Isy seatalk

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a CAR » To Jun 23, 2020 16:06

Pri nakupu jadrnice sem zraven prejel tudi spodnjo zadevo. Lastnik mi je razlagal, da je to povezava Seatalk z računalnikom. Ali mogoče kdo pozna to zadevo kako se uporablja oz ali je sploh uporabna, da jo drugačem odstranim, ker žic je že tako preveč. Hvala.

https://www.isy.eu/Rund-um-den-Bord-PC/ ... -Link.html
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 23, 2020 20:21

CAR napisal/-a:Pri nakupu jadrnice sem zraven prejel tudi spodnjo zadevo. Lastnik mi je razlagal, da je to povezava Seatalk z računalnikom. Ali mogoče kdo pozna to zadevo kako se uporablja oz ali je sploh uporabna, da jo drugačem odstranim, ker žic je že tako preveč. Hvala.

https://www.isy.eu/Rund-um-den-Bord-PC/ ... -Link.html


Zadeva očitno prevaja Raymarinove Seatalk podatke v nmea podatke. Priključiš preko USBja na računalnik in z programom OpenCPN prikazuješ podatke (globina, hitrost, veter ...), odvisno kaj imaš v sistemu. Brez računalnika pa ne bo šlo. Če bi imel wifi, bi lahko podatke bral še na tablici ali telefonu, tako pa...
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a CAR » To Jun 23, 2020 21:13

Marchi hvala. Bom probal ce bo delovalo.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a boris1 » So Jul 11, 2020 10:45

CAR napisal/-a:Pri nakupu jadrnice sem zraven prejel tudi spodnjo zadevo. Lastnik mi je razlagal, da je to povezava Seatalk z računalnikom. Ali mogoče kdo pozna to zadevo kako se uporablja oz ali je sploh uporabna, da jo drugačem odstranim, ker žic je že tako preveč. Hvala.

https://www.isy.eu/Rund-um-den-Bord-PC/ ... -Link.html


To ni nič drugega kot prenos podatkov iz NMEA 0183 na PC in obratno.
Kolikor je razvidno iz priloženega ne konvertira iz NMEA 0183 v NMEA 2000.
LP
Boris
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a boris1 » So Jul 11, 2020 11:31

Marchi napisal/-a:
CAR napisal/-a:Pri nakupu jadrnice sem zraven prejel tudi spodnjo zadevo. Lastnik mi je razlagal, da je to povezava Seatalk z računalnikom. Ali mogoče kdo pozna to zadevo kako se uporablja oz ali je sploh uporabna, da jo drugačem odstranim, ker žic je že tako preveč. Hvala.

https://www.isy.eu/Rund-um-den-Bord-PC/ ... -Link.html


Zadeva očitno prevaja Raymarinove Seatalk podatke v nmea podatke.


Marchi

Sea Talk je blagovno ime za mrežo od Raymarina.
Obe mreži SeaTalk1 in SeaTalk ng sta NMEA mreži.

Raymarine je sprva uporabljal merežo imenovano SeaTalk 1. Z drugo besedo je to mreža NMEA 0183. To mrežo uporabljajo starejše Raymarine naprave. Komunikacija poteka po treh žicah.

Novejši sistem Raymarine SeaTalk ng pa je mreža NMEA 2000. Komunikacija poteka po dveh žicah.
Če hočemo spraviti stari sistem SeaTalk 1 na novega SeaTalk ng, potrebujemo multiplekser konverter.

Ta omogoči komunikacijo iz SeaTalk 1 v SeaTalk ng . Ali z drugo besedo iz NMEA 0183 v NMEA 2000.
LP
Boris
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Jul 13, 2020 23:00

Bom kar tule vprasal. Imam avtopilota z NMEA in SeaTalk, Log s SeaTalk in Clipper z NMEA izhodom. Skratka vseh treh ne morem povezat med sabo.

Zanima me nekaj. Ali je mozno vse tri nekako povezat skupaj in potem spravit na tablico ? Obstaja kak vmesnik za to? Je mozno potem z nekim softverom gledat te podatke na tablici in delat kake medsebojne povezave?
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Jul 15, 2020 00:01

Samo popravek... nmea ne obstaja. Obstaja pa nmea 2000 ki je mrežni protokol na CAN osnovi in nmea 183, ki je pravzaprav navadna serijska komunikacija med dvema napravama oz. enim oddajnikom in več sprejemniki. Med njima je tehnično velika razlika, oba se uporabljata, proizvajalcev je veliko in je potrebno bit specifičen.

Iz opisa naprav, ki si ga navedel se ne da razbrati za kaj specifično gre; avtopilot - to si napisal, log = merilnik hitrosti glede na vodo globinomer = clipper?

Obstaja SeaTalk, ki je specifična stvar Raymarina in obstaja SeaTalk NG, ki je nmea2000 kompatibilen.

V okviru nmea2000 je najbolje, če najdeš namenski prikazovalnik, ki pokriva tvoje potrebe, običajno je to chartplotter (Garmin, Lowrance, Simrad,...).

Če bi rad bil "mobilen" potrebuješ vmesnik med nmea2000 in android/ios platformo in tvojim potrebam ustrezno aplikacijo, ki s tem vmesnikom deluje. Lahko je oboje vezano na enega proizvajalca, lahko je vmesnik od enega in aplikacija od drugega. Teh vmesnikov je kar veliko različnih (še sam sem naredil svojega in ni le vmesnik ampak malo več).

Aplikativno se zadeve ločijo glede na tip plovila; aplikacije za motorne barke so bolj fokusirane na prikaz podatkov motorja, spremljanje porabe (preostalega) goriva in spremljanje porabe elektrike (akumulatorji). Moja zadeva je npr. izključno za motornjakarje.

Aplikacije za jadrnice pa obravnavajo specifiko jadralcev (detajlov ne poznam, ker me niti ne zanimajo preveč).

Dokler ni jasno kaj točno imaš in kaj želiš, je pisarjenje precej brez pomena.
Xilinx Vivado HLx trainee
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a CAR » Sr Jul 15, 2020 08:22

Hvala vsem.
Kasaudio, težko ti dam kakšno informacijo več, ker je nimama, sam pa o tem nimam pojma. Prejšni lastnik mi je dejal, da je zadevo priključil na računalnik in imel podatke tudi tam, priznam pa, da se nisem kaj dosti zanimal, kaj je prenašal. Kot je Marchi napiasl očitno potrebujem nek program, in se bodo podatki prenašali iz ploterja in ostalih inštrumentov na računalnik. Si bom probal naložiti program OpenCPN kot je napisal Marchi (če bom znal kot laik glede tega) in videl ali deluje.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Jul 15, 2020 08:54

Pozdravljen Car. Tisti ISY vmesnik je vmesnik med SeaTalk in usb. Ne gre za nmea2000 kompatibilno zadevo. Z OpenCPN bo zelo verjetno delovalo. Če boš uporabil andrioda, rabiš OTG usb kabel in napravo ki podpira usb OTG. Sodobni večinoma vsi podpirajo.

Sigurno bo nekaj truda potrebnega, da bo stvar delovala, s konkretnim vprašanjem ti bomo skušali pomagati.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jul 18, 2020 16:51

kasaudio napisal/-a:Samo popravek... nmea ne obstaja. Obstaja pa nmea 2000 ki je mrežni protokol na CAN osnovi in nmea 183, ki je pravzaprav navadna serijska komunikacija med dvema napravama oz. enim oddajnikom in več sprejemniki. Med njima je tehnično velika razlika, oba se uporabljata, proizvajalcev je veliko in je potrebno bit specifičen.

Iz opisa naprav, ki si ga navedel se ne da razbrati za kaj specifično gre; avtopilot - to si napisal, log = merilnik hitrosti glede na vodo globinomer = clipper?

Obstaja SeaTalk, ki je specifična stvar Raymarina in obstaja SeaTalk NG, ki je nmea2000 kompatibilen.

V okviru nmea2000 je najbolje, če najdeš namenski prikazovalnik, ki pokriva tvoje potrebe, običajno je to chartplotter (Garmin, Lowrance, Simrad,...).

Če bi rad bil "mobilen" potrebuješ vmesnik med nmea2000 in android/ios platformo in tvojim potrebam ustrezno aplikacijo, ki s tem vmesnikom deluje. Lahko je oboje vezano na enega proizvajalca, lahko je vmesnik od enega in aplikacija od drugega. Teh vmesnikov je kar veliko različnih (še sam sem naredil svojega in ni le vmesnik ampak malo več).

Aplikativno se zadeve ločijo glede na tip plovila; aplikacije za motorne barke so bolj fokusirane na prikaz podatkov motorja, spremljanje porabe (preostalega) goriva in spremljanje porabe elektrike (akumulatorji). Moja zadeva je npr. izključno za motornjakarje.

Aplikacije za jadrnice pa obravnavajo specifiko jadralcev (detajlov ne poznam, ker me niti ne zanimajo preveč).

Dokler ni jasno kaj točno imaš in kaj želiš, je pisarjenje precej brez pomena.



Preveril tocno, imam tole:
1. Tiller Pilot Raymarine 1000 ST+, SeaTalk in NMEA 0180 in 0183 povezljiv.
2. Raymarine Tridata ST60+ log, globinomer, hitrost (kolescek) ima SeaTalk
3. NASA Clipper, Wind, smer, hitrost vetra je pa NMEA 0183 povezljiv.

Tiller lahko povezem z obema, ne vem pa ce so vsi podatki v tem primeru vsem trem tudi na voljo. In se to, ali lahko vse to spravim na tablico in z nekim softverom podatke tudi berem oz z njimi manipuliram. Rad bi si npr napisal programcek, ki jemlje podatke od windmetra, vzame gps iz tablice s tem pa bi izracunaval true wind. Ter seveda gledal na tablici vse iz vseh treh naprav.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Jul 18, 2020 23:58

Do sedaj sem se ukvarjal z nmea2000 in malenkost z nmea183, tako da moje razmišljanje upoštevaj z določeno mero rezerve.

Ena izmed lastnosti nmea183 je, da podpira enega pošiljatelja in več poslušalcev.
SeaTalk implementira data collision mehanizem in v bistvu podpira več pošiljateljev oz. enakovrednih naprav.

Ti imaš autopilota, ki posluša oba instrumenta. Po SeaTalk gre log, po nmea183 gre clipper. V kolikor autopilot podpira hkratno poslušanje na SeaTalk in Nmea183 bi tak sistem moral delovati.

Tudi ti bi rad hkrati poslušal podatke od obeh. Najbolj konsistentno bi bilo clipperja pretvoriti na SeaTalk in imeti samo SeaTalk na katerega potem obesiš še Isy SeaTalk vmesnik po katerem je spraševal @Car. Ta Isy SeaTalk oz. nekaj podobnega bo preko USB dal podatke tvoji aplikaciji. To je varianta ki jo kupiš, najbrž pa ni ravno poceni, saj rabiš u bistvu dve dodatni napravi.

Če si vajen elektronike in programiranja, potem poglej tudi tole:

http://www.thomasknauf.de/seatalk.htm

Tukaj imaš shemo, kako se SeaTalk pretvori na serijsko komunikacijo in tudi C kodo imaš za branje in pisanje. Predvidevam da imajo aplikacije kot je npr. OpenCPN logiko za branje/pisanje na SeaTalk že narejeno in se to C kodo ne rabiš ukvarjat. Če boš aplikacijo iz nule programiral sam, pa vsekakor. Tudi SeaTalk <-> USB vmesnik si lahko narediš sam, rabiš nekaj uporov, 2 tranzistorja, RS232 <-> USB vmesnik, 9 pin D-Sub moški konektor za na PCB, perforirano platko, nekaj žic in lot. Enostavno.

Težje je narediti pretvornik SeaTalk na nmea183. Tega se nebi kar tako lotil na prvo žogo.

Enostavna DIY varianta bi torej bila SeaTalk <-> USB in ločeno nmea183 <-> USB, kar je tudi zelo enostavno narediti. Rabil bi torej 2 usb porta na računalniku. V kolikor bi bila aplikacija za PC to ni ovira, za android pa tako ne bo šlo, ker je ponavadi USB port en sam, USB splitterji pa ne bodo funkcionirali. Za android bi oba moral spravit na ločen Bluetooth, kar pa ne vem če že narejene aplikacije (OpenCPN) podpirajo.

Enostavna opcija bi bila tudi spravit clipperja na SeaTalk, ta vmesnik bi moral kupiti. Sam pa bi naredil SeaTalk <-> Bluetooth. Če tukaj rabiš kakšno pomoč ti lahko pomagam če se boš lotil tega.

To je to z moje strani, več ne znam povedati, brez da se res dol usedem in preštudiram vse.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jul 19, 2020 01:19

@kasaudio

Super ! Hvala za izcrpno pojasnilo. Mi je jasno zdaj kaj bi blo treba v grobem narest, nekaj malega znam programirat, vezij sem pa tut kar nekaj svoje cajte zlotal. Vseeno kar nekaj dela a tudi lusten izziv :)

Najbolj mi je od vseh varijant zanimiva pretvorba v USB in potem peljat to na racunalnik. Kaj dela open CPN bo treba se nastudirat a tut to ni tezava. Me pa nekaj drugega zanima. Ce prav razumem pravis da USB HUB ne bo delal. Na tablico se ze tlacil USB HUB in gor obesal topkovnice miske spominske palcke pa je delalo. Pravis pa, da tu to ne gre. Kaksna ideja v cem bi bla tezava?
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Jul 19, 2020 11:24

Meni ni delalo, je pa to par let nazaj. Probaj, druge ni. Usb hub in gor 2 kom ucb <-> Rs232 vmesnika in če lahko instanciraš in bereš z obeh hkrati, potem dela.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 19, 2020 11:51

1stofficer napisal/-a:Preveril tocno, imam tole:
1. Tiller Pilot Raymarine 1000 ST+, SeaTalk in NMEA 0180 in 0183 povezljiv.
2. Raymarine Tridata ST60+ log, globinomer, hitrost (kolescek) ima SeaTalk
3. NASA Clipper, Wind, smer, hitrost vetra je pa NMEA 0183 povezljiv.

Tiller lahko povezem z obema, ne vem pa ce so vsi podatki v tem primeru vsem trem tudi na voljo. In se to, ali lahko vse to spravim na tablico in z nekim softverom podatke tudi berem oz z njimi manipuliram. Rad bi si npr napisal programcek, ki jemlje podatke od windmetra, vzame gps iz tablice s tem pa bi izracunaval true wind. Ter seveda gledal na tablici vse iz vseh treh naprav.

Ne vem kdo od jadralcev sploh rabi true wind? Jadra se nastavlja glede na navidezni kot vetra in tudi jadra se zgolj z navideznim vetrom (Apparent Wind).
Globina avtopilotu ne koristi, prav tako ne magnetna smer z avtopilota globinomeru.... z eno besedo brez kakršnega koli haska.

Je pa zanimivo, da si celo sestavljal vezja, po drugi strani pa ugotavljam, da ne poznaš popolnih osnov, ki izvirajo iz ohmovega zakona. Recimo pričakovanje, da bo solarni regulator meril stanje energije v akumulatorju v %. brez shunta med akumulatorjem in porabniki ter solarnim regulatorjem. Glede nerealnih pričakovanj v ceni pa raje niti ne omenjam. :wink:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Isy seatalk

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jul 19, 2020 13:01

@NT prosim ne provociraj. Imam svoje mnenje o tebi tudi jaz pa se mi javno ravno ne pere perila !

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov