Moja kratka morjeplovska etapa

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Okt 23, 2022 10:17

Nikola T. napisal/-a:Te popolnoma razumem, vzdrževanje tako velike motorne barke kot je bila tvoja je res velik zalogaj še posebej, če moraš za vse plačat

V bistvu sem z vsemi barkami, ki sem jih obnovil ob prodaji zaslužil (in to ne malo), upoštevajoč vse stroške (čeprav sem moral skoraj vse plačati, ker pač sam ne znam toliko narest, kot ti, pa tudi ne ljubi se mi, po pravici povedano). Poleg tega sem jih pa še uporabljal, dokler jih nisem prodal 8)

Razen tega sva s sinom par let prodajala Azimute in še z njimi dobro zaslužila. Med drugim sva prodala tudi novega Azimuta za milijon in pol. Sam veš, kakšne so marže na novih barkah :wink:

Meni je pač uspelo združit prijetno s koristnim in po moje sem eden redkih, ki z barkami ne izgublja denarja, ampak celo zasluži. Pa ni rečeno, da ne bom še kdaj kupil kakšne večje barke, če bo dobra priložnost za zaslužek 8)

Izgubljat desetine, ali celo stotine jurjev letno na barki se mi pa ne zdi smiselno. Tudi, če si milijonar :wink:
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Kovač » Ne Okt 23, 2022 10:45

H2O napisal/-a:
omas napisal/-a:Že sama obnova moje je bil čisti užitek

Smo si pač različni. Jaz sem obnovil že štiri barke (tri daljše od 15 metrov) in niti malo ne uživam ob brušenju trupa (in ob tem bit ves usran od prahu in starega antifoulinga), šraufanju zarustanih motorjev, menjavi zamašenih in smrdljivih cevi od wc-ja in maceratorjev... Pa, če sem pošten, niti ne obvladam tega najbolje (čeprav sem vse to že počel), zato raje prepustim to nekomu, ki obvlada bolje od mene.

Neizmerno pa uživam v plovbi in preživljanju prostega časa na barki z družino in prijatelji 8)

Zato je zame najboljša in najcenejša varianta manjša barka za dnevne izlete in kopanje, za družinske počitnice z barko pa pač najamemo vsaj 45 čeveljsko jadrnico, ker smo radi na počitnicah komot. Dvo tedenski najem takšne barke nas stane manj, kot 4 jurje. Privez za 6 metrski čoln v Portorožu me stane manj, kot 2 jurja letno, vsi stroški, vključno z amortizacijo pa znašajo manj, kot 3 jurje letno. Skupaj z dvo tedenskim najemom je to manj, kot 7 jurjev letno.

Samo privez za 45 čeveljsko barko v Portorožu bi me stal 8 jurjev letno. Ker nočem bit suženj barke in ves prosti čas namenit popravilom in vzdrževanju, bi me to koštalo še dodatnih par jurjev letno. Skupaj z zavarovanjem in hrvaško vinjeto bi pa stroški znašali že krepko čez deset jurjev letno. Novejša 45 čeveljska barka (recimo stara največ par let, kakršne najemamo) vsako leto izgubi več, kot deset jurjev vrednosti. Letno bi me torej lastništvo 45 čeveljske jadrnice koštalo več, kot 20 jurjev, oziroma vsaj trikrat več, kot me stane 6 metrski čoln in 14 dnevni najem 45 čeveljske jadrnice.

Ampak, kot rečeno, nikogar nočem prepričevat, to je samo moje mnenje in moja kalkulacija. Vsak naj se odloči po svoje. Peace, ljubav, bok 8)


Takšna logika je tudi meni všeč.
Naslednjo sezono bom probal z rentanjem sfurat, tako glavni dopust kot dnevne najeme.

Mogoče si za priobalne užitke jadranja med kampiranjem in bivanjem v kakšnem apartmaju nabavim še kakšnega laserčka ali 420 klaso ipd. in se bom tudi lepo najadral.

Mojim v familiji je čist o.k. če so na morju (kopanje, sončenje), men je pa pomembno da jadram, če tudi z Zeto ipd..

Je pa res, da kopanje in spanje na sidru, je pa neprecenljivo...
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Okt 23, 2022 12:45

Jaz pa pravim kar je tvoje je tvoje in če je tvoje prideš ko je lepo vreme, ko pada dež, ali za vikend ali za teden, ne razmišljaš ali si vzel gate ali ne.....pri najemu pa gledaš na uro da vrneš on time, gledaš aladina ali boš lahko izplul ali ne, živčno čakaš na vročini kdaj bo spucana in pripravljena za prevzem, pa pozabiš jadralne hlače doma pa je vse narobe.....Vsak si pa organizira kakor njemu najbolj ustreza.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Okt 23, 2022 20:07

V letu 2015 sva bila z ženo 132 ,ja stodvaintrideset dni na barki..petke nektere računam kot dan, čeprav sem šele prot večeru prkopal na barko..11 m je dolga..pa zračunite kolk bi bil najem..
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Okt 23, 2022 23:07

.

...govorit o zaslužku pri hobyu,je nimam pojma malo zgrerešeno,ti je barka všeč ok ,enako kot če vidiš lepo punco in si misliš ta je prelepa in posledično predraga,kje je smisel življenja če ne probaš oz poskušiš,barka je življenje ko nastaviš jadra lahko pozabiš na vse drugo in vse odmisliš ter z vetrom drsiš skozi čas,enako kor sex z vrhunsko žensko katera mona bi se temu odrekla......... nimam pojma samo sem moral napisat,ujameš reful ujameš njen premik začutiš kako potegne ,Ljudje za to živimo naj je najeto ali naše to je to ali si ŽIV ali si truplo...
računat evre.... najemnine ,zavarovanja,stroške....po moje si zgrešil smisel oz priporočam v branje knjigo: žalostne kurbe mojega življenja
.
Kovač je poskusil in ostal okužen vse ostalo je zgodovina ampak okužba se bo razvila in ji ne bo mogel ubežati ker svoji usodi ne ubežiš,


.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Okt 24, 2022 08:04

igorb napisal/-a:govorit o zaslužku pri hobyu,je nimam pojma malo zgrerešeno

Tebi se zdi to zgrešeno, meni se zdi pa super, če lahko združim prijetno s koristnim in s svojim hobijem še zaslužim 8)
Pa za razliko od tebe menim, da je treba barko kupovat z razumom (kar vključuje tudi računico) ne pa samo s čustvi. Ko ti čustva zameglijo razum, ponavadi narediš neumnost.

Nekateri so pripravljeni bit sužnji svoje barke in vanjo zmetat ves svoj denar in prosti čas (tudi na račun svojih bližnjih), jaz pa pač nisem. Smo si pač različni in s tem ni nič narobe... dokler dopuščamo, da ima vsak svoje mnenje in se odloča po svoji volji.

Vprašajte se raje, zakaj vas tako moti, da imava s Kovačem drugačno mnenje od vas :roll:

Noben od naju ga ni nikomur vsiljeval.

A se počutite ogrožene, ker se vam ob tem poraja dvom v smiselnost metanja vsega svojega denarja in prostega časa v barko (za vzdrževanje in popravila)? Al ste nama fouš, ker sva našla način, kako še naprej uživat na barki, pa ob tem ne zmetat vsega svojega denarja vanjo? Ker roko na srce, večina tukaj vas počne točno to (meče ves svoj denar in prosti čas v barko). Pa najbrž vaši bližnji niso najbolj navdušeni nad tem :roll:

Moji že ne bi bili.

igorb napisal/-a:Kovač je poskusil in ostal okužen vse ostalo je zgodovina ampak okužba se bo razvila in ji ne bo mogel ubežati ker svoji usodi ne ubežiš

Ne nakladaj. Tudi jaz sem okužen z navtiko in plujem že več, kot 20 let, pa mi okužba ni zameglila razuma in ne kupujem bark, ki si jih ne morem privoščiti (brez, da bi ogrozil družinski proračun in odnose s svojimi najbližjimi).
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Okt 24, 2022 13:41

dragi moj H20 nimam pojma kaj naj ti odgovorim,ker itak celo življenje delam neumnosti kolko razumne ali nerazumne so res ne morem sam sodit sploh je čudovito da sem to kar sem nekako "prigural" do tam kjer sem vcasih sem suženj včasih gospodar samega sebe tako kot cca vsi mi,včasih sem tako zajebano razumski in računski da se čudim samemu sebi,edini dvom ki se mi poraja je da sem v življenju kaj zamudil.
smiselnost metanja denarja je največja parodija,nekateri ga vržemo v Barke,drugi v Hapy hapy,eni celo v naložbeno zlato,nekateri v qencim q10,herta kosmina je lahko vzor zdravega življenja,in Fit postave ,drugi v delnice,nepremičnine,razne oblike ne piramidnih shem ampak bolj trikotnih nekateri z namenom da se bodo imeli bolje drugi z namenom da ga bodo enkrat imeli več in vsi mislimo da ravnamo strogo zdravorazumsko in edino pravilno
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Okt 24, 2022 14:08

Dragi moj igorb, očitno nisi razumel, kaj sem ti hotel povedat. Ni problem metanje denarja v barko, ampak, če nekdo meče vanjo več denarja, kot si ga lahko privošči. Ali pa, če meče v vzdrževanje in popravilo barke prosti čas, ki bi ga lahko namenil svoji družini.

Kovač je očitno na prvo mesto postavil svojo družino (pa jaz tudi) in mu je bolj pomembna od barke, nekdo pa pač na prvo mesto postavi barko in mu je bolj pomembna, kot vse ostalo. Mene to ne moti in nikogar ne obsojam, moti me pa, da mene kdo obsoja, če razmišljam drugače, kot on.

Btw, Kovač se ni odpovedal barkam. Odpovedal se je samo metanju denarja in prostega časa v vzdrževanje in popravila barke. A je to tako težko razumet?
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Okt 24, 2022 15:25

ma jaz to razumem ,ne razumem zakaj se ti toliko trudiš dopovedat oz me prepričat da tega ne razumem dejva raje it na pivo bo bolj produktivno
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Okt 24, 2022 15:43

Z veseljem bom v živo nadaljeval debato s tabo, ko se srečava, samo ena težava je... ne pijem piva :wink:
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Po Okt 24, 2022 17:11

polanc napisal/-a:V letu 2015 sva bila z ženo 132 ,ja stodvaintrideset dni na barki..petke nektere računam kot dan, čeprav sem šele prot večeru prkopal na barko..11 m je dolga..pa zračunite kolk bi bil najem..


Poznam tipa, ki si je, namesto večjega stanovanja, umislil kamper. V petek popoldne odrinejo in do nedelje zvečer so v kamperju. Pa ni nujno, da grejo kam daleč, par kilometrov iz mesta. Pozimi smučat in poleti na morje, več krat.
Čez teden pa so 4 v manjšem stanovanju.
Vsak počne s svojim denarjem kar hoče.
Jaz sem delal 25 let z barkami. Kar nekaj sem tudi preplu. Mi je všeč na morju, spet pa ne toliko, da bi imel svojo 10m barko ,da bi jo koristil vsaj pol toliko kot Polanc. Raje najamem vsakih nekaj let. Tudi 5-6m čoln z izvenrmnim motorjem mi je všeč, tudi ta ne toliko, da bi z njim povezani stroški to odtehtali. Imam druge prioritete.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Okt 26, 2022 20:49

Fantje, veste kako je to?
Ko si mlad in lep, bi pa nimaš. Ko si malo manj mlad in lep imaš neke druge prioritete. Ko si še samo lep, si lahko vse neumnosti privoščiš, nimaš pa več niti časa niti volje vse udejanit.
Kot prvo, večkrat sem že povedal, mene moja 42ft barka stane natančno 10k letno. Toliko ji namenim. Na srečo, si to lahko brez nekega odrekanja privoščim. To hkrati predstavlja cca 10% vrednosti barke.
Če se nekdo tolaži, da manjša barka stane manj, se moti. Kot tudi, da večja barka stane veliko več. Odstotek je odstotek in tako pač je.
Tudi jaz bi danes lahko rekel, da bi lahko zaslužil z barko, pa vendar se tega ne grem. Številni me nagovarjajo, da bi jim jo rental, pa nočem oz. mi ni treba. Neizmerno cenim, da me gate in majica čakata na natančno znanem mestu in da se ne rabim ukvarjat ali nekaj dela ali ne in kdo me hoče nategnit. Klinc, komoditeta stane. Eni v kocko, drugi v alko in drogo, tretji v ženske, viagro in kozmetične popravke…
Lepota življenja je, da ga vsak živi po svoje.
Kot rečeno, jaz svojega ne menjam za hladno računico, koliko me nekaj stane.
In mimogrede, letos so bili 2 tedenski najemi 42-45ft bark v sezoni precej preko 6k. Iz tega tudi vlečem zaključek, da je letni strošek moje barke enak 3 tedenskemu najemu. Če pa k temu znesku prištejem še vsaj 3-5k/teden, koliko bi me stalo vandranje po svetu z ženo v dodatnih 3 (prostih) tednih, pa itak barka zmaga.
Za zdaj. Ni pa nujno, da bo temu vedno tako…
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Okt 26, 2022 21:46

Jaz če bi hotel mojo barko sedaj posodit...moram it v petek dol ,da jo spraznem do nedelje,,pa kamijon naročit,da mi odpelje vso kramo domov,ki se je nabrala v in na barki v sedmih letih lastništva,pa bi vse začimbe in makarone dol pustu..
Fakinks..zdej so nekteri že zračunal...kolk more tale met pagare..de lahk da 100 pa več jurju za škaf,10 jurju za privez in lepotno obdelavo..pol pa še kok zagon na plovbi...nafta..privezi marine ..jaooo..ampak marsikak tak računar ima pa zidanco za 140jurju..sam to je pa treeeba met..ne pa čolene..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Okt 26, 2022 22:37

Kako si lastnik jahte sam pri sebi upraviči nakup luksuzne jahte?

Dva razloga sta, ki vodita nekoga, da se odloči za jahto. Prvi je gotovo, da se nekdo nagradi za to, kaj je v življenju dosegel. V manjši meri to počnemo vsi, seveda primerno našemu proračunu. Nekdo si kupi torbico, nekdo si vzame en teden dopusta, ker si je to zaslužil.

Res je, da barke ne upravičite samo s tem, sicer bi lahko zgradili katedralo ali spomenik.

Barka namreč predstavlja tudi nadzorovano izolacijo od ljudi. Ne beg v negativnem pomenu besede, ampak bolj nadzor socialnih odnosov. Odmik od družbe, od mesta, prometa, zakonov, paparacev, od politike. Z barko to lahko filtriraš. Ko si zunaj na odprtem, imaš svoj mali svet, v katerega lahko prodrejo le tisti, ki jim odobriš dostop.


https://old.delo.si/zgodbe/sobotnaprilo ... -gres.html
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Moja kratka morjeplovska etapa

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Okt 27, 2022 07:59

Grega, točno to!
Polanc, saj sem rekel. Eni v kocko, ženske… in dodam še tvoj navedek - vikende, eni drugi pa v odklop od podivjanega sveta za nekaj dni. Redko, pogosto, ob polni luni… pač kadarkoli potrebujemo ali pa se nam zdi, da lahko.
Zagotovo pa barka ne more biti prva prioriteta okrog katere se vse vrti. Je hobi in užitek, ki pa mora biti v sozvočju z družino in ostalimi prioritetami.
Je pa še ena pomembna podrobnost v zvezi z barko - barka je namreč edina ljubica, s katero se tudi žena strinja!
Vsaj pri nas.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov