Bavaria 31

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Feb 05, 2024 23:19

Hvala vsem za odgovore :)

Elektricno sem podrl pa se ne vidi, da bi bil v njej vgrajen plovec. Najbrz je kje drugje, bo treba sledit kable. Morda plovca celo nima. Z vodo bom (ce ze) testiral na koncu. Raje prej poskusim rocno ce plovec odreagira.

Bela cev pa je cev rocne pumpe, le da (se) nisem iskal ali opazil pumpe same. Manjbrz je res nekje na krmi skupaj z vzvodom
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 06, 2024 08:21

Nima plovca, piše na linku, ki ga je pripel Grega. Vklopi jo in bo začela delat. Razen če je kaj narobe z njo.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Feb 06, 2024 08:47

Marchi napisal/-a:Nima plovca, piše na linku, ki ga je pripel Grega. Vklopi jo in bo začela delat. Razen če je kaj narobe z njo.


Sem videl ja. Razen če ni kje drugje, to moram raziskat po dratih in razkopat podnice. Ne najdem pa niti stikala za vklop, morda je na panelu a pumpa ne dela... V vsakem primeru, če ne najdem plovca bi ga blo fajn dodat, da si miren če pride do vdora vode ko nisi na barki. Kako priporočilo za plovec?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 06, 2024 16:36

1stofficer napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Nima plovca, piše na linku, ki ga je pripel Grega. Vklopi jo in bo začela delat. Razen če je kaj narobe z njo.


Sem videl ja. Razen če ni kje drugje, to moram raziskat po dratih in razkopat podnice. Ne najdem pa niti stikala za vklop, morda je na panelu a pumpa ne dela... V vsakem primeru, če ne najdem plovca bi ga blo fajn dodat, da si miren če pride do vdora vode ko nisi na barki. Kako priporočilo za plovec?


Če ni plovca blizu pumpe, potem ga ni. Pumpa se nahaja na najnižji točki barke.

Pri B36 sem imel bildge pumpo priklopljeno na stikalno ploščo, kar je sicer ok, ko si na barki. Če pa delaš varianto za vklop, ko te ni na barki, pa jo priklopi direkt na aku, mimo glavnega stikala, saj ga verjetno ne puščaš prižganega.

Plovec v vsakem primeru namontiraj na + .
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Feb 06, 2024 18:30

Nekaj takega bom dal, skor mora bit avtomatika. In niti ni drago.

https://www.svb.de/de/schwimmerschalter-15a.html
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Feb 07, 2024 08:43

1stofficer napisal/-a:Nekaj takega bom dal, skor mora bit avtomatika. In niti ni drago.

https://www.svb.de/de/schwimmerschalter-15a.html


Gledam te plovce, 'ON switch' je tipično šele pri cca 5cm. Off je 2 cm. Kar dosti vode morš met že v barki, da se sploh vklopi. Ampak bolje to kot nič...
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Feb 07, 2024 10:09

Naredis “kajlo” tam kjer je prilepljen na trup in mu lahko zmanjsas nivo vode na cca 1 cm. Jaz sem to naredil. :D
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Feb 07, 2024 12:39

Darh napisal/-a:Naredis “kajlo” tam kjer je prilepljen na trup in mu lahko zmanjsas nivo vode na cca 1 cm. Jaz sem to naredil. :D


hahaha dobra. Kot pravijo naši sosedi: 'snađi se ;)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Feb 07, 2024 12:41

Gledam tudi pumpe, ki nimajo plovca, ampak na 2,5 minute preverjajo če je slučajno prisotna voda in če je, vklopijo motor. Dobra fora, le da ne moreš preverit če zadeva deluje, braz da nalivaš vodo v prekat kar pa je mal mimo.

Kaj menite?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Feb 07, 2024 12:49

Darh napisal/-a:Naredis “kajlo” tam kjer je prilepljen na trup in mu lahko zmanjsas nivo vode na cca 1 cm. Jaz sem to naredil. :D

Pri 1cm vode pumpa ne bo vlekla kaj prida. Šele pri 3-5cm bo ok.
1. Te pumpe niso narejene za cm kondenza in tiste lužice, ki pridejo odnevemkje.
2. Ne računat, da ti bo ta pumpa rešila barko, če bo v barki luknja fi 5cm+ oz. kolikor je fi ventilov.
3. Prej ti bo izpraznila akumulator, če bi npr. prišla v stik in delala nekaj ur, ko te ni na barki.
4. Kaljužne pumpe so namenjene kot pomoč, potem ko omejiš vdor vode, po trku npr. Ampak ga moraš kar pošteno omejit. Računat na to, da ti bo samo pumpa rešila barko, je no go. Razen če imaš vse ultra predimenzionairano in veliko sreče v življenju. :wink:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Feb 07, 2024 12:53

Marchi napisal/-a:
Darh napisal/-a:Naredis “kajlo” tam kjer je prilepljen na trup in mu lahko zmanjsas nivo vode na cca 1 cm. Jaz sem to naredil. :D

Pri 1cm vode pumpa ne bo vlekla kaj prida. Šele pri 3-5cm bo ok.
1. Te pumpe niso narejene za cm kondenza in tiste lužice, ki pridejo odnevemkje.
2. Ne računat, da ti bo ta pumpa rešila barko, če bo v barki luknja fi 5cm+ oz. kolikor je fi ventilov.
3. Prej ti bo izpraznila akumulator, če bi npr. prišla v stik in delala nekaj ur, ko te ni na barki.
4. Kaljužne pumpe so namenjene kot pomoč, potem ko omejiš vdor vode, po trku npr. Ampak ga moraš kar pošteno omejit. Računat na to, da ti bo samo pumpa rešila barko, je no go. Razen če imaš vse ultra predimenzionairano in veliko sreče v življenju. :wink:


Good point. Upoštevaje to o čemer govoriš je potem pametno razmišljat še o nekem vmesniku, ki ti sporoči, da se je bilge pumpa aktivirala takrat ko nisi na barki. In prav s to idejo se trenutno ukvarjam...
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Feb 07, 2024 13:44

A ni zdej na HR zastavo obvezen piskac pri vklopu bilge pumpe? Tko sem nekje zasledil.
Drugac pa jaz imam pumpo ene 3 cm nizje ( v neki luknji) plovcek ( racko) pa visje, zato sem to naredil. Imam pa itak 3 pumpe, 1 z racko, 2 pa z plovcem, pa vezane na razlicna akumulatorja, tko da tud ce en pocepne, je se drugi v akciji, dokler pac je.
Na gumenjaku mi je pred leti bilge izpraznila akumulator cez noc, ko je bil zelo hud naliv in zjutraj malo nad akumulatorjem voda.:evil:
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a andrejv » Sr Feb 07, 2024 19:22

1stofficer napisal/-a:Rad bi testiral kaluzno pumpo, pa ne vem pri Bavarii

a. Kje je plovec/senzor za elektricno?
b. Kje je rocna pumpa in kje je obicajno rocica za rocno pumpo?

Slika


Pri moji 34 ki je bilo takole:

1. Plovca ni bilo. Bilo je le stikalo on of.
2. Ročna pumpa je tista črna stvar poleg električne, s široko belo cevjo.
3. Pumpa se v kokpitu, ponavadi dvigneš tak večji beli pokrov, ki se nahaja na spodnjem delu sedišča.
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a NASA » Sr Feb 07, 2024 19:57

Po moje je pa bolje, da je pumpa malo višje. Če bo nekaj vode v barki se ta zaradi tega ne bo potopila. Veliko večja verjetnost za katastrofo je, če se pumpa zamaši z nesnago, ki jo voda najde po dnu barke
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Bavaria 31

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Feb 07, 2024 19:57

andrejv napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Rad bi testiral kaluzno pumpo, pa ne vem pri Bavarii

a. Kje je plovec/senzor za elektricno?
b. Kje je rocna pumpa in kje je obicajno rocica za rocno pumpo?

Slika


Pri moji 34 ki je bilo takole:

1. Plovca ni bilo. Bilo je le stikalo on of.
2. Ročna pumpa je tista črna stvar poleg električne, s široko belo cevjo.
3. Pumpa se v kokpitu, ponavadi dvigneš tak večji beli pokrov, ki se nahaja na spodnjem delu sedišča.


Stikalo ki ga omenjaš je bilo na panelu?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov