BAYLINER 2855

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

joeloe
Kontraadmiral
Prispevkov: 270
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 20:46

OdgovorNapisal/-a joeloe » Če Jan 08, 2009 09:36

superpuntar napisal/-a::)
Piva v tej zemljepisni širini v morju žal (k sreči) ne moreš dobro ohladiti.
Tvojih 15 stopinj je kvečjemu za rdeče vino, pa še to ponavadi pujemo bolj hladno..
Varijanta bi bila mokra cunja in hud veter (če šibate z gliserjem mogoče še rata). Drugače pa hladilna torba, led, pa si dobr cel dan :)


Ma, ja... jaz nisem ravno ljubitelj alkoholnih zvarkov, ker imam alergijo.
No, po kakšnem dobrem domačem vinu in Kristančičevih vinih ne fašem rdečih flekov in srbečice, za brezalkoholne pijače mi pa 15 stopinj čisto paše...
Sve će to narod da pozlati!
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Če Jan 08, 2009 10:22

joeloe napisal/-a:
superpuntar napisal/-a::)
Piva v tej zemljepisni širini v morju žal (k sreči) ne moreš dobro ohladiti.
Tvojih 15 stopinj je kvečjemu za rdeče vino, pa še to ponavadi pujemo bolj hladno..
Varijanta bi bila mokra cunja in hud veter (če šibate z gliserjem mogoče še rata). Drugače pa hladilna torba, led, pa si dobr cel dan :)


Ma, ja... jaz nisem ravno ljubitelj alkoholnih zvarkov, ker imam alergijo.
No, po kakšnem dobrem domačem vinu in Kristančičevih vinih ne fašem rdečih flekov in srbečice, za brezalkoholne pijače mi pa 15 stopinj čisto paše...


Za take situacije je odgovor adiabatno hlajenje!
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011
POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Jan 08, 2009 15:41

Sicer smo na Motorna plovila, ampak bi me vseeno zanimalo, kaj je to, adiabatno. Vem da večina to ve , no ja, jaz ne na žalost.
LP
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jan 08, 2009 22:42

Adiabata je krivulja, preobrazba v termodinamiki, kjer se v sistem ne dovede ali odvede NIČ toplote. Se pravi toplota ostaja enaka, oziroma entropija ostaja enaka. Pri tem se po plinski enačbi spremeni tlak, volumen in temperatura...
Sistem v katerem poteka adiabatna preobrazba je ločen z adiabatno steno ali z drugimi besedami NESKONČNO dobro izoliran.

Načelno poznamo 4 preobrazbe:
- izotermno (pri konstantni temperaturi)
- izohorno (konstanten volumen)
- izobarno (konstanten tlak)
- adiabatno (konstantna entropija, se pa zato spremenijo vse 3 zgoraj omenjene količine)

Adiabatna preobrazba je 100% reverzibilna ali povračljiva. To pomeni, da se tukaj ne "izgublja" energija. Lajično bi rekli, da je izkoristek 100%, vendar v praksi pridemo z njeno pomočjo na Carnot-ov proces, ki vemo, da je idealen, povsem povračljiv, izkoristek pa še vedno ni 100%!!!
Torej nekemu plinu npr. povečamo tlak, zato se mu mora zmanjšati volumen, pri tem pa se poveča tudi temperatura. Spremenijo se torej vse tri količine. To se zgodi, če plin stiskamo z batom v valju, ki je izjemno dobro izoliran...

Adiabatno hlajenje je hlajenje s hlapenjem medija. V našem primeru je to voda, ki ob hlapenju porablja ogromno energije, da zamenja agregatno stanje iz tekočega v plinasto. Pri tem steklenici odvzame toploto. Vodna para se potem pomeša z zrakom in toplota se odvede... Če pa bi gledali celoto, deluje zadeva adiabatno. Celotna toplota ostaja enaka, steklenica pa se vseeno ohladi! Toplota se odvede za menjavo agregatnega stanja vendar če se nastala vodna para ne razpši v okolico, je ta toplota (energija) še vedno v sistemu, le da je drugače vezana... Voda lahko potem tudi nazaj kondenzira, pri tem pa oddaja toploto in steklenica se spet segreje.
Na podoben način funkcionira naš planet z izhlapevanjem morja, jezer, ki pa potem spet kondenzira v oblakih...

Uff, komplicirana je tale termodinamika, samo sem moral malo razložiti, ker si že ravno vprašal. Verjetno 99% itak ni jasno zakaj gre, na kratko pa, če slišite adiabatno hlajenje, to pomeni, da gre za hlajenje s pomočjo izparevanja vode.

LP, Sandi
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Pe Jan 09, 2009 10:09

Dvakrat prebral in prišel tu nekje do 30 % ( "manjka" še mi sredinski del) ostanka nerazumljivega. Še dvakrat pa bo. Torej to je tisto, kar je napisal že Superpuntar, mokra krpa, sonce, veter? Hvala za obrazložitev ADMIN !
LP
superpuntar
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: Pe Mar 16, 2007 08:49

OdgovorNapisal/-a superpuntar » Pe Jan 09, 2009 13:07

ja, super je admin napisal :)
Preprosto si zadevo razlagamo takole:
Voda za izhlapevanje (iz cunje) potrebuje energijo, ki jo vzame steklenici (v obliki toplote).

Praktični nasvet:
- vzamemo cunjo in jo zmočimo
- steklenico (pločevinko) pijače zavijemo v cunjo
- postavimo jo na mesto, kjer ornk piha
- po potrebi dodtno močimo (če se hoče posušiti)

Na zdravje!

Aja, na čolnu te finte še nisem preveril, tako da ne vem, če dobro deluje..
tlemut
Višji vodnik
Prispevkov: 17
Pridružen: To Nov 11, 2008 16:37
Kraj: postojna

OdgovorNapisal/-a tlemut » Pe Jan 09, 2009 14:03

atilone napisal/-a:Dvakrat prebral in prišel tu nekje do 30 % ( "manjka" še mi sredinski del) ostanka nerazumljivega. Še dvakrat pa bo. Torej to je tisto, kar je napisal že Superpuntar, mokra krpa, sonce, veter? Hvala za obrazložitev ADMIN !
LP


Raje v mokra krpa, SENCA, veter.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Pe Jan 09, 2009 15:28

Če sem Admina prav razumel, pride do te reakcije, ko voda izhlapeva. Bolj izhlapeva, večjo temperaturo odvzame. Nekateri še ovijejo to v alu-folijo, samo če sem prav razumel, ne pride do izhlapevanja, voda oz. vlaga kondenzira, se vrača nazaj in že izločeno toploto vrne nazaj na krpo oz. steklenico. Tako sem razumel, če se motim se opravičujem.
Pred 24. leti, na ladji, smo si zgoraj na bazenu, hladili pivo ovito v časopisni papir, katerega smo vedno držali mokrega, tudi na soncu in je funkcioniralo. No nisem pa vedel , da za to obstaja poseben izraz.
Sem pa slišal za še eno varianto , kako ohladiti steklenico. Sam še nisem izprobal, ker sem pred kratkim izvedel, obstaja pa možnost opeklin od mraza če damo preveč. Kmetje poznajo to snov pod imenom KAN, uporablja pa se za posipavanje travnikov v suši, ker vleče vlago na sebe in jo da v zemljo. Torej vzameš slabo polovico jogurtovega kozarca KAN-a, vsipaš v vedro do polovico napolnjeno z vodo in vstaviš steklenice. To je to. Baje moraš pazit, da imaš čim manj stika z golimi rokami in vodo.
LP
superpuntar
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: Pe Mar 16, 2007 08:49

OdgovorNapisal/-a superpuntar » Pe Jan 09, 2009 16:24

Alu folija v tem primeru ubije vso stvar. Bistvo je, da iz cunje voda izhlapeva v okolje.

za cajtng papir pa iz izkušenj vem, da je super izolator. Ko ni hladilne torbe je to prava stvar.
Debelejši je, bolj izolira (Delo je boljše od Dnevnika :) )
OHLAJENO Steklenico / pločevinko zavijemo v papir in hladna ostane ker precej časa.
Če je papir moker v bistvu ni dobro, ker v bistvu zadevo izolira zrak, ki je zaprt med listi - mokri se sprimejo. V tem primeru je zadeva ista, kot z mokro cunjo.

KAN je pa že kemija! To je preprosto umetno gnojilo. Poleg kože so na udaru tudi dihala...
Pol že rajš mlačno pivo :))
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8349
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Jan 09, 2009 20:33

Hm a boste temo od vina odprli ?
na bay 2855 pa pozabil

Drugače bolj gledam razporeditve po plovilih, bolj se mi zdi da je Bay krepko pred vsemi. Očaran sm nad barko Bay 3587 .


Špela, prijatu ima 2855 ( odličen za prodat )
jaz ti prodam pa 2859 ;) še bolj odličen :)

dobiš pod ZS če želiš

lp.Tex
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » So Jan 10, 2009 18:31

Ja Atilone, temu se reče UREA in sploh ni tako nevarno. Ko smo včasih delali na travniku smo pijačo dali v kanto, zraven malo uree in pijača je bila kot iz hladilnika. Super zadeva, edino problem je da se dobi če se ne motim samo v 50 kg vrečah. No za nekatere bi bilo še to premalo. :lol:
Guma je guma, zaenkrat.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » So Jan 10, 2009 18:45

Uh, ja se opravičujem :oops: , mišljena je bila urea in ne kan.
Janadino hvala za popravek.
LP
Bojan
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: Po Jul 28, 2008 08:22
Kraj: Fram

OdgovorNapisal/-a Bojan » So Jan 10, 2009 19:02

UREA točno vreče po 50 kg proizvajalec Petrokemija Kutina (CRO).
Kemijsko narejen živalski urin za gnojenje poljščin.
HVALA, raje imam hladilnik.
Pa smo spet na začetku
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » So Jan 10, 2009 19:13

Še ena uporaba ureje. V Avstriji in tudi verjetno pri nas, pred prodajo govedine ( krave, biki)dodajajo urejo med hrano. Od žeje pijejo in pijejo, pa dobijo na teži.
Dober tek.
LP
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » So Jan 10, 2009 19:21

Jaz mam tudi raje hladilnik, problem je, ko ga nimaš kam priklopiti, topel špricar pa ni za piti. :lol:
Guma je guma, zaenkrat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti