Umazanija-impeler

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

grezilo-1
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 05, 2022 06:31

Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a grezilo-1 » Pe Avg 04, 2023 22:52

Pozdravljeni ,
kako vpliva in koliko vpliva umazana voda - poplavljanje na samo izvajanje hlajenja vgradnega motorja?? Verjetno tudi na izvenkrmne?
Vprašanje za primer reševanja v tej ujmi z čolnom, ki ima nekoliko močnejši motor.

Hvala za primerne komentarje.
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » So Avg 05, 2023 00:58

grezilo-1 napisal/-a:Pozdravljeni ,
kako vpliva in koliko vpliva umazana voda - poplavljanje na samo izvajanje hlajenja vgradnega motorja?? Verjetno tudi na izvenkrmne?
Vprašanje za primer reševanja v tej ujmi z čolnom, ki ima nekoliko močnejši motor.

Hvala za primerne komentarje.

Najbrž je bolj kot za impeler lahko problem sediment v ozkih hladilnih kanalih po bloku. Kdaj je bil motor zadnje čiščen z Iverocleanerjem ali kaj podobnega? Za kateri motor gre? Mogoče tu na forumu kdo bolj ve kateri motori so bolj podvrženi blokadi kanalov že s samim apnencem iz morja.
Starejši Suzuki DF90/115/140 (ne A) mislim, da je tak primer.
Spet ga pa najbrž ne bo konec za teh par ur delovanja karkoli že bo.
grezilo-1
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 05, 2022 06:31

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a grezilo-1 » Ne Avg 06, 2023 22:13

Zdravo,
čiščen takoj po dvigu , drugi dan.
Gre se za Mercruiser 3.0.
Vprašanje se nanaša na plovbo , v nuji, ob teh poplavah. Da ga na hitro ,res v nuji, porineš v vodo in gasa, kam je potrebno.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a kocka » To Avg 08, 2023 22:27

urban ni mislil čiščenja oz. splakovanja s sladko vodo ampak čiščenje hladilnih kanalov z ivero cleanerjem oz. čistilom vodnega kamna.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 10, 2023 22:07

Ja, Urban je imel to v mislih, ampak mislim da grezilo-1 nima problema z vodnim kamnom, oziroma sploh še nima problema s hlajenjem motorja.

Če razumem prav, sprašuje, kaj se lahko zgodi, če/ko bo v nuji plul po poplavni vodi, v kateri lahko impeler potegne karkoli že poplava prinese s sabo. Vprašanje je torej najbrž:
  • ali ima izvenkrmni motor filter (ali kaj podobnega) pred vstopom hladilne vode v impeler,
  • če ga ima in se zaradi plovbe po poplavni (zamuljani, drobci lesa, pesek itd.) vodi zamaši, kako se to sčisti in ali gre na vodi
  • če ga nima, ali lahko zaradi vstopa kakega tujka crknilo hlajenje (impeler) kar iznenada ali bo samo treba po taki rabi pregledati/preventivno menjat impeler,
  • ali pa to iz kakega razloga sploh ni problem?
Če je odgovor lahko odvisen od znamke in tipa motorja, bi bilo mogoče dobro, če grezilo-1 napiše, katero znamko in tip motorja ima, da dobi ogovor za njegov tip.

Jaz sem veliko premalo plul z izvenkrmniki, sploh pa po takem, da bi karkoli odgovoril.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
grezilo-1
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 05, 2022 06:31

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a grezilo-1 » Sr Avg 16, 2023 07:58

Pozdravljeni,
ja , vprašanje se nanaša na plovbo (intervencija) v umazani vodi = poplave. Je tekla debata za nujo.
Motor je MerCruser 3.0; vgradni.
Zdaj je že mimo poplava. Intervencija ni bila potrebna.
Morda pa le komu pride prav odgovor in navodilo ravnanja v podobnih primerih.
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Sr Avg 16, 2023 08:19

Če je sila je sila. Jst bi ga dal v vodo, ker takrat so druge stvari pomembnejše kot čoln.
Hladil se bo, mulj ni težava, je velik pretok.
Bolj je problem kar plava po vodi, ker to je materiala not kar češ.

Trpi dno, peta, propeler.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Umazanija-impeler

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Sr Avg 16, 2023 15:47

Vse kar pride not skozi luknjice v peti, bo požrl impeler in poslal direktno v motorni blok:
https://samerwebapp01apncus01.azureedge ... pscale.jpg

To ni narejeno za poplavne vode. Sam se moraš odločiti, če boš izplul ali ne ne. Lahko da se bo hitro zgodilo, da boš še sam potreboval pomoč.
Nekje kjer ponavadi ni vode in je sedaj kalna, ne moreš vedeti kaj je 20 cm pod gladino, tudi propeler lahko hitro kam udari in ostaneš brez pogona.
Dolgo nazaj sem stranki zmontiral nekaj podobnega temu:
https://m.media-amazon.com/images/I/612 ... L1500_.jpg
Rekel sem mu, da čoln ne bo niti zglisiral, pa mi ni verjel. Po prvi vožnji je spoznal, da sem imel prav.

Jet pogon je bolj primeren za nizke vode. Še bolj pa hovercraft. :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 9 gostov