Obnova barke Gib'Sea 114

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Mar 06, 2022 09:53

Pohvale za to obnovo in eno vprašanje. Ko lepiš skaj, je treba, kot ponavadi počakat da se kontaktno lepilo v spreju posuši na obeh straneh, ali stisneš takoj, ko je še moker? Tako bi lahko še malo premikal in popravljal..
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Mar 06, 2022 11:27

Lepilo v spreju se hitro suši, zato sem počakal le nekaj trenutkov in nalepil. Lepilo sem nanesel najprej na tisti del katerega sem nameraval začeti najprej lepiti. Ko je bilo lepilo nanešeno, sem le še počakal 10-40 sekund ravno toliko, da je bilo lepilo še vlažno, kar sem probal z rahlim dotikom prsta in to je to.

POMEMBNO:
- Pazi da ob lepljenju ne pritiskaš točkovno. Uporabi iz enakega blaga podlago preko katere pritiskaš blago ali skaj še posebej, če je na peni.

- Kot EDINO UPORABNO kontaktno lepilo v spreju se mi je obnesel le NEOSTIK !!! Z drugimi lepili sem imel težave in je VSE odstopilo ali pa se niti že ob lepljenju sploh ni prijelo pa naj si bi bilo lepljeno na vlažno, malce suho ali čisto suho lepilo.

- NAJSLABŠE KONTAKTNO LEPILO, DA NE REČEM POPOLNOMA NEUPORABNO JE LEPILO TESA!!!! NIKAKOR NE UPORABLJAJTE TEGA. Sem vrgel stran cel kup časa in truda ter navsezadnje stroškov, da sem to na lastni koži ugotovil.

- Ko enkrat nalepiš popravljanje NI MOŽNO. Lepljen kos blaga ti bo uspelo natančno nalepiti le vzdolž ene stranice. Za ostalo mora biti blago večje, da ga šele nato obrežeš na mero.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Mar 06, 2022 11:40

Hvala.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a nac » Ne Mar 06, 2022 14:00

Omas- pazi tudi,da vzameš lepilo,ki prenaša visoke temperature.
Za Wurth-a vem,da obstajata dve vrsti-eno je “ visokotemperaturno”,sicer malo dražje,ampak drži. Seveda predpogoj površine pripravljene kot je treba.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Jan 19, 2023 21:28

Že dolgo nisem ničesar objavil, ker se mi je v času obnove verjemite vsega dela nabralo čez glavo. Po obnovi mi menjalnik ni lepo prestavljal, zato sem v decembru 2022 ob občasnem zagonu motorja ugotovil, da se je tokrat v menjalniku verjetno nekaj zataknilo kajti zelo težko je bilo najti mirni tek (ler). Največkrat pa je ob prestavljanju kar butnilo v nasprotno smer brez vmesnega mirnega teka!? To je bil alarm, da takoj nekaj ukrenem. Že naslednji dan sem prišel z orodjem in odmontiral menjalnik. Do polnoči sem ga namreč moral dostaviti proizvajalcu JLM Perkovič iz Matuljev, da bi mi ga lahko popravili še pred prazniki. Odmontirati sem moral prenos z menjalnika na gred, zadnje nosilce motorja, zaganjač, cel zvon, privzdigniti motor in oboje skupaj sneti z glavne motorne gredi. V enem kosu je bil tako menjalnik z zvonom.

Slika

Vse delo je bilo potrebno narediti skozi servisno odprtino brez pomoči kogarkoli. Ves motor sem privzdignil z lesenimi vzvodi in ga podložil. Najhuje je bilo odviti nosilnih 6 vijakov menjalnika saj so le ti na notranji strani zvona. Razstaviti ju je bilo treba v motornem prostoru, ker ni dovolj prostora, da bi zmontirana dobil ven.
Slika

Razstavljen menjalnik na tleh in zvon položen na rezervoar vode pod posteljo. Pod menjalnik namestim debelo trdo zaščitno peno, da česa ne poškodujem.
Slika

Desna krmna kabina. Servisna luknja je spodaj desno.
Slika

Vse sem naredil čisto sam od jutra in nato uspel celo priti do 23h45 v Matulje kjer je zadnja izmena še delala. Vodja nočne me je pričakoval in na moje veselje sem vsaj dostavil pravočasno, kajti že naslednji dan zjutraj so menjalnik razdrli.
Menjalnik so popravili in me poklicali. Ob prevzemu so mi razložili, da so mi zamenjali glavno gred menjalnika saj so le to z leti izpopolnili in ugotovili, da je menjanje mehkejše z drugačno izvebo vodila konusnega vodila. Zmenjali so mi tudi vzmet v prestavni ročici, da se ročka raje ustavi v mirnem teku. Glede na 4.000+ delovnih ur pa je bilo vse še v odličnem stanju. Lastnikov mlajši sin, ki vodi servisno delavnico mi je dejal, da ne pomni, da bi kdo prinesel tako star menjalnik v tako dobrem stanju in za povrh brez pikice rjavine.

Čez dva dni se lotim sestavljanja.
Slika

Sestavljena gred in aquadrive iz domače delavnice. V nosilcu zajle sem za 12mm prestavil luknjo tako, da sem zadel točno sredino prestavne ročke na menjalniku. Luknjo mi je tisti dan zvrtal Alesjo v domači delavnici, da sem lahko še isti dan vse sestavil. V Motomarinu sem nabavil tudi nove nosilce za motor in jih zamenjal.

Slika

Delo v krmni desni kabini je končano. Pred testom še nalijem olje in vse lepo počistim in znosim kramo v avto. Ko je bila barka zopet pospravljena sem si rekel, da bo to najboljši čas za kakšno fotko in tako sem posnel še naslednje fotografije...

Krma desna kabina
Slika

Še slika krmne leve kabine
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

kopalnica (v prvi kabini je še ena)
Slika

Slika

Pogled na desni bok salona
Slika

Kuhinja
Slika

Slika

Salon s premca
Slika

barska omarica na levem boku v salonu
Slika

Z barko je vedno delo. Imam že plan za nadaljevanje, da me sezona letos ne prehiti.
Toliko za sedaj.
LP Iztok
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Če Jan 19, 2023 23:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Jan 19, 2023 23:08

Fule lepa, res lepo izgleda, bravo!
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Darh » Pe Jan 20, 2023 05:38

Barka je reeeees lepa, nisem opazil ene stvari, da se je Nikola prj obnovi nebi lotil obnove. Bravo!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jan 20, 2023 08:27

Vrhunsko zgleda lepotica. Vsa čast, tole je pa zalogaj dela da dol padeš.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
runkl
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 49
Pridružen: Če Sep 07, 2017 17:22

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a runkl » Pe Jan 20, 2023 11:12

Res lepo. Veliko uspeha še naprej.
Marsikatera informacija bo prav prišla.....
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 20, 2023 16:59

Lepo, ni kaj.

Po tleh imaš tepihe? Zaradi izolacije?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 20, 2023 21:58

Grega295 napisal/-a:Lepo, ni kaj.
Po tleh imaš tepihe? Zaradi izolacije?

V prvi vrsti je to dobra izolacija. Ugotovili smo, da je barka pozimi s tepihom veliko bolj suha, ker ne prihaja do kondenza pod podnicami. Tepih daje tudi prijeten občutek toplote in ugodja. Na tepih smo se navadili tudi poleti in ga niti ne odstranjujem, saj obenem zaščiti furnir in lak podnic.
majval
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a majval » Po Jan 23, 2023 21:08

Nepredstavljivo Iztok, kakšno ogromno delo si v zadnjih dveh letih naredil na svoji lepotici... Polepšal in izpopolnil si jo do te mere, da jo je že kar škoda uporabljat... :D Tudi sam zadnje pol leta pregledujem, popravljam in izboljšujem, kar bi mi bolj ustrezalo na svoji jadrnici in vem, koliko truda in časa je bilo vloženega v tvoj projekt...Še enkrat, kapo dal... :oops:
Bi te pa vprašal oziroma prosil za kakšen detajlnejši pogled zanimive rešitve nosilcev ribiških palic...Tudi sam moram najti podobno lokacijo, da jih ne bom več kar naprej prestavljal iz enega na drugi konec salona... :mrgreen:
Gartner
Kontraadmiral
Prispevkov: 258
Pridružen: So Sep 07, 2013 17:51

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Gartner » To Jan 24, 2023 09:50

Nikola T. napisal/-a:
Grega295 napisal/-a:Lepo, ni kaj.
Po tleh imaš tepihe? Zaradi izolacije?

V prvi vrsti je to dobra izolacija. Ugotovili smo, da je barka pozimi s tepihom veliko bolj suha, ker ne prihaja do kondenza pod podnicami. Tepih daje tudi prijeten občutek toplote in ugodja. Na tepih smo se navadili tudi poleti in ga niti ne odstranjujem, saj obenem zaščiti furnir in lak podnic.


Moja nona je preko tepiha dala še staro rjuho, da je šparala tepih :))
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Jan 24, 2023 15:53

Kako se pa te tepihi obnesejo, ko se nasolijo? A ni to potem vseskozi vlažno? Sicer deluje zelo prijetno, sem bil na eni taki barki, ki je imela to serijsko, ampak ta pomislek mi pa malo ne da miru.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Obnova barke Gib'Sea 114

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jan 24, 2023 21:27

Ko so bili otroci majhni smo ga po sezoni splaknili in posušili ampak samo prvega pri vhodu. Za ostale ni bilo potrebno. V barko nikoli nismo hodili mokri. Po kopanju se zunaj posušiš in je vse OK. Sicer pa so to tepihi nižjega cenovnega ranga in smo jih po potrebi menjali na cca 3-4 leta. Ker smo bili zelo veliko na barki tudi izven sezone je to za nas postalo nepogrešljivo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: jozko in 4 gosti