KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Okt 12, 2021 15:56

Bonaparte napisal/-a:Pri res hudi nevihti ne boš spal. Ker boš gledal ali ti bo veriga spulila plastično palubo v katero je pripeta preko wincha.

Zato se uporablja sidrni amortizer :idea:
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » To Okt 12, 2021 19:35

jaz sem enkrat na Kaprijah doživel tako nevihto, da sem pol ure bil zraven krmila. Motorja sta bila prižgana in v brzini na minimumu, da se je zmanjšala sila vetra na verigo.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Novi
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 17, 2018 14:48

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Novi » Pe Okt 22, 2021 12:09

polanc napisal/-a:Imam veeeliko volje pomagat,pojasnit ..to se ti v življenju vse vrne z obrestmi..Tud o svojih napakah se razpišem,jih ne skrivam..če s tem morda koga rešim,mu rešim jadro,ki sem ga sam strgal..mi je fajn.Ja utež zate bi bila morda lahko kako kilo lažja,ni pa nič narobe če je 10 kilska.V vodi pol pride tko lažja,pa glede na to ,da 6 mm veriga ni ravno težka,je pol to dodaten amortizer.Ni pa nujno da utež lebdi tik nad dnom,pač plavati mora in bliže dna je večji je amortizer.Če bi jo na primer spustili samo pol metra od vinča bi bil ta učinek amortizerja bore mali,če bi pa utež ležala na dnu nekje na verigi,pa spet nebi to ravno dobro funkcioniralo.
1. oficir.Niso neumna vprašanja in če kaj ni jasn raj še 3 krat napišem,al pa me pokličte pa se pomenimo..samo da si zagotovimo maksimalno varnost za svoje plovilo,predvsem pa zase in za tiste ki so z nami,ki jih mamo radi,ki nam zaupajo..
Pa morda še eno stvar..sidro vulcan je zelo drago,ampak tko dobro,tko se hitr ukoplje,tko hitr spet prime ko je sprememba vetra ,da je v bistvu zelo poceni glede na to kak faktor varnosti nam nudi.Tako da na tem res ni za šparat..


Pozdravljeni, se opravičujem ker se vračam malo nazaj v temi.
Prebiram forum redno, pišem bolj malo. Pa vendar,... Moje vprašanje. Kaj pa v primeru, da imamo namesto sidrne verige vrv. Ali utež pride v poštev? Sam imam 8m jadrnico, teže 800kg. Sidro Mantus 8kg, 5m ketne 8mm in naprej vrv. Če bi spustil utež po vrvi se mi zdi da bi v mojem primeru (˝lahka˝ jadrnica) težko obdržal utež, recimo 0,5-1m od dna. Zdi se mi da bi utež potonila do dna. Samo moje razmišljanje, upam da razumljivo.

Hvala za pomoč.

Klemen
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Okt 22, 2021 16:08

Zivjo
Če si ti sidran v 6 m vodi in po verigi ali po vrvi spustiš utež proti dnu in jo ustaviš na 5 m ter vrv od uteži pripneš na bitvo..se ti nikakor ne more spustiti na dno.Saj tudi ko stopiš na premec barke jo ne potopiš.
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Galex » So Okt 23, 2021 08:31

razumet moraš, da ko boš dal utež po špagi ti bo vrv postavilo čisto navpično...ker sedaj predvidevam, da jo imaš pod kotom...z utežjo boš v bistvu neke vrste dosegel podobno, kot če bi imel celotno sidrno ketno...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Okt 25, 2021 15:50

A, že pri 10 vozlih ne bo vrv več navpično ,se kar kmalu pozna ,da barko nekaj rine stran od sidra..
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Po Okt 25, 2021 17:20

Marchi napisal/-a:...Je pa pri manj izkušenih skiperjih težava ta, da nimajo samozavesti, da bi ob prihajajočem neurju izpluli na odprto...


Tako je, v takšnih situacijah đabe pametujemo o dolžinah verige. Skoraj vse je preveč :?

Izplutje na odprto ponavadi pomeni dodaten stres (beri: tedne tišine) Za posadko, sploh, kadar je to družina.

Jaz mislim, da je za 10m in 4t dovolj 6mm in večje sidro, za tiste 3 dni na sezono, če se res kaj kaže pa najdeš varni vez. S tistimi utežmi se je po moji oceni na Jadranu brezveze zafrkavat, ker je dovolj varnih zatočišč.

Če že, potem daš 8mm, menjati bo treba vsaj glavo, prej pa preveri, če se sploh dobi.

Jaz grem ravno to zimo iz 50m 8ke, na 80m 10ke, pa moram menjati tudi komplet vinč, ker ne morem menjati samo glave.
(Mam za prodat Lofrans 8mm + 50m verige :D ).

O sidrih ne bom pametoval, je res ogromno napisanega. Sam imam 35kg Mantus na 15ih tonah in tudi letos z 8mm ni nikoli premaknilo. Je pa res, da nisem sproščen. Je pa tudi res, da tudi z 10ko ne bom sproščen v grdem...in verjamem, da kdor trdi drugače laže.
(V cca. 95ih dneh nisem bil niti eno noč v marini- no razen kdaj v domači)
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Okt 25, 2021 18:33

(Mam za prodat Lofrans 8mm + 50m verige :D ).

Daj napiš koliko hočeš, pa kakšno fotko če maš, da se stepemo kdo bo z vinčem spuščal ketno v morje :)
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Po Okt 25, 2021 18:50

NASA napisal/-a:(Mam za prodat Lofrans 8mm + 50m verige :D ).

Daj napiš koliko hočeš, pa kakšno fotko če maš, da se stepemo kdo bo z vinčem spuščal ketno v morje :)

Tukaj ne bomo teme posral.
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti