Hitrost gumenjaka

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Feb 18, 2016 21:58

Če smučar lepo pride iz vode ga je ležje štartat kot okroglo tubo. Je pa res da je tud pri tubi fejst važno kolk sodeluje v štartu on na vodi. Eni pravijo da gre oboje ampak kot je bilo že povedano je to le panoramska vožnja in ne kakšn šport kjer bi nastajal adrenalin.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 19, 2016 19:00

boss napisal/-a: https://sl.wikipedia.org/wiki/Gliser

Mal si preberite! To, če po površini vode drsite z malo večjo hitrostjo, še ne pomeni, da glisirate na zračni blazini, ki jo ustvari hitrost med vodo in dnom čolna, kar je definicija za glisiranje!
Tudi izpodrivne ali polizpodrivne barke dosežejo 10 vozlov, pa ne glisirajo...


Ta prispevek v wikipediji je po angleških virih 'prepesnil' nekdo, ki se na to ne razume, čeprav je lahko anglist. Izhajal je iz definicije iz slovarjev (navedena povezava), kjer je gliser pomešan s plovilom na podvodnih krilih (za katerega v slovarju še ni bilo posebnega izraza).

Slike in angleške reference se nanašajo na plovilo na podvodnih krilih (hydrofoil). Tisto v tem prispevku wikipedije ni gliser (planing boat).



Izpodrivne barke dosežejo (in presežejo) 10 vozlov, če je pri primerni obliki barka tudi dovolj dolga. Za 10 vozlov je 'lastna hitrost trupa' iz grafikona za trup z ok. 18 m vodne črte, krajša barka pa gre tudi lahko toliko na silo (rije...).

Pravzaprav... tukaj.
Slika

Ta grafikon velja za določeno obliko trupa, za drugačno obliko trupa je drugačen in tudi parametri v forumuli so drugačni, ampak za tu je OK.

Sicer je dobro napisana in ilustrirana zgodba o 'največji hitrosti pri izrivni plovbi' tukaj (žal le v angleščini in tudi pri formuli ni v metrih...).



Mimogrede, tudi plovila na podvodnih krilih ne drsijo na zračni blazini - to je značilnost drugega tipa (nad)vodnih vozil, 'howercraftov', kar pa je spet čisto druga zgodba.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost