Nakup plovila

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

JURE886
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Avg 10, 2022 07:03

Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a JURE886 » Pe Avg 18, 2023 08:54

Pozdravljeni,

ker odraščamo in naše potrebe postajajo drugačne razmišljam o menjavi seadoo-ja in nakupu čolna za naslednjo sezono.
Ker sem dokaj nov v tem ''športu'' se na vas obračam, da z menoj delite vaše izkušnje in mnenja s tipom čolna, motorjem, močjo, znamko itd...

št oseb bi bilo v povprečju 4, veliko se ukvarjamo tudi z vlečenjem deskarjev in tub v kolikor to igra vlogo?
Želel bi si tudi dovolj prostora za dnevno bivanje na čolnu - ležalne površine itd.
Moja zamisel je bila gumenjak min. 6m z izvenkrmnim motorjem min. 150hp.

Hvala v naprej!
Mirno morje
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Avg 21, 2023 01:52

Pri isti dolžini bo več prostora na fishermanu kot na gumenjaku. Začeli smo z maestralom 9 in Tomosom 3, končali smo z 6m fishermanom in 115 konjev 2t evinrude, dovolj moči za smučanje in še vedno dovolj lahek čoln, da ga spraviš v vodo in ven na vsaki drči ne da bi namočil prikolico, prikolica satelite za 1300 kg, homologirana na 1100kg, kar smo vlekli s seat Alhambra ali pa obel zafiro, oboje bencin. Pa na čolnu je bistveno več prostora kot pri kolegu z enako dolgim gumenjakom. Aja midva z ženo, trije otroci in pes. 2016 sva vse skupaj prodala in kupila jadrnico.
Bo pa lažje še kaj predlagati, če napišeš kakšne omejitve imaš, na eni strani je čoln, ki ga zložiš v prtljažnik, na drugi pa tak, ki zahteva izredni prevoz.
__________________
lp
motorni
JURE886
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Avg 10, 2022 07:03

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a JURE886 » To Avg 22, 2023 06:24

Pozdravljen, hvala za odgovor.

no prtljažnik imam premajhen :P izrednega prevoza pa tudi nebi organiziral :roll: :lol:

Lansko leto na korčuli, ko smo rentali Blueline 21 - 6.5m je lastnik - domačin rekel, da je za jadransko morje in udobno plovbo v valovih primeren čoln z dolžino min. 6m, tako da sem se nekako tudi fokusiral na to. Omejitve s prostorom niti nimam, vseeno pa bi si želel čoln, katerega bi brez večjih naporov zvlekel do obale, tudi zato ideja o gumenjaku, ker je vseeno nekaj lažji, menda varčnejši in bolj ploven... menda :roll: :D
Mirno morje
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Avg 22, 2023 23:27

Ne menda ampak zagotovo. Slabost gume je pravzaprav le v tem da med plovbo piha. S tega vidika bi si želel kabino.
Xilinx Vivado HLx trainee
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Sr Avg 23, 2023 08:53

Hm, toliko lažji pa gumenjak spet ni. Jaz imam 5,7m dolžine in ima 550kg gole teže. Honda 135KM ima 224kg gole teže, potem dodaj še vsaj dodatnih 100kg raznih stvari…

Ampak to še obvladujem sam kar se tiče prikolice itd.

Na 6m gumenjaku boš imel imel dovolj prostora za dnevne izlete brez skrbi.
JURE886
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Avg 10, 2022 07:03

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a JURE886 » Sr Avg 23, 2023 14:15

ennavtik napisal/-a:Hm, toliko lažji pa gumenjak spet ni. Jaz imam 5,7m dolžine in ima 550kg gole teže. Honda 135KM ima 224kg gole teže, potem dodaj še vsaj dodatnih 100kg raznih stvari…

Ampak to še obvladujem sam kar se tiče prikolice itd.

Na 6m gumenjaku boš imel imel dovolj prostora za dnevne izlete brez skrbi.



No to je tudi nek podatek.. je pa vseeno plovnost dosti boljša kot pri lupini ?
Mirno morje
JURE886
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Avg 10, 2022 07:03

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a JURE886 » Sr Avg 23, 2023 14:16

kasaudio napisal/-a:Ne menda ampak zagotovo. Slabost gume je pravzaprav le v tem da med plovbo piha. S tega vidika bi si želel kabino.


hm recimo, da sem vetra navajen iz jetskija :lol:
Mirno morje
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Sr Avg 23, 2023 15:03

JURE886 napisal/-a:
ennavtik napisal/-a:Hm, toliko lažji pa gumenjak spet ni. Jaz imam 5,7m dolžine in ima 550kg gole teže. Honda 135KM ima 224kg gole teže, potem dodaj še vsaj dodatnih 100kg raznih stvari…

Ampak to še obvladujem sam kar se tiče prikolice itd.

Na 6m gumenjaku boš imel imel dovolj prostora za dnevne izlete brez skrbi.



No to je tudi nek podatek.. je pa vseeno plovnost dosti boljša kot pri lupini ?



Zakaj že?
Sicer pa večna tema brez pravega zaključka..

Jst dam edino prednost gumici da ne rabiš bokobranov…
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Nakup plovila

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Sr Avg 23, 2023 15:19

Še nisem srečal gumenjaka brez bokobranov:). Kak pomol in ostra školjka al pa oster kamen in hitro lahko začne pssssssssssss :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov