 17:44

Tu je sledilo nekaj prispevkov drugih članov foruma o možnem nadaljnem čaranju s Windowsi, prestavljeno semle.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Okt 02, 2015 17:57

Prosim Morjeplovce, da se držite teme.
Hvala
NT
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Pe Okt 02, 2015 21:13

Zanima me, če formatiram disk in na novo naložim samo Ubuntu, ali je potrebno namestit tudi driverje?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Okt 02, 2015 22:39

DRIVERJI:
Večina osnovnih driverjev je že v samem Ubuntu in če ni v PC vgrajene neke zares eksotične opreme bo zadeva delovala od prve. Lahko pa kasneje naložiš tudi originalne driverje, če bi bilo to nujno in seveda če obstajajo.

ANTIVIRUSNI PROGRAM za UBUNTI NI POTREBEN
Na dveh računalnikih z Ubuntujem BREZ NAMEŠČENEGA ANTIVIRUSNEGA PROGRAMA, vsakodnevno skupaj kar nekaj ur, brskamo po netu, poslušamo glasbo, otroci igrajo igrice....in do sedaj v nekaj letih nismo dobili niti enega samega virusa!!!

NADGRADNJA
Nadgradnja se izvrši le kadar sam to hočem in dopustim in to sila enostavno.

Z Linuxom PORABIM MANJ INTERNETA
ko sem na barki, kajti Linux ne downloada ničesar česar nisem sam izbral.

AVTONOMIJA RAČUNALNIKA JE dosti boljša. Z enako baterijo računalnik ob podobnem delu deluje 15 do 25% dlje.

... in še dosti drugih prednosti

LP NT
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » So Okt 03, 2015 00:29

Edino predlagam, za tiste ki ste navajeni XP windows, da uporabljate namesto ubuntu, Lubuntu. Predlagam celo LTS (Long time support) verzijo, v kolikor se vam ne da non-stop nekaj instalirati in želite enostaven stabilen sistem.

Zahteva še manj hardwarea in uporablja LXDE desktop, ki je vsaj meni enostavnejši kot Unity desktop, ki ga uporablja Ubuntu, po defaultu. Da se tudi ubuntu preurediti nazaj na Gnome desktop, ki je OK, ampak ne bom opisoval detaljov.
Unity desktop izgleda podobno kot neka tablica oziroma Windows 8/10, kar pa meni ni všeč, ker se ne znajdem. Kdor je navajen XP ali Windows 7 desktopa, predlagam da uporablja Lubuntu. Jaz osebno sem pristaš, minimalističnega software-a brez raznih iŠmink, ki zahtevajo dobro grafiko, hitrost pa je zame bistvena.

https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu

Drugače pa pohvale NT :lol:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Okt 03, 2015 08:06

Testiral sem Kubuntu, ki naj bi bil prav tako zelo hiter ampak je preveč okrnjen v primerjavi z UBUNTU. Definitivno bom testiral tudi LUBUNTU na mojem skromnem prenosniku s10/2 in poročam.

NAMESTITEV LUBUNTU
Opis priprave zagonskega USB ključka je identičen kot opisano na začetku. le da;
- prenesete LUBUNTU s povezave, ki jo je navedel Gaso. LUBUNTU DOWNLOAD...
- v Universal Usb Instalerju izberete LUBUNTU

UBUNTU ali LUBUNTU lahko preizkusite direktno z USB ključka BREZ NAMEŠČANJA tako, da ga lahko testirate na vašem prenosniku.

Gaso hvala za nasvet.
LP NT
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Okt 03, 2015 11:22

Ubuntu Desktop je zelo podoben operacijskem sistemu Mac-ov. Ga tudi jaz uporabljam na nekaterih škatlicah.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Okt 04, 2015 20:19

Gaso najprej se ti moram zahvaliti za zelo poučen in odličen nasvet. :D

Danes sem namestil in stestiral LUBUNTU na istem računalniku kot prej Ubuntu in Kubuntu. Pri namestitivi sistema je šlo vse gladko le driverja za WiFi ni in ni pravilno namestil. Nedeljsko popoldne sem tako izkoristil za iskanje rešitve in se pri tem nekaj novega naučil.

REŠITEV za WiFi
V programu terminal sem zagnal ukaz:
"lspci -vnn"
In videl na katerem čipu bazira wifi modul (BCM4312), na katerem PCI-ID (14e4:4315), ter kateri driver (b43) je v uporabi, ter ga primerjal s priporočenimi driverji. Vse se je ujemalo le Wi fi ni deloval, zato sem naložil nov firmware z naslednjim ukazom, ki v novejših verzijah Ububtu, Lubuntu in ostalih izvedenk samodejno naloži driver.
"sudo apt-get install firmware-b43-installer"
In po ponovnem zagonu WiFi seveda deluje kot se pričakuje.

In sedaj komentar glede Lubuntu.
Lubuntu je dejansko optimalen za računalnike z do 2Gb RAMa, da le ti delujejo malenkost hitreje kot v UBUNTU, kar je razvidno predvsem, ko predvajam HD video preko YouTube, kajti vgrajena grafična kartica v mojem malčku je absolutno na meji in na celozaslonskem predvajanju v UBUNTU rahlo šteka, v LUBUNTU pa deluje gladko. Izgleda , da je dejansko LUBUNTU bolj primeren pa še uporaba je prilagojena tistim, ki prihajajo iz Windows okolja.

Gaso še enkrat hvala.
LP NT

OPOMBA: Po daljši uporabi sem videl, da je Lubuntu vseeno malce preveč okrnjen in ga zato priporočam le za prenosnike z manj kot 1GB RAMa ter za brskanjhe po netu, skype in kakšna preprosta opravila.
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Feb 13, 2016 06:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Okt 04, 2015 22:11

Opazil sem, da tudi flash player ni bil naložen v Lubuntu, zato ga moraš dodati ročno.
Pritisni ctrl+alt+T, da se odpre terminal in vnesi ukaz:
sudo apt-get install flashplugin-installer
...enter, pasword kot ga uporabljaš za zagon, potrdi yes z Y ko te vpraša.
Preizkusi v brskalniku Firefoxu.

LUBUNTU tudi v slovenskem jeziku.
Slovensko različico izbereš ob instalaciji.

Instalacija skypa se izvaja preko
Sistemska orodja > Upravljalnik paketov Synaptic, v katerem naložiš pakete.
Na youtubu so navodila...

LP NT
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Feb 07, 2016 08:31

Kako prenesti bližnjico programa ali datoteke na namizje v Ubuntu 14.04 LTS (Long Term Support)?
Z miško izberi datoteko > levi SHIFT+CTRL > prenesi in spusti na namizje
Enostavno ko to najdeš ali če ti kdo pove.

Priporočam, da si preberete predstavitev in tudi podprete Ubuntu.
LP NT
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Ne Feb 14, 2016 13:54

Sem probal prenest na ključek ,pa mi javi napako ,da syslinux ne obstaja .
Sem probal na treh računalnikih pa je vedno enako.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Feb 14, 2016 14:35

Na ključek lahko preneseš samo z posebnim installerjem. Ponovno preberi navodilo pod točko 3 v prvem prispevku. Sem pripravil že več ključkov in vsi delajo na vseh računalnikih.
LP NT
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Ne Feb 14, 2016 14:54

Saj sem z instalerjem,ampak mi javlja napako.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Feb 14, 2016 15:21

Pozdravljen Val
V kolikor bi želel pomoči bi opisal kaj počneš, katero verzijo Linuxa nalagaš, kakšen ključek imaš, kako konfiguriraš installer itd. tako pa imam občutek, da je tvoj namen čisto drugačen. Škoda.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost