Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Jan 12, 2023 10:54

Grega295 napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Katere znamke, poleg seveda HR, bi izpostavili glede kvalitete če govorimo o 20+ let starih jadrnicah?

X-Yachts, Grand Soleil, Sunbeam, Malö ... pa od mlajših Salona.


HR, Najad. Al pa aluminij Alubat (Ovni),

Drugače pa če bo $$ bi bila takale top za sredozemlje.
HR 340 (https://www.hallberg-rassy.com/yachts/h ... -rassy-340)
Vrhunska izdelava in kvaliteta + odprt kokpit z zapiranjem s pomočjo kopalne ploščadi.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Jan 12, 2023 11:04

evovii napisal/-a:
Grega295 napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Katere znamke, poleg seveda HR, bi izpostavili glede kvalitete če govorimo o 20+ let starih jadrnicah?

X-Yachts, Grand Soleil, Sunbeam, Malö ... pa od mlajših Salona.


HR, Najad. Al pa aluminij Alubat (Ovni),

Drugače pa če bo $$ bi bila takale top za sredozemlje.
HR 340 (https://www.hallberg-rassy.com/yachts/h ... -rassy-340)
Vrhunska izdelava in kvaliteta + odprt kokpit z zapiranjem s pomočjo kopalne ploščadi.


Se poplnoma strinjam s predlogom. Morda bi si prej pogledal se kak XP4 :)

Ampak taksne mi bo nekoc prinesel Dedek Mraz. Do takrat pa bom gledal 20 let stare :)

Kaj pa od malo bolj dostopnih, recimo Jeaneau 32, First 31.7, Oceanis 31 (Bavaria mi sploh ne sede). Pri starejsih modelih od dosedaj omenjenih predlogov mi nista vsec ozek zaprt zadek in notranjost.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 13, 2023 14:09

1stofficer napisal/-a:Kaj pa od malo bolj dostopnih, recimo Jeaneau 32, First 31.7, Oceanis 31 (Bavaria mi sploh ne sede). Pri starejsih modelih od dosedaj omenjenih predlogov mi nista vsec ozek zaprt zadek in notranjost.

Tale zgleda lepa: https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 20-%202003
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jan 13, 2023 16:22

Grega295 napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Kaj pa od malo bolj dostopnih, recimo Jeaneau 32, First 31.7, Oceanis 31 (Bavaria mi sploh ne sede). Pri starejsih modelih od dosedaj omenjenih predlogov mi nista vsec ozek zaprt zadek in notranjost.

Tale zgleda lepa: https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 20-%202003


Dobr zgleda, res je. Sicer nima krmila ampak OK...

Pozna kdo?
MorskiVolk
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Maj 18, 2010 21:58

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a MorskiVolk » So Jan 14, 2023 11:51

Mimogrede, ravno krmilo ima....
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a igorb » To Jan 17, 2023 20:00

ja moja žena bi rekla : nima volana,
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Kariera » Sr Jan 18, 2023 08:29

igorb napisal/-a:ja moja žena bi rekla : nima volana,


Pol jo je pa še težje parkirat... :lol:
dedeha
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: To Sep 05, 2017 22:27
Kraj: žalec / medulin

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a dedeha » To Jan 24, 2023 17:32

Pozdravljeni,

da se malo javim, kaj in kako..

Najprej vsem hvala za vse nasvete in ideje, kaj in kako se sploh lotiti oprem.. hvala Boštjan, za zaupanje in posojo vlagomera...

Torej, vse se je dogajalo prejšnji vikend.. v četrtek popoldan za Budimpešto, pa v petek zjutraj za Samos.. tja preko Rima in Aten... :D :D nazja smao preko Aten,... :D v nedeljo zvečer...

Barka je v še boljšem stanju, kot na slikah :lol: , zadnjih 15 let vsako zimo vsaj 6 mesecev na suhem vezu, pokrita s posebno ponjavo, ki jo ščiti pred dežjem... vlage v trupi, tam okoli 1.8%, pa še zvečer prej je šel dež... :)
ostale malenkosti vse super, motor lepo prede, AF narejen, ... pohištvo nepoškodovano, pozna se, da je bila v privat (in pedantnem) lastništvu...

in tako smo se dogovorili, tudi za ceno, in segli v roko... :lol: :lol:

a se je začelo... dokumenti, ki so na voljo, sicer izkazujejo plačilo davka ob nakupu, žal pa broker ni uspel pridobit vseh dokumentov, ki bi izkazovali, da barka ni zapustila EU, takoimenovani T2L obrazec... izdati bi ga morala Grška carina... in ni šlo, tega obrazca ne moremo dobiti... vse ostale opcije, v po tednu dni intenzivnega komuniciranja tako z FURS, carino, špediterji (tukaj hvala za namig na Fining v drugi temi, izkazali so se, da res, ne samo da obvladajo, pač pa so izjemno ažurni in natančni z odgovori - malo reklame ne škodi) so odpadle vse opcije, da se barko v EU pripelje brez plačila DDV in pa še carine... skupaj +24.1% zraven... :shock: :shock:
pol pa postane malo draga...

pa smo si spet segli v roko, in gremo vsak po svoje... :shock: :oops:

žal ni šlo skozi, je kar malo grenko vse skupaj, priznam.... a je lekcija, in volja ostaja za naprej (a gledamo samo še barke, ki so registrirane v EU.. :D )

do takrat pa čarterji...

lep pozdrav, Dejan

PS: Samos je lep otok, Pitagora je bil rojen na njem.. :) lep izlet, kljub vsemu.. :)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jan 29, 2023 13:21

Kako je z uvozom iz Švice?

Kaj od papirjev rabiš in kakšni so stroški?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 29, 2023 14:21

Mojo sem v prejšnjem stoletju kupil od švicarja. Davek sem moral plačat. Dosegel sem le to, da so mi obračunali davek na podlagi cenitve sodno zapriseženega cenilca, ko je prispela v Slovenijo. Najprej so hoteli za obračun davka uporabiti kar cenik nove podobne na dan carinjenja, brez amortizacije !??
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jan 29, 2023 15:10

Nikola T. napisal/-a:Mojo sem v prejšnjem stoletju kupil od švicarja. Davek sem moral plačat. Dosegel sem le to, da so mi obračunali davek na podlagi cenitve sodno zapriseženega cenilca, ko je prispela v Slovenijo. Najprej so hoteli za obračun davka uporabiti kar cenik nove podobne na dan carinjenja, brez amortizacije !??


Dobro, takrat se ni bilo EU, vprasanje je, kako je to danes reseno. Verjamem, da ima kdo izkusnje?

Si pa dobil nazaj davek ko si jo peljal ven iz Svice predvidevam? Pa carine nisi placal?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jan 29, 2023 15:30

Pa še eno vprasanje.

Kaj je treba preverit glede papirjev in ostalega v Spaniji Grciji in Italiji preden gres kaj gledat ?

Najde se namrec marsikaj precej ugodnega, pa me zanimajo haklci, oz kaj je treba preverit, da ne hodim gledat zastonj ?
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Jan 29, 2023 15:55

Iz davčnega stališča je tako, da morata biti izpolnjena oba pogoja:
- dokazljivo plačan DDV v državi članici EU,
- plovilo dokazljivo ni nikoli zapustilo EU vode za 3 leta ali več. (brez opravljenega vnovičnega postopka carinjenja)
Registracija pri tem ni pomembna. Primerno dokazilo je T2L obrazec, ki ga izda pristojna carina. Če tega ni, je potrebno dokazilo (odločba) pristojne davčne uprave na podlagi opravljenega carinskega postopka.
Pred časom je bilo že veliko povedanega na to temo. Zgolj EU registracija še ni zagotovilo, da so davki dejansko plačani.
V vsakem primeru predlagam, da se od lastnika pridobi T2L preden se odločite za ogled oz. ga naj lastnik sam pridobi, če ga še nima. Ta dokument je poleg vpisnega lista, zavarovalne police in “vinjete” (kakorkoli se ji pač po različnih morjih reče), nujen sestavni del ladijskega “fascikla” da ti dajo organi v EU mir.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jan 29, 2023 16:01

Barka je izdelana v EU in registrirana v Svici. Od tam ni hodila v EU, torej davek v EU ni bil placan, je bil pa v Svici.

Ce placam davek v EU je to sicer relativno OK v primeru, ga ob izvozu iz Svice dobim nazaj. S tem se cena spremeni samo za kake dodatne takse in morda razliko v odstotku davka. Gre to tako ali se morda motim?

Kako je s carino iz Svice potem?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Jan 29, 2023 16:04

1stofficer napisal/-a:Ce placam davek v EU je to sicer relativno OK v primeru, ga ob izvozu iz Svice dobim nazaj.

Dvomim, da boš za rabljeno barko dobil švicarski davek nazaj. Sploh, če je lastnik fizična oseba.

1stofficer napisal/-a:Kako je s carino iz Svice potem?

Carina te lahko še najmanj skrbi, ker je zanemarljivo nizka (1,7%).

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov