nakup gumenjaka in motorja

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

tyson

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a tyson » To Sep 26, 2017 19:56

bozo napisal/-a:Čakaj malo... 8 kg sidro za 4 m gumonček? Se ti ne zdi to totalno pretiravanje. Dovolj ti je 4 kg pa par metrov verige pred vrv. Veriga ti bo držala vrv na dnu, tako da bodo obremenitve na sidro normalno usmerjene. Glede vrvi ne pretiravaj 10 mm max je dovolj. Sicer koliko pa tehta tale komplet?



ti lohk jest povem kolk tehta... cca 160 kg...mam T40 in 20KM yamaho...80kg po kosu + dodatki, skupaj s tankom cca 180kg brez posadke...
sidro pa 4 kg + 2,5m rostfrei ketne in 50 metrov štrika za sidranje....10m je odločno premalo! Verjemi!
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a bozo » To Sep 26, 2017 21:17

tyson napisal/-a:
bozo napisal/-a:Čakaj malo... 8 kg sidro za 4 m gumonček? Se ti ne zdi to totalno pretiravanje. Dovolj ti je 4 kg pa par metrov verige pred vrv. Veriga ti bo držala vrv na dnu, tako da bodo obremenitve na sidro normalno usmerjene. Glede vrvi ne pretiravaj 10 mm max je dovolj. Sicer koliko pa tehta tale komplet?



ti lohk jest povem kolk tehta... cca 160 kg...mam T40 in 20KM yamaho...80kg po kosu + dodatki, skupaj s tankom cca 180kg brez posadke...
sidro pa 4 kg + 2,5m rostfrei ketne in 50 metrov štrika za sidranje....10m je odločno premalo! Verjemi!


Ma ne 10 metrov dolžine, pisal sem 10 mm debelina ali po domače fi 10... 1cm. Glede dolžine pa je itak druga zgodba. Sam uporabljam 30 m, je pa na čolnu vsaj še enkrat toliko štrika če ne več.
tyson

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a tyson » Sr Sep 27, 2017 07:32

jest imam 8mm debeline za sidro, spredaj original 10mm...

za skok iz čolna na odprtem morju, pa plavajoč štrik, ki ga vedno vržem v morje, da čoln ujamem, če piha.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a janadino » Sr Sep 27, 2017 07:37

Sidro pa kupi kej drugega kot mačka, 8mm vrv dolžine nekje 15-20m pa 2-3m verige pa boš imel mir.
Jaz imam na mojem hall sidro, 6kg, ker nima ostrih robov pa je do sedaj vedno držalo. Tebi bi bilo zadosti 3kg in bo skupaj z verigo nekje zadosti za varno sidranje v kakšnem zalivu.
Guma je guma, zaenkrat.
silvor
Desetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Avg 30, 2017 10:13

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a silvor » Sr Sep 27, 2017 09:03

super odgovori! To pa je bilo zelo v pomoc hvala!
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a bozo » Sr Sep 27, 2017 18:03

Zato pa smo... da si pomagamo. Vsak od nas kaj rabi sprašuje, je začetnik. Kaj ni to super da lahko iz prve roke, izkušenj kaj novega izvemo.
Saso_P
Kapitan korvete
Prispevkov: 101
Pridružen: Če Feb 18, 2016 20:03

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a Saso_P » Če Sep 28, 2017 11:25

Zakaj pa ne mačka na takole majhnem gumenjaku? Jaz sem ime 4.2m gumenjaka pa je tak lahek maček brez verige čisto dobro služil, pa še zložiti se ga da, da ne zaseda prostor...
Na plastiki mi je sedaj vseeno, ker imam spredaj prostor za sidro - in posledično imam potem tudi težje sidro.
matjaz007
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: To Jan 27, 2009 15:16
Kraj: Radenci-Premantura

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a matjaz007 » Če Sep 28, 2017 19:18

Meni 4kg maček s 3m verige in 25 vrvi čisto dobro služi. Nobene potrebe za kaj drugega. S takim čolnom se načeloma ne spi na sidru. Za sidranje pred plažico med kopanjem ali med ribolovom pa zadošča maček.

Aja. Je pa res da ne maramo mivke. :D
Nazadnje spremenil matjaz007, dne Če Sep 28, 2017 19:52, skupaj popravljeno 1 krat.
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a bozo » Če Sep 28, 2017 19:45

Še moje izkušnje... malce daljši sploh pa težji gumenjak 4,8 m, plastika. 4 kg maček in dobre 4 m verige resda bolj debele... tehta več kot sidro in za dnevne potepe je več kot dovolj. Žena pravi da vsak dopust ojača bicepse ;) Sicer sem si omislil še hall sidro vendar brez potreb, bolj za rezervo. Maček za čolne, ne govorim o večjih zverinah sploh ni slaba izbira.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Sep 29, 2017 21:04

jaz mam 2x 9kg mačka na gumi, pa še ta ni vedno suveren. Po terenih kjer se vlačim, se je že zgodilo da sem ga 15-20m pod vodo še enkrat "zavezal" za kako skalo. 6m inox verige spredaj.

je pa treba razlikovat, kot tudi ta primer, normalne kopalce, ki ne sidrajo nikoli globje od 10 metrov (če maš 20m vrvi, sidraš na max 7m po logiki), po zalivih, v lepem vremenu z malimi gumami in manjšo možnostjo udara vala - kjer guma najraje sidro za sabo potegne.

maček je primeren za začasno sidranje, s tem da je en na čolnu ali pa za kake ribolovne izlete. drugače pa ni bog ve kaj od sidra.
Saso_P
Kapitan korvete
Prispevkov: 101
Pridružen: Če Feb 18, 2016 20:03

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a Saso_P » To Okt 03, 2017 18:15

No, če nekdo gleda 4m gumenjaka, sklepam, da ga bo uporabljal za dnevne izlete. Dnevni izleti s takšnim čolničkom pa se itak delajo ob lepem vremenu. Takrat bo 2.5kg maček dovolj... Prednost mačka je predvsem v tem, da se res na majhno pospravi.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a janadino » Po Okt 09, 2017 14:17

Maček v pesku ne drži čisto nič in še to ne. Da pa bom iskal samo skale za sidranje pa tudi ne gre. Se spomnim problemov ko smo šli kam vezat za pivo ali dve na pomol in sidro na krmi in če je bil pesek ni držalo nič. Edino če bi imel 8kg pa 5m verige 10mm. Sem ga imel nekaj let in če ga sedaj primerjam z hall sidrom sem bil pravi indijanec, da ga nisem že prej zamenjal. Hall pa tudi nima ostrih robov in paše na gumenjaka, pa prostora ne vzame nič več kot maček.
Potem pa ko smo nekje na sidru samo gledam kdo ima kako sidro okrog mene da ga potem pazim, ker ko pihne pa mogoče kakšni malo večji val se je že zgodilo da smo ga rinili vstran.
Guma je guma, zaenkrat.
silvor
Desetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Avg 30, 2017 10:13

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a silvor » Pe Okt 27, 2017 15:52

Evo coln tudi vpisan.
Kje pa bi zdaj se nalepke za registracijo dobil? Coln mam namen zlagat po vsaki sezoni.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Nov 02, 2017 00:00

Kamm jih ima.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: nakup gumenjaka in motorja

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Nov 02, 2017 06:02

@ sidro 'zložljivi maček' osnovno ali edino sidro na gumenjaku
    Marsikdaj (praviloma?) patentni maček ('marela') ne prime. Če ga imaš - kot je napisal Saso_P - za edino sidro, moraš pač računati, da marsikje in marsikdaj enostavno ne moreš sidrati.

    To pa ne pomeni, da kak majhen patentni maček marsikdaj za kaj ne pride prav. Nam je na primer prišel prav, ko je bilo treba z dna pobrati aluminijasto lestev, namenjeno za plezanje na jadrnico na podstavku pri popravilih in vzdrževanju v ladjedelnici v Izoli, ki ni bila privezana in jo je veter nekega vetrovnega in mrzlega marca ali aprila vrgel v precej 'popenjeno' morje.

    Podobno bi znal priti prav pri podobnem za potapljanje neugodnem vremenu za dviganje kake verige ali vrvi, ki leži čez našo sidrno verigo ali vrv in podobno...

    Za osnovno sidro pa ni.
@hall za gumenjake
    Jaz sem imel - po vsem sodeč brez prave osnove in zmotno - v glavi zabito, da so/delajo hall-ova sidra le velika in težka za ladje, da pa jih ni dobiti majhnih. Tudi google mi je na poizvedbo nametal nekaj strani samih velikih tudi na poizvedbo 'small hall anchor', tako da je bilo treba malo brskati znotraj strani, preden sem našel majhne (5-28 lb, približno 2,5 -15 kg)

    Slika

    Janadino, lahko kaj napišeš, katerega kje si ti nabavil in koliko te je stalo?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov