Plezanje na jambor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 24, 2022 07:41

Neki morm poservisirat na vrhu jambora, pa iscem nacin kako bi to najbolj elegantno izvedel, da mas frej roke.

Tamauga bom opasal s plezalnim pasom in ga potegnu gor z dviznico od glavnega jadra in za backup se gennakra. Zdej pa vprasanje. Da bo mel prosti roki bi blo fajn, da nekje stoji. A so na voljo kake montazne rocke za tak primer, da se jih pac na hitro nasraufa in potem odstrani? Kako resujete to zagato?
Darh
Admiral
Prispevkov: 1168
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Darh » To Maj 24, 2022 07:50

Sedez, pa imas obe roki frej, sej se ne bo drzal za strik, medtem ko ga gor vleces.
:?:
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Maj 24, 2022 07:58

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Maj 24, 2022 09:08

Ker maš lahko barko, je varianta tudi, da jambor z dvižnico našponaš do tal in potem lepo poservisiraš zadevo. Mogoče je izvedljivo. Drugače pa sedež, ja. Obvezna oprema na jadrnici, bolj kot vse kar je na listi. Ker sedež ni.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 24, 2022 12:42

Ja sedez kot je na sliki bi bil boljsa izbira kot plezalni pas. Sem ze spraseval pa nihce nima ravno.

Spuscanje jambora pa ni ravno simpl. Na roke rabis 3-4 osebe, jambor ima blizu 10m, ali pa bi moral delat s skripci, ki jih nimam. Plus to, ce je ladja v vodi in mas napone sproscene, pride pa val, zacne barka nihat, jambor pa tudi - po svoje. Enkrat smo zarad tega skoraj odtrgali vpetje, vsi sraufi so bli zviti, kot tudi nosilec na trupu. Tko da tega nam vec naredu razen ce bi bla barka zunaj.

Skratka. A ma kdo stol za posodit? Rabu bi v tednu od 3 - 12 junija :)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Maj 24, 2022 12:53

V mislih sem imel, da bi nagnil celo barko "do podna" in poservisiral jambor. Na hitro ne najdem nobene fotke. Kakorkoli, sedež v vsakem primeru funkcionira. Včasih je težava, ker ne prideš čisto do vrha in potem sede ne dosežeš na vrh ali pa je precej težko kaj postorit z obema rokama. Za ta primer na sedež priveži dve zanki v katere stopiš in se dvigneš še za tistih par 10cm.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 24, 2022 14:09

Marchi napisal/-a:V mislih sem imel, da bi nagnil celo barko "do podna" in poservisiral jambor. Na hitro ne najdem nobene fotke. Kakorkoli, sedež v vsakem primeru funkcionira. Včasih je težava, ker ne prideš čisto do vrha in potem sede ne dosežeš na vrh ali pa je precej težko kaj postorit z obema rokama. Za ta primer na sedež priveži dve zanki v katere stopiš in se dvigneš še za tistih par 10cm.


Ni slaba ideja ! To z zankami bi delovalo tudi kot dodatek plezalnemu pasu. Ta ima sicer tudi neke opore za noge, ki omogocajo, da lahko delno sedis, ceprav ni misljen kot stol. Bom probal in porocam :!:

Slika

Za nagnit barko bi tudi slo ampak a ne bi prevec trpele stranske pripone jambora?

Razmisljal sem tudi, da bi tudi preprosto najel dvigalo, ki bi te dvignlo do vrha jambora. Bi pa moglo bit mirno morje, da ti jambor ne odbije jajc mimogrede ;)
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a evovii » To Maj 24, 2022 14:28

Jaz imam narejene namenske stopnice iz "gurtne", ki jih potegnem z dvižnico na jambor, spodnji del pa pripnem spodaj okoli buma. Vse skupaj dobro zategnem in grem komot na jambor. Zraven pa se še varujem z plezalnim pasom na drugi dvižnici. Tako spodaj praktično nimajo na vinčih nobenega dela razen tega, da me varujejo.
Slike nimam nobene mi jih je pa naredil naš član "Kristjan".

Lp Andrej
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a evovii » To Maj 24, 2022 14:32

Našel sliko iz neta. Imam točno take samo bele barve.

Slika

https://www.osculati.com/en/11647-m-027 ... t-climbing
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Maj 24, 2022 16:02

Jaz imam plezalni pas, ne pa sedeža in je za silo še kar šlo. Ni sicer za zeloo dolg poseg, ker začne rezat, je pa izvedljivo. Roke sem imel frej, z nogami sem se oprijel jambora, da sem bil pri miru. Z rokami sem se samo pomagal vleči gor, ko sem bil na mestu, so bile fraj.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Maj 24, 2022 17:07

Zanimiva zlozljiva lojtra, prvic vidim ! Bi se splacalo ce bi vec hodil gor...

Ce mulca od ene 65 kil potegnem gor z dviznico za glavno jadro ali gennaker je to varno, da ne bi kaj odpovedalo od skripcev?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Maj 24, 2022 17:42

Jaz se dvignem na sedežu z daljincem za sidrno vitlo. Žena drži vrv trikrat navito na sidrni vitel. In to je to. Detalji in varovanje so logični za vse, ki vedo o čem se tu menimo.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Maj 24, 2022 17:45

Nikola T. napisal/-a:Jaz se dvignem na sedežu z daljincem za sidrno vitlo. Žena drži vrv trikrat navito na sidrni vitel. In to je to. Detalji in varovanje so logični za vse, ki vedo o čem se tu menimo.

Pol si pa zlo šlank. 8) Ker pri meni sklopka lepo preskakuje in nič od avtomatskega dvigovanja. :oops:
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Tadejko » To Maj 24, 2022 19:15

1stofficer napisal/-a:Skratka. A ma kdo stol za posodit? Rabu bi v tednu od 3 - 12 junija :)

Bi se že dalo zmenit... samo logistika je lahko problem... sedež imam na barki v Istri
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Maj 24, 2022 20:05

Marchi napisal/-a:
Nikola T. napisal/-a:Jaz se dvignem na sedežu z daljincem za sidrno vitlo. Žena drži vrv trikrat navito na sidrni vitel. In to je to. Detalji in varovanje so logični za vse, ki vedo o čem se tu menimo.

Pol si pa zlo šlank. 8) Ker pri meni sklopka lepo preskakuje in nič od avtomatskega dvigovanja. :oops:
Haha Marchi, zapel si ga na napačno smer vrtenja. V eno smer preskakuje v drugo ne!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov