Trim ne drži

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Po Jun 12, 2023 23:05

Spoštovani. Pojavlja se mi problem. Na novem motorju Yamaha 40/70 GETL. ( letnik 2021 ). Kupljen, montiran in servisiran pri uradnem prodajalcu v Sloveniji mi trim po določenem času med vožnjo( vsakih 5 min. ) odide v nižji položaj za eno stopnjo na prikazovalniku za trim. Nevem vzroka. Motor ima komaj 50 ur in ni bilo razen menjave olja na njem delano nič. Opazil sem, da, ko čoln stoji na privezu in ga dvignem v čisto gornji položaj, ( do limita ) se v trimu zasliši neki zvok, vendar vedno pazim, da trima ne silim višje kot je možno ( samo toliko, da lahko premaknem ( zaprem ) original zaporo. Ko čoln stoji je dvignjen in podprt z original zaporo. Tudi 2x sem ga tako peljal na morje brez nekih udarcev, vedno počasi in pazljivo. To sem opazil letos, ko smo se vozili po malo bolj valovitem morju. Hvala za mnenja in odgovore. Pa mirno morje vsem.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jun 13, 2023 06:30

očitno premalo olja, si pogledal ali je kaj mastno okol trima
jaz bi probal s popravilom v garanciji in se dogovoril s serviserjem, ker pri tako novem motorju se to enostavno ne bi smelo zgoditi
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » To Jun 13, 2023 11:44

Čoln je celo poletje v vodi. Od Aprila do Oktobra. Vsi ventili in vijaki, ki so na krmi so v vodi. Vse kar je iz vode je suho, nikjer ni videt nič mastnega ?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a SR 290 » To Jun 13, 2023 12:19

Lahko, da je zrak v sistemu, premalo olja, ali pa ventil pušča. Nekajkrat ga poženi v zgornjo in spodnjo točko, da stisneš zrak ven. Če je dovolj olja in to ne bo pomagalo, potem je kak ventil, ali pa pušča kaj okrog ventilov.
Tisti čuden zvok so verjetno zračni mehurčki, ni pa nujno. Lahko da slišiš olje, ki šprica skozi nezatesnjen ventil kot skozi šobo.
Morda je kaka smet zašla v ventil.
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » To Jun 13, 2023 16:41

Ta zvok, bolj kot cvilež, se zasliši samo, ko pride motor v čisto zgornjo točko, se pravi takrat, ko ne gre več višje. Takrat ga pa ustavim ( ga ne matram ), da kaj ne uničim ?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 13, 2023 16:46

Ta zvok je normalen :wink:
Uporabniški avatar
kapitan72
Praporščak
Prispevkov: 30
Pridružen: To Feb 03, 2009 19:26
Kraj: Kamnik-Premuda

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a kapitan72 » To Jun 13, 2023 20:21

Preveri če je vijak za ročni dvig motorja zategnjen!
Kapitanova beseda je zakon!
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a Bavarko » To Jun 13, 2023 22:04

Pisk je normalen, olje zapiska čez bajpas, ko naraste pritisk ob koncu hoda.
Kot je že nekdo napisal, na boku zrcala imaš en vijak, ki služi za ročni spust motorja. Morda ni zategnjen do konca.
Malo dvigni motor, popusti vijak in motor se bo spustil dol. Toliko, da veš, da obračaš pravi vijak. :wink: Nato zategni vijak z občutkom.
NatalijaPAv
Prispevkov: 1
Pridružen: Če Jun 02, 2022 22:02

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a NatalijaPAv » Če Jul 20, 2023 11:32

kapitan72 napisal/-a:Preveri če je vijak za ročni RCL dvig motorja zategnjen!

Motor ima komaj 50 ur in ni bilo razen menjave olja na njem delano nič. Opazil sem, da, ko čoln stoji na privezu in ga dvignem v čisto gornji položaj, ( do limita ) se v trimu zasliši neki zvok, vendar vedno pazim, da trima ne silim višje kot je možno ( samo toliko, da lahko premaknem ( zaprem ) original zaporo. Ko čoln stoji je dvignjen in podprt z original zaporo. Tudi 2x sem ga tako peljal na morje brez nekih udarcev, vedno počasi in pazljivo.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trim ne drži

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Jul 20, 2023 22:28

Če je vijak za ročni premik malo odvit nobena od naštetih stvari nima veze. Zategni vijak in če še vedno ni dobro bo treba garancijo uveljavljat ker je najverjetneje eden od bypass ventilov zanič.

Tist zvok se zasliši ko začne olje porivati skozi te bypass ventile. Za dol in za gor ima notri ventila, ki v primeru previsokega pritiska spuščata olje mimo. Če pušča ga pušča tudi ko ni previsok pritisk in takrat trim leze počasi dol.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Orlando65 in 9 gostov