Plezanje na jambor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Maj 26, 2022 22:00

Nič pa ne pišete,koko se varujete ,ko delate na jamborju,kako se varujete če vam morda na enih 30 metrih nad morjem pride slabo,da ne čmoknete na ograjo ...,pa kako imate izvedeno varovanje ko se prepnete na križu,da niste NITI TRENUTEK NEPRVEZANI..kako pa kej orodje šlepate gor,mate kake ključe navrtane pa šraufncigre da si jih opašete okol zapestja..??
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Maj 26, 2022 23:22

poleti je Marian T naredil easy climb in splezal na jambor in po mojem skromnem mnenju spoštujoč njegov trud je ta naprava ........ bolj sado mazo kot resnični pripomoček
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Maj 26, 2022 23:58

polanc napisal/-a:Nič pa ne pišete,koko se varujete ,ko delate na jamborju,kako se varujete če vam morda na enih 30 metrih nad morjem pride slabo,da ne čmoknete na ograjo ...,pa kako imate izvedeno varovanje ko se prepnete na križu,da niste NITI TRENUTEK NEPRVEZANI..kako pa kej orodje šlepate gor,mate kake ključe navrtane pa šraufncigre da si jih opašete okol zapestja..??

Ja visiš na dveh prusikih na vodilni vrvi, za backup je pa druga dvižnica in tisti spodaj, ki jo drži navito okrog vinča.
Orodje pa privežeš za pas na tanke vrvice.
Ker delaš to enkrat na leto, pač malo improviziraš.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Maj 27, 2022 00:00

Za delo na 30m nad morjem pa naročiš mojstre, ki bodo pripeljali dvižno košaro. Taka barka bo prenesla tudi tak strošek. Mislim da tu govorimo o pol krajših jamborih.
__________________

lp

motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 27, 2022 07:29

Sej ubiješ se z padcem z 12 m enako ko z 30..Nisem želu provocirat,sam mal sem pospešil razmisljanje..Torej faj trak ma harken stol..je tko narjen da ma 3 karabine,kar je super če se moraš prepet,pa višji je stol tako da te zadrži če padeš u nezavest...sej vem to ni skor nikol.Se pa da poceni nardit stol iz priveznih avtomobilskih trakov,pod ritjo je pa plata fajn,je bolj komot ko de te če špaga med nogam prerezat pa še stranice ma stol tko..
Evo pa edino ti si napisu ,da je orodje prvezano..PRAVILNO zelo,sem imel en nesrečen slučaj,hvala bogu se je končal le z buško,ker se je šrubencier obrnu na srečo tko ,da je pri letu z 6 m zadel glavo z ročajem.sicer...bi blo jako tužno.Pa morm priznat da tud sam ne prvežem vedno klešče pa to šaro.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Maj 27, 2022 08:19

Jaz plezam na jambor z lestvijo, ki jo prej potegnem na jambor, varujem se pa z drugo dvižnico in plezalnim pasom (plezalni trojček). Dejansko splezaš gor po lestvi pas pa je samo za varovanje. Vmes se pripenjam s samovarovalnim kompletom. Ravno tako na vrhu jambora.
Glede orodja je pa tako, da na tanjšo spago privežem vrečo s katero potem za seboj potegnem potrebno orodje.

Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Maj 29, 2022 00:44

Če vem, da bom šel na jambor in ni sedeža na barki, vzamem s seboj plezalni pas, vendar pa je manj udoben od mornarskega sedeža. "Žimarjev" ali podobnega namenskega za vzpenjanje ne nosim s seboj, nekaj karabinov in vrvic pa imam vedno pri roki.

Pomembno je tudi, da so pomožne vrvice dovolj dobre (najcenejše iz hofferja ali lidla niso nujno dobre, Dekatlon pa je imel na gorskem oddelku primerne za zelo zmerno ceno).

Če se vzpenjam sam (me ne dvignejo z enim vitlom in varujejo čez drugega), uporabim običajno ekvivalent prusika skozi karabin (z matico, sicer ni varno), ker ga je lažje razbremenjenega premikati.
Slika

V mislih imam desnega na tej sliki.

Če si se vzpel sam, je dobro imeti tudi kako zavoro za spust (spet se da z dvema karabinoma, od katerih mora biti vsaj eden z matico). Mogoče se je spustiti po vrvi tudi z ovitjem okoli telesa, ampak pripravo za to delati na vrhu jambora in morda še, če imaš na sebi navešenega kaj orodja, ki se lahko zaplete, jaz ne bi... In seveda je dobro to znati (optimum je verjetno, če se greš naučit v kak dober alpinistični odsek, še posebej, če kdo tam tudi jadra).

Če rabiš streme - da ti ne stiska podplata, je odgovor dovolj trdna deščica, nekoliko daljša od širine podplata, z dvema luknjama, skozi kateri gre zanka, v kateri boš stal ali se vzpenjal.

Marchi - se ti spomniš, kako sem šel v Portiču na tvoj jambor? Jaz sem pozabil podrobnosti...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Ne Maj 29, 2022 08:56

Uf, iz tega plezanja na jambor ste naredili vzpon po Nemški smeri na naš simbol :)
Jaz sem za plezanje na jambor vedno uporabljal stolček. Je udobnejši od vseh pasov. Tam gori si navadno kar nekaj časa in razni pasovi so neprijetni, saj te režejo in ustavljajo dotok krvi v noge. Posledica je drevenenje, občutek odmrlosti udov,....
Zapel sem se za dvižnico glavnega jadra in varoval z dvižnico špinakerja. Gor me je navadno potegnila kar žena, z vinčem. Res sem tudi sam pomagal, se potegnil navzgor za križe, ali odrinil z nogami od križev. Spust je nevarnejša zadeva, saj mora tisti, ki te štopa na vinču, dobro vedeti, kaj počne. Jaz sem ob spustu preventivno objel jambor in drsel navzdol.
Orodje in ostalo potrebno opremo sem zložil v platneno vrečko in zavezal na stolček. Orodja nisem privezoval, saj te tiste vrvice znajo pri delu precej motit. Sem pa vse na palubi nagnal stran iz možnega območja padca orodja. Pred vzponom je dobro tri krat razmislit, kaj vse potrebuješ, raje vzeti kakšno stvar več, kot premalo. Če ti zgoraj kaj manjka, pomeni navadno spust, naslednje plezanje na jambor pa čez tri tedne :twisted: Lahko si sicer kakšno malenkost dvigneš z kakšno vrvico, ampak razložit ženi, kaj naj ti pošlje gor in kje najde, misija nemogoče :oops:
Za delo na jamborju izberite brezveterje in čisto mirno morje. Že rahlo pozibavanje na palubi pomeni na vrhu jamborja zibanje 1m+ sem in tja. Neprijetno.
In še majhen trik: nekoč sem se zvezal pred tunel za podmornice na Visu. Na prvi ploščadi je bila ravno prava višina, da sem lahko popravil vetromer na vrhu jamborja, brez plezanja na jambor :idea:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Maj 29, 2022 09:56

Operacija uspela. Uporabila sva plezalni pas in je za kratke posege OK, boljsi bi bil stol, saj je tamal na koncu jamral da mu j.... odpadajo pocasi :? Za vsak slucaj je mel s sabo gurtne od lifewesta, da bi si naredil stopnico, pa ni blo treba.

Dvignil sem ga z dviznico glavnega jadra, mal je pomagal, mal z vincem, mal sem se matral z vleko. Varoval z dviznico gennakerja. Gor je nekako sedel v pasu, z nogami se je uprl na priponi, da je bil stabilen. Okol pasu je mel vreco z orodjem in spago, da sem mu poslal gor nov windex in bolj ustrezno orodje. Je pa malo pihalo in se je jadrnica zato nagibala levo in desno, tako, da sem spodaj malo lovil s kontra tezo balans. Se dobr da je tamau bil plezalc in je adrenalinski sportnik tko da ni blo panike

Dol je slo super, saj je vrv 3x navita okol vinca ustvarla ravno pravi upor, da se ni matral noben od naju.

Hvala vsem za nasvete in izkusnje, vsega po malo sem uporabil in je slo lepo brez posebnih zapletov :!:

Monkey bussiness ;)
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jun 25, 2022 12:41

Nekaj malega dela sem se mel na jamboru, pa sem danes kar lokalnega 'brodograditelja' nahecal, da me je lepo z dvigalom gor potegnu. Plezalen pas, plus se ena varovalna vrv pod pazduho. Visel sem kar na dveh varnostnih pasovih od jopica. Cist fino se je dalo delat bi pa tko zdrzal max pol ure.

Simpl, hitro in ucinkovito. Kok me je ta hec kostal bom raje obdrzal zase, so pa letos dvignli 'porez na budale' fejst konkretno ;)
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 25, 2022 13:01

GregorN bi rekel: navtika nije za siromake 8)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jul 31, 2022 09:10

Zelo fajn demo, kako solo plezat na jambor z nekaj plezalne opreme. Video gre preko FB

https://fb.watch/eBUJQv5L1f/
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 01, 2022 17:17

H2O napisal/-a:GregorN bi rekel: navtika nije za siromake 8)

Če ne paziš vsaj malo, koliko kaj stane, se pa lahko hitro pridružiš siromakom, tudi če prej nisi bil.
Potem pa je lahko kmalu tudi zbogom navtika.

@1stofficer : Ta oprema je kakovostna, kar pa pomeni, da ni nujno poceni. Petzl Grigri , ki je predlagan za zavoro ob spustu in prestrezanju padca, je okrog €100 (odvisno od različice in kje kupuješ, in je namenjen za določen razpon debeline vrvi in na drugačni debelini lahko ne deluje pravilno. Podobno velja za več vrst pripomočkov za vzpenjanje.

Zelo pomembno pa je tudi, da znaš uporabljati, kar boš nabavil (podobno kot pri napravah za avtonomno potapljanje).

Ena od boljših možnosti je, da greš v Bohinj ( :oops: :mrgreen: ), se tam na plezališču Pod Skalco prej najaviš po telefonu ali e-pošti Andreju Pikonu in naučiš vzpenjanja, spuščanja po vrvi in varovanja pred padcem z opremo, ki jo tam lahko tudi kupiš.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Avg 01, 2022 19:05

Marjan Tomki napisal/-a:
H2O napisal/-a:GregorN bi rekel: navtika nije za siromake 8)

Če ne paziš vsaj malo, koliko kaj stane, se pa lahko hitro pridružiš siromakom, tudi če prej nisi bil.

Navtika pač ni poceni. Govorim o barkah, ki so privezane v marinah, da mi ne boš zdaj začel ugovarjat s kakšnimi par metrskimi čolni.

Šparanje pri vzdrževanju in servisih in poceni rešitve se ponavadi maščujejo in na koncu izpadejo še dražje.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 01, 2022 19:25

Fantje za na jambor je izkljucno renomiran jadralni stol,če čte pa sami na jambore lazit si pa jamborne štenge nanetite,pa varujte se ko greste tud po štengah.amen

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov