Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

zlatizlatko
Kapitan korvete
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 01, 2008 09:27

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a zlatizlatko » Če Jul 16, 2020 21:20

Pri Ypsilonkah bodi pozoren na prve serije, so imele velike probleme z priponami, ki so kar lezle iz plastike, pa tudi paluba se je posedala pod jamborom. Kolega je že hotel potopit barko iz obupa, no na koncu so razdrli celo barko, vse ojačali in je bilo za silo. Ne znam ti povedat, od katerega letnika dalje so težave uredili. Je tudi precej samogradenj, ki so mnoge narejene šlampasto, že na meji varnostnih standardov.......
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a NIL » Če Jul 16, 2020 21:41

zlatizlatko napisal/-a:Pri Ypsilonkah bodi pozoren na prve serije, so imele velike probleme z priponami, ki so kar lezle iz plastike, pa tudi paluba se je posedala pod jamborom. Kolega je že hotel potopit barko iz obupa, no na koncu so razdrli celo barko, vse ojačali in je bilo za silo. Ne znam ti povedat, od katerega letnika dalje so težave uredili. Je tudi precej samogradenj, ki so mnoge narejene šlampasto, že na meji varnostnih standardov.......


Kolikor vem so imele to težavo Y33 zato sem zapisal, da ne zamenjujte proizvajalcev...Y999 so narejene za znanega kupca in teh težav niso imele. Samogradnja pa ni zajemala plastificiranja trupa ampak notranja dela....... Ne verjamem, da bi Triplast posojal okoli kalup tako da bi si posamezniki sami barko plastificirali doma....

Moja barka ima 20 let. Tudi pri vetru 40 vozlov ni čričkov, barka se ne trese, krmilo uboga brez lufta.. skratka, kot sem napisal; prezadovoljen.
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a Kariera » So Jul 18, 2020 11:28

Naša prva je bila Y999. Imel sem jo od prvega lastnika, posebnost je bila ta, da je imela odprto prvo kabino in posteljo skoraj do jamborja. Vrhunska rešitev. Sem kar veliko vložil vanjo, saniral osmozo ( 10 mesecev je bila zunaj ). 4 leta nazaj smo jo prodali za 34k€. Jo ima sedaj en gospod v marini Izola. Barka mi je bila za prvo barko top. Izjemno odzivna, tudi brez bow thrusterja zelo lepo pristajala. Zelo hitro jo nagne v orco...Prodali smo jo zaradi večje...moji punci še vedno jokata... :lol:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Nov 01, 2021 15:13

30-ka se vedno v igri (in bo se kako leto najbrz).

Nekako se ogravam za:
-Beneteau first 31.7, pogojno first 27.7, Oceanis 311
-Bavaria 30, 31, 32
-X-99
-Elan 333 (jih ni), 295...
-Jeaneau Odyssey 29.2, 32i, Sun Fast 32
-Dufour 30, 325...
-Etap 30i...

Budget cca 40K, fajn seveda ce je performance, mor pa imet stojno visino 180cm, svetlo notranjost!, krmilo po moznosti, dvizno kobilo po moznosti, ter okoli 2000 letnik, najvec kako leto dve starejsa.

Nekako mi padajo ven 31.7, in Oceanis 311 ali Bavaria 31 ali Sun Fast ali Odyssey 32.

Me pa zanima ce ima kdo izkusnje z x-99. Ena je na mornarju https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 35000.-EUR
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Nov 02, 2021 01:13

1stofficer napisal/-a:... ?dvižno? krmilo po moznosti, dvizno kobilo po moznosti ...
Za nekoga smo gledali eno z dvižno kobilo, in prejšnjemu lastniku se je dobro obnesla, ampak je bila v morju le tedaj, ko je plula, sicer je bila na prikolici na kopnem. Potencialni novi lastnik jo je imel namen imeti vse leto v morju in opozorili so nas na problem školjkic na kobili in njeni škatli - kjer je potem lahko problem, da zariba in bi bil tudi problem v "škatli" odstraniti školjke in/ali nanesti AF itn.

Ima kdo jadrnico z dvižno kobilico stalno v morju? Kakšne so izkušnje?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Nov 02, 2021 09:07

Moj trenutni first ima dvizno kobilico. Sicer nimam barke celo leto v vodi, se pa kar nabere skoljk v kanalu do kamor sega voda. Vsako leto jih, preden delam AF, s kako krtaco ali strgalom odstranim, ce delas to sproti ne bo tezav. Le mal tezje je prit zraven. To je vse.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 29, 2021 19:05

Danes sem sel pogledat eno 31. Ali me tole lahko skrbi?

Mehurckov nisem opazil, meni tele razpoke delujejo kot AF, ki ga je treba zbrusit in na novo vržt gor. Ne vem pa tole okoli kobilice... ??? Nimam izkušenj s tako kobilo, moja je premična in drugače izvedena.

Slika

Slika

Slika
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a omas » Če Dec 30, 2021 08:31

Star antifouling se lušči. Tam ne bo problema. Kaj je pa s kobilico? Na sprednji strani luknja? Kot da je lesena...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 30, 2021 12:49

Ni lesena, tisto temno je rja. Mi je pa spoj sumljiv, je na novo narejena tesnitev z neko belo maso, izgleda kot Kent.

Ne vem kaksen pride spoj sicer, je mozno, da gre za kaksno nasedanje ali kaj takega? Kako se to preveri? Odmaknil sem sicer talne plosce in videl nove vijake za kobilico in nic kaj sumljivo grdega okoli. Se pa nisem veliko posvecal temu. Zal...

Kako se lotit pregleda kobilice?
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a omas » Če Dec 30, 2021 15:07

Preveč rje je tam. Ni bilo nikoli dobro sanirano. Verjetno so dali vedno antifauling cez rjo in gremo..

Ta je lepa:
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 45000.-EUR
Saj na koncu bo šla za 30 000€. :D
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Dec 30, 2021 17:07

Nedolgo tega (cca 1 mesec) je bila prodana/kupljena odlično ohranjena in opremljena Bavaria 38 za 50k€. Se mi zdi, da je s tega vidika 45k€ za 32" barko preveč.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Dec 30, 2021 17:29

1stofficer napisal/-a:Ni lesena, tisto temno je rja. Mi je pa spoj sumljiv, je na novo narejena tesnitev z neko belo maso, izgleda kot Kent.

Ne vem kaksen pride spoj sicer, je mozno, da gre za kaksno nasedanje ali kaj takega? Kako se to preveri? Odmaknil sem sicer talne plosce in videl nove vijake za kobilico in nic kaj sumljivo grdega okoli. Se pa nisem veliko posvecal temu. Zal...

Kako se lotit pregleda kobilice?

Sicer ne bom odgovoril točno to kar sprašuješ .... ampak moj nasvet bi bil, da vzameš barko, ki bo že v nekem solidnem stanju, sicer te čakajo podobni projekti, kot jih je opisoval Kovač in tudi sam sem nabavil regatno barko brez opreme, ki jo že 10 let počasi spreminjam v potovalno. Sicer je tudi to zadovoljstvo in se naučiš precej, ampak se zavedaj v kaj greš. Na tvoji si imel že nekaj dela s tistim multiplexerjem, na stari barki pa bo takih projektov "sto". Boljš jadrat v tem času.

Je pa res, da časi niso naklonjeni nakupom bark (in nepremičnin), cene so zdivjale navzgor in težko se najde kaj cenovno ugodnega.

---
Kar se tiče kobilice na fotki - spoj med kobilico in trupom se ponavadi zafugira s Kentom, zdrži do naslednjega servisa. Zakaj so šli tu mazati tako na debelo in kaj je tista rja, ki seka iz kobilice ... težko reči. Rjo se ponavadi sanira, odtrani in potem prebarva čez. Tu očitno niso imeli namena sanirati, zato fuga s Kentom ... če bi se jaz resno zanimal za barko, bi fugo ostranil in pofleksal stran prajmer in AF v tostem delu, da se vidi kaj je s to rjo.

Antifouling se lušči, to bo treba z rašketo, umazanega dela je za nekaj dni. Ko boš pa že AF stran spravil, se splača do gel coata in na novo nanesti tudi prajmer. Moj podvig izpred let: viewtopic.php?f=2&t=7074&p=211809&hilit=#p211809

V kakem stanju je motor? Kater motor je not? Kaj ima od opreme? Kaka je notranjost?

Kar se tiče osmoze: pregledati skrbno glede mehurjev in pa premeriti celoten podvodni del z merilcem vlage.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 30, 2021 18:45

Gre za tole barčico: Beneteau First 31.7, letnik 2003, je zunaj vode in sem jo šel gledat na Cres, Marina Nerezine.

Morda pozna kdo? Imenuje se Sonček 1 registrirana je v Izoli, kot kaže lastnik Slovenec, prodaja pa se preko mornarja (ADS MARINE ALEKS DOMENIS), pomoje že nekaj časa. Motor Volvo Penta 2100 ur.

https://www.mornar.net/show/boat.asp?ID ... 39500.-EUR

Brokerja ni blo zraven, se pa slišimo kasneje glede dodatnih vprašanj, ki jih imam.

Na zunaj in na hitro je spodobno ohranjena, nisem pa sprobal elektrike, kot sem opazil je blokiran wind Raymarine instrument. Motor ne vem v kakem stanju je. Jader nisem videl, kot so povedali so OK, stara 5 let. Oprema ni neka high-tech, nima spinnakra ali gennakra pomoje, nisem videl lazy jacka (vrvi). Ni biminija, spray hooda. Je nekaj napokanega stekla na oknih, nekaj špag za zamenjat ... skrbi pa me kot sprašujem, tale kobila.

Skratka če kdo ve kaj o tej barki se priporočam.

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Dec 30, 2021 18:56

OK, tole je precej bolj spodobna reč ... sem mislil, da kako precej bolj sklumpano gledaš.

Kar se kobilice tiče - samo nekaj površinskih nasvetov:
- vprašaj ali kaj se je dogajalo s kobilico, čemu tista fuga
- jaz bi tisto fugo z dleto odstranil, tudi pobrusil vse rjave dele, da se vidi kaj je spodaj
- če so s kobilico kam zadeli, je najbrž kje vidna poskodba - najdi jo
- poglej pod podnicami ali je lep bel Kent tudi znotraj (če da, potem so so kobilico na novo zatesnili, nekaj zgodba zakaj so to počei mora biti)
- poglej tudi ali je karkoli znotraj okoli kobilice na novo barvano
- jaz bi vsel s seboj nekoga, ki se spozna in bi prepoznal poškodbe / slaba popravila na plastiki ... Ker barka ni glih pocket money, se pozanimaj kolk stane marine surveyor -> poučno: viewtopic.php?t=19164
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Best buy jadrnica cca 33, stara 15-20 let

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Dec 30, 2021 21:46

Pomembno je da imas sestavljeno pravilno pogodbo. Jaz sem do sedaj vedno vkljucil ( mi je odvetnik), da podvodni del ni bil nikoli poskodovan, da ni bila nikoli v carterju in da ima motor st. ur kot je navedeno v pogodbi, v nasprotnem primeru po preteku enega leta lahko zahtevas vrnitev kupnine z zakonsko dolocenimi obresti. Ce kaj potrebujes me lahko kontaktiras na zs.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov