Dolga kobilica

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Dolga kobilica

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Mar 29, 2023 09:55

Malo me zanima vaše mnenje o starih longkeel barkah. Glede na to, da je pot cilj, bi naj to da so malo bolj počasne ne smel bilt tak problem. Čez valove grejo bolj mehko kot novejše barke. Kar se tiče varnosti so tudi pred novimi barkami. Sploh če se dotaknemo podna.. Kolega je imel Elan 33 in se je enkrat, pa mu je odprlo spodaj barko, tako da se je komaj rešil.
Večina vas ima novejše barke, ki so bolj prostorne in v rikverc grejo bolje, pa je kdo na forumu ki ima longkeel barko?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Dolga kobilica

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Mar 29, 2023 10:02

Za jadrnice z dolgo kobilico bi za naše pogoje vsekakor vgradil BT. V kolikor BT ne bi bilo možno vgraditi bi raje iskal kaj drugega. Na privezu recimo v Marini Izola ne bi mogel priti na privez skoraj nikjer, ko piha burja brez BT s takšno barko.
storm81
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Okt 13, 2014 22:40

Re: Dolga kobilica

OdgovorNapisal/-a storm81 » Če Mar 30, 2023 21:59

Odvisno od namena. Za priobalno plovbo je longkeel bolj problematična zaradi manevriranja. Za offshore se mi pa zdi dobro izbira, predvsem glede varnosti. V primeru trčenja je tveganje za večjo škodo manjše, ni kobilice, ki bi ti lahko odpadla. Sam imam bene First 42, ravno danes sva se prijateljem poskušala odviti vijak kobilice, da bi ga pregledala a se kljub veliki ročici ni odvil. Upam, da je v notranjosti vse ok a povsem miren nisem. Po drugi strani ima precej priznanih offshore bark (hr, najad, malo) fin Keel. Če bi danes kupoval barko za ocean bi se verjetno odločil za Long Keel kot jo ima recimo Island packet.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Dolga kobilica

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Mar 31, 2023 08:21

Nekje sem prebral, da se vsak slej ko prej z barko enkrat dotakne dna. Z dolgo kobilico si v tem primeru veliko na boljšem. Glede na to da je jadranje dopust in da zbežimo od vsakdanjega stresa je meni longkeel barka ljubša. Tudi težko morje bolje prenaša. Edino prostorne niso kot nove fin keel barke. Zdaj pa da malo provociram.. Vsem se toži po mladosti, radi bi podoživeli mladost, pa gladka koža, pa vitko telo.. V mladosti smo hodili v kamp, majhen šotor in smo se imeli fajn, a ne? Kje so tisti časi.. Najbližje tem občutkom smo na stari ozki barki. Na teh novih rabiš GPS da najdeš spalnico. Malo za šalo, malo zares. :)
ZigaJ
Štabni vodnik
Prispevkov: 27
Pridružen: Sr Jun 06, 2012 20:37

Re: Dolga kobilica

OdgovorNapisal/-a ZigaJ » Sr Apr 05, 2023 21:12

Ena obširna primerjava moderne longkeel barke Kraken 50 in slovenskega Pegasusa 50.
http://interestingsailboats.blogspot.co ... rison.html

Gospod piše vse sorte primerjav in predstavitve novih bark. Meni kar zanimiv blog, so pa objave precej dolge.
Nad moderno longkeel barko niti ni navdušen...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov