Nakup gumenjaka - 4m

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

strupar
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Apr 16, 2019 08:45

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a strupar » Pe Jan 29, 2021 09:26

jst imam honwave t35 pa imam gor 20ks motor. če so na čolnu 4 odrasli ne zglisira več in samo žalostno rije po vodi. za dva odrasla, enega otroka in psa je pa v redu. Tako da če imaš možnost vzami max kar čoln dopušča.
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Jan 29, 2021 09:37

@strupar , to je verjetno zaradi sorazmerno kratkega čolna in vodne linije, jaz sem imel 430 cm zložljiv gumenjak s 25 Yamaho, brez problemov zglisiral 5 odraslih, moški, ženske, ( normalne teže, ne 100+ kilskih :) ) + 2 otroka ... ta T40 s 400 cm in 20 konjev bi moral zglisirat tudi s 4 odraslimi, 2 odrasla + otroci pa sigurno ...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
damo
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Ne Jan 19, 2020 21:27

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a damo » Pe Jan 29, 2021 15:45

Ne vem, ali kupuješ novo ali rabljeno.

Jaz imam na Zodiac Futuri 4.5m 2-taktno Yamaho 20, odprta je na 25. Ne rečem, da nebi pasalo še ene 10 konjev, ampak ne za ceno dodatnih 30 kil. Čoln zglisira z 2 odraslimi + 2 otroci brez problemov. Je pa Futura malo specifična - ima še 2 stranski tubi,zaradi katerih hitreje zglisira. Po moje če kaj takega ujagaš, je to optimum. Moraš pa paziti, da je motor vpisan v register, ker drugače vprašanje, če se ga da vpisat.

Smo prav tako morjeplovci začetniki.
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a standi79 » Pe Jan 29, 2021 18:30

damo napisal/-a:Ne vem, ali kupuješ novo ali rabljeno.

Jaz imam na Zodiac Futuri 4.5m 2-taktno Yamaho 20, odprta je na 25. Ne rečem, da nebi pasalo še ene 10 konjev, ampak ne za ceno dodatnih 30 kil. Čoln zglisira z 2 odraslimi + 2 otroci brez problemov. Je pa Futura malo specifična - ima še 2 stranski tubi,zaradi katerih hitreje zglisira. Po moje če kaj takega ujagaš, je to optimum. Moraš pa paziti, da je motor vpisan v register, ker drugače vprašanje, če se ga da vpisat.

Smo prav tako morjeplovci začetniki.



Gumenjak je že doma... iščem še samo motor.
Torej, če ima kateri tud kakšno ponudbo se priporočam...

L.p.
Tomahawk
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: So Jan 02, 2021 19:39

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a Tomahawk » Po Feb 01, 2021 22:10

Gumenjak je že doma... iščem še samo motor.
Torej, če ima kateri tud kakšno ponudbo se priporočam...

L.p.[/quote]

Vem za dobrega Mercury 30ps EFI 4t, če te zanima.
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a standi79 » To Feb 02, 2021 07:33

Tomahawk napisal/-a:Gumenjak je že doma... iščem še samo motor.
Torej, če ima kateri tud kakšno ponudbo se priporočam...

L.p.


Vem za dobrega Mercury 30ps EFI 4t, če te zanima.[/quote]

ja prosim poveži me. pišem na zs
Uporabniški avatar
RokF
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr Feb 07, 2018 14:10

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a RokF » Sr Feb 03, 2021 11:46

Iščeš torej motor s kratko nogo in tiler? Bodo pozoren da ne boš kupil kake L noge. Takih motorjev je zelooo malo in cene so precenjene. Poglej malo nove motorje z lanskim letnikom in popustom.
Sam sem rabil 25km motor, kratka noga, tiler in kot bonus elektro zagon. Obupal sem in nabavil novega 20km 4t i (novi je bil 2.800, rabljeni 10-15let pa po 2.000-2.200). Še priporočilo, glej elektro zagon ker 25km motorja ni kar tako za štartat. V moji družini ni mogel nobeden (razen mene) zagnat etec 25km motorja. Imeli smo kar nekaj situacij ko sem moral hitro plavat samo da sem zagnal motor ker drugače bo šlo v skale.
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a standi79 » Sr Feb 03, 2021 13:50

RokF napisal/-a:Iščeš torej motor s kratko nogo in tiler? Bodo pozoren da ne boš kupil kake L noge. Takih motorjev je zelooo malo in cene so precenjene. Poglej malo nove motorje z lanskim letnikom in popustom.
Sam sem rabil 25km motor, kratka noga, tiler in kot bonus elektro zagon. Obupal sem in nabavil novega 20km 4t i (novi je bil 2.800, rabljeni 10-15let pa po 2.000-2.200). Še priporočilo, glej elektro zagon ker 25km motorja ni kar tako za štartat. V moji družini ni mogel nobeden (razen mene) zagnat etec 25km motorja. Imeli smo kar nekaj situacij ko sem moral hitro plavat samo da sem zagnal motor ker drugače bo šlo v skale.



Ja to iscem.
Kam si obesil tega 25ks? Katero znamko si vzel in zakaj?
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Feb 03, 2021 16:41

RokF kaj je tiler?
Uporabniški avatar
RokF
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr Feb 07, 2018 14:10

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a RokF » Sr Feb 03, 2021 17:12

Imel sem set Marinar s350 in Etec 25km. Lušten čoln, hiter, rib, majhen, lahek. Zaradi kraje motorja sem razmišljal ali naj vse prodam ali kupim motor. Odločil sem se za motor in začel iskati. Čoln potrebuje motor max 25km, tiler (to je ročka na motorju za upravljanje) in če bi le šlo elektro zagon ker kurblanje teh dvo valjnikov ni enostavno (sploh etec je brutalno težko potegnit pa nisem švoh). Ponudbe je bilo zelo malo in še to kar je bilo je staro in ljudje pričakujejo nemogoče. Stare Yamahe, dvotaktne, uplinjač se prodajajo po 2.000 ker so kao super in oh sploh. Da sem malo primerjal vrednost teh starih motorjev sem pogledal nove in ugotovim da sploh ni take razlike v ceni s tem da vzameš pač kar hočeš.
Če pogledaš na mornar.net boš videl da nimaš ni enega rabljenega motorja z 25km, kratka noga, tiler.
Sam sem se odločil za tehnološko moderen motor 4takt, EFI ker pač Evinruda ni več. Sigurno bi vzel novi etec ampak v mrtvo fermo ni smila investirat. Gledal sem 25km mercury/tohatsu in ugotovil, da imajo v 25km modelu že tri valjne motorje z težo cca 75kg. Meni je bil že etec z cca. 60kg na mejo oz. malo pretežak tako da sem se odločil za Tohatsu 20km model. Odlična mala zadevca in če primerjam z etec niti ni velike razlike.
Teža na krmi pri kratkih gumicah se zelooo pozna tako da ….
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a standi79 » Sr Feb 03, 2021 17:55

RokF napisal/-a:Imel sem set Marinar s350 in Etec 25km. Lušten čoln, hiter, rib, majhen, lahek. Zaradi kraje motorja sem razmišljal ali naj vse prodam ali kupim motor. Odločil sem se za motor in začel iskati. Čoln potrebuje motor max 25km, tiler (to je ročka na motorju za upravljanje) in če bi le šlo elektro zagon ker kurblanje teh dvo valjnikov ni enostavno (sploh etec je brutalno težko potegnit pa nisem švoh). Ponudbe je bilo zelo malo in še to kar je bilo je staro in ljudje pričakujejo nemogoče. Stare Yamahe, dvotaktne, uplinjač se prodajajo po 2.000 ker so kao super in oh sploh. Da sem malo primerjal vrednost teh starih motorjev sem pogledal nove in ugotovim da sploh ni take razlike v ceni s tem da vzameš pač kar hočeš.
Če pogledaš na mornar.net boš videl da nimaš ni enega rabljenega motorja z 25km, kratka noga, tiler.
Sam sem se odločil za tehnološko moderen motor 4takt, EFI ker pač Evinruda ni več. Sigurno bi vzel novi etec ampak v mrtvo fermo ni smila investirat. Gledal sem 25km mercury/tohatsu in ugotovil, da imajo v 25km modelu že tri valjne motorje z težo cca 75kg. Meni je bil že etec z cca. 60kg na mejo oz. malo pretežak tako da sem se odločil za Tohatsu 20km model. Odlična mala zadevca in če primerjam z etec niti ni velike razlike.
Teža na krmi pri kratkih gumicah se zelooo pozna tako da ….


Ja sam se razmisljal ali 20ks ali 25 oz 30, zadnja dva sta tezja. Ampak 4m gumica in 5 oseb je verjetno 20 ks premalo. Zato gledam sedaj tohatsu 30ks novega, ker kot pises res ni na mornarju nic pametnega...
Uporabniški avatar
RokF
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr Feb 07, 2018 14:10

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a RokF » Če Feb 04, 2021 11:05

Kater čoln imaš? Kot sem že napisal teža na zrcalu je zoloooooooo pomembna. Preveri kaj lahko daš gor. Vedi da niso vsi motorji enaki. To da ima motor 25km še ne pomeni da je primerljiv v velikosti in teži.
Primer:
Yamaha ima od lani sedaj novi 20km motor ki si deli blok motorja z 25km Yamaho. Torej je teža za 20km visoka a za 25km motor nizka v primerjavi s konkurenco.
Tohatsu/Mercury ima pa deljen blok z 15in 20km in nato 25 in 30km. To pomeni da je 20km motor zelo lahek a 25km zelo težak.
Vem da je Tohatsu 30km težak cca 75 če ne celo 80kg (elektro zagon obvezen ker tole ima tri valje in skoraj 800ccm). Če misliš tole dajat na sestavljene gumice …. ne vem če bo dobro. Sam sem opazil da se mi čoln sedaj izredno malo dviguje pri speljevanju/izglisiranju. Pri težejem motorju nisem mogel uporabiti nobenega trima ker smo stali pokonci preden je zglisiral. Sedaj imam trim na pol in se premec pol tolk ne dvigne. Veliko bolje se pelje. Zaradi tega v končni hitrosti ni razlike oz. je 20km hitrjši. Se pa pozna ko smo polni v smer 25km motorja. Pač ko bodo otroci zrasli do točke da ne sglisiramo bo treba stvar zamenjat/nadgradit. Vsakemu bi priporočil da raje za s350 vzame 20km kot 25km (razen v primeru Yamahe).
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a standi79 » Če Feb 04, 2021 11:28

RokF napisal/-a:Kater čoln imaš? Kot sem že napisal teža na zrcalu je zoloooooooo pomembna. Preveri kaj lahko daš gor. Vedi da niso vsi motorji enaki. To da ima motor 25km še ne pomeni da je primerljiv v velikosti in teži.
Primer:
Yamaha ima od lani sedaj novi 20km motor ki si deli blok motorja z 25km Yamaho. Torej je teža za 20km visoka a za 25km motor nizka v primerjavi s konkurenco.
Tohatsu/Mercury ima pa deljen blok z 15in 20km in nato 25 in 30km. To pomeni da je 20km motor zelo lahek a 25km zelo težak.
Vem da je Tohatsu 30km težak cca 75 če ne celo 80kg (elektro zagon obvezen ker tole ima tri valje in skoraj 800ccm). Če misliš tole dajat na sestavljene gumice …. ne vem če bo dobro. Sam sem opazil da se mi čoln sedaj izredno malo dviguje pri speljevanju/izglisiranju. Pri težejem motorju nisem mogel uporabiti nobenega trima ker smo stali pokonci preden je zglisiral. Sedaj imam trim na pol in se premec pol tolk ne dvigne. Veliko bolje se pelje. Zaradi tega v končni hitrosti ni razlike oz. je 20km hitrjši. Se pa pozna ko smo polni v smer 25km motorja. Pač ko bodo otroci zrasli do točke da ne sglisiramo bo treba stvar zamenjat/nadgradit. Vsakemu bi priporočil da raje za s350 vzame 20km kot 25km (razen v primeru Yamahe).


in kaj voziš, da imaš gor ta motor? sam imam Honwave 4m. moram dat gor nekaj kar bo dobro a nimam izkušenj.
Uporabniški avatar
RokF
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr Feb 07, 2018 14:10

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a RokF » Pe Feb 05, 2021 17:19

Imam RIB gumenjak Marinar S350. Ker je RIB je na svoji prikolici in motor privijačen na zrcalo. Kot sem že pisal se meni kombo z lažjim 20km motorjem bolje dopade kot 25km težj. Čoln se veliko bolje vozi in obnaša na morju.
Sam tudi nisem nek ekspert a imam nekaj izkušenj. Največjo moč oz. navor motorja potrebuješ da čoln zglisira oz. da preideš iz "luknje" v drsenje. Tu baje je moj S350 zelo požrešen a zaenkrat gre. Pomemben je tudi trim motorja ki ga ne moreš spreminjat med vožnjo kot na večjih motorjih. Trim se spreminja s pomočjo pomika osovine ki služi za naslon/ležišče motorja na privijačeno osnovo. Ker je "fiksen" potrebuješ nek kompromis. Sam sem opazil da z lažjim motorjem lahko trimaš motor v + a pri težji si primoran uporabiti najmanjši trim kot lahko ker drugače je zelo neprejetno zglisirati (močno dvigovanje premca).
Ker imaš ti sestavljen čoln in ne tako stabilno zrcalo imam močne pomisleke pri uporabi 75kg motorja. ne vem kako boš transportiral zadevo a vprašaj se tudi kako boš rokoval z tako težkim motorjem.
Da ne bo pomote točno razumem kakšne pomisleke imaš in vem tudi da ni večje razlike pri nakupu motorja med 20 in 30km. Ni pa max moč vse pri teh malih gumenjakih.
Tukaj bi lahko pisal cel roman kako oz kaj nabavit a praksa pokaže svoje. Mogoče kdo ki ima tak čoln napiše malo svojih izkušenj.
Pri malem gumenjaku (v katerem je več oseb in prtljaga) je že sama razporeditev tovora pomembna in lahko pomeni razliko zglisira oz. samo rije v vodi. Ža ena težja torba z mokrimi brisačami!
Priporočilo (a brez garancije):
Če ste dva odrasla in otrok, max 2 otroka v OŠ bo 20km dovolj. Če vas je več oz so osebe vse odrale poglej Yamaha 25km model. 500ccm 25km motor ki je med lažjimi a vedi da je to kompromis in čeprav na papirju enak je švohnej kot 25km Tohatsu/Mercury.
Trim nastavi na to kar boš največ ur vozil. Če boš to sam daj na bolj -, če bo to družina bolj na +.
Odrasle/težje osebe daj sedet bolj proti premcu.
Tomahawk
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: So Jan 02, 2021 19:39

Re: Nakup gumenjaka - 4m

OdgovorNapisal/-a Tomahawk » So Feb 06, 2021 08:52

RokF napisal/-a:Če vas je več oz so osebe vse odrale poglej Yamaha 25km model. 500ccm 25km motor ki je med lažjimi


Ali lahko poveš, cca koliko kg ima takšna Yamaha?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov