Arimar, ADP Pro, ...

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

MatejJ
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: So Mar 17, 2012 11:49

Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a MatejJ » Sr Okt 26, 2022 20:16

Pozdravljeni,

sem obrnil kar dobršen del foruma, pa malo iskal o gumenjakih. Seveda ima vsak svoje prioritete in želje.
Iščem nekaj v rangu 5 m (sedaj sem imel 4,20 m) ter primerno motorizacijo. Ali je 2 ali 4-takten motor mi ni tako pomembno (tistih par EUR pri gorivu se mi ne bo poznalo).
Bolj vidim težavo v tem, da čolni niso najnovejši (beri: za ta denar dobim novejšo plastiko, ki mi trenutno ni najbolj po godu).
Trenutni favoriti - Arimar 500, ADP 500 PRO CC ter Gumar PL 500.
Najbolj mi je všeč ADP 500, nato Arimar ter tretji Gumar.
Oglede bom opravil upam, da prihodnji teden, najbolj pa me skrbi guma, saj je ADP praktično star že 20 let.

Je kdo imel izkušnje s katerim od teh treh?

https://www.njuskalo.hr/vanbrodski-moto ... s-38239689
https://www.njuskalo.hr/gumenjaci/adp-5 ... s-26098909
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 20-%202005


Hvala,
Matej
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 410
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a mikele » Če Okt 27, 2022 15:57

Jaz ne bi hitel z nakupom:
-arimar ima (po moje) pvc tube, ki se jim rok izteka ali pa se jim je že in 2t požrešen motor.
-tisti kao maestral tudi nima kar tako za 150l rezervoarjev
-gumar pa je grd, da ti bo nerodno
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Okt 27, 2022 15:59

mikele napisal/-a:-arimar ima (po moje) pvc tube

Ja, pvc tube ima. Vem, ker sem včasih prodajal Arimarje.

Oblike je pa najlepše od vseh treh (vsaj meni), ker so Italijani pač mojstri za dizajn.
MatejJ
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: So Mar 17, 2012 11:49

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a MatejJ » Pe Okt 28, 2022 06:43

Uff, hvala obema!
Arimar torej odpade, s PVC-jem se ne bom hecal. :)
Maestral (RIS) ima serijsko 100l tank (na spletu je težko kaj konkretnega najti). Razen starih oglasov kaj drugega na spletu nisem našel (razen tega spodaj).
Njuškalo ima zanimivo funkcijo, da ima arhiv starih oglasov in vidiš po kakšni ceni so se prodajali nekaj let nazaj isti modeli, dvomim, da je inflacija naredila svoje... :)

Na koncu bom moral iti po plastiko, če ne bo nič pametnega, iščem dalje ...

Prvi u nizu je model 500 Pro CC. Karakterizira ga moderno oblikovanje koje znatno bolje iskorištava prostor (boljka većine klasično dizajniranih gumenjaka). Pramac je tako npr. potpuno od stakloplastike (u njemu nema gumenih tubusa) što produžava koristan prostor, ali s druge strane daje i veću težinu čamcu. Koje su mogućnosti ovog gumenjaka, pokazano je na nedavnim ispitivanjima u bračkom kanalu, kad je po buri od preko 30 čvorova i valovima od oko 1,5 m glisirao s 37 milja/sat. Čamac je inače projektiran za brzine od 42-44 milje/sat po mirnom moru i s motorima snage 115-125 KS. Najnoviji i najveći RIS je trenutno, 6,98 metara dug i 1,2 tone težak, model 700 Pro CC. Njegova unutarnja dužina je 6,80 m što pokazuje kolika mu je iskorištenost prostora. Dizajnom slijedi linije modela 500 Pro CC uz još neke dodatne elemente što ih omogućavaju veće mu dimenzije. Svi ADP-ovi gumenjaci imaju certifikat Hrvatskog registra brodova te europski CE certifikat. Gumirano platno ima jamstvo od 5 godina, a ostali dijelovi 1 godinu. Cijene im se trenutno kreću od 3.166 EUR bez PDV-a za model M380F pa do 9.845 EUR bez PDV-a za potpuno opremljeni model 570 Pro full. Za najveći model 700 Pro, cijena još nije definirana. ADP nudi i gumenjake u paketu s Mercuryevim motorima što je uvijek jeftinije rješenje nego da se čamac i motor kupuju odvojeno.
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 410
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a mikele » Pe Okt 28, 2022 11:41

poglej na index.hr, rubrika ostalo, oglasi.
Na njuškalu so oglasi čolnov plačljivi (cca. 30€/oglas), na indexu pa ne in marsikomu se zdi dati škoda 30€ za oglas.
MatejJ
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: So Mar 17, 2012 11:49

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a MatejJ » To Nov 01, 2022 07:29

Hvala, sem pogledal tudi na index oglasniki, nič konkretnega.
ADP Pro sem si šel pogledat, kljub letniku (2002!) je gumenjak noro ohranjen (to je drugi lastnik, 8 let sedaj), ima tudi zamenjam motor (poškodba, zavarovalnica), ta nov ima sedaj 45 ur. Mene osebno ne moti 2-taktni. Tudi po testih sodeč je motor OK: https://www.tradeaboat.com.au/news-revi ... -outboards

Zanimivosti iz čolna:
- širina 2,40 - imaš občutek, da si na neprimerno večjem čolnu (pa je še vedno 5m). Dejansko je Maestral 555 (ki je 50 cm daljši) praktično noter enako velik.
- tank v premcu (zadaj imaš veliko prostora za odlagat stvari, kar na gumenjaku sicer nikoli nimaš dovolj prostora)
- sprednji del je popolnoma plastičen (kot ZAR)
- tubusi so v top stanju
- opremo ima vso potrebno
- prikolica je za večje čolne od 750 kg - to na HR pomeni letni tehnični pregled (v višini 240 EUR + registracija).
- čoln je res narejen kvalitetno (za primerjavo; na biogradskem navtičnem sejmu sem gledal nove gumenjake in so mi delovali narejeni kot vse današnje stvari - zelo slabo)

Izboljšave, ki bi jih moral narediti na čolnu:
- urediti navigacijski sistem (nekaj ni pravilno priklopljeno)
- eventuelno vgraditi tuš

Do petka se moram odločit. Vem, da bi lahko šel po čoln v Italijo in prihranil 1-2k EUR, samo po drugi strani pa zopet igram loterijo. Vmes me je že zagrabilo, da bi kupil plastiko v velikosti 5-6m, predvsem z vidika tega, da imam čoln v vodi od junija-septembra in je neprimerno lažje to vzdrževati (čiščenje alg, ...). Pri bancah bi tudi dobil večjo dolžino za ta denar.

Znalci, svetujete? :)
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » To Nov 01, 2022 15:43

MatejJ napisal/-a:Zanimivosti iz čolna:
- širina 2,40 - imaš občutek, da si na neprimerno večjem čolnu (pa je še vedno 5m). Dejansko je Maestral 555 (ki je 50 cm daljši) praktično noter enako velik.
- tank v premcu (zadaj imaš veliko prostora za odlagat stvari, kar na gumenjaku sicer nikoli nimaš dovolj prostora)
- sprednji del je popolnoma plastičen (kot ZAR)
- tubusi so v top stanju
- opremo ima vso potrebno
- prikolica je za večje čolne od 750 kg - to na HR pomeni letni tehnični pregled (v višini 240 EUR + registracija).


Kakšna pa je masa čolna?
m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a m1ha » To Nov 01, 2022 16:14

MatejJ napisal/-a:Hvala, sem pogledal tudi na index oglasniki, nič konkretnega.
ADP Pro sem si šel pogledat, kljub letniku (2002!) je gumenjak noro ohranjen (to je drugi lastnik, 8 let sedaj), ima tudi zamenjam motor (poškodba, zavarovalnica), ta nov ima sedaj 45 ur. Mene osebno ne moti 2-taktni. Tudi po testih sodeč je motor OK: https://www.tradeaboat.com.au/news-revi ... -outboards

Zanimivosti iz čolna:
- širina 2,40 - imaš občutek, da si na neprimerno večjem čolnu (pa je še vedno 5m). Dejansko je Maestral 555 (ki je 50 cm daljši) praktično noter enako velik.
- tank v premcu (zadaj imaš veliko prostora za odlagat stvari, kar na gumenjaku sicer nikoli nimaš dovolj prostora)
- sprednji del je popolnoma plastičen (kot ZAR)
- tubusi so v top stanju
- opremo ima vso potrebno
- prikolica je za večje čolne od 750 kg - to na HR pomeni letni tehnični pregled (v višini 240 EUR + registracija).
- čoln je res narejen kvalitetno (za primerjavo; na biogradskem navtičnem sejmu sem gledal nove gumenjake in so mi delovali narejeni kot vse današnje stvari - zelo slabo)

Izboljšave, ki bi jih moral narediti na čolnu:
- urediti navigacijski sistem (nekaj ni pravilno priklopljeno)
- eventuelno vgraditi tuš

Do petka se moram odločit. Vem, da bi lahko šel po čoln v Italijo in prihranil 1-2k EUR, samo po drugi strani pa zopet igram loterijo. Vmes me je že zagrabilo, da bi kupil plastiko v velikosti 5-6m, predvsem z vidika tega, da imam čoln v vodi od junija-septembra in je neprimerno lažje to vzdrževati (čiščenje alg, ...). Pri bancah bi tudi dobil večjo dolžino za ta denar.

Znalci, svetujete? :)

Zima je še dolga, ne hiti! Glej subito, do spomladi bo zihr kaj pametnega.
Če kaj tabiš vprašaj, jaz sem vsa moja plovila nabavil v ita. Zelo dobre izkušnje.
Lp Miha
MatejJ
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: So Mar 17, 2012 11:49

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a MatejJ » Pe Nov 11, 2022 07:51

Dobro jutro,

sem kupil. Včeraj pripeljali domov. Čoln je res maksimalno ohranjen in malo rabljen, meni tudi zelo ustreza širina (2,49 m).
Od večjih vlaganj bo samo nov plotter + nek radio z zvočniki.

Sedaj pa čakati na sezono. :)

Matej
polanc
Admiral
Prispevkov: 9292
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Nov 11, 2022 10:53

Čestitam,veliko užitka želim,če pa morda rabiš zimovanje zanj,se pa lahko slišiva.lp Iztok
MatejJ
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: So Mar 17, 2012 11:49

Re: Arimar, ADP Pro, ...

OdgovorNapisal/-a MatejJ » Po Nov 14, 2022 07:40

Polanc, hvala.

Imam sedaj še par malenkosti za urediti. Očitno bo navigacija ostala lahko še ista (Navman 6500), kljub temu da niso ravno najnovejše karte (za moje potrebe bo več kot OK) - zamenjati bo potrebno baterijo v GPS anteni (da, dejansko ima GPS antena svojo baterijo, ne morem verjeti). Ni mi do menjave iz sledečega razloga - ima fishfinder in delujoč sonar, hkrati pa imam občutek, da ima NVME 2000 priključek (no, to bom sprobal, ko vzpostavim celotni sistem), pa tudi sam aparat je kot nov.

Kar se tiče radia - še tuhtam, ne bi rad namreč kaj vrtal, pa potem čez eno leto ven metal:
https://www.amazon.de/-/en/Waterproof-M ... 305&sr=8-2
Ta se mi zdi najbolj posrečena kombinacija (velikost radia), edino pozicijo zvočnikov bom moral natuhtati (verjetno sredinska konzola...), da pa vidim kako bodo ti zvočniki prenašali vpliv morja in soli ... :) V skrajnem primeru vodotesen bluetooth zvočnik s funkcijo radia.

Ostalo zaenkrat nimam kaj, servis bom naredil pred sezono.

PS: Zimovanje imam, dovolj garaž doma. ;)

Hvala! ....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov