Menjava izpušnih kolektorjev Mercruiser 4,3l

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

Uporabniški avatar
jozko
Admiral

Menjava izpušnih kolektorjev Mercruiser 4,3l

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Avg 25, 2017 21:50

Po 9. sezonah in nekaj več kot 1000 motornih urah - čoln v vodi letno cca. 2 mesca, razmišljam o menjavi izpušnih kolektorjev in vsega kar sodi zraven :idea:

Zanima me:
- po kolikem času ste jih menjali in v kakšnem stanju so bili :?:
- kje ste nabavili material in kaj vse ste zamenjali :?:
- ali poleg originala obstaja še kaj drugega (nekje sem bral o plastičnih in o inox) :?:
- koliko motornih ur opravijo ti motorji ob rednem vzdrževanju, brez večjih posegov :?:

Za odgovore se že v naprej najlepše zahvaljujem :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
zlatko83
Admiral

Re: Menjava izpušnih kolektorjev Mercruiser 4,3l

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Avg 25, 2017 23:25

Po toliko letih ti priporočam menjavo. Če si žid, jih demontiraj, bleniraj in vanje nalij solno kislino. Če ti ne bo prebilo stene, jih lahko z novimi tesnili zmontiraš nazaj za kakšno leto :twisted:
Pa šalo na stran :D Lahko kupiš original ali Osco, dokaj kvaliteten nadomestek. Najugodnejši nakup Motomarine Trst.
Pa pred nakupum ne pozabi izmeriti podaljške (riserje), da boš vzel pravo mero.
aleks09
Admiral
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » So Avg 26, 2017 00:06

Meni jih je Serđo nabavil original in najcenejše (sicer za Merc. 5.0) v http://www.pikappaderby.it/
Matej123
Poročnik bojne ladje
Kraj: Rečica ob Savinji

OdgovorNapisal/-a Matej123 » So Avg 26, 2017 14:49

Če je motor, čez zimo vedno pravilno konzerviran, ti lahko kolektor drži kar veliko let tudi do 10 let ali še več. Riserji pa načeloma držijo 5 let. Jaz sem letos pred sezono menjal kolektor in riser. Po vseh ponudbah sem jih dobil najceneje v Yucci. 1000€ za original mercruiser.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » So Avg 26, 2017 16:43

Ja motor je, ko ni v uporabi, vedno kozerviran, nalit je antifriz, čoln prezimuje na prikolici v hali.
Nisem še menjal ne "riserjev", ne "kolektorjev" :!:
Pred dvema letoma je bila ob servisu ena stran sneta in je bila še v zelo dobrem stanju, zato zamenjana tesnila in zmontirana nazaj :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Avg 27, 2017 10:15

Kolektorji res lahko zdržijo tudi nekajkrat več kot rizerji, seveda pod pogojem kot si omenil, vedno v času zimovanja, da je v motrju antifriz.Lahko ti povem da sem imel na Glastronu 20 let star kolektor, ko sem ga menjal, tudi naš Vinta na svojem bivšem je imel isto zgodbo.Problematičen del obeh je pa stična površina, kjer je tesnilo.Snameš rizer, odstraniš tesnilo, in s kladivom potolčeš po robovih tesnilne površine.Pričela se ti bo krušit rja, obtolči moraš obe strani robov.Ko boš to dodobra okrocal, ti bo ostala le še realna slika, koliko je še kovine, ki naj bi ti tesnila.Če boš to probal, boš presenečen, od tistih 8-9mm ko je bilo še novo, ti bo ostalo kake 2-4mm uporabne tesnilne površine, lahko celo manj.Kolektor ti ne bo spustil notri kjer stoji voda, nikoli, vedno na stiku kolektor-rizer.Rizer pa najprej zgnije ali celo razpade na izlivu in tudi notri, tako da je ta del pač potrošni material, ki bi ga jaz menjal na 5-7let.Menjati ga moraš ko je še cel, ne ko ti že spusti, potem se ti voda že steka v motor.Imel sem že dva taka motorja (4.3-5.7)pa sem oba rešil in oba delata bp.
mašinfirer
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » To Sep 05, 2017 21:22

Hvala za odgovore :!:
Morda še kakšna izkušnja :?:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Sep 05, 2017 23:30

Pri kolektorjih, poviških in kolenih je doba nekje od 5 do 10 let. Seveda če je bark res samo kak mesec v morju in potem dobro konzervirano, pa lahko tak sistem zdrži tudi 20 in več let. Na forumu sem že nekajkrat napisal, pred kakimi 15 leti sem imel Glastron z Mercruiser 3.0 letnik 1972 (nisem se zatipkal) in je bil kolektor še original, ko sem ga prodal!! Kasneje je šlo vse v franže, ne zaradi kolektorja, temveč na sploh ne vzdrževanja, je pa čoln sedaj lepo obnovljen!

Pri modelih MerCruiser 4.3, 5.0, 5.7 in 6.2 pa je lahko še ena posebnost! Starejši imajo vsi klasične kolektorje, novejši z MPI pa imajo kolektorje tipa "dry-joint" oziroma je omenjena stična površina BREZ vode! Voda je povsem ločena in tako taki kolektorji zdržijo krepko več! Paše tudi na starejši motor z vplinjačem, je pa malo dražje pri nakupu. Takih ne delajo ponarejevalci, zato močno odsvetujem razne Osco, Bar in podobno! Res je da so polovico cenejši, vendar je lahko to na koncu zelo drago! Kolektorji tipa dry-joint ne spustijo vode v motor, temveč v strojnico, kar pa lepo vidiš! Seveda obstaja enako možnost, da prepiha nekje na polni steni, vendar je to zelo redko.
Kolektorji dry-joint lahko pri čolnu, ki ni nikoli konzerviran in je 365 dni v morju zdržijo do 10 let!

Za vse Volvo motorje to ne drži, ker Volvo uporablja še vedno predpotopni sistem, kjer je praktično enako dober tudi ponaredek...
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » To Okt 10, 2017 20:18

Hvala vsem za odgovore :!:

Ob rednem letnem servisu, so bili zamenjani tudi izpušni kloektorji in kolena. Odločil sem za originale, nabavil pri Jucca Nautica Ljubljana, za cca 20,00 EUR višjo ceno, kot pri Motomarine Trieste :idea:

Poudariti želim, da sem bil za zamenjavo odločen že, ko sem odprl temo, zanimala pa so me tudi vaša mnenja :!:

Iz slike zamenjanih kolen je razvidno, da je bil kljub vsemu naštetemu že skrajni čas za zamenjavo, kolektorja pa sta bila v nekoliko boljšem stanju :roll:

Slika
LaMike
Viceadmiral
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a LaMike » Pe Okt 13, 2017 08:38

Menjaj. Ne čakaj več. Sodeč po riserjih bi jih jaz osebno menjal.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Okt 13, 2017 13:40

Jao Joško, ti pa še sprašuješ al bi al nebi menju. Ob priliki, ko mi porata bom prlimu par slik, kaj se zgodi zaradi odlašanja menjave rizerja(kolena,fajfe).Not se ti zlije voda in potem tole.

Slika

Slika

Slika
mašinfirer
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Okt 13, 2017 18:10

Auč grda..
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Okt 13, 2017 19:01

Ja bilo je veliko dela, vendar motor že tretjo sezono dela bp.Vsak del, enden po eden, spedenat, čas te ne sme preganjat pa se vse zrihta.
mašinfirer
Jozefgerencer
Višji štabni vodnik

OdgovorNapisal/-a Jozefgerencer » Če Okt 19, 2017 10:31

Lepo pozdravljeni
Kupujem coln fourwinns. Motor je volvo penta GXI-F 270 HP. otor naj bi imel 137 delov. Ur.
Coln je letnik 2006.
Kolektorji so prvi in lastnik pravi, da pri teh urah so se O.K.
Motor naj bi bil dobro kozerviran.
Ali je to mozno?
Hvala za odgovor
Jozef
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Okt 19, 2017 13:35

Skoraj 100% ni možno :!:
Nekaj postov navzgor so slike zamenjanih kolen na motorju, ki je bil prvič v uporabi leta 2009. Tudi ta motor je bil vsako leto "dobro konzerviran" :!:
Res pa je, da je opravil kar nekaj več delovnih ur, čeprav so običajno motorji z več delovnimi urami manj izpostavljeni :idea:

Samo 137 delovnih ur :?: Skoraj nemogoče za 11 let :roll: Običajno jih toliko napravim v enem letu :D
Sicer pa je potrebno čoln videt v živo, na motor pa priklopit računalnik, ki bo pokazal dejansko stanje :idea:

Kaj več lahko tudi na ZS :idea:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta