Bavaria 31

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a dj75 » Če Feb 08, 2024 08:15

Darh"]A ni zdej na HR zastavo obvezen piskac pri vklopu bilge pumpe? Tko sem nekje zasledil.

Je po novem mota biti tudi zvočni alarm ko se vključi pumpa Oz ko je visoka voda
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Feb 08, 2024 08:34

Na gospodarskih plovilih je po hrvaškem registru brodova zvočni alarm na bilge pumpi obvezen odkar pomnim.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Feb 08, 2024 17:03

Darh napisal/-a:A ni zdej na HR zastavo obvezen piskac pri vklopu bilge pumpe? Tko sem nekje zasledil.


Kot pise tule, je. Alarm visokega nivoja kaluzne vode, velja za plovila za osebno uporabo registrirana na Hrvaskem.

https://enavtika.si/sl/novice/nasveti/7 ... a-hrvaskem
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Darh » Če Feb 08, 2024 17:16

Potem sem pravilno slisal.
Hvala za link, ocitno morm se to letos zrihtat, predno ga dam v vodo.
majval
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a majval » Če Feb 08, 2024 22:01

Jaz imam enako črpalko in nima plovnega stikala...vklaplja se samo ročno na panelu. Zato sem si dogradil plovno stikalo preko releja, ki ob vklopu črpalke preko plovca izklopi dovod preko panela...Stikalo na panelu je pri meni namreč elektronsko in če tega ne narediš, preko črpalke nazaj napajaš pano... :oops: :oops:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Feb 09, 2024 13:18

Ker nimam sploh kot kaze bilge stikala, sem vzel kar tale panel. Skupaj z alarmom.

Slika
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a modro morje » Pe Feb 09, 2024 13:50

Glede piskanja bi pripomnil tole: piskač mora bit zadosti močan, da ga je možno slišati tudi pri prižganem motorju, oziroma z obale, če je barka na privezu. Moj je oglušujoče močan in se ga res ne bi dalo preslišat niti na 200m oddaljenosti. Samo če bi res vdirala voda, bi to pomenilo, da bo nenehno piskalo, ko bom v paniki iskal lokacijo, kje vdira in reševal zadevo. Zato sem na kabel do piskača dodal še eno malo on/off stikalce, ki ga je možno ročno izklopit. Seveda pa mora biti pred pojavom piskanja v on položaju.
Nadalje, kot že omenjeno, male kalužne črpalke (kot tvoja na sliki) majo praviloma majhen pretok in majhen pritisk, kar komaj zadostuje za počasno izčrpavanje vode, o tem sem se prepričal, ko sem svojo odmontiral, odnesel domov in napravil eksperiment. Če bi kdo mel rad dodatno varnost, da bo črpalka res neki spumpala pri konstantnem vdiranju vode recimo en liter na sekundo, je treba poseči po bistveno močnejših črpalkah, pa recimo motor z alternatorjem vklopit, da se ne bo aku takoj spraznu.
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Feb 09, 2024 14:31

Obstojeco crpalko sem polomil, tocneje ustnik za vodo. Tako da sem menjal in vzel avtomatsko, ki ima 2x vec pretoka. Podarim staro ce jo kdo hoce. Ustnika manjka sicer samo 1 cm in je se delno uporabna.

Glede piskanja pa se strinjam, mora se slisat, da koga zmoti ce te ni na ladji, po drugi strani pa ti gre na k.... ce si na ladji in ves kaj se dogaja. Predvidevam pa, da ko das stikalo v manual mode, alarm ne dela, oz si tako naredis. To je potem resitev.
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Pe Feb 09, 2024 15:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Feb 09, 2024 15:07

In kdo naj bi ukrepal, ko te ni na barki in alarm piska? A to piše v "nadmudrem" odloku o obveznem alarmu na bildge pumpi? :lol:
Boli jih đoka kaj se dogaja z barkami, razen če res ne buta ob pomol ali kaj podobnega.
Meni je piskal CO alarm nekaj dni, verjetno zaradi zadušnega zraka v barki, ker drugače ni nikoli pisnil, pa me ni noben poklical. Ok v Ribiški vasi je marina bolj po domače, ampak sem imel barko od Izole do Medulina, v vsaki "drugi" marini v Istri, pa me ni nikoli nihče poklical, da se kaj dogaja z barko, čeprav so bili štriki laški npr. Mogoče v kakšni res dobro organizirani marini, kjer imajo korekten odnos do lastnikov, da bi kdo trznil, drugače pa kot rečeno, "daj pare i magla". Še napizdijo te, ko prideš, če jim kaj ne paše. Da bi pa ti noname sosedu barko rihtal, pa ne priporočam, ker te lahko toži, če gre kaj narobe in si imel prste zraven. Seveda pa si znani sosedi pomagamo med sabo, to pa absolutno, da ne bi kdo narobe razumel.

In ja, tako kot praviš modro morje, stikalo za izklop alarma prav pride, ker si ne predstavljam, ta v "paniki" ob vdoru vode, tuli še alarm s 100dB in ga ne moreš izklopit.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Feb 09, 2024 15:28

To je res, morda ne bi nihce odreagiral. Ampak vec moznosti imas, da kljub vsemu kdo bi, ponoci te zbudi ce spis gor in je kaj narobe itd... pa se zakonu zadostis.

Ne vem kako je v velikih marinah, pri nas na privezih smo kot ena velika druzina, si pomagamo, se obvescamo, pijemo ga skupaj, si delimo izkusnje. Brez izjeme. Pa se odlicnega marinerota imamo, ki takoj ko kaj opazi porihta in poklice.

V resnici, vsaj v mojem primeru, lahko samo pridobim :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov