Lasy jack vrvi

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Sep 23, 2021 08:34

Čez vikend moram zmontirat lasy jack oziroma ga obesit na vrvi.

Zato bi prosil za priporočila glede same montaže, če so kakšne posebnosti glede materialov, vrvi,...

Na sosednjih barkah vidim, da vrvi peljejo preko šķripca, ki je največkrat pritrjen na zgornji križ.

Vzdolž lasy jacka imam 4 lokacije, da lahko prepeljem vrvi.
Sedaj pa razmišljam kako pravilno spojiti vrvi...

Kakšen trik glede pritrjevanja ušk, škripcev, .... v jambor, križe, boom...
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a snwl » Če Sep 23, 2021 12:14

Pritrditev Lazy-a na zgornji križ - ne pritrdi ga na jambor ampak na križ cca. 15-20 cm stran. Dvigovanje glavnega jadra tako postane pojezija, ker se ne zapleta v vrvice od layz-ja. :-)
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Sep 23, 2021 12:37

Tako imam tudi v planu, da pritrdim nekakšen kolešček stran od jambora.

Najbolj me muči medsebojno zvezati vrvi, da bodo vse lepo napete.
V kateri točki jih spojiti....

Kakšne popnete priporocate?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Sep 23, 2021 12:44

snwl napisal/-a:Pritrditev Lazy-a na zgornji križ - ne pritrdi ga na jambor ampak na križ cca. 15-20 cm stran. Dvigovanje glavnega jadra tako postane pojezija, ker se ne zapleta v vrvice od layz-ja. :-)


Dobra fora, tocno to bom tut js naredil, ker se res glavno jadro zatika v spage, hvala za namig :)

Sicer sem pa js vse spage oz stike speljal prek skripcev in si dviznico lazya potegnil v kokpit. Sedaj vse lepo tece, pa se do jambor mi ni treba skakat vsakic posebej
Uporabniški avatar
Lynal
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 25
Pridružen: Če Mar 04, 2021 22:17

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Lynal » Če Sep 23, 2021 12:53

Jaz sem lani montiral Lazyjack in lazybag. Sam sem sicer motiral škripce na jambor. Ni nekih problemov z dvigvanjem jadra, vendar bi verjtno bilo še lažje tako kot je rekel snwl.
Uporabil sem:
- dva škripca na jamboru --> https://www.harken.com/en/shop/micro/22-mm-cheek-block/
- 6 rink --> https://www.muziker.si/seasure-o-ring-s ... el-5x25-mm
- cca 60 m 4mm vrvi

Vrvi sem z navadnim pašnjakom zvezal na rinke:
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Sep 23, 2021 13:06

@Lynal Js sem skripca obesil na nosilce na jamborju, tam kjer mas ti rinke, pa sem tudi dal skripec. Se mi zdi da lepse tece, predvsem pa se obremenitve prek skripca bolj enakomerno razporedijo in imas vrvi lepse napete plus bag lepo stoji. Prej se je vedno nagibal nekam in sem moral vrvi na roko popravljat. Se tam mam skripec, ko se zdruzita leva in desna vrv z jambora proti kokpitu v eno (dviznico).
Uporabniški avatar
Lynal
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 25
Pridružen: Če Mar 04, 2021 22:17

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Lynal » Če Sep 23, 2021 13:35

Aja, ti imaš potem speljano vse v eno vrv in v kokpit. Super zadeva. Jaz imam speljano levo in desno stran vsako posebej in zvezano na dnu jambora (do kokpita imam že vse ščipčevje zasedeno :) ). Ker je vrv dokaj nategnjena se pozna malo deformacije na glavnem jadru, ampak za poletno kruizanje ni bistveno. Po sezoni pa itak vse odmontiram, ko menjam jadra nazaja na regatno varianto.

Nisem pa opazil problemov z rinkami. Tudi če dvignem in spustim lazyjacke, lepo teče. Samo mora biti debelina rinke dovoljšna.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Sep 23, 2021 13:58

snwl napisal/-a:Pritrditev Lazy-a na zgornji križ - ne pritrdi ga na jambor ampak na križ cca. 15-20 cm stran. Dvigovanje glavnega jadra tako postane pojezija, ker se ne zapleta v vrvice od layz-ja. :-)

Jaz imam tako, ampak se mi pogosto prva ali druga letvica, ki štrlita iz glavnega jadra, zadaneta v vrvice lazy-bag-a.

1stofficer napisal/-a:Se tam mam skripec, ko se zdruzita leva in desna vrv z jambora proti kokpitu v eno (dviznico).

Tole je pa dobra ideja ...
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a NASA » Če Sep 23, 2021 18:04

Mi imamo takole
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Sep 23, 2021 18:11

Če imate takole, jader sploh ne rabite ;)
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Okt 22, 2021 09:13

Lynal napisal/-a:Jaz sem lani montiral Lazyjack in lazybag. Sam sem sicer motiral škripce na jambor. Ni nekih problemov z dvigvanjem jadra, vendar bi verjtno bilo še lažje tako kot je rekel snwl.
Uporabil sem:
- dva škripca na jamboru --> https://www.harken.com/en/shop/micro/22-mm-cheek-block/
- 6 rink --> https://www.muziker.si/seasure-o-ring-s ... el-5x25-mm
- cca 60 m 4mm vrvi

Vrvi sem z navadnim pašnjakom zvezal na rinke:
Slika

Jaz si bom lazyjack naredil kot imaš ti. Nimam pa lazybaga. A moram potem za vsako vrvico na bumu prignetat taksno držalo?
Slika
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Pe Okt 22, 2021 10:40

omas napisal/-a:Jaz si bom lazyjack naredil kot imaš ti. Nimam pa lazybaga. A moram potem za vsako vrvico na bumu prignetat taksno držalo?
Slika


Ni potrebno za vsako vrvico svojega mostička. Lahko jih montiraš spodaj in vsakega uporabiš za obe strani.
Mogoče uporabiš rinke, ki se že uporabljajo za škripce ali vank, bo manj vrtanja.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Pe Okt 22, 2021 10:47

Selden ima svoj sistem, ki uporabi manj vrvi, ker se vrv, ki gre najvišje gor, ne vrača dol.
Z eno vrvjo nateguješ obe strani.
https://www.nauticexpo.com/prod/selden- ... 21393.html

Tisti, ki ne razume fotografije:
Spodaj na začetku je bitva. Iz te bitve vrv štarta gor na škripec, se vrne vol na oko pod bumom, skozi, spet gor na škripec in dol na bitvo. Tu, v bistvu, zateguješ obe strani z eno vrvjo.
Zadnja vrv štarta na spodnjem škripcu, gre skozi zgornjega, nazaj na bom skozi zadnje oko, spet gor skozi zgornji škripec in se zakluči na spodnjem škripcu.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Okt 22, 2021 11:00

Bavarko napisal/-a:Selden ima svoj sistem, ki uporabi manj vrvi, ker se vrv, ki gre najvišje gor, ne vrača dol.
Z eno vrvjo nateguješ obe strani.
https://www.nauticexpo.com/prod/selden- ... 21393.html

Tisti, ki ne razume fotografije:
Spodaj na začetku je bitva. Iz te bitve vrv štarta gor na škripec, se vrne vol na oko pod bumom, skozi, spet gor na škripec in dol na bitvo. Tu, v bistvu, zateguješ obe strani z eno vrvjo.
Zadnja vrv štarta na spodnjem škripcu, gre skozi zgornjega, nazaj na bom skozi zadnje oko, spet gor skozi zgornji škripec in se zakluči na spodnjem škripcu.

Vrv gre pod bumom na drugo stran?
Dobra rešitev!
Edino pri lazy bagu ne pride v poštev, verjetno?
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Lasy jack vrvi

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Pe Okt 22, 2021 13:34

Marchi napisal/-a:Vrv gre pod bumom na drugo stran?
Dobra rešitev!
Edino pri lazy bagu ne pride v poštev, verjetno?


Tako je, pri bagu so vrvi vse fiksne na vreči.
Za zmanjšat količimo vrvi lahko narediš kot na sliki spodaj. V bistvu združiš zgornji dve vrvi v eno in z eno vrvjo zateguješ obe.
Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: deepapnea, zalesjak in 2 gosta