Tohatsu 18

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Cuki007
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Če Jul 08, 2021 15:25

Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Cuki007 » Sr Mar 30, 2022 17:16

Zivijo, zanima me ali ima kdo izkusnje s dvotaktnim motorjem tohatsu 18?
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 01, 2022 10:29

Če ga redno vzdržuješ je skoraj neuničljiv.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Apr 01, 2022 12:50

kocka napisal/-a:Če ga redno vzdržuješ je skoraj neuničljiv.



No ja, jaz nisem navdušen... :wink:
francelj
Admiral
Prispevkov: 1080
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a francelj » Pe Apr 01, 2022 19:27

Tale ga nese v desni roki :P

Slika

Imel sem ga pred leti, tam okrog 2004 sem kupil novega. Težav nisem imel, razen s prenašanjem. Ni tako lahek, kot izgleda na sliki, čeprav menda še vseeno bolj prenosljiv, kot 4t. Takrat je bilo v Slo težko najti pooblaščeni servis, motor je bil v garanciji, ampak zdaj te to najbrž niti ne zanima. Stara tehnologija, če je dobro vzdrževan, dela.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 01, 2022 20:44

Moje osebno mnenje, da niti z enim Tohijem 2T nisem imel težav( od 5 do 50). Kupil vedno rabljenega, seveda ne od ribiča, servisiral sam, pali vozi. težave samo z enim 4t, ki pa je imel posebno zgodovino, pa je šlo vse v garanciji, bp. Zadnji 15 2T je šel pred par meseci na HR. Pa enega nisem testiral na vodi, vse samo na oko, če je noga zbuškana, propeler nov, nov go, pa vedno sezonske variante.
Cuki007
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Če Jul 08, 2021 15:25

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Cuki007 » Ne Maj 22, 2022 23:25

Zdravo,


Sem kupil tohatsuja 18 in ga tudi ze preizkusil. Tipičen dvotakten motor, enostaven in zelo zelo močan. Zaenkrat zadovoljen zelo.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Po Maj 23, 2022 17:04

Cuki007 napisal/-a:Zdravo,


Sem kupil tohatsuja 18 in ga tudi ze preizkusil. Tipičen dvotakten motor, enostaven in zelo zelo močan. Zaenkrat zadovoljen zelo.


Zelo zelo močan = točno 18 KM....

Vsak motor ima takšno moč, kot je navedena (minus izgube zaradi obrabe komponent, če ni nov).
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Maj 23, 2022 20:40

Proti Tomosu ima realnih 18KM, naj ti dolgo in dobro služi! Pa še težek ni novi Tohatsu 30KM 4T,dolga noga, trim, 90Kg. Res ima 12KM več samo .....
Cuki007
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Če Jul 08, 2021 15:25

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Cuki007 » To Maj 24, 2022 10:48

Kuhan_Vinček napisal/-a:
Cuki007 napisal/-a:Zdravo,


Sem kupil tohatsuja 18 in ga tudi ze preizkusil. Tipičen dvotakten motor, enostaven in zelo zelo močan. Zaenkrat zadovoljen zelo.


Zelo zelo močan = točno 18 KM....

Vsak motor ima takšno moč, kot je navedena (minus izgube zaradi obrabe komponent, če ni nov).


Če ga primerjam s tomosom 18 je bistveno močnejši, tudi v primerjavi s suzukijem 15 je močnejši...
Sem imel tudi yamaho 25 in evinrude 20, pa ti povem, da je evinrude dal več od sebe.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Sr Maj 25, 2022 21:33

Cuki007 napisal/-a:
Kuhan_Vinček napisal/-a:
Cuki007 napisal/-a:Zdravo,


Sem kupil tohatsuja 18 in ga tudi ze preizkusil. Tipičen dvotakten motor, enostaven in zelo zelo močan. Zaenkrat zadovoljen zelo.


Zelo zelo močan = točno 18 KM....

Vsak motor ima takšno moč, kot je navedena (minus izgube zaradi obrabe komponent, če ni nov).


Če ga primerjam s tomosom 18 je bistveno močnejši, tudi v primerjavi s suzukijem 15 je močnejši...
Sem imel tudi yamaho 25 in evinrude 20, pa ti povem, da je evinrude dal več od sebe.


Govoril si o moči tvojega Tohatsuja. In samo želim povedati, da je moč takšna, kot jo navaja proizvajalec.

Kakšen pa imaš ti občutek, je pa drugo... Zelo verjetno si navdušen nad navorom, ki je druga zgodba in je odvisne od koraka propelerja ter po številu delovnih taktov oziroma krivulji navora pri motorju.

V glavnem, kot sem napisal, Tohatsu 18 bo dal od sebe natanko 18 KM, kar zadeva moč. In bo isto močan, kot vsak drug motor z 18 KM.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Maj 26, 2022 18:38

Kuhan vin, govoriš nekaj kar ni res. Morda malo razišči še kje, kako je z močmi motorjev ki se navajajo in odstopanjem v zvezi s tem.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Piki » Če Maj 26, 2022 19:51

Moja opažanja iz prakse, že velikokrat navedena, a eni gonijo svoje do neskončnosti. Eden od članov je nekoč napisal, da so mu v Tomosu namignili, da ima 18-ica okoli 17 KM na propu. Glede na svoja opažanja, lahko to potrdim. Drugi gonite "rekla kazala dalje".


Serijski propeler, pri obeh okoli 10 palcev. Tomos 18 je izvlekel 75 kg težkega smučarja, Yamaha 15 pa je rila. Čoln Beograd Sport 3,3 m. Pri končni hitrosti ni take razlike, pri potisni sili (ali pa pri krivulji navora) pa je. Za Tohatsu 18 ne vem, za Tomos 20 lahko potrdim, da je konkretno močnejši od Tomosa 18, končna hitrost na istem čolnu je večja za 3 vozle, krivulja navora je popolnoma drugačna, propeler 225/250. Oba motorja imam in govorim iz prakse.
Cuki007
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Če Jul 08, 2021 15:25

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Cuki007 » Pe Maj 27, 2022 09:40

Piki napisal/-a:Moja opažanja iz prakse, že velikokrat navedena, a eni gonijo svoje do neskončnosti. Eden od članov je nekoč napisal, da so mu v Tomosu namignili, da ima 18-ica okoli 17 KM na propu. Glede na svoja opažanja, lahko to potrdim. Drugi gonite "rekla kazala dalje".


Serijski propeler, pri obeh okoli 10 palcev. Tomos 18 je izvlekel 75 kg težkega smučarja, Yamaha 15 pa je rila. Čoln Beograd Sport 3,3 m. Pri končni hitrosti ni take razlike, pri potisni sili (ali pa pri krivulji navora) pa je. Za Tohatsu 18 ne vem, za Tomos 20 lahko potrdim, da je konkretno močnejši od Tomosa 18, končna hitrost na istem čolnu je večja za 3 vozle, krivulja navora je popolnoma drugačna, propeler 225/250. Oba motorja imam in govorim iz prakse.



Za yamaho 15 nevem, ker je nikoli nisem imel, za tomosa 18 pa vem da smo tudi mi smučali s elanom 401. Pri tomosu mi je velik + teža, ker je glede na ostale motorje v tem rangu razmeroma lahek, kar je na elanu 401 kar pomemben faktor.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Maj 30, 2022 14:06

Kuhan_Vinček napisal/-a:
Cuki007 napisal/-a:Zdravo,


Sem kupil tohatsuja 18 in ga tudi ze preizkusil. Tipičen dvotakten motor, enostaven in zelo zelo močan. Zaenkrat zadovoljen zelo.


Zelo zelo močan = točno 18 KM....

Vsak motor ima takšno moč, kot je navedena (minus izgube zaradi obrabe komponent, če ni nov).

Zakaj mi taki odgovori niso všeč, tule. Tam (bila je pozna ura) nisem bil dovolj jasen in Cuki007 je mislil, da mi ni bil všeč njegov prispevek.

Njegov odgovor pa nadaljuje to temo - v naslednjem prispevku
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Tohatsu 18

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Maj 30, 2022 14:12

Cuki007 napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:...
Zadeva: Tohatsu 18
Kuhan_Vinček napisal/-a:
Zelo zelo močan = točno 18 KM....

Vsak motor ima takšno moč, kot je navedena (minus izgube zaradi obrabe komponent, če ni nov).


@Kuhan Vinček: Tu je zgodba v resnici dolga in raznolika. Nekaj dejavnikov, zaradi česar je maksimalna razvijana moč samo izjemoma točno enaka enaka deklarirani:
  • Individualne razlike med motorji v seriji in med serijami tudi, če gre za isti tip in letnik
  • zaokroževanje med izmerjeno močjo in deklarirano (na okrogle številke)
  • razlike med tipi in/ali letniki
  • razlike skozi čas itn., kje je bila moč izmerjena (glavna gred ali propeler)
  • razlike v nadmorski višini, kjer se motor uporablja (v večji višini redkejši zrak in zato manjša max. moč)
Zanemarimo to, ali so kdaj kje lahko reklamerji nekaznovano navajali netočne podatke...

Naslednje je, kako se moč občuti.
Še vedno @Kuhan Vinček:

Cuki sicer ni dobro opisal, s kakšnim čolnom je poskusil, ampak iz opisa domnevamo, da je bil propeler dober in primeren poskušenemu načinu uporabe. Lahko bi učinkovito tiščal hudo težko izrivno barko do lastne hitrosti trupa s kratkim korakom in morda večlistnim propom, lahko pa z lažjo dobro zglisira, pospeši, vleče smučarja ali tubo...

Brez primernega propelerja bi pri znatno prevelikem koraku lahko imel občutek, da je premalo moči za zglisiranje ali dober pospešek, saj ne bi dosegel vrtljajev, pri katerih je izmerjena nazivna moč in zato ne bi razvil deklarirane moči; pri znatno prekratkem ali obraslem pa, da motorja zmanjka, preden doseže hitrosti, ki bi sicer morale biti dosegljive. V teh primerih gre za izkoristek, oziroma za moč, ki jo propeler uspešno prenese na vodo. Če je pri tem kaj resno narobe, je izkoriščena moč lahko še znatno manjša od dejansko razvijane.

Cuki007 natančno opiše, kaj je občutil, ne pa kaj je poskušal. Namesto da bi ga morda kdo vprašal po tem, pa je odgovor, ki me je zmotil, "zajebantski" - in običajno ne resničen.



Cuki007:
Sprejemam vsako kritiko, imaš nekaj zadev prav, ampak forumi niso namenjeni samo številkam in trditvam proizvajalcev, ampak tudi lastnim občutkom in izkušnjam. Predvsem bi poudaril izkušnje. Večkrat, ko sem bil v dilemi, sem se obrnil na ta forum in to samo zaradi izkušenj nekaterih članov, kateri so mi razložili zadeve iz prakse. Če bi bile pomembne samo številke in zapisi proizvajalcev, potem forumov nebi potrebovali. Težko in nesmiselno je prispevke oblikovati samo na podlagi preverjenih podatkov, ki naj bi jih opravil proizvajalec. Jaz lahko predstavim samo ugotovitve iz uporabe, katere sem prepričan da bodo prišle prav vsakemu, ki se bo zanimal za nakup takega motorja, da bo predvsem vedel kaj lahko pričakuje. Se strinjam, da je pomanjkljivo to, da nisem napisal na kakšnem čolnu sem motor testiral in pod kakšno obremenitvijo, ampak vseeno mislim, da ta kritika ni konstruktivna in da je nesmiselna. Da ti razložim še iz kakšnega zornega kota je tohatsu 18 zelo močan motor. Testiraj tomos 4 in katerikoli dvotakten motor, ki ima 4 konje, potem boš ugotovil o čem ti govorim. Vsi vemo, da tomos 4 nima 4 konje, čeprav proizvajalec navaja tako. No vidiš pa sva prišla do tega, da so navedbe proizvajalca nesmiselne in včasih tudi nepomembne, oziroma manj pomembne kot ugotovitve uporabnikov in izkušenih morjeplovcev.
Še vedno ne razumem tvoje kritike, ker je nesmiselna, tako kot sem ze veckrat omenil, si pa želim, da bi si med sabo čim bolj pomagali in skupaj reševali vprašanja ter delili izkušnje, ker le tako ima forum prihodnost, s prepisovanjem podatkov proizvajalcev in številkami izmerjenih v idealih, je zagotovo nima.

Ne vem koliko imaš izkušenj s navtiko, vsekakor ti pa dobronamerno svetujem, da k vprašanjem naših članov pristopaš konstruktivno in poizkušaš podati koristne informacije, tudi če so to samo izkušnje, katere v veliko primerih rešijo ogromno primerov oziroma zapletov, ali se jih celo izogibajo.

Lep morski pozdrav in mirno plovbo vsem
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov