Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Dec 19, 2019 16:20

Kupiš oboje in potegneš kable in ap ven na ta tavelke fluksaste gate in bo gut
malik
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Po Sep 19, 2016 23:22

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a malik » Če Dec 19, 2019 23:07

Zmontiraj tako kot piše v navodilih in ne odkrivat tople vode, ker ne bo špilalo. V kolikor ne bo ročica pravokotno na rudo se pri istem premiku ročice zaradi kota rudo premakne manj ali več (trikotnik in osnove matematike). Upam, da sem razumljivo napisal :D :D :D . Jaz imam ST1000+. zadeva ima vgrajen kompas in ko si z barko na kurzu mu daš komando naj vzdržuje kurz in to je vsa znanost. Pač samo vzdržuje smer plovbe brez upoštevanja tokov, vetra itd. Za amatersko uporabo je top. Si pa ne predstavljam, da bi bil brez avtopilota. Na jadrnici še scat ne moreš it brez da bi spustil krmilo.


No za scanje in podobne kratke odsotnosti sem si letos pomagal kar s štrikom, za silo gre tudi tako. Nastane pa hitro problem čim veter malo menja smer in se ravnotežje jadra-kobilica-krmilo malo podre. Tako vsaj sam občutim to kot začetnik in na krajših enodnevnih plovbah. Drugo leto ko upalimo kakšno daljšo furo bo pa najbrž treba kaj spremeniti :roll:
Ko dobim avtopilota bom pa gotovo kaj eksperimentiral tudi glede vgradnje. Bom poročal, če preživim :D
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Dec 19, 2019 23:32

malik napisal/-a:...za scanje in podobne kratke odsotnosti sem si letos pomagal kar s štrikom...

Kaj a si si tamalga zvezal, da se nisi poscal ? :lol:

... drugače pa se ne bom vmešaval v plodno tehnično debato kajti vse to vam bo itak razložil prodajalec in vam nudil podporo ter servis. :wink:
malik
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Po Sep 19, 2016 23:22

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a malik » Pe Dec 20, 2019 07:00

Kaj a si si tamalga zvezal, da se nisi poscal ?
+
Mi še drži zaenkrat, tamali, ne rabim štrika za to, hvalabogu... :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Dec 20, 2019 19:35

Malik,naj ti predstavim človeka ,ki je zastopnik za Ryjmarine.Ta mož je zelo sposoben mehanik,poln znanj na veliko področjih,voljan je svetovati in pomagati pri težavah in pametno zastavljenih vprašanjih.Je človek, ki zna svetovati, ampak ne tko, da ima kupec vedno prav.On korekt pove, kaj je primerno,kaj je optimalno za rešitev nastalih težav in potreb.Ni nategun, ki bi izkoristil naše neznanje, da nam izpuli denarce iz žepa...Saj morda ga poznaš..drugače pa ..Na forumu ima ime NIKOLA TESLA..
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Dec 20, 2019 20:16

polanc napisal/-a:Malik,naj ti predstavim človeka ,ki je zastopnik za Ryjmarine.Ta mož je zelo sposoben mehanik,poln znanj na veliko področjih,voljan je svetovati in pomagati pri težavah in pametno zastavljenih vprašanjih.Je človek, ki zna svetovati, ampak ne tko, da ima kupec vedno prav.On korekt pove, kaj je primerno,kaj je optimalno za rešitev nastalih težav in potreb.Ni nategun, ki bi izkoristil naše neznanje, da nam izpuli denarce iz žepa...Saj morda ga poznaš..drugače pa ..Na forumu ima ime NIKOLA TESLA..


Ce je pa tako, bomo seveda veseli komentarja o tem kaksna tilerpilota sta ta dva z naslova in kaksen fluxgate kompas ima Raymarine?!
malik
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Po Sep 19, 2016 23:22

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a malik » Pe Dec 20, 2019 23:03

.....
voljan je svetovati in pomagati pri težavah in pametno zastavljenih vprašanjih.

Hvala za info Polanc! Se bom v bodoče pri morebitnih vprašanjih potrudil v tej smeri.

Ce je pa tako, bomo seveda veseli komentarja o tem kaksna tilerpilota sta ta dva z naslova in kaksen fluxgate kompas ima Raymarine?!


Jaz bom pa kar nekaj kupil! Bom itak vse zvedel od prodajalca :mrgreen:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 22, 2019 19:41

Ce je pa tako, bomo seveda veseli komentarja o tem kaksna tilerpilota sta ta dva z naslova in kaksen fluxgate kompas ima Raymarine?

Oba imata klasična magnetna kompasa, ki merita čas, ko pride jedro kompasa v zasičenje, če ti to kaj pove?
Sicer sem pa vse kar sem mislil, da je za vas pomembno napisal že tu...

Zaradi mene kupi kar hočeš in kjer hočeš!
LP Iztok
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Ne Dec 22, 2019 22:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Dec 22, 2019 22:21

Mogoče še tole, če pride komu prav. Opazil sem, da mi avtopilot malo zavije iz smeri, če akumulatorji niso polni in deluje motor. Potem sem oba vodnika 70mm2 od akumulatorjev do omarice malo zvil skupaj in povezal z vezicami, da ne tvorita zanke in je sedaj v redu. Ko tam teče dobrih 50A, dobrega pol metra stran izgleda da še vedno malo vpliva na magnetno polje.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jun 02, 2020 15:16

Od nastetih dveh sem se odlocil za Raymarine ST 1000+.

Po tednu preizkusanja moram rect, da dela bolje kot sem pricakoval ! Krasno drzi kurs, ne glede na to kolk je jadrnica nagnjena, kok hitro gre, al pa kolk je valov ! Krasno zna narest 90 st. obrat, spremembe smeri za 1 ali 10 stopinj... Ni preglasna, hitro se namesti in sname. Po priklopu je prakticno takoj ready za uporabo.

Edino kar je, nekako mi se ni uspelo skalibrirat naprave, da bi kazala enako kot mehanski kompas. Laže za 5-20 stopinj, ja, neenakomerno. Verjetno sem falil v postopku nekaj, moram ponovit. Deluje pa vseeno kul, samo pac ne gledam kursa na ekrancku ;) Aja pa rado se mu zmede, ce s cim vecjim kovinskim pilotiiras okoli njega. Na primer zlozljiv stol pred njim ne sme bit.

Uporabni vidik pa je itaq noro dober. Čist nova izkušnja plovbe. Kar naenkrat imaš čas skuhat si kavo, trimaš jadra v milimetre, sediš na premcu in opazuješ morje, delaš takele slike, barka gre lepo v veter ko to rabiš za zlaganje jader itd... :!: :!:

Slika
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne To Jun 02, 2020 16:55, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jun 02, 2020 15:50

Ravno danes sem nekaj študiral fluxgate kompase:

Its sole purpose is to provide a reference, irrespective if what it thinks is magnetic north is correct or not. This is why you have an adjustable magnetic compass on board with a deviation table. You don't want your fluxgate to be the compass you do your navigation with in the first place. Its sole purpose is to hold a course. Of course you want your fluxgate away from magnetic fields than can come on or off with the flick of a switch. Don't though rely on your unadjusted fluxgate compasss to tell you magnetic north. If you have a choice, mount it as close to the vessels center of mass as possible so as to minimize the effects of acceleration. (pitching, rolling, yawing)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov