Kultura prehitevanja

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jul 12, 2022 14:32

Ravnokar prečimo Kvarner in gledam majstra z jahtico k se mi približuje ......... Direkt na mene , 10 m stran poln šus in še to na privetrni strani.

Ja pa to ni res, a so res taki debili med nami??? :twisted: :twisted:

Niti malo ene kultivirane krivine ni mogu nardit ?

Matr bi ga zapru v jadrnico in dal v roke pisker vroče vode, pa enga da se mu prpele na polno mimo. To bi moglo bit v sklopu izpita :-) za motornjake .
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jul 12, 2022 17:59

Itak, bedak! Pa ne zato ker je hlaponar, ampak zato, ker vklopi avtopilota in se mu hebe. Če prav razumem, sploh ni nič odvil. Pri njegovi hitrosti, te je v bistvu imel na nišanu :shock: Jadrnica pluje 4-5x počasneje in je v bistvu stoječa ovira, tako da ni opravičila, češ da si se premikal sem in tja ipd. Idiot pač in enkrat se mu skala ne bo umaknila.

Nasvet za Kvarner in podobne rt - rt rute. Izogibaj se matematično najbližji liniji med dvema rtoma, ker tam pluje največ motorjev z avtopiloti. Tako hlaponarji kot rjuharji. Če jadraš, te veter itak odnese iz idealne linije, tako da ni bojazni, da bi bil na "idealni" liniji, če pa motoriraš, pa si v danger zone. :wink: Če češ imet mir, pa pojdi levo ali desno od idealne linije vsaj pol milje.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jul 12, 2022 19:59

Aha, to je pa logično z avtopilotom . Ampak ta majster me je videl, ker sem mu tik preden me je dohitel, pokazal naj gre bolj v stran glede na zastavljen kurs, in potem mi je še pokazal gesto s sredincem.

Ufffff , ne bi me mogel bolj razkurt.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jul 12, 2022 19:59

Res jih ne štekam
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Jul 12, 2022 20:37

Kovač napisal/-a:Res jih ne štekam

Takih in še slabših primerov sem doživel že veliko in takom kretenom potiho zaželim, da bi ga zj.bala ena huda tramontana nekje na odprtem da bi se u hlače posral.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 12, 2022 22:59

Ne u hlače,po ledru u jahti...
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a igorb » Sr Jul 13, 2022 06:34

sem prečkal v Soboto popoldan in sploh ni bilo gužve,eni trije z rjuhami smo bili malo bolj narazen,gliserja nobenega
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jul 13, 2022 12:38

Klasika na Jadranu. Kultura na psu, kupljeni izpiti al pa preprosto nesramnost.

Predlagam, da se takim namest globe na roko za gas vtetovira tole

Slika
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Jul 13, 2022 13:15

1stofficer napisal/-a:Klasika na Jadranu. Kultura na psu, kupljeni izpiti al pa preprosto nesramnost.

Tako ni samo na Jadranu, ampak več ali manj povsod po Sredozemlju (pa i šire 8) ).

Mene so recimo do zdaj najbolj razmetali valovi drugih bark v Italiji (v Tirenskem morju blizu Caprija). Da ti vidiš, kakšne valove naredijo tiste jahturine :shock: Sploh, če rijejo. Pa skoraj vse plujejo na avtopilota in niti ne pomislijo, da bi spremenile kurz (ker bi ga morale ves čas, da se ne bi nikomur preveč približale). Od drugih bark se odmaknejo samo toliko, da ne pride do trčenja.

Kdor se s tem ne more sprijaznit, naj pač ne pluje. Vsaj ne tam, kjer je gužva.

If you can't take the heat, get out of the kitchen.

Btw, zanimivo, da se nad valovi drugih bark najbolj razburjate jadralci (tudi v tej temi), čeprav njihovi valovi razmečejo tudi motorne barke (ponavadi še bolj, kot jadrnice, ker te valovi pri višji hitrosti še bolj razmečejo).
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Sr Jul 13, 2022 14:39

Mene val ne moti. Me pač razmeče, jadrnico usmerim v val pod kotom 45 stopinj in ni hudega. Je pa enkrat malo naprej od Brijunov par metrov od mene s polnim šusom pripičla več kot 50ft jahta. Pičijo mimo, te gledajo in se ti smejijo – torej zanalašč. Takrat bi mu pa polomil vse kosti (če bi seveda dosti pihnilo v pravo smer in bi ga lahko dohitel :P :D)… Spredaj sem imel odprto okno, premec se je potopil v vodo in nazaj grede sem zajel kar nekaj litrov direktno v spalnico…
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Jul 13, 2022 14:46

Kristijan napisal/-a:Pičijo mimo, te gledajo in se ti smejijo – torej zanalašč.

Dvomim, da to počnejo zanalašč. Vsaj jaz ne. Po moje se večini enostavno ne da stalno spreminjat kurza, da bi se vsem plovilom na daleč izognili. Tudi meni se ne da vedno, če sem pošten.

Zdaj jih bom najbrž slišal, da sem bedak :roll:

Itak sem tega že navajen. Sploh od jadralcev.

Na začetku svoje morjeplovske kariere (z motorno barko) sem na morju veselo pozdravljal vse barke, motorne in jadrnice, pa so mi jadralci dali jasno vedet, da jim grem na kurac, ker mi je večina odgovarjala z iztegnjenim sredincem :(

Ko sem prijatelja jadralca vprašal, zakaj so jezni name, mi je povedal: valove delaš :evil:

Kasneje sem ugotovil, da to ni edini razlog. Hlaponarji in rjuharji smo pač nekompatibilni. Z redkimi izjemami.

Btw, jaz še nikoli nisem nikomur pokazal fakiča, tudi če so me njegovi valovi razmetali. Pa so me že dostikrat.
mVolk
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Pe Jul 31, 2009 00:37
Kraj: Ljubljana - Bunarina

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a mVolk » Sr Jul 13, 2022 16:27

Po moje pa sploh ne gre za valove.
Ampak a res ne morejo motornjakarji vsaj nakazati spremembe kurza, da bi vedel, da so te sploh videli? A je res treba peljat točno name? Vedno pol v strahu čakam ali mi bo zapeljal v kokpit ali klun, ali pa ga bo morda le falil za 2 metra. Narest itak ne morem nič, ker sem prepočasen.

PS.. Vse kletvice, ki sem jih po tem napisal, sem raje zbrisal.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Jul 13, 2022 16:42

Najlepše pa je jadrat ob močnejšem vetru, ko je vsaj 1,5m vala, takrat pa noben motornjak ne naredi nič valov, zanimivo :wink: pa tudi bolj malo jih je zunaj :lol: :lol: :D
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jul 13, 2022 17:36

@H2O

V kuhinji je pac vroce, na cesti in na morju veljajo pravila !

Zanimivo, 2 leti sem jadral na Nizozemskem, pa se tam to ne dogaja. Na cestah ni dosti drugace. Pac na Balkanu so kriteriji drugacni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kultura prehitevanja

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jul 13, 2022 18:55

H20 našel sem članek katerega sem napisal točno pred letom dni. Ne zameri saj ne leti samo nate ampak na vse motornjakarje, ker ste vsi isti pa to verjel ali ne.

Nikola T. napisal/-a:
H2O napisal/-a:Meni so pa jadralci že večkrat pomahali s sredincem.
Ko sem prijatelja jadralca vprašal, kaj jih moti, mi je odvrnil: valove delaš, glasen si in onesnažuješ z izpušnimi plini :evil:
Potem sem se pa pač nehal sekirat 8)

Veš kje je problem? Motornjakarji še posebej tisti s flyi imate bolano navado, da celo na odprtem, kjer je možno prehiteti plovilo brez težav več sto metrov stran, recimo v Kvarnerju, VEDNO ŽE V DALJAVI PIČITE DIREKTNO NA POČASNO JADRNICO. Ne vem ali imate to v krvi zato, ker niste dovolj sigurni v svoje plovilo in se varneje počutite v zavetju otokov in jadrnic, kjer najdete smer rešitve v primeru težav na vašem plovilu.

Neredko kdo od vas motornjakarjev ŠELE ZADNJI HIP ODVIJE IN PRI TEM CELO UŽIVA in se nam smeji, ko nas nato val za povrh še razmeče. Do zadnjega momenta tako ne vem ali se bo ponovila tragedija, kot se je z Italijanskim parom in hrvaškim poslovnežem, ki ju je po krmi nasadil z veliko motorno barko. Oba sta namreč umrla!

Glej zame je takšno ravnanje motornjakarjev skrajno primitivno in mislim, da nisem edini takega mnenja še posebej zato, ker se to dogaja izjemno pogosto in ne moremo reči, da gre zgolj za naključja.

Zanimivo je tudi to, da večina plovil, ki ima na motorni jahti profesionalno posadko, zelo lepo in uvidevno prehiteva in takim nihče definitivno ne kaže sredinca. Z moje strani so kvečjemu deležni pozdrava.

Pa da ne boš sedaj kaj zameril, le spomni se, ko boš naslednjič v daljavi videl jadrnico, da vljudno ostaneš v svoji smeri, da bo očitno, da nisi nevaren za ostale na morju.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov