Johnijevo sobotno jadranje

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jun 17, 2023 23:21

Pravkar sem se vrnil na barko, ker jo v Tržiču v Cadei pripravljam za sezono.

Na barki pripravljam vse za nanos nove antivegetativne zaščite. Delo so mi zakomplicirale školjke katerih se je na trup prilepilo na stotine. Je mimo prišel možak s sosednje barke in v šali vprašal, če prodajam školjke. Tem školjkam italijani pravijo "dente di cane" ali pasji zob po naše. Malo sva še podebatirala in opazil sem, da zelo na izi vse dela na barki. Kasneje je razložil, da je ginekolog. Vse jasno.
Odpravim se nekaj pojest, zato najprej poklicem Alesja, Andreja, Iztoka ( dolgoletni prijatelj iz Sesljana), da če mi lahko priporočijo kaj pametnega. Nihče mi ne odgovori. Najprej dobim povratni klic in Iztokova žena Sonja pove, da je kolega Iztok že mesec dni v bolnišnici zaradi neke sepse. Upam, da jo kmalu premaga. Spomnim se zakaj pa ne bi šel na večerjo kar v našo klubsko restavracijo SNL v Ribiškem naselju. Naročim predjed in testenine z morskimi sadeži. Če koga kdaj pot pelje sem naj si to privošči. Za Italijanske razmere je tu zelo dobro in ugodno. Ravno dobro pojem zagledam člana kluba ki oddrvi k šanku. Ni ga nazaj. Ravno sem pojedel, spijem odlično vino do kraja in grem na šank plačat. Vprašam natakarico kje je Kriko in pokaže s prstom na "VIP ložo". Pridem ven in poleg vidim še Andreja. Zanima me zakaj se mi ni javil na telefon in prav tako Alesjo. Krika nisem klical ker sem vedel, da je itak na morju ali v klubu. Naročim pijačo in kmalu pride še Alesjo in Johny z ženo. Kaj so doživeli pa upam, da v prvi osebi opiše Johny sam.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Jun 17, 2023 23:34

Jaz pa sem maloprej prišel domov, po pomoči prijatelju, ki se mu je zrušil jambor in padel v vodo :cry: žalostno videt, še bolj žalostno doživet, bo johnny kaj napisal, če bo pri volji.
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Ne Jun 18, 2023 00:43

Najprej bi se zahvalil Krikotu, Andreju in Alesjoju za nesebično pomoč na morju.
Danes dopoldne sva z ženo po dolgem času izplula. Parkrat sem se potopil, da sem sčistil propeler. Potem sva odplula do izliva Soče. Potegnil je rahel vetrič 6kt. Dam ven glavno jadro. Potem se genovo, ki se ni hotela razviti do konca. Malo sem jo probal zviti pa zopet raziti ko je kar naenkrat počila prva pripona. Najprej se je jambor postavil nazaj levo, potem pa ga je ob parih valovih prevrnilo na desno.
Akcija pomoči je stekla.
Jambor smo toliko premaknili in privezali na jadrnico, da sem lahko varno plu. Barka je sedaj v marini Timava in čaka na dvig.
Koliko je škode bom videl v ponedeljek...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Jun 18, 2023 06:41

Smola in upam, da vama to ne vzame veselja do barke.

Če boš rabil pomoč pri iskanju drugega rabljenega jambora po spletu, javi.

Kaj pa meniš, da je bil v osnovi vzrok? (dotrajanost, preveč zategnjena zadnja / prednja pripona)? Si ob odvijanju prednjega jadra uporabil veliko sile?
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Ne Jun 18, 2023 09:03

Težka noč je bila. Zrolal se mi je film, kako nevarno je bilo in sem ob tej nesreči vesel, da se nama ni nič zgodilo.

Grega, mislim, da bo jambor še uporaben. Zamenjati bo potrebno vse zajle, pokrov iz pleksija mi je razbilo, kaksen strik, pa podstavek jambora. To je groba ocena. Ko bomo dali jambor stran, se bo verjetno pa se kaj pokazalo.

Sile pri rolanju genove nisem uporabil. Moje mnenje je, da je vzrok bil utrujen material...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jun 18, 2023 12:08

Ojej prjatu drž se .želim da čim prej porihtaš on pol na dopustu pozabiš na težave..
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Jun 19, 2023 20:40

Ojoj, grozna izkušnja.
Upam, da dobro porihtate do dopusta.
Sicer pa mi je pred 2 letoma zajlamajster zamenjal prednjo zajlo (od genove). Je rekel, da če nič drugega ne zamenja, je ta najpomembnejša na barki. Če poči, jambor pade.
Naj bo ta prigoda, čeravno žalostna in grozna za kolega morjeplovca, v poduk in ravnanje vsem ostalim.
Obilo sreče in vse dobro.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Johnijevo sobotno jadranje

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Po Jun 19, 2023 22:02

Sem videl podoben primer. Na srečo lastnika je imel dvižnico genakerja vpeto spredaj pred rolflokom, tako, da je jambor ostal pokonci, ampak zelo majav.
Kaj se je zgodilo, precej star Profurl rolflok, zgoraj v profilu so bile puše precej izrabljene, puše, ki držijo zajlo v centru profila. Zajla se je nekako zataknila v profilu in ob odvijanju genove jo je hotelo odvit. Če si predstavljate zajlo in pletene žice, v eno stran jih odviješ, v drugo pa zategneš. Par krat ven-not, vsakič zataknilo po dveh obratih, še malo več sile pri poskusu odmotavanja genove in zunanje žice v zajli so popustile. Zunanji oplet iz 12 žic je zamotan v eno smer, notranji iz 6 žic v drugo smer in žica v sredini.
https://www.premiumropes.com/media/cata ... prw100.jpg

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov