Plezanje na jambor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Apr 12, 2023 21:20

Alesjo, kako pa ponoči vidiš trakce? :D

Kot veš dosti plujem in tudi jadram ponoči še posebej, ko delam daljše pasaže in takrat mi še kako prav pride vetrni instrument. Nastavim ga na najnižjo stopnjo osvetlitve in ga ni čez užitek nočnega jadranja ob zmernem vetru. Ne vem če se spomniš ampak na drugo ruto sem izplul popoldan iz Izole in priplul zgodaj zjutraj v Balvanido na Lošinju... brez postanka in to na jadra! :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Apr 13, 2023 07:13

Mal se skoncentririte in postanite pozorni kako slišite veter in obračajte glavo.ko boste imeli nos točno v veter ga boste zaznavali z obema ušesoma enako pol mal obrnete glavo in bo takoj občutek na enem ušesu drugačen kot na drugemu.jaz zelo natančno to začutim.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Apr 13, 2023 07:57

polanc napisal/-a:Mal se skoncentririte in postanite pozorni kako slišite veter in obračajte glavo.ko boste imeli nos točno v veter ga boste zaznavali z obema ušesoma enako pol mal obrnete glavo in bo takoj občutek na enem ušesu drugačen kot na drugemu.jaz zelo natančno to začutim.


Ha, Polanc, dobra in prav nič digitalna. Bo za probat 8)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Apr 13, 2023 08:57

Na 10 stopinj natančn sigurn čutim
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Apr 13, 2023 09:17

Nikola T. napisal/-a:Alesjo, kako pa ponoči vidiš trakce? :D

Kot veš dosti plujem in tudi jadram ponoči še posebej, ko delam daljše pasaže in takrat mi še kako prav pride vetrni instrument. Nastavim ga na najnižjo stopnjo osvetlitve in ga ni čez užitek nočnega jadranja ob zmernem vetru. Ne vem če se spomniš ampak na drugo ruto sem izplul popoldan iz Izole in priplul zgodaj zjutraj v Balvanido na Lošinju... brez postanka in to na jadra! :wink:

Res trakcev ponoči ne vidim ravno najbolje, je pa windeks odlično viden, ki ga občasno razsvetlim z jamborno lučko, no isto pot sem pred par leti napravil tudi jaz, ribiška vas odhod malo pred poldan, mimo brionov se je zmračilo kvarner tema kot v r..i, ni blo lune in fajn N veter v pol krme, kmalu po sončnem vzhodu sem sidral v pljeski na konc lošinja, potem pa pol dneva spanja. Malo smo zašli iz teme Plezanje na jambor :wink: l.p.alesjo
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Če Apr 13, 2023 23:05

V preteklosti sem zmontiral ene par takih lučk:
https://www.svb24.com/en/windex-led-lig ... 10-15.html
S to razliko, da takrat je bila še not navadna žarnica.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Apr 14, 2023 08:55

Bavarko napisal/-a:V preteklosti sem zmontiral ene par takih lučk:
https://www.svb24.com/en/windex-led-lig ... 10-15.html
S to razliko, da takrat je bila še not navadna žarnica.

Je lahko ta luč obenem sidrna?
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Pe Apr 14, 2023 09:44

omas napisal/-a:
Bavarko napisal/-a:V preteklosti sem zmontiral ene par takih lučk:
https://www.svb24.com/en/windex-led-lig ... 10-15.html
S to razliko, da takrat je bila še not navadna žarnica.

Je lahko ta luč obenem sidrna?

Pri tej luči je LED obrnjena nazvgor, da osvetljuje windex in zagotovo ni primerna za uporabo kot sidrna luč (LED imajo usmerjen snop svetlobe in niso kot klasične žarnice, kjer sveti okoli celotne žarnice). Prav tako ima samo eno LED (po sliki sodeč manjše moči in svetilnosti).
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a omas » So Apr 22, 2023 11:23

Da je komot:
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 09, 2023 20:21

Evo, custom made 15 stopinjska podlozka za masthead (mlincek). Tezko jo je bilo menda skrivit lepo, zato je na pregibu zarezano, rez pa je potem varjen. In je zelo lepo narejeno ! Zdej pa samo se ponoven vzpon na jambor in bo koncano

Slika
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Bavarko » To Maj 09, 2023 22:16

Super narejeno. Na tleh lahko zvrtaš 2 luknji in not navoj M5.
Nosilčku za vetrnico manjka kabel?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 09, 2023 22:30

Pozabil sem narocit naj mi zvrtajo se luknji za plasticni nosilec. To ni problem. Je pa tale plasticni nosilec s slike rezervni. Ta pravi caka na vrhu jamborja 8)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jun 25, 2023 20:18

Evo koncno zrihtano.

Drat za mlincek sva s tamalim potegnila slozi jambor s pomocjo zice za sidrno luc. Itaq ni delala in jo je blo treba podret in precistit kontakte ter menjat zicno zarnico za LED. Sedaj vse dela, je blo pa kar 'zabavno'. Cel dan dela, najprej vleka dratov, zatem montaza podlozke in priklop rocke z mlinckom. Tamal je bil ene 4 ure na jamborju, v velilo pomoc nama je bila jamborna lestev. Hvala @modromorje 8)

Slika

Slika
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » Po Jun 26, 2023 08:17

1stofficer napisal/-a:Hvala @modromorje
Ni problema. Zdej, ko sta eksperta za popravilo sistemov na vrhu jamborja, bosta lahko usluge še komu ponujala. Moja LEDica na vrhu jamborja se namreč čudno obnaša, gori kako minuto, pol pa za 15 sekund ugasne, pol pa spet gori. Najprej je treba it seveda gor, pa pogrunat, kake kontakte ma na podnožju, pol pa nabavit drugo, pol pa spet montirat. Nadalje sem šele zdaj pogruntal, da na Windexu manjkata statični palčki s kvadratkoma, obstaja samo puščica. Tko da dela tam gor ne bo zmanjkalo. :D
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Jun 26, 2023 09:19

modro morje napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Hvala @modromorje
Ni problema. Zdej, ko sta eksperta za popravilo sistemov na vrhu jamborja, bosta lahko usluge še komu ponujala. Moja LEDica na vrhu jamborja se namreč čudno obnaša, gori kako minuto, pol pa za 15 sekund ugasne, pol pa spet gori. Najprej je treba it seveda gor, pa pogrunat, kake kontakte ma na podnožju, pol pa nabavit drugo, pol pa spet montirat. Nadalje sem šele zdaj pogruntal, da na Windexu manjkata statični palčki s kvadratkoma, obstaja samo puščica. Tko da dela tam gor ne bo zmanjkalo. :D


Hahaha ja res je ;) Problem je samo to, da js ne upam na vrh, tamau pa pride zelo redko dol. Zato sem šele zdaj zrihtal, če ne bi že prej. Sem se menil celo s Trubičem za košaro, menda jo ima sam ima trenutno gužvo z drugimi stvarmi.

Glede žarnice pa so morda kontakti na mastu problem. Vsaj tako je bilo pri meni, žarnica ni delala ker je bla popolnoma zarustana. Tamau jo je dobesedno odtrgal ven, potem dobro našprical podnožje in namestil novo LED. Sedaj dela. Za mast rabiš takole LED: https://www.imnasa.com/en/led-lamp-bay1 ... 5-2mm.html

Js sem jo kupu v kamm Šenčur se mi zdi al pa v Punatu.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 5 gostov