nakup gumenjaka, nasveti..

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Matejmorje
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Avg 10, 2020 23:05

nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a Matejmorje » Sr Avg 12, 2020 03:17

Pozdravljeni

Sem nov na vasem forumu in vidim da je zelo veliko koristnih informacij. Obracam se na vas dragi morjeplovci, letos je padla odlocitev za nakup gumenjaka in sicer od 4m naprej in 50 konjskim motorjem pa do 100. Prosil bi za kaksen nasvet kaj izbrati dvotakten motor ali 4t motor? budget je tam okrog 5000 eur in naprej se kak tisocak :D
Kaj priporocate in sicer smo 4 clanska familija.

hvala za vse odg. in nasvete

lp, Matej
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a Zummel » Ne Avg 16, 2020 13:58

Zelo široko zastavljeno... Mislim od 50 -100 konjev, pa od 4m naprej. Najemi nekaj vmes, da vidiš pri čem si.
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a sealine » Po Avg 17, 2020 08:08

Ko nekdo napiše, da kupuje gumenjaka bi bilo dobro, da omeni tudi budget..njegove potrebe itd.. Zdi se mi, da veliko ljudi kupuje kar nekaj na pamet in ne vedo točno kaj sploh hočejo imeti ne česa pričakovati sploh, ko bodo lastniki plovila..
Uporabniški avatar
bernardv
Višji vodnik
Prispevkov: 17
Pridružen: Sr Avg 12, 2020 11:56

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a bernardv » Po Avg 17, 2020 15:05

Če je motor novejši, v dobri kondiciji, je za gumenjake tam do 5m 50 konjev več kot dovolj (za 4m pa celo preveč). Če kupuješ kakšno predzgodovinsko čudo z nekaj tisoč urami je pa verjetno fajn, da imaš malo rezerve pri konjih, da ga lahko voziš pri res nizkih obratih.
Matejmorje
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Avg 10, 2020 23:05

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a Matejmorje » Po Avg 17, 2020 18:24

Kot se ze omenil je budget do 6000 eur, gumenjak pa bi bil v uporabi 1 mesec na leto. Pomembno je da bi lahko tudi 4 osebe( 2 odrasla in 2 otroka) bili na gumenjaku, tako da ne bi vsakic rabili iz gumenjaka na obalo (v kasnem zalivu zasidrani).
Kot sem ze rekel kaksen motor bi priporocali za dolzino okrog 5m. Vazno mi je normalna potovalna hitrost tako misljeno dnevni izleti brez norenja po morju pa kljub temu da lahko lepo solidno glisiramo.
hvala
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Avg 17, 2020 20:32

bernardv napisal/-a:Če je motor novejši, v dobri kondiciji, je za gumenjake tam do 5m 50 konjev več kot dovolj (za 4m pa celo preveč). Če kupuješ kakšno predzgodovinsko čudo z nekaj tisoč urami je pa verjetno fajn, da imaš malo rezerve pri konjih, da ga lahko voziš pri res nizkih obratih.

ne razumem kaj si hotel napisat??
o kakšnih konjih in nizkih obratih pišeš, nebuloze
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Avg 17, 2020 21:58

5m gumenjak in 50 konjev je bolj na spodnji meji. Potrebna konjaža je tako raztegljiv pojem, kolikor je raztegljivo območje mase plovila med njegovo normalno uporabo. Masa je pri plovilih ključna.

Če maš 5m gumona - odvisno kakšen je, je lahko brez tovora z vsemi tekočinami od cca 400 pa tudi do 800kg odvisno od opreme, robustnosti, izvedbe. Lahko imaš rollbar, večji inox tank, vgrajen tank za vodo 40+ litrov, 2 akumulatorja, hladilnik,... Temu dodaš še posadko, 1 oseba je od 60 pa do 120 kg. Spet odvisno in na koncu imaš hitro več kot tono skupne teže, ki bo za 50 konjev hudo breme.

3je čist normalni desci 40+ ne glih žgoljavi = 300 kg.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
bernardv
Višji vodnik
Prispevkov: 17
Pridružen: Sr Avg 12, 2020 11:56

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a bernardv » To Avg 18, 2020 00:46

MareC napisal/-a:
bernardv napisal/-a:Če je motor novejši, v dobri kondiciji, je za gumenjake tam do 5m 50 konjev več kot dovolj (za 4m pa celo preveč). Če kupuješ kakšno predzgodovinsko čudo z nekaj tisoč urami je pa verjetno fajn, da imaš malo rezerve pri konjih, da ga lahko voziš pri res nizkih obratih.

ne razumem kaj si hotel napisat??
o kakšnih konjih in nizkih obratih pišeš, nebuloze


Če imaš večji, močnejši motor lahko dosežeš z istim čolnom neko X hitrost pri manjših obratih, manjši motor pa se mora na istem čolnu za to isto bolj vrteti. Če je motor nov si lažje privoščiš visoke obrate, star motor pa je bolje da ima malo rezerve. Kaj zdaj tebi tu ni jasno (razen ločila in velike začetnice)?
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a novinec1 » To Avg 18, 2020 16:24

Jaz osebno vsako sezono znižam za 100 obratov ker je pač motor eno leto starejši
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a Wisdom » To Avg 18, 2020 16:36

novinec1 napisal/-a:Jaz osebno vsako sezono znižam za 100 obratov ker je pač motor eno leto starejši


Dobra :lol: :lol: :lol:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a polanc » To Avg 18, 2020 21:01

A to mu štand gas znižaš vsako leto za 100 obratov?Stara makina je ko stara bejba..bolj jo gonš bolje prede...
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a MareC » To Avg 18, 2020 22:11

novinec1 napisal/-a:Jaz osebno vsako sezono znižam za 100 obratov ker je pač motor eno leto starejši


saj tako nekak sem mislil, pa o kakšnih obratih piše un zgoraj, motor je motor, al dela al ne dela, na visokih ali nizkih obratih
zato sem napisal, da so to nebuloze :roll:
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a MareC » To Avg 18, 2020 22:45

bernardv napisal/-a:
MareC napisal/-a:
bernardv napisal/-a:Če je motor novejši, v dobri kondiciji, je za gumenjake tam do 5m 50 konjev več kot dovolj (za 4m pa celo preveč). Če kupuješ kakšno predzgodovinsko čudo z nekaj tisoč urami je pa verjetno fajn, da imaš malo rezerve pri konjih, da ga lahko voziš pri res nizkih obratih.

ne razumem kaj si hotel napisat??
o kakšnih konjih in nizkih obratih pišeš, nebuloze


Če imaš večji, močnejši motor lahko dosežeš z istim čolnom neko X hitrost pri manjših obratih, manjši motor pa se mora na istem čolnu za to isto bolj vrteti. Če je motor nov si lažje privoščiš visoke obrate, star motor pa je bolje da ima malo rezerve. Kaj zdaj tebi tu ni jasno (razen ločila in velike začetnice)?

komaj si se prijavil, že pametuješ, takim jaz pravim čudaki s prevelikim egom

sem ti napisl, pišeš nebuloze, zdaj pa še 1x preberi vse in mal premisli
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Sr Avg 19, 2020 09:39

polanc napisal/-a:A to mu štand gas znižaš vsako leto za 100 obratov?Stara makina je ko stara bejba..bolj jo gonš bolje prede...

Ne obrate na katerih vozim zacel sem z 5k potem pa vsako leto po 100 dol. Ko pridem do standgasa prodam. Sej je logicno... A ostali ne delate tako? :)
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: nakup gumenjaka, nasveti..

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Sr Avg 19, 2020 10:07

novinec1 napisal/-a:Ne obrate na katerih vozim zacel sem z 5k potem pa vsako leto po 100 dol. Ko pridem do standgasa prodam. Sej je logicno... A ostali ne delate tako? :)


Ti se kar vozi na štandgasu :lol: , ostali pa prodamo že mnogo prej. :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov