Bankrot Bavarie

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Maj 11, 2018 14:53

@naiven,

Poznam nekaj tapravih proizvajalcev plovil, vem kaj jih muči in vem kake cene bi morali dosegat za spodobno kvaliteto plovil. Zelo dobro tudi vem kakšna bi morala biti poštena cena za pošteno izdelan gliser v tem velikostnem razredu.
Ob besedi kvaliteta mi ne pade na misel kičasta notranjost, temveč izbira materiala in tehnologija izdelave. Že pri smoli lahko ogromno privarčuješ, če namesto vinilestra ali celo epoksija vzameš poceni "reciklirano" žavbo iz italijanskih cistern. Pri tkaninah je dan in noč, če boš vzel navadno mato, ali multiaksialne tkanine, ne daj bože, da je not všitih še kakih 20% kevlarja. Potem so tu različne vrste sendvič polnil, od zelo poceni dreka, pa do zelo kvalitetnih. Pri gel coatu imaš zelo velik cenovni razpon, pod gel coatom je pri dobrih plovilih plast, ki preprečuje "štempljanje" sendvič konstrukcije na površino. Tudi tu imaš tega kolikor hočeš in cenena mata je slabša, ter težja od dobre nabrizgane plasti. Vsa dražja plovila so čez gel coat še barvana z kvalitetno barvo in tudi tu razlike ne meriš v tisoč, temveč nekaj tisoč evrih. Med uporabo se kasneje to pokaže kot neka površina, ki je trajna in druga, ki je vsa zvezdasta, za sijaj jo je pa treba vsako leto polirat, dokler sonce ne odžge ven kompletnega pigmenta.
Razlika v ceni lupine je mimogrede večkratnik in med uporabo se bosta plovili tudi zaradi tega obnašali povsem različno. Ko nadaljuješ imaš prav pri vseh stopnjah gradnje podoben cenovni razpon in glede na to, da OBSTAJA konstantno število kupcev plovil in glede na golo resnico, da nabavna cena pomeni le delček stroška, ki ga v petnajstih letih odšteješ za plovilo, je brez veze govorit o elitizmu. Nekdo, ki ima v marini 10 m plovilo, pa naj bo lesenjača, ali ultra moderna puščica, hočeš nočeš mora imeti precej pod palcem, ali pa je trapast, da plačuje tisto najosnovnejše, ki je potrebno, da lahko ostaneš v marini in se ti barka ne potopi. Ko prišteješ še uporabne stroške na dopustu, si že zelo blizu slovenske povprečne neto plače. Verjetno "se da znajti" tudi ceneje, ampak potem si suženj barke in dvomim, da ti je v veselje. V tem primeru je navadno res bolj statusni simbol kot objekt užitka.

V tem smislu se mi zdi prepucavanje z cenami "laški biznis", ki uničuje podjetja in kvaliteto plovil. Vsaj za motornjakarski segment imam informacije, da so proizvajalci več ali manj na infuziji, odlično pa služijo proizvajalci pogonskega sklopa. Tam ni recesije, tam kraljuje monopol.
vrod
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: To Avg 31, 2010 14:08

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a vrod » Pe Maj 11, 2018 19:37

Barke so drage, barke so poceni. Kakšna nora debata je to. Barke niso ne drage ne poceni. Barke stanejo toliko kot je prav.
Stanejo toliko, kot je zanjo potrebno plačati, če jo želiš imeti in stanejo toliko, kot lahko zanjo iztržijo, če jo želijo prodati.
Trg ureja ceno. Mislim, da vas je med morjeplovci veliko podjetnikov. In tisti, ki ste, zelo dobro veste koliko je vredno vaše delo oz. izdelek. Prepričani pa ste, da ste svoje delo oz. izdelek, prodali prepoceni. Verjemite (vem da ne bo težko, ker se tudi na strani kupcev pojavljate vsak dan), da se kupcem vašega dela oz. izdelkov le-ti zdijo pre-dragi.
Sedaj vas pa vprašam. Ali zaradi konkurence, ki vam hodi v zelje, delate slabše in ali se zaradi ponudbe enakih izdelkov kot so vaši poslužujete slabših materialov in površne izdelave?
Naj še odgovorim, ker mislim, da vem odgovor. Ne se ne. Delate še več in bolje, da ste boljši od konkurence. Drugače vas ne bi bilo na trgu.

Zakaj sem na začetku napisal, da je to nora debata? Ker kaj je drago in kaj poceni je stvar percepcije vsakega posameznika in trenutka v katerem se o ceni pogovarjaš. Neka stvar je lahko danes zame veliko predraga, že jutri, ko bom zadel na loto bo pa zanemarljivo poceni. Za nekoga drugega bo pa mogoče ravno obratno.
naiven
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: To Feb 28, 2017 18:54

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a naiven » Pe Maj 11, 2018 20:09

@SR290, ok, ti si, izgleda, drug nivo (high end) kupca jadrnic, se opravičujem, da sem bil tako, ehm, konfrontalen... :oops:

@Val, od kje imaš podatke? Nič ne bi sheral linkov in to? Tisti clippermarine članek res nima datuma. :shock:

@Vrod, loterija je fajn, če zadeneš, mi pa nimamo te sreče, moramo prav vsak € sami zaslužit, imamo pa mogoče nekaj malega sreče s fahom. :|
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 11, 2018 20:25

naiven napisal/-a:@SR290, ok, ti si, izgleda, drug nivo (high end) kupca jadrnic, se opravičujem, da sem bil tako, ehm, konfrontalen... :oops:

SR290 ti je zgolj orisal ekonomsko racunico proizvodnje. Ni razloga za ‘osebne nalepke’, ki jih dajes.
naiven
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: To Feb 28, 2017 18:54

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a naiven » Pe Maj 11, 2018 20:46

Grega295 napisal/-a:SR290 ti je zgolj orisal ekonomsko racunico proizvodnje. Ni razloga za ‘osebne nalepke’, ki jih dajes.

Razumem, orisane kalkulacije ne morem (ne znam) preveriti podrobno po postavkah, zato verjamem (in upam), da je SR290 stro(š)kovno podkovan, vsaj glede na izraze, ki jih uporablja... Včasih me zanese, še sploh, ko mi nekdo med vrsticami reče, da sem "čisto vsak", in da je "100k čistega kar nekaj brez zveze" in potem pač moram svoje zavedanje re-kalibrirati na nove danosti.
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a val » Pe Maj 11, 2018 21:59

Naiven

https://sail24.com/yachten/interview-mi ... ia-yachts/

No katere barke so pa tako hudo slabe na račun cene.
Mislim da se lastniki Bavarij ,Duforjev,Elank in drugih s tem ne strinjajo.
Pred tridesetimi leti so delali z slabšimi materiali pa barke se sedaj plujejo,in zakaj te ,ki so sedaj narejene ne bi.

Jaz pač mislim da 10m jadrnica,v tovarni ki kupi 1000 motorjev,1000 jamborjev in vsega po tisoč tovarne ne stane več kot 50 000 eur
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a EDO » Pe Maj 11, 2018 22:05

Narobe razumeš kaj ti hočemo povedat. 100.000 EUR ni brezveze denar ali malo denarja. To je za veliko večino zelo veliko denarja. Za proizvajalca, ki mora 10m barko prodat za 100.000 EUR je to enostavno (pre)malo denarja. Zaslužka je zelo malo in če bo prodajal po tako nizkih cenah mu bo čez nekaj časa zmanjkalo denarja za: kvaliteten material, natančno izdelavo, vlaganje v razvoj novih modelov, plačilo dobaviteljev, lastnih delavcev, pojavljanje na sejmih ipd. In točno to se sedaj dogaja. Vsi bentimo nad kvaliteto razlogi pa tiščijo v (pre)nizkih cenah nekaterih proizvajalcev.
Halberg Rassy, X yachts, Sunbeam in podobni proizvajalci imajo cene ustrezne kvaliteti, ki jo dobiš. Samo 44ft Halberg Rassy stane 500.000 EUR. Za ta denar lahko kupis 2 barki Hanse ali Bavaria enake velikosti. Problem je ker bi vsi radi kvaliteto HR in ceno Bavarie....to pa ne bo šlo tako kmalu.
Poglej si pozorno na YT proces proizvodnje Bavarie in Halberg Rassy-ja pa tudi če si laik ti bo morda malo bolj jasno o čem govorimo.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a igorb » Pe Maj 11, 2018 23:20

to je samo busines,vlagatelji se umaknejo ko je premalo donosa,trg se enkrat zasiči,potem ruknejo malo krize in denar spet kroži,sedaj so taki časi da se,da služit drugje več kot v navtiki,in vlagatelji gredo za denarjem,koliko stane proizvodnja se je brez veze spraševat,pomembno vprašanje je koliko so pripravljeni kupci plačat za izdelek?? sam strošek materiala in dela je cca 30% cene proizvoda,ostalo je blagovna znamka,marketing,in seveda profit,kdo več zasluži na jadrnico halberg ali bavaria.eden jih naredi manj in dražje drugi več in cenejše.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Maj 12, 2018 09:58

Igorb,

Ni nujno, da imaš prav. Ljudje so pripravljeni plačat točno toliko kolikor je treba, da dobijo svoj produkt. Fory z vlagatelji, ki pridejo, bežijo, se selijo... je točno tista tajkunsko liberalistična floskula, ki ji lahko rečeš špilferderber! V utečenem poslu dolgoročno uspevajo le podjetja z tradicijo in z vso resnostjo svojega početja. Razni "vlagatelji" so v resnici mrhovinarji, ki v primeru, da so dovolj veliki uničijo celo panogo, da potegnejo par procentov profita. Vsi ti so šprinterji, ki prehitijo rresne maratonce, jim zbijejo ceno, ampak ko kupci ugotovijo, da v resnici cena ni nižja, leplačajo manj, ker so dobili manj, potem se tile šprinterji poberejo na novo neobrano polje, maratonci pa potijo krvavi znoj, da preživijo na pogorišču.
V makro smislu lahko temu rečeš politika, ali ponavljajoče se svetovne krize, v mikro smislu pa lahko to vidiš v pripetijah, ki se dogajajo Elanu, Seawayu, Bavariji, Donziju, Fountainu, Baji...

Žal je vse od krize, ki se je pričela okrog 2005 navtična industrija uničena. Redki preživeli se borijo z dumpingom, se sami gredo dumping in v borbi za preživetje delajo iz všečnih dizajnov kontejner piksne, da zaslužijo vsaj za redne stroške.


@naiven,
Sploh se ne spuščam v tezo kdo je elita, kdo je velik in kdo je majhen, to mi je vseendrek, pravi človek je človek ne glede na premoženje. V tej temi nakladam le o tem, da so barke v resnici podcenjene in dolgoročno je to tudi za kupce zelo slabo.
Osebno nimam in nikoli ne bom imel jadrnice (Če bi jo dobil zastonj, bi bila takoj v oglasih na mornarju, ali v kaki tovrstni nizozemski marini.), ker mi na žalost niti pod razno ne odgovarja 3/4 dopusta stat na palubi nagnjeni za 45 stopinj, obenem pa se premikat po polžje. Komur je to všeč vredu, meni pač ni.

Ena bizarna primerjava:
Vem, da je noro dat 200.000 evrov za 10 m škaf, ampak tudi za kavo, ki je nabrana na proizvajalcu pošten način je v tem kontekstu noro dat petkrat več kot za navaden Barcafe, ampak tam te verjetno ne moti, da podpiraš ubogega pridelovalca kavnih zrn, tu pa z prenizko ceno brezkompromisno uničuješ cele vasi. Resnično poznam kar nekaj slovenskih podjetnikov, ki so zaprli vrata zaradi poslovne politike večjih navtičnih podjetij, ki jih je uničila. In žal so navtična podjetja to prisiljena počet, da rešijo svojo rit do jutrišnjega dne!
naiven
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: To Feb 28, 2017 18:54

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a naiven » So Maj 12, 2018 11:33

Eh, tole je zdaj kar nekaj, ljudje bomo plačali, kolikor bomo zmogli, če bo ugodneje, jih bo več, če ne, pa manj. Če bo predrago, bo pač samo elita. Če gre proizvodnja/avtomatizacija/boljši sintetični materiali naprej drugod, ni nerealno pričakovati tega tudi pri plovilih... O ceni kave (in po državah različnih standardih) nismo na pravem portalu. Nekomu jadrnica ne pomeni ničesar, nekomu pa je užitek, da si lahko vzame čas, da pljuje v tišini z vetrom in nastavljanjem jader, čeprav samo 5-10 vozlov, namesto 20-35. Ima pa nek čar, ker moraš ene malo tudi teorije poznati. Kot pa pravim, za nas, navadne, so pač bavarie in elanke, za bolj zahtevne pa halbergi, sunbeami, enako kot pri avtih - imaš Fiat/Renault/... na eni strani, na drugi pa Porsche/Rolls royce..., vmes pa se tudi kaj najde. Dajmo tole zaključit, ker samo sviramo k...
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Maj 13, 2018 23:42

Ne glede na razplamtelo debato nove Bavarie prihajajo novim kupcem. Ta teden kar štiri!

OJ
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Maj 14, 2018 19:43

Normalno,blagovne znamke ne uničiš pride drugi investitor.Money talk
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 15, 2018 22:37

Tale debata je postala natančno to, kar bi se morali pogovarjat managerji v omenjenih znamkah, ne pa mi tukaj na forumu!
Ista zgodba ki mi dvigne tlak je, ko se slovenci, avstrijci in nemci po kafičih v marinah na kavi začnejo pizdit, da so hrvati ponoreli s turističnimi taksami, da so se zaje*ali in da bodo izgubili turiste... Pa kaj hudiča nas to briga??? To da bodo izgubili turiste lahko skrbi samo njihovo vlado in ustrezna ministrstva, pa konec koncev tudi šiptarja, ki prodaja sladoled, ne pa nas!

Cena barke, poceni, prepoceni, predrago... Pač toliko je na trgu. Bavaria zanič barka? Ne filozofirajte no! Seveda ni Hallberg Rassy, tudi Hyundai ni Mercedes ali Audi, prodajajo se pa vse kante! Pač za 20 čukov maš korejca, za 22 imaš pdobnega francoza, za 40 imaš pa podobnega nemca (pa ne mi zdej Opla in Forda omenjat, ker to niso nemci). In tako je pri barkah. Tudi Bavaria je zelo spodobna barka, filozofije o slabih materialih so daleč od realnosti, zagotovo pa niso najboljši! Nizka cena ima vzrok predvsem v velikih serijah, kjer se zadeve standardizirajo, velikoserijski nakupi motorjev, jamborov, opreme, hladilnikov...
Kot že napisano, Bavaria ni propadla, samo lastnik/vlagatelj se bo malo zamenjal in piči dalje.
Glede zaslužkov po narejenem plovilu bodo razmišljali njihovi managerji, ne mi. Zagotovo nekaj zaslužijo, da pa manj kot pred leti pa je tudi zagotovo res in nek majhen proizvajalec na tgu pač ne more več preživeti, če ne naredi nekaj posebnega...

Za konec še ena slika od danes popoldan, ki spada v ta ovir, malih in velikih, poceni in dragih. Če ne bi bil nekaj posebnega, bi že zdavnaj propadel, saj normalne avtomobile delajo za ceno, ki ima decimalno vejico za dve mesti premaknjeno... A boste rekli da bo moral Hyundai pa konec koncev tudi Mercedes začet take avtomobile delat, ker trenutni modeli so prepoceni?

Proud to be a part of this project!
Slika
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Maj 16, 2018 06:34

....dober avto,pa fejst dec zdraven,.....sam kakšno decimalko prelahek :D :D
mirno morje
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Bankrot Bavarie

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Maj 16, 2018 11:46

Haha Roman1, decimalka ni nič, cena je okrog 1.800.000,00 EUR!
Je pa impresivna zadeva, upam da se enkrat zmenim, da me zapelje še en krog. :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov