Moja kratka morjeplovska etapa

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Kovač » So Okt 22, 2022 07:12

Evo, pa smo prodali našo prvo družinsko jadrnico.

Kaj naj rečem , zeloooo zanimivo in poučno obdobje za mano.

V dveh sezonah sem prerešetal celo barko jo obnovil in se tako naučil ogromno o materialih in barkah nasploh. Zanimiva, pomembna in tudi draga lekcija. Pa vendar potrebna, da bom v bodoče pristopil k nakupu popolnoma z drugačnimi očmi.

Barko sem kupoval v najbolj zajebanem času kovida, ko niti žena ni mogla zraven na ogled.....

Dve sezoni smo barko koristili tako intenzivno, da ne vem, če jo je še kdo v naši marini. Praktično vse vikende smo jo koristili in še med tednom sem šel iz službe velikokrat kar na barko in zjutraj v službo drugi dan...

Zaradi intenzivne plovbe v različnih pogojih, sem se naučil ogromno potrebnih morjeplovskih veščin in dobil veliko mero samozavesti tudi iz tega vidika. Dobil sem tudi izreden filing za vodenje barke uno k jo res čutiš, jo pelješ meže.

Jasno, da se iz finančnega vidika ni izplačalo , vendar smo kot družina res doživeli ogromno lepih trenutkov, uni manj prijetni so pa za pripovedovanje zgodbic , ki so vedno zanimivi zdaj, ko je vse mimo.

Seveda to ne pomeni konca mojih morjeplovskih dogodivščin. Zdaj bom malo zadihal, prespal, našparal..... in po vsej verjetnosti potem kupil barko po moji meri, sedaj ko veliko bolj vem, kaj si želim in kakšne potrebe imamo na barki kot družina.

Vesel sem tudi, da sem spoznal ogromno zanimivih čudovitih ljudi in res lepi trenutki druženja na morju so za nami.

Tako da smo za vedno zastrupljeni z navtiko :-) .

Upam, da se čim prej vidimo na morju.

In ne nazadnje, hvala vsem forumašem za nasvete, priporočila, komentarje.... , ker mi je bilo v veliko pomoč. In tudi preko foruma sem osebno spoznal veliko dobrih ljudi , tako da res super.

Mirno morje vam želim.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » So Okt 22, 2022 08:56

Kovač napisal/-a:Zanimiva, pomembna in tudi draga lekcija. Pa vendar potrebna, da bom v bodoče pristopil k nakupu popolnoma z drugačnimi očmi.

Na lastni koži si spoznal to, kar jaz že ves čas trdim (pa mi nisi verjel).

Navtika je drag špas... ne samo za lastnike motornih bark, ampak tudi jadrnic. Sploh tako starih, kot je bila tvoja.

Še najbolj se splača barko najet, kar predvidevam, da boš tudi ti počel.

Pa jaz tudi :wink:

Za dnevne izlete in kopanje imam v Portorožu 6 metrski čoln, za počitnice z barko jo bom pa raje najemal.

Še bogati imajo pravilo treh F-jev: if it flies, floats or fucks, rent it 8)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Okt 22, 2022 11:07

Možakar je napisal, da je bil praktično vsak vikend na barki, včasih takoj po službi samo za en dan. Najem torej za tak primer ni niti možen niti rentabilen. Sem sam v podobni situaciji. Ko se mi d*** grem in jadram, uro, 2, 8, 3 dni. Najem ni smislen niti možen pa še precej dražji bi bil.

Besides. Taka barka kot je moja se prodaja sedaj za ca 20% več kot sem dal zanjo 4 leta nazaj. Nisem veliko izgubil. Pa tut če bi, bi bila to najboljsa mozna investicija v moje počutje ever :)
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Kovač » So Okt 22, 2022 11:24

Oba imata prav.

Kakorkoli, pa je bila meni neprecenljiva in pomembna izkušnja, da sem preplul res ogromno in dobil občutek za veter, vodo, valove, rokovanje z jadri, motorjem.....

Kar je super osnova tudi če rentaš, da nisi un buksl, k je hodil 15 let jadrat z ekipo in bil vedno en helfer in vsake tolk mal pelu jadrnico, pol pa se le odločiš in rentaš sam s familijo 1x na leto in je stresno za popizdit.

Seveda z vsem spoštovanjem do morja in plovil, imam v tem primeru bistveno manj straha pred tem da najamem tja do 40ft barko.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a omas » So Okt 22, 2022 12:46

Jaz se tudi ne nagibam k rentanju. Že sama obnova moje je bil čisti užitek in koliko se naučiš ob tem. S tako barko je tudi jadranje potem manj stresno, ker jo poznaš do zadnjega šraufa.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » So Okt 22, 2022 12:55

1stofficer napisal/-a:Možakar je napisal, da je bil praktično vsak vikend na barki, včasih takoj po službi samo za en dan. Najem torej za tak primer ni niti možen niti rentabilen.

Zato sem pa napisal, da imam za dnevne izlete in kopanje 6 metrski čoln, na katerem je možno tudi prespat, pa z njim je bistveno manj dela in stroškov od večje barke primerne za družinske počitnice.

Ampak to je pač moje mnenje in ga nikomur ne vsiljujem. Vsak naj se odloči po svoje.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a fakinx » So Okt 22, 2022 16:59

Ne zamenjam lastniške barke z rentom.
Ja, stane nekaj več, toda če ni potrebna neka obširna obnova, je povprečni letni strošek 40-45ft barke enak cca 3 tednom najema (brez amortizacije).
Če primerjam mojih 40+ dni letno na barki s polovico manj se vprašam, koliko bi zagonil za tistih 20+ dni lutanja po svetu.
Vsak ima svojo matematiko. In svoje prioritete.
Jaz bi na Kovačevem mestu le obrnil logiko. Najprej bi rental (dokler res ne obvladam), potem pa šel v lastniško plovilo.
Nekako je vedno bolje razbijati tujo lastnino kot svojo.
:mrgreen: :lol:
Moody
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 85
Pridružen: Ne Mar 03, 2019 09:04

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Moody » So Okt 22, 2022 17:33

Ja tudi nima vsak sreče, da je v Portorožu s 6m barko in ima potem še cvenka za čarter............
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » So Okt 22, 2022 17:58

fakinx napisal/-a:je povprečni letni strošek 40-45ft barke enak cca 3 tednom najema (brez amortizacije).

V marini Portorož (pa tudi v hrvaških marinah so podobne cene) stane privez za 40-45ft barko 8 jurjev letno. Za ta denar lahko vsaj 4 tedne rentaš 40-45ft jadrnico. Pa kje so še ostali stroški (zavarovanje, hrvaška vinjeta, servisi in vzdrževanje...).

Amortizacija pri novejši 40-45ft jadrnici ponavadi znaša še več, kot vsi ostali stroški, pri starejši, ki ne izgublja več toliko vrednosti (ali pa sploh ne), so pa popravila in vzdrževanje toliko dražji.

Vprašaj Kovača, koliko stroškov je imel z barko v dveh letih. Pa je samo 31 čeveljska.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » So Okt 22, 2022 18:12

Moody napisal/-a:Ja tudi nima vsak sreče, da je v Portorožu s 6m barko in ima potem še cvenka za čarter............

Je rekel nekdo z deset metrsko barko :roll:

Nima vsak te sreče, da bi si lahko privoščil deset metrsko barko. Pa ne samo nakupa, ampak še bolj vzdrževanja.

Edit: zdaj sem šele videl, da imaš očitno še večjo (ali pa še eno) barko z 200 konjskim motorjem:
Moody napisal/-a:Počasi bo potrebno obnoviti motor TAMD41D Volvo 200KM. Motor ima slabo kompresijo (15atm) in pušča nekje olje.
Ni še razdrt, vseeno iščem dele in gledam cene.
Komplet original Volvo za generalko (bati, puše, ležaji, vsa tesnila, ....) stane med 5000 in 6000€
Neoriginalni komplet z isto vsebino (SLP) pa stane okoli 2000€
Ima kdo izkušnje z neoriginalnimi deli?
Vsak nasvet dobrodošel.

Btw, verjamem, da nimaš cvenka za čarter, če moraš odštet 5 do 6 jurjev samo za dele za generalko :wink:

Barka je pač jama brez dna. Starejša kot je, globja je.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Okt 22, 2022 23:53

Kovačeva morjeplovska je bila resnično bliskovito kratka!?? :?

Osebno sem mnenja, če je želja resnično tista prava, ko ti srce zaigra ob sami misli na barko, potem vzdrževanje in stroški barke niso popolnoma nobena težava. Če ne drug potem dobro ve o čem govorim Polanec, Alesjo, Marjan iz Sevnice in tisti iz Krasa pa Robert... pa tisti ki več let obnavljajo ali gradijo svojo barko in jo tudi splovijo... in še veliko morjeplovcev, ki so resnično eno z morjem in jadrnico. Za vse se najde rešitev. Res pa je, da morata biti v družini oba za to. V kolikor nista, potem je rešitev majhna barka za katero ne potrebuješ letnega priveza in to tudi razumem in se mi zdi logično. Navsezadnje je to lahko tudi mini 12. Najlažje pa je prodati in se slepiti z najemom, kar niti približno ni isto.

Je treba že na začetku dobro premisliti, pretehtati želje, prioritete in realne zmožnosti v življenju, kar vedno vsakomur svetujem že na začetku, ko me kdo povpraša za mnenje. Vedno povem vse od pozitivnih do 2x toliko negativnih zadev ampak meni zgolj nekaj pozitivnih procentov vezanih na barko, morje in čas preživet z morjeplovskimi prijatelji odtehta vse. :wink:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Okt 23, 2022 08:22

omas napisal/-a:Že sama obnova moje je bil čisti užitek

Smo si pač različni. Jaz sem obnovil že štiri barke (tri daljše od 15 metrov) in niti malo ne uživam ob brušenju trupa (in ob tem bit ves usran od prahu in starega antifoulinga), šraufanju zarustanih motorjev, menjavi zamašenih in smrdljivih cevi od wc-ja in maceratorjev... Pa, če sem pošten, niti ne obvladam tega najbolje (čeprav sem vse to že počel), zato raje prepustim to nekomu, ki obvlada bolje od mene.

Neizmerno pa uživam v plovbi in preživljanju prostega časa na barki z družino in prijatelji 8)

Zato je zame najboljša in najcenejša varianta manjša barka za dnevne izlete in kopanje, za družinske počitnice z barko pa pač najamemo vsaj 45 čeveljsko jadrnico, ker smo radi na počitnicah komot. Dvo tedenski najem takšne barke nas stane manj, kot 4 jurje. Privez za 6 metrski čoln v Portorožu me stane manj, kot 2 jurja letno, vsi stroški, vključno z amortizacijo pa znašajo manj, kot 3 jurje letno. Skupaj z dvo tedenskim najemom je to manj, kot 7 jurjev letno.

Samo privez za 45 čeveljsko barko v Portorožu bi me stal 8 jurjev letno. Ker nočem bit suženj barke in ves prosti čas namenit popravilom in vzdrževanju, bi me to koštalo še dodatnih par jurjev letno. Skupaj z zavarovanjem in hrvaško vinjeto bi pa stroški znašali že krepko čez deset jurjev letno. Novejša 45 čeveljska barka (recimo stara največ par let, kakršne najemamo) vsako leto izgubi več, kot deset jurjev vrednosti. Letno bi me torej lastništvo 45 čeveljske jadrnice koštalo več, kot 20 jurjev, oziroma vsaj trikrat več, kot me stane 6 metrski čoln in 14 dnevni najem 45 čeveljske jadrnice.

Ampak, kot rečeno, nikogar nočem prepričevat, to je samo moje mnenje in moja kalkulacija. Vsak naj se odloči po svoje. Peace, ljubav, bok 8)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Okt 23, 2022 09:45

Te popolnoma razumem, vzdrževanje tako velike motorne barke kot je bila tvoja je res velik zalogaj še posebej, če moraš za vse plačat, zato pa imajo take barke predvsem milijonarji.
Kot sem rekel, pretehtat je potrebno želje in zmožnosti ter se pravilno odločiti. Tukaj se popolnoma strinjam s tabo. Ti si raje kupil čoln katerega si lahko privoščiš. Večja plovila pa najbrž najemate še s kakšnim prijateljem in si podelite stroške, da postane vse skupaj sprejemljivo. Obenem lažje spiš, saj nad teboj ne visi breme vzdrževanja kakršnega si imel s prejšnjimi plovili. Približuje se ti penzija in si začel zato tudi bolj varčno razmišljat.
Tudi jaz sem na istem verjemi. :wink:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Okt 23, 2022 09:52

Hja penzija. Nisem se cisto tam, ampak to je posebno poglavje. Meni osebno bi bilo idealno vecji del penzije prezivet na jadrnici. Za bivanje pa majhna ravno ne more bit, minimum je 30. Najem odpade, ostane lastniska. To pa stane. In v penziji je manj dohodkov ker delas manj ali nic. In ce nimas nekih pametnih prihrankov ali kakega lastniskega deleza, ki prinasa lepe dohodke, si ga malo naj... :mrgreen:
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Okt 23, 2022 10:05

Barka je hoby,in pri hobyu oz konjičku , govorit o stroških ........

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov