Plezanje na jambor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Bavarko
Admiral
Prispevkov: 735
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Bavarko » To Avg 02, 2022 01:13

1stofficer napisal/-a:nahecal, da me je lepo z dvigalom gor potegnu. Plezalen pas, plus se ena varovalna vrv pod pazduho. Visel sem kar na dveh varnostnih pasovih od jopica. Cist fino se je dalo delat bi pa tko zdrzal max pol ure.


Slabost takega dviga je, da barko z jamborjem gunca, tebe pa ne, seveda če je barka v vodi.
Kakšen val neznanega izvora in te jambor lahko tudi poškoduje. V glavnem je treba še posebej pazit.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » Če Nov 03, 2022 11:55

A bi mi kdo posodil lestev za plezanje na jambor, recimo tako, kot na sliki?
Slika
Rabil bi za kakšen vikend. Višina jamborja je okoli 14m.
Navigare vivere est.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 03, 2022 12:47

Lestev je lahko tudi krajša,prideš do križa,počakaš da ti pomočnik lojtro dvigne in greš dalje..
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a slan » Pe Nov 04, 2022 00:27

Takšno, kot je na sliki sem si pred časom sešil iz avtomobilskih varnostnih pasov. Enkrat sem poiskusil, pa me je pri prvem križu minilo. Jo podarim, samo jo imam na barki, pa do decembra ne bom uspel do nje.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » Po Nov 07, 2022 10:34

slan napisal/-a:Jo podarim, samo jo imam na barki, pa do decembra ne bom uspel do nje.

Bi vzel. Kontakt na ZS.
Navigare vivere est.
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a slan » Po Nov 07, 2022 12:30

Ok, ko bom imel doma javim.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2787
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Mar 12, 2023 18:29

Tut js bi si sposodil takole plezalno lestev za jambor za kak vikend. Ima kdo morda?
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » Po Mar 13, 2023 13:53

Hm, zdej jo mam pa jst, podarjena od slan-a. Pokliči.
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4655
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Mar 13, 2023 15:15

modro morje napisal/-a:A bi mi kdo posodil lestev za plezanje na jambor, recimo tako, kot na sliki?
Slika
Rabil bi za kakšen vikend. Višina jamborja je okoli 14m.

Tako " lestev " ti odsvetujem, jo je imel en član društva v it je eno uro plezal na jambor, ciljat da vtakneš nogo, pa eno ven vlečeš, druga pa ne gre noter, ker so pasovi povešeni, ko je prišel po uri preklinjanja dol z jamborja jo je ves ra...z.jen odnesel v kontejner za smeti :lol:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4655
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Mar 13, 2023 15:20

Veliko boljše so lojtrce na dveh vrveh, jaz sem enkrat tako plezal na jambor, ko mi jih je posodil prjatu.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2787
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Mar 13, 2023 16:26

modro morje napisal/-a:Hm, zdej jo mam pa jst, podarjena od slan-a. Pokliči.


ZS
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » To Mar 14, 2023 09:08

1stofficer napisal/-a:
modro morje napisal/-a:Hm, zdej jo mam pa jst, podarjena od slan-a. Pokliči.
ZS
Ni ZSja.
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2787
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Mar 14, 2023 09:19

modro morje napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:
modro morje napisal/-a:Hm, zdej jo mam pa jst, podarjena od slan-a. Pokliči.
ZS
Ni ZSja.


Izgleda, da ni poslalo... sem še enkrat :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Mar 15, 2023 16:15

Če ti lahko kdo posodi alpinistični komplet za vzpenjanje po vrvi (ali jamarski), še bolje če gre s tabo tako da vidiš, kako se uporablja. Glede na to, da imaš verjetno dve vrvi do vrha jambora, eno fiksiraš in se po njej vzpenjaš, z drugo te nekdo varuje na plezalni pas (in nujno je, da tisti ki te varuje, to zna). Primer z Morjeplovca: klik

Nekoč sem (nekajkrat) načrtoval in ponudil srečanje za Morjeplovec v Bohinju, kjer bi bilo poleg jadranja na jezeru (z mini-12) tudi vzpenjanje po vrvi na plezališču Pod skalco. Tam bi se dalo tudi dobiti/kupiti opremo, ko bi iz preizkusa vedeli, kaj se kako rabi in kaj rabite). Do tega nekako nikoli ni prišlo (verjetno je kdo mislil, da je tudi Bohinj samo v Wikipediji).

Svoj komplet za vzpenjanje po vrvi sem podaril mlajšim, ko nisem več rabil (ker nisem več plezal previsnih reči). Če zdaj rabim za na jambor, še vedno imam plezalni pas in lahko improviziram varen (a manj priročen) komplet iz karabinov, vrvic in gurten, ampak s tem je nerodno, če ne znaš.

Jaz sem šel pred par leti Marchi-ju na jambor (mislim da je bilo v Portiču tule) testirat, če so žice za vetromer OK.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Plezanje na jambor

OdgovorNapisal/-a modro morje » Če Mar 16, 2023 09:38

Sej o tem je blo že res dosti napisanega, kar sem tudi sam bral, preden je blo treba it prvič na jambor. V širši familiji mam kar tri mlade plezalce, pa sem kljub temu moral tudi sam it večkrat gor. Po mojih izkušnjah je tko:
- najlažje in z najmanj dodatne opreme gre, če so trije ljudje. Moraš met plezalni pas (50-100 eur), še bolje pa je, če maš namenski pas z desko, na kateri sediš, drugače te pas začne po kakih 30 minutah zelo stiskat v stegna. En se priveže s pasom na dvižnico, in je precej pasiven v nadaljevanju. Dobro je, če ima ta oseba manj kot 100 kg. Dvižnica se napelje na vinč v kokpit. Drugi človek (močan) se postavi čisto ob jambor, in dvižnico, ki je že napeta med vzdolžno odprtino na jamborju kak meter visoko, iz katere prihaja dvižnica, ter škripcem ob vznožju jamborja, močne potegne pravokotno stran od jamborja. S tem se prvi človek na pasu dvigne za kakih 20 cm. Tretji človek (ni posebnih zahtev) pa v kokpitu na vinč navije tistih 20cm. Postopek se ponavlja, dokler prvi človek ne prispe na ustrezno lokacijo (npr. na vrh). Drugi človek je potreben, ker je sicer preveč trenja na škripcih , in samo navijanje na vinč ni zadosti.
- če sta samo dva, je gornji postopek še vedno možen, če se prvi človek nekako poganja navzgor, torej se opira na zajle in jambor, da pomaga pri dvigovanju. Tudi to smo že uspel speljat. Po moje mnogo bolj elegantna je rešitev z desko za noge, ki je pa še nisem sprobal (https://www.youtube.com/watch?v=ycQm_ApCrUI), ker od drugega človeka ne zahteva velike moči, oziroma se da na lahko navit na vinč.
- če je samo eden, pol pa mora imet plezalsko znanje. Bolje je, če ima namenski pripomoček za dvigovanje, pa še namenskega za spuščanje (recimo tole https://www.kibuba.com/plezanje/pripomo ... tzl-Grigri). Tuki zna bit problem, če je dvižnica recimo 12mm ali 10mm pa že malo kosmata, in je dvižni mehanizem narjen za max 10mm, in se zatika. Če nima namenskega pripomočka za dvig, se da tudi s prusikovimi vozli, vendar je zelo zamudno, recimo traja 10-15 minut, da prideš na 14m visok jambor. Oboje smo sprobal, in spretni plezalci so uspešno prispeli gor (in dol).
- pol so pa še razne lestve. Recimo do sredinske (navigacijske) luči se da pridet tudi s kako sestavljeno ALU lestvijo, to sem že enkrat počel, je pa treba lestev dobr prvezat in na jambor in spodaj. Vrvnih lestev pa še nismo sprobal.
Navigare vivere est.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti